22006198 021

دیفتری بیماری عفونی واگیردار

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(1 رای)
دیفتری بیماری عفونی واگیردار

دیفتری به عنوان یک بیماری عفونی برای چندین دهه در کشورهای غربی ناشناخته مانده بود. از اواخر دهه 1940 با ابداع واکسیناسیون منظم کودکان علیه این عفونت، شیوع آن به طرز بی سابقه ای کاهش یافت. در اواخر دهه 1940 حدود 45000 بیمار مبتلا به دیفتری وجود داشت و مرگ و میر ناشی از این بیماری به 2000 نفر می رسید، ولی این آمار بین سالهای 1986 تا 1991 به 13 مورد مبتلا کاهش یافت که هیچگونه مرگ و میری به دنبال نداشت.

این آمار در سایر کشورهای جهان متفاوت است. در کشورهای در حال توسعه هنوز عده زیادی از کودکان به این بیماری مبتلا می شوند یا آنکه جان خود را در نتیجه ابتلا به آن از دست می دهند. گزارش شده است که در سال 1994 هزاران مورد دیفتری در روسیه و اروپای شرقی دیده شد. این گزارشها زنگ خطری است برای آنکه این بیماری عفونی بیش از پیش کنترل شود.

در سال 1913 دکتر شیک آزمایش جلدی بخصوصی را برای شناسایی ایمنی افرادی که تحت تاثیر این باکتری قرار گرفته بودند، ابداع کرد. امروزه این آزمایش بندرت انجام می گیرد، ولی هنوز آزمایش با ارزشی است؛ زیرا میزان ایمنی افرادی را که ممکن است در محل کارشان در معرض تماس با باسیل دیفتری قرار گرفته باشند، تعیین میکند.

علت ابتلا به بیماری دیفتری

دیفتری

دیفتری به سبب وجود یک سویه باکتری بروز می کند. سه سویه باکتری وجود دارد که هر کدام از آنها می تواند بیماریهایی با شدت مختلف ایجاد کند. باسیل دیفتری سم بسیار قوی ای تولید می کند که علت بروز بسیاری از نشانه های کلی بیماری است. اثرات مخرب همین سم است که بر قلب و سیستم اعصاب بیمار تاثیر می گذارد.

دیفتری از طریق ترشحات عفونی بینی یا از طریق لباس آلوده به باکتری از شخصی به شخص دیگر سرایت می کند. اگرچه این باکتری با حرارت و مواد ضد عفونی کننده بسرعت از بین می رود، اما براحتی می تواند هفته ها در آب یا شیر زنده بماند. یکی دیگر از راههای سرایت این بیماری از طریق ناقل باسیل است؛ بدین ترتیب که ممکن است افراد سالم خود ناقل باسیل باشند، در حالی که هیچگونه علائمی از ابتلا به آن در آنها دیده نمی شود. فرایند رشد باسیل بین 2 تا 7 روز است.

پیشنهاد می کنیم بخوانید: بیماری سیاه سرفه در کودکان، علل و نحوه درمان آن

مشخصات بیماری

شدت عفونت به سویه ارگانیسم عفونت دهنده بستگی دارد. سویه گراویس (gravis) وخیم ترین سویه دیفتری را بوجود می آورد. در عین حال عفونت ممکن است به شکل ملایم هم بروز کند و بدون آنکه تشخیص داده شود، درست مثل عفونت های ملایم دستگاه تنفسی دوره اش را طی کند. به همین علت ممکن است بیماری به کودکانی که واکسینه نشده اند سرایت کند و مشکلات عدیده ای به بار آورد.

در موارد حادتر، عفونت با علائم عمومی زیر شروع می شود:

  • تب: معمولاً به درجات بالا نمی رسد و در حد درجه تبِ عفونتِ گلو که توسط باکتریهای استرپتوکوکال بوجود می آید باقی می ماند؛ اما در بعضی مواقع ممکن است به 39/5 درجه سانتیگراد هم برسد. بنابراین بسیار مهم است که این دو عفونت از یکدیگر تشخیص داده شود.
  • سردرد و ناخوشی عمومی.
  • گلودرد: این گلودرد به شدت گلودردهای ناشی از عفونت باکتریایی استرپتوکوکال نیست، اما به هر ساده هم نیست. در دوره های بعدی بیماری است که در بعضی از قسمتهای گلو غشای کاذب چسبنده ای ایجاد می شود. این غشاهای متمایل به رنگ خاکستری به نسوج زیرین می چسبد و هنگامی که برداشته شود سطح زیر آن آسیب می بیند. خطر تشکیل غشاها این است که در تمام گلو و سقف دهان پخش می شود و ممکن است از طریق نای به حنجره و برونشها سرایت کند و مانع رسیدن هوا به ششها شود.

