22006198 021

9 روش ارتقای عادات تغذیه ای سالم تر برای کودکان

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(7 رای)
9 روش ارتقای عادات تغذیه ای سالم تر برای کودکان

اگر عادت های بد تغذیه ای در کودکان شکل بگیرد، تغییر آنها بخصوص زمانی که تبدیل به رفتارهای روزمره شوند، به مراتب دشوارتر خواهد بود. اما با خارج کردن غذاهای ناسالم از خانه و افزودن غذاهای سالم تر می توانید در شکل گیری عادات تغذیه ای سالم تر کودکان خود نقش عمده ای ایفا کنید. اگر مدتی است که مشغول قانع کردن کودک خود نسبت به امتحان خوراک لوبیا و نوشیدنی های دیگری به غیر از نوشابه هستید، مطالعه این مقاله کوتاه شاید بتواند شما را در این مسیر یاری کند.

بهترین راه کمک به رشد کودک این است که سعی کنیم برای او غذایسالم فراهم کنیم و به اندازه کافی در اختیارش بگذاریم. تغذیه سالم علاوه بر اینکه انرژی کودک را در سطح مناسب نگاه می دارد، به مغز او شکل می دهد؛ در تنظیم خلق مناسب برای کودک نقش دارد.

تشویق کودک در تشکیل عادات غذایی سالم

هنگامی که فشار همسالان و آگهی های بازرگانی تلویزیون کودک را برای مصرف مواد غذایی بی ارزش و به اصطلاح آشغال وسوسه می کند و خوردن آن غذاهامانع استفاده از غذای سالم می شود. منصرف کردن کودک از مصرف غذایی بی ارزش و مضر غیر ممکن به نظر می رسد. اما والدین می توانند بابرنامه ریزی مناسب مانع استفاده از مواد غذایی بی مصرف شوند.

والدین با تشویق کودک در تشکیل عادات غذاییسالم نقش مهمی دارند. پدر و مادر می توانند طی مراحلیبدون چرخش و تغییر در وعده های غذایی، عادات سالم غذا خوردن را به کودک القاکنند.والدین می توانند تاثیر مادام العمر بر تشکیل عادات غذایی سالم کودک خود داشته باشند. از آنجا که کودکی بهترین زمان برای تشکیل عادات درست استفاده از مواد غذایی سالم و مورد نیاز برای رشد است. والدین می توانند خود الگوی مناسبی برای کودک باشند.

تاکید بر کل برنامه غذایی

بدین منظور بهتر است به جای اینکه بر یک ماده غذایی خاصی تاکید کنید بر کل برنامه غذایی تاکید کنید، تا فرزند شما در طول زندگی خوداز غذاهای مغذی و طبیعی استفاده کند و هر چه کمتر سراغ مواد جذاب و غیر مغزی برود. نه فقط در کودکی و تحت نظارت بزرگترها.

تهیه غذای خانگی سالم

والدین می توانند با استفاده از مواد غذایی سالم و تازه، غذای خانگی متنوع تهیه کنند و در زمان های مناسب در دسترس کودک قرار دهند. شام یکی از وعده های اصلی غذا محسوب می شود. بنابراین تهیه شام از موادغذایی مفید و سرو آن در زمان مشخص کمک می کند کودک متوجه شود که زمان غذا خوردن خانواده مشخص است. به علاوهاین روش کمک می کند همه اعضای خانواده در زمان مقرر دور هم بنشینند و در کنار یگدیگر غذا بخورند. با هم صحبت کنند و هر کس مسائل خود را مطرح کند.صبحانه نیز از دیگر وعده های مهم غذایی است و زمان خوردن صبحانه یکی دیگر از اوقاتی است که اعضای خانواده را یک جا جمع می کند.

