ورود / عضویت
021-22004925
تعیین وقت مشاوره
مرکز مشاوره مکث
تعیین وقت مشاوره

تغذیه مادر پس از زایمان و در زمان شیردهی

تغذیه مادر پس از زایمان و در زمان شیردهی

در این مقاله به اهمیت و چگونگی تغذیه مادر پس از زایمان و در زمان شیردهی و عناوین زیر خواهیم پرداخت.

 1. تغذیه مادر پس از زایمان و در زمان شیردهی
 2. برنامه غذایی مادران شیرده
 3. تغذیه بعد از زایمان سزارین
 4. تغذیه مادران شیرده در طب سنتی
 5. تغذیه بعد از زایمان در طب سنتی
 6. لیست غذاهای بعد از زایمان طبیعی
 7. بهترین غذاها برای مادران شیرده
 8. خوردن ماکارونی در دوران شیردهی
 9. غذاهای نفاخ در دوران شیردهی

تغذیه مادر پس از زایمان

تغذیه مادر پس از زایمان و در زمان شیردهی اهمیت زیادی دارد زيرا بدن نياز دارد تا انرژی و قوای بدنی لازم را که در زمان تولد نوزاد از دست رفته است، باز يابد و بتواند به نيازهای كودك پاسخ دهد. مادری كه زايمان كرده است در واقع مسئول تغذيه خود و نوزادش ميباشد، لذا بايد رژيم غذايي خود را با دقت انتخاب كند. رژيم غذایی بعد از زايمان بايد با دقت همانند دوران بارداري رعايت شود. در حقیقت مادران با رعايت رژيم غذايي متنوع و مناسب، سلامت خود و نوزاد خود را تضمين ميكنند.

در این دوران مصرف همه مواد غذایی مانند حبوبات و دانه های مغذی، ميوه هاي تازه، سبزيجات و غذاهايي كه پروتئين، كلسيم و آهن را به فراواني فراهم ميكنند، توصیه می شود. لازم به ذکر است که مواد غذايي كه مادر ميخورد و مينوشد بر روي شيردهي تاثير می گذارد. بنابراين نظارت بر غذاي مادر در واقع نظارت بر غذاي كودك است.

/// شماره های تماس ///

علت احساس تشنگی پس از زایمان چیست؟

در دوران شيردهي، با آزاد شدن هورمون اكسي توسين (هورمون آزاد شده از هيپوفيز) باعث ميشود كه مادر احساس تشنگي بيشتری كند. به همين دليل مادر در اين دوران بيشتر از بقيه مواقع آب مينوشد. متخصصين  زنان و مامايي آمريكا نوشيدن حداقل 8 تا 12 ليوان آب در روز را به مادران توصيه ميكند. مادر باید هر نوبت که به نوزاد خود شیر میدهد، یک لیوان مایعات (شیر یا آب میوه) مصرف کند تا بدن دچار کم آبی و کمبود شیر نشود. بعضی از مردم تصور می کنند اگر مادر بیشتر مایعات بخورد، شیر او بهتر و بیشتر می شود. البته این تصورات علمی نیست و حقیقت ندارد. میزان مصرف آب در مادران شیرده باید برحسب میل و نیاز او نسبت به مایعات باشد.

بهترین غذاها برای مادران شیرده

همچنين مادر بايد در مورد مصرف غذاهاي آلرژی زا دقت كافي داشته باشد، زيرا نوزاد به برخی از مواد غذايي كه مادر ميخورد حساس بوده و پاسخ آن را به صورت علايم پوستي نشان ميدهد. میتوان گفت تغذيه با شير مادر به طور معجزه آسا باعث كاهش وزن نميشود ولي به كاهش وزن كمك ميكند. مقدار چربی موجود در شیر مادر بستگی به میزان چربی غذایی مادر دارد. بنابراین تغییر مقدار و نوع چربی در رژیم غذایی مادر شیرده، موجب تغییر چربی شیر مادر می گردد. اگر مادری در دوران شیردهی چربی نخورد، چربی های ذخیره شده در بدنش می سوزد.

تغذیه مادر در زمان شیردهی

تغذیه مادر پس از زایمان و در زمان شیردهی و مدیریت چربی

مقدار کلسترول شیر مادر در حدود 10 تا 20 میلی گرم در 100 میلی لیتر شیر می باشد. بنابراین کودک در شبانه روز مقدار 100 میلی گرم کلسترول از شیر مادر دریافت می کند. مقدار کلسترول شیر مادر با رژیم غذایی او تغییر نمی کند ولی با ادامه شیر دادن به تدریج کاهش می یابد. شیر دادن به نوزاد موجب می شود که وزن مادر کم شود. تحقیقات نشان داده است مادرانی که به کودک خود شیر می دهند، زودتر از مادرانی که به کودک خود شیر خشک می دهند، به وزن قبل از بارداری باز می گردند زیرا تمام چربیهایی که در دوران بارداری در بدن آنها جمع شده بود، در هنگام شیر دادن از دست میرود و حتی مقداری از چربی هایی که قبل از حاملگی داشته اند نیز در بدن آنها سوخته می شود.

