22006198 021

استرابیسم یا لوچی (انحراف چشم) چیست؟

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(1 رای)
استرابیسم یا لوچی (انحراف چشم) چیست؟

لوچی یا ناهمخوانی بینایی یا چپ چشمی در اثر اختلاف در محور چشم ها ناشی از ناهماهنگی عضلات کنترل کننده چشم ایجاد می شود. وقتی دو محور چشم نتواند با یکدیگر تطبیق کنند، باعث انحراف کره یک چشم نسبت به چشم دیگر یا چپ چشمی می شود. در صورتی که یک چشم به طرف داخل برگشته باشد، آن را چپ چشمی داخلی و اگر به طرف خارج چرخیده باشد به آن چپ چشمی خارجی می گویند.

چشمان نوزاد به طور معمول و طبیعی فاقد حرکات هدف دار و هماهنگ هستند ولی نوزاد ظرف چند هفته قادر می شود چشم هایش را هم زمان با هم حرکت دهد و در طول چند ماه، حرکات انحرافی چشم ها از بین خواهند رفت. چنانچه این حرکات غیر منظم و بی هدف ادامه یابند و چشم های کودکتان در یک جهت حرکت نکنند (مثلاً یکی به طرف داخل، خارج بالا یا پایین بچرخد) در این صورت لازم است به وسیله متخصص چشم کودکان، مورد بررسی قرار گیرد. این حالت چشم ها را استرابیم یا لوچی می نامند، به صورتی که چشم ها قادر به تمرکز همزمان روی یک نقطه نخواهند بود.

اگر کودک شما با استرابیسم متولد شود در همان اوان زندگی برای چشمان او، هنگامی تمرکز روی اشیا از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. تمرینات چشمی به تنهایی قادر به اصلاح این مشکل نیست بنابراین درمان باید شامل استفاده از عینک، قطره های چشمی یا عمل جراحی باشد.

لوچی

عمل جراحی جهت برطرف شدن استرابیسم در چه سنی انجام می شود؟

چنانچه احتیاج به عمل جراحی باشد، معمولاً بین سنین شش و هجده هماهنگی انجام می گیرد. عمل آن به طور معمول بی خطر و موثر بوده و به ندرت ممکن است به بیش از یک عمل نیاز باشد. بعد از عمل ممکن است استفاده از عینک همچنان لازم باشد.

اپیکانتوس یا پلک سوم

بعضی از کودکان به علت وضعیت ساختمانی صورتشان، به نظر میرسد دچار لوچی هستند. این بچه ها پل بینیشان پهن بوده و در گوشه داخلی چشم هایشان یک چین عرضی پوستی وجود دارد آن را اپیکانتوس یا پلک سوم می نامند. این چین می تواند باعث بی قواره شدن ظاهر چشم ها و در نتیجه شبه لوچی شود بنابراین آن را لوچی کاذب می نامند. با بزرگ شدن کودک، پل بینی به تدریج حالت طبیعی خود را به دست می آورد و این حالت از بین می رود.

بنا به اهمیت شناخت زودرس لوچی واقعی و درمان آن، چنانچه شما نسبت به این موضوع در مورد کودکتان کوچکترین شکی دارید، بهتر است هرچه زودتر به چشم پزشک اطفال مراجعه کنید.

تشخیص لوچی

لوچی (استرابیسم)

در هر صد کودکی که متولد می شوند، چهار نفر مبتلا به لوچی هستند. ممکن است در زمان تولد مشخص باشد (لوچی نوزادان) یا ممکن است بعداً در دوران کودکی تظاهر کند (لوچی اکتسابی). در صورتی که کودکی دچار مشکل بینایی دیگری نظیر آسیب مداوم چشم و آب مروارید باشد، ممکن است لوچی هم به آن اضافه شود. همواره باید پیدایش ناگهانی چپ چشمی را فوراً به پزشک خود اطلاع دهید. اگر چه نادر است ولی این موضوع می تواند نشانه ای از وجود یک تومور مغزی یا بروز یک مشکل جدی در سیستم عصبی باشد.

در تمام موارد، تشخیص لوچی اهمیت زیادی دارد که باید هر چه زودتر به محض تشخیص مورد درمان قرار گیرد. اگر انحراف چشمی خیلی زود معالجه نشود، ممکن است کودک هرگز قادر به استفاده همزمان از هر دو چشم نشود (دید دوچشمی) و چنانچه هر دو چشم مورد استفاده قرار نگیرند، چشم دیگر به سادگی تنبلی یا تاری دید خواهد شد.

افزودن نظر:
captcha