ورود / عضویت
021-22004925
تعیین وقت مشاوره
مرکز مشاوره مکث
تعیین وقت مشاوره

بهترین راه های درمان افسردگی

بهترین راه های درمان افسردگی

اولین گام برای درمان افسردگی صبوری است پس باید بدانیم که از جمله بهترین راه های درمان افسردگی رفتن مداوم به جلسات مشاوره و همکاری با روانشناس و یا روانپزشک می باشد، در ادامه مقاله درمان افسردگی مطالبی امیدوار کننده ای را خواهید خواند پس با ما همراه باشید.

درمان افسردگی به سبک مرکز مشاوره مکث

افسردگی بیماری روحی و روانی است که در اثر سطح بالایی از اضطراب به وجود می آید و به مرور تبدیل به افسردگی میشود. از این رو باید با دقت بسیار بالایی روند ارزیابی اولیه انجام شود تا نوع افسردگی فرد مشخص شود.

افسردگی

مراحل درمان افسردگی در مرکز مشاوره مکث

 1. ارزیابی اولیه توسط دکتر روانشناس
 2. چکاپ فرد توسط روانسنج مجموعه (با جدید ترین و کاربردی ترین تست ها)
 3. بررسی تستها توسط تیم مکث متشکل از (روانشناس، روانپزشک، روانسنج)
 4. گزارش وضعیت مراجع و تصمیم گیری برای شروع درمان و اعلام تعداد جلسات مورد نیاز
 5. در صورت نیاز و علاقه مراجع (تجویز دارو)
 6. در صورت نیاز و علاقه مراجع شروع (نوروفیدبک)
 7. انجام پروتوکل های روان درمانی توسط روانشناس برای درمان افسردگی

نشانه های شایع افسردگی، آیا این جملات برایتان آشنا نیست؟

اکثر اوقات دلم گرفته، سریع گریه ام میگیرد، بیشتر اوقات خسته و کسل و بی حالم، حوصله هیچ چیز را ندارم، تمام درها به رویم بسته است، اصلاً توی زندگی شانس ندارم، باز دوباره صبح شد و مجبورم این زندگی لعنتی را تحمل کنم.

/// شماره های تماس ///

بارزترین نشانه افسردگی نوعی احساس ذهنی غم و اندوه است؛ سایر احساسات بدین صورت است:

 • از دﺳﺖ دادن ﻋﻼقه، ﺑﻲ ﺣﻮﺻﻠﮕﻲ و دل زدﮔﻲ
 • ﻧﺎﺗﻮاﻧﻲ از ﻟﺬت ﺑﺮدن
 • اﺣﺴﺎس ﻧﺎاﻣﯿﺪي، ﺑﻲ ﺣﺎﻟﻲ و ﺧﺴﺘﮕﻲ ﺑﻲ ﺧﻮاﺑﻲ
 • ﺧﻮاب زﯾﺎد ﯾﺎ ﻧﺎراﺣﺖ
 • ﮔﻮشه ﮔﯿﺮي اﺟﺘﻤﺎﻋﻲ
 • اﺣﺴﺎس ﺑﻲ ارزش ﺑﻮدن و ﻣﻮرد ﻧﯿﺎز ﻧﺒﻮدن
 • ﺑﻲ اشتهایی ﯾﺎ ﭘﺮﺧﻮری
 • ﯾﺒﻮﺳﺖ
 • از دﺳﺖ دادن ﻣﯿﻞ جنسی
 • ﻣﺸﻜﻞ داﺷﺘﻦ در ﺗﺼﻤﯿﻢ ﮔﯿﺮی
 • ﻣﺸﻜﻞ داﺷﺘﻦ در ﺗﻤﺮﻛﺰ
 • ﯾﻜﺒﺎره به گریه اﻓﺘﺎدن ﺑﺪون توضیح مشخص
 • اﺣﺴﺎس ﮔﻨﺎه ﺷﺪﯾﺪ به ﺧﺎﻃﺮ وﻗﺎﯾﻊ بی اهمیت ﯾﺎ خیالی
 • دردهای ﻣﺨﺘﻠﻒ، ﻣﺜﻞ ﺳﺮدرد، دردقفسه سینه ﺑﺪون شواهدی از بیماری جسمی
 • ﺗﺤﺮﯾﻚ ﭘﺬﯾﺮی
 • ﺑﻲ ﻗﺮاری
 • اﻓﻜﺎر خودکشی

تشخیص اختلالات در دسته بندی دی اس ام ۵ (DSM-5)

تشخیص افسردگی در 2 هفته

 • بیخوابی و یا پر خوابی
 • کم غذایی و یا پر خوری عصبی
 • بی حوصلگی شدید، کم طاقتی و ناشکیبایی مداوم
 • دور ماندن از انجام فعالیت های روزانه و عادی و یا لذت بخش
 • رخوت و کرختی مدام
 • پریشانی و بی علاقگی
 • غمگینی، سراسیمگی، کندی
 • افکار خودکشی را داشته باشد

درمان افسردگی

اگر فردی 2 هفته این علامت ها را داشته باشد در واقع دچار افسردگی شده است و نیاز به کمک دارد.

