22006198 021

تمرکز ضعیف در کودک و نحوه شناسایی آن

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(48 رای)
تمرکز ضعیف در کودک و نحوه شناسایی آن

اگر کودک شما توجه و تمرکز ضعیفی دارد، پس احتمالا تعدادی از موارد زیر را را می تواند داشته می باشد. در نظر داشته باشید برای ارزیابی و تشخیص بیش فعالی کودکتان، حتما از یک متخصص روانشناس کودک مشاوره دریافت کنید:

  • کودک یک جا نمی نشیند و خیلی سریع حواسش پرت میشود.
  • کودک اغلب وسایلش را گم می کند و نمی تواند آنها را شناسایی کند؛ از دید دکتر روانشناس توضیح نوع سازماندهی بسیار مهم است.
  • در یادگیری و به خاطر سپردن هر چیزی دچار مشکل است؛ یک روانشناس خوب با ارزیابی دقیق میتواند مشکل اصلی را شناسایی کند.
  • گاه کودک افکار پوچ و بی هدف در سر دارد.
  • دست خط ضعیفی در مقایسه با کودکان هم سن و سال خود دارد؛ نوع دست خط توسط دکتر روانشناس باید ارزیابی شود.
  • اغلب اوقات پرخاشگر، اخمو و دمدمی مزاج است.
  • در مهارتهای حرکتی مانند دویدن و پریدن ضعیف است؛ وجود یک روانشناس خوب در مهد می تواند در شناسایی این کودکان بسیار مفید باشد.

از دیدگاه مرکز مشاوره مکث دلایلی برای فقدان توجه تمرکز وجود دارند که در ادامه به شرح آنها خواهیم پرداخت.

کمبود خواب کافی در کودکان بیش فعال

کودکان بسته به سنشان نیاز به 8 تا 10 ساعت خواب در روز دارند. اگر کودکتان عادت به دیر خوابیدن دارد این عادت را در او تغییر داده و به او یاد دهید که زود بخوابد تا چرخه خوابش درست شود. در صورت مشکل می توانید از یک دکتر روانشناس در این زمینه کمک بگیرید.

استرس خانوادگی در کودکان بیش فعال

استرس خانوادگی می تواند روی یادگیری کودک تاثیر گزارد. جر و بحث مداوم بین پدر و مادر بسیار اسیب زا است. نبود جو ارام در خانواده، باعث فقدان توجه و تمرکز و استرس در کودک می شود؛ بنابراین استرس به عنوان یک عامل مداخله کننده در فقدان توجه و تمرکز در کودک اثر گزار است. این عامل در مرکز مشاوره مکث در مراجعین مختلف به وفور دیده شده است.

عادت غذایی اشتباه در کودکان بیش فعال چگونه است؟

تغذیه نامناسب یک فاکتور اساسی برای فقدان توجه و تمرکز است. وعده های غذایی پرشکر و چرب بدون ارزش غذایی مناسب، روی تمرکز و مهارتهای کودک تاثیر نامطلوب می گزارد.

پیشنهاد مرکز مشاوره مکث

تغذیه مناسب

تخم مرغ، نان های غنی شده با غلات، شیر، مرغ، گوشت و ماهی سالمون، مواد غذایی بسیار خوبی برای کودکان هستند که شما می توانید برای اطلاعات بیشتر در مورد هر نوع غذا با دکتر روانشناس یا مشاور تغذیه متخصص مشورت بیشتری بگیرید. از دادن مواد غذایی کافئین دار، نوشیدنی های انرژی زا و مواد غذایی با ارزش غذایی کم به کودک خود پرهیز کنید.

ساده سازی تکالیف خسته کننده

کودکان معمولا از زیر بار تکالیفی که برایشان سخت است در می روند. بسته به سن کودک ممکن است برخی تکالیف برای او سخت باشد؛ بنابراین تعداد تکالیف را به نسبت سن، ساده سازی کنید.

تمرکز ضعیف کودک و بیش فعالی

چگونه تمرکز کودک را بهبود ببخشیم؟

در این جا مرکز مشاوره مکث چند راه کار به شما می دهد:

کودک را مشاهده کنیم

نزدیکش بنشینید و رفتارش را مشاهده کنید. وقتی در حال بازی کردن، حرف زدن، خواندن کتاب و گفتن تجربیاتش است، سعی کنید بفهمید که به چه چیزی علاقه مند است. در صورت نیاز می توانید با یک روانشناس خوب مشورت کنید.

زمان بازی های کامپیوتری را کاهش دهیم

به جای اینکه بازیهای الکترونیکی به بچه ها دهید به بازیهای فیزیکی و عملی روی آورید. برای او اسباب بازی بخرید که خلاقیتش به صورت عملی شکوفا شود و مهارتهای حرکتی او افزایش پیدا کند. در صورت استفاده از بازیهای کامپیوتری حتما برایش تایم خاصی را مشخص کنید که زمان شروع و پایان ان مشخص باشد. طبق یافته های مرکز مشاوره مکث در صورتیکه برای کودک زمان خاصی مشخص نشود و والدین در وسط بازی به زور آنها را جدا کنند، این امر بسیار آسیب زا تر است.

نکته دیگری که وجود دارد یادگیری مشاهده ای کودکان است؛ در صورت استفاده بیش از حد والدین از تلویزیون و گوشی همراه، استفاده از این وسیله در ذهن کودک نهادینه می شود و جدا کردن وسیله از کودک بسیار سخت تر می شود.

اهداف تعیین کنیم

زمان مطالعه کودکانتان را به دسته بندی های متفاوتی تقسیم کنید. برای همه فعالیتهای او مثل زمان بازی، زمان مطالعه، زمان تفریحیک برنامه ریزی مشخص داشته باشید. وقتی کودک تکالیف خود را به درستی و سر وقت تمام کرد، به روش کپنی به او جایزه دهید؛ برای اطلاعات بیشتر در این رابطه با دکتر روانشناس مشورت نمایید.

مسئولیت های روزانه به او دهیم

تکالیف روزانه ای که با دستور العمل باشد می تواند برای بهبود توجه و تمرکز مفید باشد. بسته به سن کودک به او مسئولیت دهید؛ مثل چیدن میز، درست کردن ظرفها در ماشین ظرفشویی. اگر شما مجموعه کتابی دارید می توانید از او بخواهید در چیدمان آن به شما کمک کند. تکالیفی که هر روزه به او می دهید را تغییر دهید تا علاقه خود را از دست ندهد.

کودکان میبایست زمانی که کاری انجام میدهند، تشویق شوند و حتما جایزه متناسب با علاقه شان دریافت کنند. راهکارهای دیگر افزایش توجه و تمرکز در کودکان را در مطالب دیگر مرکز مشاوره مکث جستجو نمایید...

نظرات کاربران:
masi
پاسخ به این نظر
10:51 - 10 آبان 99

کودک 3 ساله دارم که سرعت الگوبرداریش خیلی بالاست اما مثلا موقع رد شدن به میز میخوره و رد میشه، یا حواسشو جمع نمیکنه و دستش میخوره به قاشق کاسه آش بر میگرده. و بعد متاسف میشه. مشکل جسمی داره یا تمرکز نداره؟ اما تاکیید میکنم هوش و الگوبرداری بچه دقیقه.

0 0
افزودن نظر:
captcha