22004925 021

علت آلرژی های فصلی در کودکان و علائم آن چیست؟

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(6 رای)
علت آلرژی های فصلی در کودکان و علائم آن چیست؟

آیا کودک شما پشت سر هم عطسه میکند؟ بینی اش قرمز رنگ و چشمانش سرخ شده است؟ آبریزش بینی پیدا کرده؟ آیا فکر می کنید که ممکن است او سرما خورده باشد؟ آیا این علائم ارتباطی به تغییر فصل ندارد؟ سال قبلاً هم کودک در همین زمان چنینی علائمی داشت؟ اگر پاسخ شما مثبت است، احتمالاً کودک دچار آلرژی یا حساسیت های فصلی است.

حساسیت های فصلی که گاهاً از آن با عنوان «تب یونجه» یاد می کنند، علائمی هستند که در طی زمان های معینی از سال، معمولاً زمانی که گرده ها و هاگ های درختان و گیاهان در فضا پراکنده می شوند بخصوص بهار و تابستان، بروز می یابند.

آلرژی فصلی کودکان

سیستم ایمنی افرادی که نسبت به گرده ها و هاگ های درختان و گیاهان حساس هستند، این گرده ها را به عنوان متجاوز به بدن شناسایی کرده و در مقابل آنها مواد شیمیایی مانند هیستامین در خون ترشح میکند تا از بدن دفاع کند. آزاد شدن این مواد شیمیایی منجر به بروز علائم تب یونجه می شود.

پیشنهاد می کنیم بخوانید: نقش والدین در درد های کودکان چیست؟

افراد می توانند از هر سنی علائم آلرژی های فصلی را نشان دهند. اما معمولاً این علائم از حدود 7 سالگی شروع می شوند و تا 20 سالگی شدت می یابند و بعد از آن با افزایش سن کاهش پیدا می کنند. اگر یکی از والدین سابقه ابتلا به آلرژی های فصلی را داشته باشد، احتمال ابتلای کودک به آلرژی بالاتر خواهد بود.

علائم و نشانه های آلرژی فصلی

اگر کودک شما هر سال در زمان معین و مشابهی دچار علائم سرماخوردگی می شود، شاید پای آلرژی فصلی در میان باشد. علائم آلرژی فصلی معمولاً ناگهانی ظاهر شده و تا زمانی که فرد در معرض مواد آلرژی زا باشد ادامه می یابند. این علائم شامل موارد زیر هستند:

  • عطسه
  • خارش بینی و گلو
  • گرفتگی بینی
  • سرفه
  • آبریزش بینی
/// شماره های تماس ///

این علائم غالباً همراه با چشم های قرمز و با خارش شدید چشم ها ظاهر می شوند. اگر کودک شما در کنار این علائم دچار تنگی نفس و یا خس خس گلو هم هست، احتمالاً آلرژی او به سمت بیماری آسم پیشروی کرده است.

تشخیص آلرژی های فصلی نسبتاً آسان است چرا که الگوی علائم هر ساله در زمان معینی تکرار می شود. اگر احساس می کنید که کودک شما مبتلا به آلرژی فصلی است، با پزشک او در این مورد مشورت کنید. معمولاً پزشکان با انجام یک معاینه جسمانی می توانند نسبت به وجود این مسئله تشخیص دهند.

درمان آلرژی فصلی

باید بدانیم که این مسئله درمان قطعی ندارد، اما میتوان با انجام بعضی اقدامات، علائم را تسکین داد. در گام اول مواجه با مواد آلرژی زا را کاهش دهید و یا حذف کنید. در طی فصول آلرژی زا پنجره ها را بسته نگه دارید، از دستگاه های تهویه هوا استفاده کنید و در زمان هایی که حجم گرده و هاگ های گیاهان در هوا بالاست کودک را در خانه نگه دارید. گرد و غبار درون خانه یکی از عوامل اصلی تحریک کننده آلرژی در خانه هستند، تلاش کنید که مواجهه کودک با این گرد و غبارها به حداقل برسد. تلاش کنید خانه را تمیز نگاه دارید و اجازه ندهید گرد و غبار در خانه باقی بماند.

بعد از شستن لباس های کودک آنها را در فضای باز پهن نکنید، چرا که مواد آلرژی زا می توانند جذب لباس کودک شده و علائم را در او ایجاد کنند. بعضی از قارچهای آلرژی زای خاص در بعضی مکان های خانه (مانند حمام) میتوانند رشد کنند، تلاش کنید با شستشوی مکرر و استفاده از مواد ضدعفونی کننده این احتمال را به حداقل برسانید. سعی کنید در خانه احتمال استنشاق مواد شیمیایی که ریه کودک آلرژیک را تحریک می کنند (مانند حشره کش) را پایین بیاورید. هنگام رانندگی شیشه های ماشین را بسته نگه دارید.

آلرژی فصلی

برنامه بیرون رفتن کودک را بعد از ساعت 10 صبح تنظیم کنید، چرا که حجم گرده ها و هاگ های گیاهان از ساعت 5 تا 10 صبح در بیشترین حد خود است. در زمان هایی که وزش باد شدید است و هوا گرم و خشک است از بیرون بردن کودک اجتناب کنید. شاید بعضی گیاهان در باغچه شما موجب افزایش این آلرژی می شوند، اگر در این مورد مطمئن شدید، شاید باید آن گیاه را به مکان دیگری منتقل کنید. از کودک بخواهید بعد از اینکه از بازی در فضای باز به خانه برگشت، دستهایش را بشوید، حمام کند و لباس هاش را عوض کند. از او بخواهید در فصول آلرژی زا در بین چمن ها راه نرود، چرا که اینکار باعث پخش شدن بیشتر گرده ها در هوا خواهد شد.

اگر هیچ کدام از این راهکارها کمکی نکرد، شاید دارو کمک کند، داروهایی مانند آنتی هیستامین. اگر این داروها نیز کمکی نکردند شاید لازم باشد که کودک را یک متخصص آلرژی (آلرژیست) معاینه کند.

به یاد داشته باشید که شما بعنوان والدین نمی توانید مانع بروز علائم آلرژی فصلی شوید. اما می توانید با کنترل محیط و رفتارهای کودک علائم او را تسکین دهید.

در آخر آمپول های ضد حساسیت برای کودکان بالای 5 سال در نظر گرفته شده است. اگر فکر می کنید که کودک شما می تواند از مصرف این آمپول ها منتفع شود بهتر است در این مورد از پزشک کودک مشورت بخواهید.

منبع: babycenter.com، kidshealth.org

افزودن نظر:
captcha