7 راهکار برای افراد افسرده

 1. در ﺻﻮرﺗﻲ که ﻋﻼﯾﻢ ﺧﻔﯿﻒ باشند، روشهای به عهده گرفتن مراقبت از خود را در پیش بگیرید.
 2. با دوستان و خانواده صحبت کنید.
 3. به طور منظم ورزش کنید.
 4. یک رژیم غذایی متعادل و کم چرب داشته باشید.
 5. احساسات خود را در یک دفتر خاطرات روزانه بنویسید.
 6. تا جایی که میتوانید فعالیت خود را حفظ کنید.
 7. با مشاورین مجرب در این زمینه مشورت کنید.

انواع افسردگی

بيماري افسردگي هم مانند ساير بيماري ها، انواع مختلف دارد، رايج ترين آنها عبارتند از:

 1. افسردگی عمده یا تک قطبی: این افسردگی معمول است که معمولاً دو هفته وجود دارد.
 2. افسردگی دو قطبی یا افسردگی شیدایی: در این بیماری شخص در دوره های تقریباً ثابت و مشخص (مثلاً در هر سه ماه) دچار افسردگی نسبتاً شدید میباشد و سپس به تدریج و به طور ناگهانی (از روزی به روز دیگر) دچار سرخوشی و شادابی بیش از حد میشود.
 3. افسردگی شدید: در این حالت افسردگی چنان شدید و عمیق است که تمامی جوانب زندگی فرد را تحت تأثیر قرار داده و خواب و خوراک و زندگی بیمار کاملاً مختل میشود. افسردگی عمیق اگر همراه با افکار خودکشی باشد باید هرچه سریعتر درمان شود.
 4. افسرده خویی: به این نوع افسردگی، دیس تایمیا هم میگویند. این افسردگی طولانی مدت است و حداقل دو ماه طول میکشد. در این شکل از افسردگی، فرد غالب اوقات گرفته و دلتنگ است و به راحتی ممکن است گریه کند. اعتماد به نفس و عزت نفس در شخص کاهش یافته و در بسیاری از موارد خود را مقصر دانسته و ملامت میکند.
 5. افسردگی یا واکنش سوگ: طول مدت طبیعی واکنش سوگ و داغداری بر حسب فرهنگ و باورها و اندیشه افراد از چند هفته تا حداکثر 6 ماه متفاوت است و اگر بیش از این مدت ادامه یابد آنگاه وارد قلمرو بیماری افسردگی خواهد شد.
 6. افسردگی بعد از زایمان
 7. افسردگی متعاقب بیماری
 8. افسردگی قبل از قاعدگی در زنان
 9. افسردگی فصلی
 10. افسردگی ناشی از مصرف مواد؛ این افسردگی به دنبال مصرف برخی داروها، سموم و مواد مخدر ایجاد میشود.
/// شماره های تماس ///

درمان افسردگی بر اساس گرایش روانکاوی

درمان افسردگی بر اساس گرایش روانکاوی (کلاسیک و کوتاه مدت) بسیار متفاوت و ریشه ایی تر از درمان های دیگر است. این تفاوت از منبعی ناشی میشود که ریشه افسردگی در درمان های روانکاوی پیدا میشود و ریشه مسئله ایی که باعث بروز افسردگی شده است، درمان میشود.

بررسی گذشته فرد در درمان افسردگی

در درمان های روانکاوی مراجع میتواند دلیل افسردگی خود را با روانکاو مطرح کند، اما از آنجایی که مسئله اصلی همیشه چیزی به غیر از آن است که فرد در خودآگاه خود فرض میکند، روانکاو میتواند با بررسی گذشته و اتفاقاتی که شبیه به مسئله اخیر مراجع بوده است، درمان را آغاز کند.

البته که درمان روانکاوی برای افسردگی های حاد در همه موارد اثر گذار نیست زیرا باید اول دارو استفاده کند و پس از آن دلیل اصلی آن خود بیمار است که قطعاً باید به حالتی از نرمال رفتاری بازگردد تا بتواند درمان روانکاوی را آغاز کند.

