ورود / عضویت
021-22623587
تعیین وقت مشاوره

مرکز مشاوره مکث

تعیین وقت مشاوره
عنوان مطلب: راه های نجات از افسردگی - بخش دوم

راه های نجات از افسردگی - بخش دوم

پیش از آنکه بدانیم راه های نجات از افسردگی چیست باید بدانیم افسردگی چیست و چه زمانی میتوانیم بگوییم احساس افسرده بودن میکنیم و یا به آن دچار شده ایم.

بررسی موقعیت محیطی و شرایط

برای شناخت عوامل افسردگی نیاز به بررسی موقعیت محیطی و نیز شرایطی که در آن به سر میبریم، داریم. این که در روز و یا روزهایی احساس سنگینی کنیم، میل و رغبتی به انجام کاری نداشته باشیم و یا دلمان نخواهد با کسی معاشرت کنیم نشانه های افسردگی در چند روز نمیباشند.

ممکن است روزهایی را بی اشتها باشیم، حوصله حرف زدن نداشته باشیم و میلی به خواب نداشته باشیم، اما زمانی به این عادات و رفتارها در طولانی مدت مثلاً یک ماه و یا بیش تر ظهور پیدا کرد، میتوانیم به بررسی شرایطمان با یک مشاور روانشناس بپردازیم.

راه های نجات از افسردگی

توضیح اینکه شرایط اطراف‌ ما به چه شکل است، محل کارمان، معاشراتمان و یا دوستانمان، اگر همه چیز مانند گذشته بوده و ما پیش از این احساس افسردگی نداشته ایم، بررسی این که در این زمان چه اتفاقی افتاده که با همان شرایط قبل، احساس متفاوت تری داریم.

البته موضوع مهم اینجاست که ممکن است، شرایط پیش از این را سعی کرده ایم نرمال و خوب نشان دهیم و مدام به سرکوب احساسات خوب و بدمان پرداخته باشیم، که در این صورت یکی از مهم ترین عوامل اغسردگی را در خود رشد داده ایم.

افسردگی امروزه یکی از پر شیوع ترین بیماری های قرن اخیر است.

علت مرگ و میر به دلیل افسردگی هر روز آمار قابل توجه ایی را در بر میگیرد، اما چطور میتوانیم از این بیماری در امان بمانیم؟

سابقه خانوادگی و نوع ژن در به وجود آمدن این بیماری!

یش از این به بررسی شرایط و محیط امری که بسیار مهم بود پرداختیم، اما باید بدانیم سابقه خانوادگی و نوع ژنی که به همراه داریم آیا شرایط افسردگی را در ما دارد یا خیر.

مثلاً: دقت کنید در بین فامیل، پدر، مادر، عمه، خاله، دایی، عمو و فرزندانشان کسی را با حالاتی که نشان از این بیماری دارد و به تأیید دکتر روانشناس درآمده باشد را در اطراف خود دارید یا خیر. اگر باشند، نشان دهنده ژن فعال افسردگی در وجود دیگر افراد فامیل نیز میباشد.

اما در این مورد ترسی وجود ندارد و بررسی این شرایط در زمانی مهم است که ما به شخصه احساس افسردگی، غمگین بودن، رخوت، دوری گزینی از شرایط قبل، خواب نامناسب، خوراک ناکافی و یا پرخوری عصبی مداوم داشته باشیم و احساس کنیم باید برای شرایطمان نزد دکتر روانشناس برویم و این جریان را با او در میان بگذاریم. 

راه های نجات از افسردگی

افسردگی از لحاظ بیولوژیک، در مغز انسان به دلیل پایین آمدن هورمن های به اسم دوپامین، سروتونین و اکسیدوزین است که اگر در شرایط افسردگی کامل و عمیقی باشیم با مراجعه به روانپزشک و دارو درمانی، میتوانند بهبود جسمانی ما را تعیین کنند. در واقع وجود قرص های ضد افسردگی، این هورمن ها و ترشح آن ها را به میزان لازم بر میگرداند و مراجع تقریباً پس از طی سه ماه اولین نشانه های بهبود را در خود میبیند.

اما نکته مهم اینجاست که افسردگی در روح افراد اتفاق میافتد و افراد به غیر از دارو درمانی که فقط باید به تجویز دکتر روانپزشک باشد، باید به درمان و مشاوره فردی برای جستجوی دلیل آن باشند که  پس از دوره بهبود مجدداً دچار این بیماری نشوند.

تحت نظر بودن مشاور روانشناس

تحت نظر یک مشاور روانشناس بودن، یکی دیگر از راه های نجات از افسردگی است، صحبت در مورد شرایط و احساساتمان، آگاه  شدن به این نکته که چه شرایطی ممکن است ما را به همان حالت قبلی باز گرداند و دوری کردن از آن شرایط و آماده کردن شرایطی که در آن احساس بهتری را تجربه میکنیم عامل هایی برای جلوگیری مجدد از بیماری افسردگی است.

مثلاً: مادری که با از دست دادن فرزندش دچار افسردگی شدید شده و پس از یک سال هنوز دچار آن است، پس از گذراندن دوره های درمانی و شاید دارو درمانی باید در نظر داشته باشد که بودن در محیطی که او را یاد فرزندش میاندازد، لباس و وسایل فرزندش، گریه و سوگواری های مداوم، نه تنها او را سبک نمیکند بلکه شرایط ماندن در افسردگی را برایشان آماده تر میکند. بنابراین شناخت دلایل و پس از آن طی کردن دوره های درمانی و در آخر تغییر شرایط، ما را از افسردگی و ماندن در آن نجات خواهد داد.

نویسنده: مرکز مشاوره مکث

با خواندن این مقاله پاسخ سوالات زیر را خواهید یافت:

  • افسردگی چیست؟
  • چه زمانی دچار افسردگی می شویم؟
  • سابقه خانوادگی و نوع ژن ها چه تأثیری در به وجود آمدن افسردگی دارند؟
  • راه های نجات از افسردگی چیست؟
اشتراک در شبکه های اجتماعی:
(15 رای)
افزودن نظر:
CAPTCHA2
×

امتیاز دهی به مطلب: راه های نجات از افسردگی - بخش دوم

خیلی بدبدمتوسطخوبعالی
×

تعیین وقت مشاوره حضوری

CAPTCHA