خوردن غذاهای خانگی در خانه

سعی کنید اکثر غذاها را در خانه تهیه کنید. خوردن غذاهای خانگی برای سلامتی همه اعضای خانواده مفید است. این روش اهمیت غذا را برای کودک مشخص می کند و زمانی است که اعضای خانواده یکدیگر را ببینند. حتی نوجوانان نیز از جمع شدن دور سفره برای غذا خوردن لذت می برند.

حتی نوجوانان کج خلق هم دوست دارند در کنار خانواده غذا بخورند. غذاهای رستورانی پر از چربی های ناسالم، شکر و نمک است که برای بدن کودک شما مضر است. اگر مشغولیت زیادی دارید باید بدانید که حتی دوسه بار در هفته تهیه غذای خوب برای کل خانواده کفایت می کند.

تغذیه سالم کودکان

کودکان را تهیه غذا شرکت دهید

کودکان را تهیه غذا شرکت دهید و اجازه دهید با میل و سلیقه خود در تهیه آن دخالت کنند. کودکان از کمک به والدین برای تهیه مواد اولیه از فروشگاه ها لذت می برند.می توانید غذای دلخواه خود را انتخاب کنید، مواد لازم برای تهیه آن را مشخص کنید. با کمک کودکان آن مواد را تهیه و از باهم بودن لذت ببرید. شرکت دادن کودک در تهیه غذا می تواند فرصت خوبی برای آموختن نحوه تهیه آنها و آشنایی بیشتربا غذاهای سالم و مغزی باشد. کودکان بزرگتر می توانند با خواندن دستور تهیه روی بسته ای مواد غذایی علاوه بر کمک به والدین، مطالبی نیز بیاموزند.

تنقلات سالم

همیشه میوه، سبزی، غلات و تنقلات و نوشیدنی سالم (آب، شیر، آب میوه خاص)در خانه داشته باشید تا کودک به راحتی به این مواد دسترسی داشته باشد. در غیر این صورت کودک به طرف تنقلاتی مثل چیپس و پفک و نوشابه می رود تا کالری مورد نیاز خود را فراهم کند.

به خاطر داشته باشید یکی از اساسی ترین خوراکی های کودکان، بخصوص کودکان فعال، تنقلات است. کودکان دبستانی علاقه زیادی به خوردن تنقلات دارند. کودکان براساس میزان فعالیت خود برای خوردن تنقلات اشتها دارند بنابراین بهتر است تنقلات متنوع و مغذی در اختیار آن ها قرار دهید. و اجازه دهید هر اندازه دوست دارند بخورند. برخی کودک هنگام عصر بسیار کم می خورند. بنابراین دقت کنید که این میزان اندک مغذی و مفید باشد. و نه فقط پر انرژی.

چند روش موثر برای ارتقای تغذیه سالم کودکان

1. ممنوع نکنید، محدود کنید

زمانی که طعم غذای سرخ کردنی، شیرین، پرنمک و یا چرب زیر دندان کودک رفت، نمیتوان از آنها خواست که این غذاها را به کلی فراموش کنند، الین کندی روانشناس کودکان پیشنهاد می کند که والدین به جای ممنوع کردن، دسترسی کودکان را به این نوع غذاها در طول روز محدودتر کنند. ممنوع کردن کودکان نسبت به مصرف بعضی غذاهای خاص گزینه مناسبی نیست، چرا که اگر این دسته غذایی در بیرون از خانه در دسترس کودک و نوجوان قرار داشته باشد، کودک علی رغم احساس سیری آنها را مصرف خواهد کرد که این رفتار منجر به شکل گیری عادت پرخوری خواهد شد. همچنین والدین نباید از ممنوع کردن دسر یا دیگر میان وعده ها به عنوان نوعی تنبیه برای رفتار بد کودک استفاده کنند، که این رفتار می تواند منجر به شکل گیری نوعی روابط ناسالم کودک با انواع غذاها شود.