اثر ویتامین ها بر روی عملکرد دستگاه عصبی

1. ویتامین B1 (تیامین)

کاهش ویتامین B1 به طور غالب در افراد الکلی دیده می شود و منجر به سندرم کورساکوف می شود.

مهمترین عارضه سندرم کورساکوف فراموشی می باشد.

2. ویتامین B3 (نیاسین)

کاهش این ویتامین باعث بیماری پلاگر می شود که همراه با جنون، هذیان، افسردگی، کند ذهنی، اضطراب و اختلال در حافظه کوتاه مدت می باشد.

3. ویتامین B5 (اسید پانتونیک)

ویتامین B5 برای ساخت کورتیزول می باشد. کورتیزول اصلی ترین هورمون استرس در بدن می باشد که تولید آن در پاسخ به استرس های روانی افزایش می یابد.

در نتیجه کاهش ویتامین B5 به واسطه کاهش کورتیزول باعث کاهش مقاومت بدن می باشد.

ویتامین ها و افسردگی

4. ویتامین B9 (اسید فولیک)

این ویتامین برای ساخت سرتونین در مغز لازم می باشد. با توجه به اینکه کاهش سروتونین باعث بروز افسردگی، مشکل در بخواب رفتن و توهم می شود، میتوان انتظار داشت که کاهش ویتامین B9 به واسطه کاهش سروتونین اختلالات افسردگی افزایش یابد.

5. ویتامین B12 (سیانوکوبالامین)

این ویتامین برای ساخت غلاف میلین در اطراف نورون ها لازم می باشد. بنابراین کاهش ویتامین B12 باعث بروز اختلالات حسی و حرکتی می شود مانند MS.

6. ویتامین C

کاهش ویتامین C باعث بیماری اسکوروی می شود که همراه با خستگی و کاهش توان عصبی عضلانی می باشد.

اهمیت دارو درمانی

از این جهت در درمان های افسردگی حاد بیشتر روانشناسان مراجع را به یک روانپزشک ارجاع میدهند که با طی مرحله دارو درمانی بتواند به سطحی از آرامش بازگردد و بعد از آن در کنار دارو درمانی به مشاوره با روانکاو خود مشغول شود.

/// شماره های تماس ///

بررسی دوران کودکی در روانکاوی کلاسیک

در درمان های روانکاوی بررسی موضوعات کودکی و والدین اساسی ترین مرحله درمان به شمار میاید و همچنین شناخت احساسات، بدن آگاهی و رفتارهای آگاهانه و ناخودآگاه که طی گذراندن این مراحل مراجع به قبول مسئولیت فعلی خود و اکنون خود دست پیدا میکند و در آخر برای مشکلات و مسائل خود به دنبال مقصر در ذهن خود نمیگردد.

در واقع درمان های روانکاوی، فرد را به نوعی بینش و آگاهی از زمان حال و آنچه که گذشته است، میرسانند و فرد میتواند با بینش به دست آورده به تحلیل موضوعی مسئله خود بپردازد و مراحل درمان را طی کند. از این رو درمان های روانکاوی اصولاً جزو درمان های طولانی مدت به حساب میاید که به میزان قابل توجهی از صبوری، انتزاع و آگاهی نیاز دارد که مراجع باید با آنها در کنار روانکاو خود به درمان مشغول شود.

درمان های روانکاوی کوتاه مدت

درمان های روانکاوی کوتاه مدت یا همان (روانپویشی) نیز از گروه درمان های روانکاوی کوتاه مدت است که با تلفیق روانکاوی کلاسیک و آگاهی از احساسات و ناخودآگاه زمان بسیار کمتری را نسبت به درمان های کلاسیک برخوردار است.

رفتار درمانگری در افسردگی

گرایش رفتار درمانگری در درمان افسردگی ابتدا رفتارهای فرد افسرده را بررسی میکند. به طور مثال فرد افسرده ساعت زیادی را در طول روز میخوابد، پس از آن با کرختی به حداقلی از فعالیت روزانه میپردازد و در اکثر ساعات روز به گریه کردن و فکر کردن به گذشته مشغول میشود. یک روانشناس رفتار درمانگر با مواجه با چنین مراجعی فعالیت های جدیدی را برای او برنامه ریزی میکند و از فرد افسرده میخواهد از امروز تا هفته آینده که زمان مراجعت بعدی او است فعالیت هایی را که از او میخواهد، انجام دهد.

