ورود / عضویت
021-22004925
تعیین وقت مشاوره
مرکز مشاوره مکث
تعیین وقت مشاوره

تمرین هایی جهت افزایش عملکرد حافظه - بخش دوم

تمرین هایی جهت افزایش عملکرد حافظه - بخش دوم

در این مقاله به ادامه هشت تکنیک برای ارتقا سطح حافظه می پردازیم.

5. شاد باشید

تمام روانشناسان، پژوهشگران، رویکردهای روانشناسی بر اهمیت شادی برای همه جوانب زندگی و همچنین ارتقا سطح حافظه تأکید دارند؛ حتماً تا به حال شنیده اید که خندیدن دوای هر دردی است و می تواند مغز و حافظه را سلامت نگه دارد.

در واقع واکنش های احساسی که مربوط به ناحیه ی خاصی از مغز است با خندیدن فعال شده و مغز را سرحال نگه می دارد. علاوه بر این شنیدن جک و انجام فعالیت ها و بازی های مهیج می تواند میزان یادگیری و خلاقیت را افزایش دهد. 

افزایش عملکرد حافظه

در واقع خندیدن می تواند به ما کمک کند که به صورت گسترده تری فکر کنیم و رها تر و آزادانه تر در کارها سهیم شویم.

چند راه ساده برای بیشتر شاد بودن

  • به خودتان بخندید.
  • هر زمان صدای خنده شنیدید به سمت آن برگردید.
  • اوقاتتان را با افرادی سپری کنید که شاد و سرزنده هستند.
  • اطرافتان را پر از برچسب هایی کنید که به شما یادآوری می کند زندگی را کمی راحت تر بگیرید.
  • به کودکان توجه کنید، آن ها متخصص در بازی لذت بردن بدون دلیل هستند. 

6. یک رژیم غذایی سالم برای خود انتخاب کنید

علم روانشناسی، علم تغذیه بر اهمیت مصرف غذای مفید در افزایش سطح حافظه اتفاق نظر دارند. همانطور که بدن به انرژی نیاز دارد مغز نیز به انرژی کافی نیاز دارد.

همانطور که می دانید رژیم های غذایی حاوی میوه، سبزیجات، غلات و مکمل ها، چربی های طبیعی و سالم (روغن زیتون –مغز) و پروتئین ها می تواند یک رژیم ایده ال را برای شما فراهم کند که موجب بهبود عملکرد حافظه تان می شود.

7. مشکلات مرتبط با وضعیت سلامتتان را شناسایی و حل کنید

آیا تا به امروز احساس کرده اید که حافظه شما به طور غیر قابل توجهی رو به فرسایش است؟ اگر جوابتان به این سوال بله است می توان گفت که ممکن است شما در سبک زندگی مشکلی جزئی داشته باشید.

نکته مهم این است که لزوماً دمانس و یا آلزایمر نمی تواند عامل ضعف حافظه شود بلکه اختلالات و بیماری های بسیاری وجود دارد که می تواند این مسأله را ایجاد کند نظیر اختلالات روانی (افسردگی – اضطراب)، بیماری های قلبی، دیابت، مشکلات هورمونی و داروها نیز می تواند روی عملکرد حافظه شما تأثیر بگذارد که تمامی آن در علم روانشناسی مشخص شده است.

8. گام های عملی برای ارتقا سطح حافظه و یادگیری خود بردارید 

الف) توجه کنید!

شما بدون توجه کردن به موضوعی آن را یاد نخواهید گرفت و تا به آن توجه نکنید مغز شما نمی تواند آن را کد گذاری کرده و ذخیره کند. حدودا 8 ثانیه تمرکز لازم است تا بتوانید یک موضوع را در حافظه خود ذخیره کنید. اگر این کار برایتان سخت است به مکان هایی بروید که آرام و بی سر و صداست و شما می توانید بدون پرت شدن حواستان در آنجا تمرکز کنید. 

ب) تا جایی که امکان دارد سعی کنید از تمام حواستان استفاده کنید

می توانید با استفاده از ماژیک های رنگی و هایلات ها، روشن کردن عود، خلاصه نویسی، خواندن با صدای بلند مطالب را بهتر در حافظه خود ذخیره کنید.

ج) میان مطالب جدید با مطالبی که از قبل می دانید ارتباط برقرار کنید

این کار سبب می شود مطالب جدید با قبلی ها مرتبط شده و بهتر در حافظه شما بمانند مثل اینکه شما آدرس کسی را که در خیابان شما زندگی می کند بسیار راحت تر می توانید در خاطر نگه دارید تا کسی که در شهر دیگری ساکن است. 

د) بیشتر تلاش کنید

مطالب را به شکل کاربردی یاد بگیرید و از حفظ سطحی آن ها خودداری کنید تمامی این موارد از نظر علم روانشناسی برای ارتقا سطح حافظه اثر بخش بوده است.

نویسنده: مرکز مشاوره مکث

اشتراک در شبکه های اجتماعی:
(8 رای)
افزودن نظر:
CAPTCHA2
×

امتیاز دهی به مطلب: تمرین هایی جهت افزایش عملکرد حافظه - بخش دوم

خیلی بدبدمتوسطخوبعالی