2. از یک برنامه غذایی مدون پیروی کنید

پیروی از یک برنامه غذایی دقیق به همراه میان وعده های سالم باعث می شود که کودکان در طول روز کمتر گرسنه شوند و در نتیجه رفتارهای ناخنک زدن کمتری نشان دهند. گرسنگی زیاد در بین وعده های غذایی اصلی می تواند یکی از عوامل اصلی پرخوری کودکان باشد. اکثر کودکان نیازمند سه وعده غذایی اصلی و دو میان وعده در طول روز هستند، اما اگر نسبت به رفتارهای پرخوری یا کم خوری کودک خود نگران هستید، حتماً با یک متخصص کودکان و یا متخصص تغذیه مشورت کنید. اگر کودک شما حاضر نیست که یک وعده غذایی را میل کند، او را مجبور نکنید، همچنین اجازه ندهید که آن وعده غذایی را با مصرف شکلات و غذاهای بی ارزش جبران کند، در این زمان می توانید به کودک خود میان وعده های سالم تری مثل یک سیب پیشنهاد کنید.

3. از غذاهای سالم در وعده شام بیشتر استفاده کنید

زمان تهیه شام، مطمئن شوید که حتماً یک آیتم سالم در میان گزینه های غذایی شام وجود دارد که کودک شما به آن علاقمند است و آن را خوب میل می کند. برای تشویق بیشتر کودک خود به مصرف غذاهای سالم می توانید از او بخواهید که در آماده کردن شام با این غذاهای سالم به شما کمک کند، حتی می توانید از کودک خود بخواهید برای غذایی که با کمک یکدیگر تهیه کرده اید نامی انتخاب کند!

4. الگوی کودک باشید

ممکن است گاهی کودک شما کاملاً برعکس توصیه شما نسبت به مصرف غذاهای سالم رفتار کنند، در هر حال عقاید شما تاثیر زیادی بر نگرش کودک نسبت به مصرف غذاهای سالم تر داشته باشد. کودکان کوچکتر بخصوص علاقه زیادی به الگو برداری از رفتارهای والدین دارند، از این مزیت استفاده کنید و در وعده های غذایی و میان وعده ها با کودک خود از غذاهای سالم استفاده کنید از مصرف مواد غذایی سالم تر ابراز خرسندی کنید. اگر کودک یا نوجوان بزرگتری در منزل هست که در مقابل کودک کوچکتر از مصرف غذاهای سالم امتناع می ورزد، از او بخواهید که در مقابل کودکان کوچکتر نسبت به مصرف غذاهای سالم رفتار منفی نشان ندهد.

5. با حجم کمتر شروع کنید

از بشقاب های کوچکتر برای کودک خود استفاده کنید و همانطور که کودک شما بزرگتر می شود، می توانید که اجازه دهید خودش غذا را در بشقابش سرو کند، شما می توانید این تمرین را با غذایی مانند سالاد و از 3 تا 5 سالگی کودک آغاز کنید، این کار باعث می شود که کودک احساس یک بزرگسال را داشته باشد، همچنین باعث می شود که از همین سنین نسبت به اندازه مناسب غذا برای هر وعده اش نیز سنجش هایی به عمل آورد. اگر کودک شما خیلی گرسنه نیست، اجازه ندهید که برای بار دوم برای خود غذا سرو کند.

6. نسبت به نوشیدنی های پرکالری هشیار باشد

تقریباً یک لیوان نوشابه می تواند نصف کالری روزانه یک کودک 9 تا 13 ساله را دارا باشد، تلاش کنید تا از نوشیدنی های سالمتری که دارای مقادیر کالری کمتری هستند در وعده های غذایی کودکان خود استفاده کنید، برای ارتقای مصرف نوشیدنی های کم کالری تر، سعی کنید از زمان نوپایی کودک، او را به مصرف بیشتر آب، شیر و نوشیدنی های سالم دیگر ترغیب کنید و با این کار اجازه ندهید که کودک شما به مصرف نوشیدنی های پرکالری عادت کند.