بهترین راه های درمان افسردگی

مثلاً برای درمان این سطح از افسردگی ساعت خواب خود را کم کند، فعالیت های منظمی را در طول روز مثل غذا پختن، قدم زدن، خرید کردن و یا ورزش کردن را انجام بدهد و در مراجعه بعدی خود از احوال و احساساتی که در هفته گذشته داشته است حرف بزند.

تغییر فکر و همچنین تغییر رفتار دو مرحله درمان رفتار درمانگر است.
چگونه مثبت تر فکر کنیم و افکار پوچ در افسردگی را کنار بگذاریم.
چگونه بهتر عمل کنیم و عملکرد واضح و روشن تری داشته باشیم.

درمان هایی که بر اساس گرایش رفتار درمانگری انجام میشوند در بسیاری از موارد کاربردی عمل میکنند، زیرا مراجعین امروزه که درگیر کار و فعالیت های روزانه هستند مایلند سریع تر از هر زمانی به رفتارهای روزانه خود بازگردند و از زندگی نرمال دور نشوند. بنابراین رفتار درمانگری میتواند صورت مسئله افسردگی را به خوبی درمان کند و بیمار را در بازگشت به رفتارهای روزانه خود هدایت کند و بیمار بهبود در رفتارهایی که حاصل از افسردگی بوده است را شاهد باشد.

درمان شناختی در افسردگی

شناخت درمانی در واقع به شناخت بیمار از مسئله افسردگی میپردازد. اقدام یک روانشناس با گرایش شناخت درمانی در افسردگی میتواند طرحواره درمانی نیز باشد که به واسطه آن بیمار به ترکیبی از شناخت از افسردگی و دلایل به وجود آمدن افسردگی و همچنین تغییر در رفتارهای افسرده خویی خود میپردازد.

/// شماره های تماس ///

اهمیت انجام فعالیت در درمان شناختی

به هر میزان که فرد مراجع در انجام فعالیت هایی نظیر بازگشت به گذشته، پیدا کردن دلایل و همچنین جایگزین کردن رفتارهای مناسب به جای رفتار های ناشی از افسردگی با روانشناس خود همقدم تر باشد درمان او زودتر حاصل میشود.

طرحواره درمانی

افراد افسرده در طرح واره درمانی باید به بررسی علت ها مانند: عزت نفس، خود کم بینی و خود تخریبی بپردازند و با پیدا کردن ریشه های این عوامل در کودکی، طرح جدیدی از عزت نفس و خود دوستی را در ذهن به وجود بیاورند و پس از آن به واسطه آن طرح ها عمل کنند.

درمان های شناختی نیز مستلزم صبوری، انجام تکالیف و شناخت در درمان است که به راهنمایی مشاور روانشناس با پایبندی مراجع به درمان صورت میگیرد.

نوروفیدبک

بازخورد عصبی و یا نوروفیدبک که میتواند با ثبت امواج الکتریکی مغز و پس از آن دادن بازخورد به فرد، فرد را به خود تنظیمی برساند.

درمان نوروفیدبک که زیر مجموعه درمان های نوروسایکولوژیک است میتواند به نوعی درمان مکمل در مشاوره باشد که به تشخیص مشاور روانشناس انجام میشود. این گروه از درمان های نوین اثرات قابل رویتی پس از چندین جلسه اول بر روی مراجع دارند.

سرعت بالای نتیجه با نوروفیدبک

در واقع مراجع پس از چندین جلسه میتواند به میزانی از بهبودی از افسردگی خود پی ببرد. در واقع ذهن دارای امواج است و این امواج باعث میشود کارکردهای ذهن خود را نمایان کنند. زمانی که فرد دچار افسردگی میشود در واقع امواج مغزی او به درستی فعالیت نمیدهند و یا فعالیت آن در برخی امواج بیشتر و در برخی امواج کمتر است.

مثلاً امواجی که در مغز باعث آرامش هستند و اضطراب را پایین می آوردند و علمی برای دوری از افسردگی میباشند امواج آلفا و تتا هستند که آرامش، آسایش و ریلکس بودن را به وجود میاورند. بنابراین امواج مغزی فرد افسرده در حالت آلفا و تتا رو به کاهش است. نوروفیدبک میتواند با ایجاد امواج جدید برای بالا بردن این امواج و یا کاهش امواج غیر کاربردی مغز را به خود تنظیمی در تولید امواج منجر کند.