با تولید سم ویژه بیماری پیشرفت می کند و حال عمومی کودک بدتر می شود. فشار بر روی ماهیچه های قلب به خاطر نبض ضعیف و نامنظم بیشتر می شود، فشار خون پایین می آید و کودک بسختی بیمار می شود. علاوه بر اینها، سیستم عصبی کودک نیز آسیب می بیند: (این دو حالت اخیر در کودکانی که علیه این بیماری واکسینه نشده اند و به خطرناکترین باسیل دیفتری مبتلا شده اند، دیده می شود.)

/// شماره های تماس ///

بررسی بیماری

تکه برداری از گلو -به ویژه اگر از زیر غشا برداشته شده باشد- می تواند تشخیص دیفتری را آسان کند.

عوارض بیماری

قلب

عضو حیاتی با سم ترشح شده از باسیل دیفتری آسیب می بیند. عضلات قلب ضعیف می شود و قادر نخواهد بود عملکرد مناسبی برای پمپاژ خون به سراسر بدن داشته باشد. همین تاثیر مستقیم بر عضلات قلب است که در موارد حاد بیماری سبب نامنظم شدن ضربان قلب، کند شدن نبض، پایین آمدن فشار خون و بروز سایر ناراحتی های قلبی می شود.

دستگاه تنفس

تنفس، در صورتی که غشای کاذب چسبنده به سمت حنجره گسترش یابد، بشدت متاثر خواهد شد. در این حالت صدای بیمار کلفت و سرفه هایش زنگ دار می شود. تنفس بسیار مشکل می شود و کودک بیقرار و ناآرام خواهد شد. دستگاه تنفس توسط سایر ارگانیسمها به عفونت ثانوی دچار می شود و بدین ترتیب امکان ابتلا به برونکوپنومونی افزایش می یابد.

سیستم عصبی

باکتری دیفتری بر سیستم عصبی نیز تاثیر می گذارد؛ در چنین حالتی یک عضله یا دسته ای از عضلات بدن ضعیف یا فلج می شود. به عنوان مثال با ضعیف شدن عضلات چشم امکان لوچی چشمها افزایش می یابد؛ یا پاها و بازوها ممکن است فلج شود.

در این بیماری حالات فوق دیرتر رخ می دهد- اغلب چند هفته پس از ناراحتی گل شروع می شود.

پیشنهاد می کنیم بخوانید: گلودرد (گلودرد استرپتوکوکی، آنژین چرکی)

پیشگیری از ابتلا به دیفتری

دیفتری از طریق ایمن سازی کاملاً قابل پیشگیری است؛ همانطور که هر وقت واکسیناسیون عمومی جدی گرفته شد، شیوع دیفتری نیز بشدت کاهش یافت.

در کشورهای غربی ایمن سازی کودکان علیه بیماری دیفتری یکی از برنامه های منظم و ثابت واکسیناسیون عمومی در دوران کودکی است. در بریتانیا واکسن دیفتری یکی از واکسنهای سه گانه است که به تمام کودکان در ماه های دوم و سوم و چهارم زندگی و یک نوبت یادآور هم هنگام ورود به مدرسه تزریق می شود.

به کودکانی که در معرض تماس با موارد بیماری دیفتری قرار گرفته اند، باید یک واکسن دیگر هم تزریق شود. کسانی که تماسهای خانوادگی با بیمار مبتلا به دیفتری داشته اند باید مدت یک هفته اریترومایسین مصرف کنند تا از بوجود آمدن حالت ناقل بیماری جلوگیری شود.

دیفتری بیماری عفونی

پیامد بیماری

اگر درمان مناسب و فوری در مورد این بیماری صورت گیرد هیچ گونه اثرات بعدی در آینده رخ نخواهد داد البته در صورتی که آخرین مرحله دوره بیماری گذشته باشد، اما اگر سم ترشح شده به عضلات قلب آسیب برساند عوارض بعدی در این قسمت بدن مشاهده خواهد شد.

نظرات کاربران:
فتانه
پاسخ به این نظر
14:15 - 17 آبان 99

40 سالمه و هنوز واکسن دیفتری نزده ام. پیگیر باشم یا خیر؟

0 0
افزودن نظر:
captcha