ورود / عضویت
021-22623587
تعیین وقت مشاوره

مرکز مشاوره مکث

تعیین وقت مشاوره
عنوان مطلب: راه های نجات از افسردگی

راه های نجات از افسردگی

از نظر دکتر روانشناس بالینی ما، افسردگی ماندن در شرایطی است که در آن از لحاظ روحی، احساس خوشایندی را تجربه نمیکنیم و در شرایط شدیدتر، احساس کرختی در بدن، بی خواب و پرخوابی می کنیم.

افسردگی یکی از بیماری های شایع جوامع صنعتی امروزه است؛ چنانچه پیش بینی میشود تا ۵۰ سال آینده بیشترین آمار مرگ و میر از افسردگی و ماندن در شرایط افسرده خویی باشد.

درجات افسردگی

افسردگی درجات مختلفی دارد که در اینجا ما به امورات رفتاری چگونه نماندن در شرایط افسردگی میپردازیم؛ احساس افسردگی به غیر از تغییراتی در هورمن های مغزی، شرایط محیطی دارد که بودن در آن شرایط محیطی باعث بروز و تشدید بیماری میشود.

در واقع هر چه شرایط نامساعدتر، پرالتهاب تر و بیمارگونه تر باشد، بستر ایجاد افسردگی و تشدید آن بیشتر است؛ بنابراین پس از دارو درمانی که ختما به تشخیص روانپزشک صورت میگیرد، یکی از مهم ترین قدم هایی که میتوانیم برای خودمان برداریم، تشخیص شرایط نامساعد برای رشد افسردگی مان و دور شدن از آن شرایط است.

افراد افسرده زمانی میتوانند به راه های نجات از افسردگی بپردازند که قادر به بررسی محیط و عوامل اطراف خود باشند.

دکتر روانشناس بالینی ما معتقد است اینکه ما چگونه در این شرایط قرار گرفته و چگونه قادر به تغییر شرایطی هستیم که در مواقعی فشار و قدرت شرایط محیطی آنقدر بیشتر است که نمیتوانیم شرایط را تغییر بدهیم؛ اما ذکر این نکته ضروری است که خودمان میتوانیم از محیط نامناسب دور بمانیم و خود را وسیله ایی برای انتقام محیط و دیگران ندانیم.

مثلا دختری که با ماندن در خانه و احساس افسردگی دست و پنجه نرم میکند؛ پسری که در محیط کار خود مدام احساس ناخوشایندی دارد و احساس افسردگی را تجربه میکند؛ مادری که اقوام و اطرافیانش حال او را خراب میکنند و احساس افسردگی میکند.

تغییر شرایط برای درمان افسردگی

در این شرایط میتوانیم محیط خودمان را تغییر دهیم؛ دختری که میتواند بیرون از خانه شغلی پیدا کند و ساعاتی را به هیچ چیز به غیر از شغلش فکر نکند؛ پسری که میتواند شغلش را تغییر دهد و با تحمل سختی احتمالا بیشتر، احساس مناسب تری داشته باشد؛ مادری که میتواند به جای افکار بیهوده و حرف های تکراری فامیلی، به پارکی برای قدم زدن برود و با برنامه ریزی هر روزه ورزش کند و یا به خیریه ایی برای کمک های‌ مردمی مشغول شود.

در واقع تغییر شرایط چیزی شبیه به تغییر بینش در ما میباشد؛ پیدا کردن بینشی جدید به زندگی و رفتن به سوی هدف هایی متفاوت تر، میتواند ما را از رخوت و تکراری بودن و احساس افسردگی نجات دهد.

دکتر روانشناس بالینی معتقد است مسئله مهم در این تغییر و تحول ها این است که انسان ذاتا به شرایط پیش بینی شده بد، بیشتر از شرایط غیر قابل  پیش بینی خوب علاقه دارد. در واقع هر آنچه که بتوانیم سرانجام آن را حدس بزنیم، هر چند بد باشد و رفتاری تکراری و ناخوشایند باشد، برای انسان قابل قبول تر از آن شرایطی است که نمیتوانیم پیش بینی کنیم و حدس بزنیم.

راه های نجات از افسردگی

بنابراین تغییر شرایط در حالت افسردگی، کاری بسیار دشوار مخصوصا برای بیمار افسرده است؛ بیمار افسرده به میزان رنجی که میبرد قانع تر است تا بلند شدن و تغییر دادن شرایط؛ زیرا تحمل سختی و نشناختن آن شرایط جدید را ندارد.

اما مسئله دقیقا اینجا خودش را نشان میدهد که انسان برای بهبود، نیاز به تغییر و تغییر نیاز به تلاش و سخت کوشی دارد؛ قدم های اولیه همیشه سخت بوده اما قطعا در تغییر، شرایط پیش بینی نشده بهتری میتواند جلوی راه قرار بگیرد.

این معقوله نه تنها برای افراد افسرده بلکه برای انسان سالم و نرمال جامعه نیز صدق میکند و او را به سمت بهتر شدن، شادتر بودن و اتفاقات بهتر سوق میدهد.

راه های نجات از افسردگی و چند راهکار

  • شناخت محیط ناسالم که منبعی برای تخریب روحیه است.
  • خارج شدن از محیطی که منبعی برای تخریب روحیه بوده است.
  • تلاش برای به دست آوردن و پیدا کردن محیط مناسب که فرد در آن احساس بهتری را تجربه کند.
  • توانایی تغییر و پذیرش شرایط غیر قابل پیش بینی.
  • تغییر نگرش؛ در مواردی که قدرت محیط بر ما اثر بیشتری دارد (دیدن هر آنچه که آزار دهنده است به گونه ایی دیگر).

این موارد همگی در ایجاد شرایط مناسب در بهبود افسردگی نقش دارند و عمل کردن به آنها کمک رسان افراد بیمار افسرده خو میباشد.

نویسنده: مرکز مشاوره مکث

با خواندن این مقاله پاسخ سوالات زیر را خواهید یافت:

  • تغییر شرایط چه نقشی می توانند در بهبود افسردگی فرد داشته باشند؟
  • راه های نجات از افسردگی چیست؟
اشتراک در شبکه های اجتماعی:
(14 رای)
افزودن نظر:
CAPTCHA2
×

امتیاز دهی به مطلب: راه های نجات از افسردگی

خیلی بدبدمتوسطخوبعالی
×

تعیین وقت مشاوره حضوری

CAPTCHA