شرطی شدن ذهن در نوروفیدبک

در درمان های نوروفیدبک ذهن فرد افسرده به طور خودکار می آموزد که چگونه میتواند به تولید بیشتر امواج هایی بپردازد که برای جلوگیری از افسردگی مؤثر است. در واقع ذهن به نوعی خود تنظیمی دست پیدا میکند که میتواند به مرور در درمان نوروفیدبک امواجی را که برای بهبود افسردگی مؤثر است، بیشتر کند و امواج منفی را کمتر کند. اینکه چه امواجی کم و یا زیاد بشوند به مسئله مراجع مربوط میباشد و با تشخیص روانشناس بر روی بیمار انجام میشود.

افسردگی و نوروفیدبک

نوروفیدبک در درمان افسردگی میتواند امواج مغزی مربوط به افسردگی را کاهش داده و امواج جدیدی را با استفاده از سنسورهایی که بر روی سر بیمار نصب میشود را افزایش بدهد که بیمار مرحله افسردگی را پشت سر بگذارد و به سمت بهبود برود.

تأثیر افسردگی بر کل زندگی

افسردگی یک احساس عمیق است که در فرد ظهور پیدا میکند و به صورت آرام آرام میتواند تمام زندگی او را تحت و شعاع قرار دهد. اگر احساس افسردگی در هر فردی مورد بررسی قرار گیرد، قطعاً امکان کمتری برای تبدیل آن احساس به افسردگی عمیق به وجود می آید.

از ابراز احساس افسردگی هراس نداشته باشیم

یکی دیگر از نکات مهم در پیدایش افسردگی ترس از بیان این احساس در خانواده و اجتماع است. افرادی که احساس ناخوشایندی را تجربه میکنند، شاد نیستند و مدام در اضطراب شدید به سر میبرند و یا بی خواب و یا پر خواب و کسل و بی حوصله هستند. اگر بدانند در بطن ورود به بیماری افسردگی قرار دارند، بهتر است به جای پنهان کردن احساساتشان با دیگران از قضاوت هراس نداشته باشند. معتقد باشند هر موجود انسانی دچار بیماری روحی و جسمی میشود و اقدامات اولیه خود را برای بهتر شدن انجام دهند.

پنهان کاری در بیان احساسات ناخوشایند باعث میشود اضطراب بیشتری را تجربه کنیم و مدام در تلاش برای نشان دادن تصویری خوشایند از خودمان باشیم.

افسردگی درمان پذیر است

افسردگی مانند هر بیماری دیگری درمان پذیر است و نیازمند گذراندن دوره نقاهت است. اگر فردی به متخصص روانشناس مراجعه کند و با تشخیص افسردگی مواجه شود، قطعاً باید بداند بیماری او مانند هر بیماری دیگری قابل درمان و بهبود است. تلاش خود و تشخیص صحیح یک روانشناس مجرب میتواند او را به سمت بهبود ببرد.

بنابراین لازم است بدانیم هر بیماری روحی مانند بیماری های جسمی نیازمند توجه، تمرکز در درمان و بهبود است و نباید با این انتظار اشتباه که هر فرد افسرده ایی با یک جلسه مشاوره و یا مصرف یک دوره قرص میتواند درمان شود درمان خود را به تعویق بیاندازیم.

در برابر کسانی که افکار خودکشی دارند چگونه رفتار کنیم؟

 1. حتی الامکان هر وسیله خطرناکی اعم از چاقو، اتومبیل، قیچی، تیغ و داروها را از دسترس او دور نگه داریم.
 2. با بیمار رابطه دوستانه و مورد اطمینان داشته باشیم و او را تنها نگذاریم.
 3. تهدیدهای فرد برای خودکشی را جدی بگیریم و او را با جملات مثل این: تو جرات نداری تحریک نکنید.
 4. او را به دلیل داشتن فکر خودکشی سرزنش و بازخواست نکنیم.
 5. با روانشناس در ارتباط باشید و ازوی راهنمایی های لازم را بگیرید.

بیا حرف بزنیم

شعار سازمان بهداشت جهانی در سال ۲۰۱۷ برای کمک به مبتلایان به افسردگی و جدی گرفتن این اختلال بود. واقعیت این است که حرف زدن این مساله را قابل تحمل تر میکند چون اطرافیان از این اختلال باخبر میشوند و میتوانند کمکتان کنند. به تنهایی کنار آمدن با آن هیچ چیز را حل نمیکند.

نویسنده: مینا حسن زاده

اشتراک در شبکه های اجتماعی:
برچسب ها:
(3 رای)
افزودن نظر:
CAPTCHA2
×

امتیاز دهی به مطلب: بهترین راه های درمان افسردگی

خیلی بدبدمتوسطخوبعالی