7. از خرید بسته های بزرگ تر غذاهای ناسالم خودداری کنید

شرکت های غذایی، برای ترغیب شما به خرید، مقادیر بیشتری از غذا را با قیمت کمتری به عنوان تخفیف به شما پیشنهاد می کنند، به نظر می رسد که تصمیم عاقلانه تر این است که کمترین مقدار مورد نیاز غذاهای ناسالم را تهیه کنید.

8. به کودک کمک کنید تا بتواند بفهمد چه زمانی به مقدار کافی غذا خورده است

به کودک یادآوری کنید که به محض اینکه احساس سیری کرد دست از غذا بکشد، کودک را مجبور نکنید که همه غذای درون بشقاب خود را مصرف کند. به جای آن کودک را ترغیب کنید که به اندازه ای مصرف کند که سیر شود. به کودک خود بگویید که باقیمانده غذایش را می تواند بعداً، زمانی که دوباره گرسنه شد مصرف کند. برای اینکه به کودک کمک کنید که بتواند به علائم سیری در بدن خود توجه کند از او بخواهید که از خودش بپرسد «آیا شکمم به اندازه کافی از غذا پر شده است؟» و یا اینکه همچنان صدای گرسنگی از خودش در می آورد؟

9. میوه و سبزیجات را پنهان نکنید

تلاش کنید که میوه و سبزیجات را در دسترس تمام اعضای خانواده قرار دهید، یک ظرف میوه را در آشپزخانه قرار دهید تا افراد بتوانند به عنوان میان وعده به راحتی به آن دسترسی داشته باشند، این رفتار می تواند کودکان شما را نسبت به مصرف غذاهای سالم تر ترغیب کند و شما به عنوان الگویی برای کودکان در استفاده از غذاهای سالم مطرح شوید.

غذاهای سالم برای کودکان

نکات مفید و کاربردی

 • هرگز از غذا به عنوان پاداش یا رشوه استفاده نکنید.
 • کمک گرفتن از کودک در تهیه موادغذایی و خود غذا کودک را مشتاق تر و با ضروریات غذا آشنا می کند.
 • کودکان را به خوردن صبحانه تشویق کنید. برای این کار لازم است والدین خودشان با فرزندانشان صبحانه بخورند.تا آنها را به خوردن صبحانه ترغیب کنند.
 • خوردن صبحانه مفصل در صبح به دنبال یک خواب خوبضامن فعالیت و تمرکز حواس کودک در طی روز است.
 • کودکان هر روز غذاهای متنوع احتیاج دارند.
 • تنقلات مهمترین بخش تغذیه کودک در سن دبستان است، تنقلاتمی تواند کودک را فعال کند.
 • سعی کنید تنقلاتمغذی برای کودک تهیه کنید و نه اینکه فقط مواد پر انرژی به کودک بدهید.
 • برای تنقلات پر انرژی میتوان از مواد غذایی مثل ساندویچ و یک لیوان شیر، میوه و غلات، نان تست و یک مقدار سوپ، مقداری مغز برای کودکان استفاده کرد.
 • اجازه بدهید هر وقت کودک دلش خواست بخورد و هر زمان که سیر شد دیگر نخورد. خوردن یا نخوردن را به زور و اجبار تبدیل نکنید.
 • کودک را به ورزش کردن ترغیب کنید تا بدنی سالم و پر انرژی داشته باشد. برای این کار لازم است والدین نیز همراه کودک ورزش کنند.
 • کودک را تشویق کنید هر روز به میزان کافی آب بنوشد.

در انتها به یاد داشته باشید که در یادگیری الگوی مصرف غذای سالم در کودک، همانند هر رفتار و عادت دیگری، والدین و اعضای خانواده نقش قابل توجهی دارند و باید به عنوان الگویی برای ارتقای چنین رفتارهای سالم تری برای کودکان تلاش کنند.

منبع: betterhealth.vic.gov.au

افزودن نظر:
captcha


تست های آنلاینتست آنلاین
آدرس مکثآدرس
تلفن مکث
رزرو آنلاین وقترزرو وقت
تماس با واتس اپواتس اپ