22006198 021

علت بروز آب مروارید در کودکان چیست؟

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(1 رای)
علت بروز آب مروارید در کودکان چیست؟

اگرچه اغلب تصور می کنیم آب مروارید افراد مسن را گرفتار می کند، اما می تواند در شیرخواران و کودکان خردسال نیز دیده شود و گاهی در کودکی هم که به دنیا می آید دیده می شود. آب مروارید عدسی چشم را به صورت لکه ابر مانندی در می آورد (عدسی چشم بافت شفافی است در وسط چشم که نور را از میان خود عبور داده و روی شبکیه متمرکز می کند) اگرچه نادر است اما آب مروارید مادرزادی می تواند موجب از بین رفتن بینایی و کوری در کودکان شود.

برخلاف افراد کهن سال که آب مروارید بر اساس کهولت سن به وجود می آید و با تاری دید همراه است و پس از مراجعه به پزشک نیازمند اقدامات درمانی مانند جراحی است، در کودکان نو پا به دلیل عوامل ارثی به وجود می آید و دیر تشخیص دادن آن می تواند باعث بزرگ شدن ابعاد بیماری گردد.

شناسایی و تشخیص به موقع آب مروارید در کودکان نو پا بسیار ضروری است زیرا تشخیص دیر هنگام آن باعث از بین رفتن بینایی کودک می گردد. ریسک این بیماری در آب مروارید های یک طرفه و دو طرفه و تراکمی در چهار تا شش ماهگی کودک بیشتر است.

آب مروارید در کودکان باید کشف و هر چه زودتر عمل شود تا بینایی بتواند به طور عادی تکامل یابد. آب مروارید معمولاً خو را به صورت انعکاس یک نور سفید در مرکز مردمک چشم کودک نشان می دهد. اگر شیرخواری با این عارضه متولد شود، راه عبور تمام امواج نورانی به چشم کاملاً مسدود می شود، در این صورت برای حفظ بینایی و تکامل آن، عدسی معیوب باید با عمل جراحی برداشته شود.

آب مروارید کودکان

بسیاری از متخصصان چشم اطفال توصیه می کنند که این کار باید در طی ماه اول تولد انجام گیرد. بعد از اینکه عدسی معیوب برداشته شد، شیرخوار باید از یک لنز تماسی یا عینک اصلاح کننده استفاده کند. در حدود سن یک سالگی، نصب یک عدسی در داخل چشم توصیه می شود. علاوه بر آن، برای توانبخشی بینایی، چشم مبتلا باید تا رسیدن به رشد کامل (ده سالگی یا بیشتر)، بسته نگه داشته شود.

گاهی کودکی با آب مروارید مختصر متولد می شود که مانع تکامل بینایی نیست. این نوع آب مروارید نیاز به درمان ندارد ولی امکان پیشرفت آن تا حدی که در دید عادی اختلال ایجاد کند وجود دارد. علاوه بر این حتی اگر کوچکترین تهدیدی برای تکامل بینایی ایجاد کند، می تواند باعث تنبلی ثانوی چشم شود بنابراین باید به دقت تحت نظر قرار داشته باشد تا در صورت لزوم مورد درمان قرار گیرد.

علل بروز آب مروارید

  • زمینه ارثی
  • ضربه به چشم
  • ابتلا به یک عفونت ویروسی
  • سرخجه و آبله مرغان

در بسیاری از موارد، نمی توان علت بروز آب مروارید نوزادان را مشخص کرد. آب مروارید ممکن است مربوط به زمینه ارثی منتقله از والدین باشد. ممکن است علت آن ضربه به چشم یا ابتلا به یک عفونت ویروسی نظیر سرخجه و آبله مرغان یا عفونت های حاصله از سایر میکروارگانیسم ها، نظیر توکسوپلاسموز (نوعی بیماری که به وسیله نوعی انگل ایجاد می شود) باشد.

مشکل بینایی نوزادان

راهکارهای پیشگیری از آب مروارید

برای جلوگیری از بروز آب مروارید و سایر اختلالات جدی در جنین متولد نشده، مادر باید خود را از تماس با بیماری های عفونی دور نگه دارد. علاوه بر آن به عنوان یک اقدام پیشگیرانه علیه توکسوپلاسموز، خانم باردار باید از تماس با گربه و فضولات آن یا خوردن گوشت خام که هر دو محتوی ارگانیسم مولد این بیماری هستند، خودداری کند.

افزودن نظر:
captcha