خطرات رژیم غذایی

پیروی از رژیم غذایی مخصوص برای کاهش وزن در مادر شیرده، باعث سوء تغذیه میشود و سرانجام شیر مادر کم و خشک میگردد. بنابراین بهترین کار این است که مادر شیرده با نخوردن غذای زیاد و استفاده از یک برنامه ورزشی، وزن خود را به تدریج کم کند. مصرف غذای سالم در دوران شیردهی و خوردن آب در خلال شیر دادن، موجب می شود که مادر در هر هفته نیم کیلو از وزن خود را کم کند و سرانجام در مدت یک سال وزن اضافی خود را از دست بدهد.

/// شماره های تماس ///

برنامه غذایی مادران شیرده

لازم به ذکر است کودکانی که از شیر مادر تغذیه می شوند، ممکن است برخی غذاهایی را که مادر مصرف نموده و از شیر دفع می شود را تحمل نکنند. مثلاً مادر گاهی با مصرف سیر، پیاز یا حبوبات موجب قولنج یا دردهای شکمی در نوزاد می شود. همچنین کلم و شلغم و حتی میوه هایی مانند زرد الو وآلو و خوردن بیش از حد بعضی میوه ها مانند هندوانه و هلو و بعضی از سبزی ها ممکن است باعث ایجاد گاز در روده و دردهای شکمی کودک گردد.

بنابراین مادر باید در دوران شیردهی دقت کند در صورتی که در خلال 24 ساعت بعد از خوردن یکی از مواد ذکر شده، کودک به شکم درد دچار شد و یا گاز در روده های او به وجود آمد، از خوردن آن مواد غذایی خودداری کند. به طور کلی مادر شیرده هر غذایی را که میل دارد می تواند بخورد و هیچ غذایی را نباید برای او منع کرد، مگر آنکه حس کند با خوردن آن غذا کودک دچار دردهای شکمی می شود.

توصیه هایی به مادران گرامی

 • در هفته های ابتدایی پس از زایمان و زمان شیردهی جهت كاهش وزن محدوديت شديد كالري و مواد غذایی براي خود ايجاد نكنيد، چرا که رژيمی  فوق العاده كم كالري در دوره شیردهی و پس از زایمان از تامين مواد مغذي مهم بخصوص مواد مغذي نظير كلسيم و آهن ناتوان هستند. به ویژه اینکه در دوران شیردهی باید از منابع غنی از کلسیم استفاده نمود.

تغذیه مادر

 • از مصرف خودسرانه دارو و داروهاي غير مجاز خودداري كنيد و راجع به داروهايي كه مصرف ميكنيد يا قصد مصرف آن را داريد حتماً با پزشك خود مشورت كنيد.
 • از مواد غذايي حاوی فيبر مانند ميوه ها و سبزی ها که قسمت اصلي رژيم غذايي اين دوران محسوب ميشوند (حتي بيشتر از زمان بارداري)، استفاده کنید. از مزاياي اين مواد غذايي فيبردار، تامين حركات دودي روده ها است كه براي درمان يبوست و هموروئيد یا بواسير مفيد ميباشد.
 • برخی داروها یا هورمون ها ممکن است سبب افزایش ترشح پرولاکتین و در نتیجه افزایش شیر گردد ولی عوارضی نیز به همراه دارد. همچنین دم کرده یا عصاره بعضی از گیاهان دارویی مانند (شنبلیله, آنیسون, رازیانه, زیره سبز و ...) نیز باعث افزایش شیر مادر می گردد ولی نباید در مصرف آنها افراط نمود. به طور کلی مهمترین عاملی که باعث افزایش شیر مادر می گردد، علاقه مادر به شیر دادن، تغذیه مناسب، آرامش جسمی و روانی و بالاخره مکیدن پستان مادر توسط نوزاد است.

مشاوره با متخصص مرکز مشاوره مکث در مورد تغذیه مادر پس از زایمان و در زمان شیردهی، برنامه غذایی مادران شیرده، تغذیه بعد از زایمان سزارین، تغذیه مادران شیرده در طب سنتی، تغذیه بعد از زایمان در طب سنتی، لیست غذاهای بعد از زایمان طبیعی، بهترین غذاها برای مادران شیرده، خوردن ماکارونی در دوران شیردهی، غذاهای نفاخ در دوران شیردهی می تواند بسیار به شما کمک کند.

نویسنده: مرکز مشاوره مکث

اشتراک در شبکه های اجتماعی:
(3 رای)
افزودن نظر:
CAPTCHA2
×

امتیاز دهی به مطلب: تغذیه مادر پس از زایمان و در زمان شیردهی

خیلی بدبدمتوسطخوبعالی