22004925 - 021

زگیل در کودکان، علل و راه های درمان آن چیست؟

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(2 رای)
زگیل در کودکان، علل و راه های درمان آن چیست؟

زگیل یک ضایعه پوستی متداول در دوران کودکی است. در واقع بیشتر کودکان قبل از رسیدن به بلوغ جایی از بدنشان زگیل میزند. زگیل پا، که در کف پای کودکان دیده می شود، گاهی به قدری شیوع دارد که حالت اپیدمی پیدا میکند. این نوع از آن پس از 16 سالگی بندرت دیده می شود.

علت ابتلا به بیماری زگیل

یکی از ویروس های پاپیلوم که تعداد زیادی از آنها وجود دارد از گروه پاپووا (papova) عامل مولد بیماری زگیل است. تصور میشود که دوره نهفتگی آن (فاصله زمانی بین ابتلا به عفونت و ظهور آن) طولانی باشد.

مشخصات بیماری

چهار نوع زگیل مختلف مشخص شده است، هر چند که بعضی از صفات درون همه آنها وجود دارد، ولی با این حال ممکن است زیر گروه های مختلف یک ویروس در بروز هر نوع زگیلی دخالت داشته باشد.

1. زگیلهای متداول یا زگیل های معمولی (verruca vulgaris)

اغلب روی سطوح استخوانی مثل زانو ها یا آرنج دیده میشود. احتمال دارد که زخم های کوچکی که در نتیجه زمین خوردن های مکرر در این نواحی ایجاد می شود، سبب تجمع ویروس های مولد بیماری در این نواحی گردد. این زگیل ها بزرگ می شوند و زیر ذره بین میتوان سطح نامنظم و برآمده آنها را مشاهده کرد.

زگیل کودکان

2. زگیلهای ساده

همانطور که از نامشان پیداست ساده و پهن است و معمولاً در قسمت های روباز بدن دیده می شود، ضمناً در کنار خراش ها و بریدگیها نیز تعداد زیادی ظاهر می شود.

3. زگیل های کف پا (planter)

این زگیل ها که معمولاً فقط زگیل نامیده می شود. روی کف پا ظاهر می گردد. در سالهای اخیر درباره ابتلا به این نوع زگیل صحبتهای زیادی شده است، زیرا تعداد زیادی از کودکان به علت رفتن به استخرهای شنا یا ورزش کردن با پای برهنه به زگیل کف پا مبتلا شده اند. این زگیلها ممکن است بزرگ شود و بخاطر فشاری که در نتیجه راه رفتن روی آنها وارد می شود، زخم گردد. زگیل های زخم شده بسیار دردناک است. زگیلهایی که در اطراف مقعد و دستگاه تناسلی ظاهر می شود، حالت چین خورده و زبر پیدا می کند. احتمال اینکه از کودکانی که در این قسمتهای بدنشان زگیل دارند سوء استفاده جنسی شده باید مد نظر قرار گیرد.

تدابیر درمانی

درمان زگیل به خاطر بسیاری عوامل با مشکلات زیادی روبرو خواهد بود. این عوامل به شرح زیر است:

محل زگیل ها: برای مثال درمان زگیل های ساده که تعدادشان روی صورت زیاد باشد، مشکل است. زگیل های کف پا نیز در صورتی که در سطح وسیعی از کف پا قسمت هایی که معمولاً هنگام راه رفتن روی آنها فشار وارد میشود ظاهر گردد به آسانی قابل درمان نخواهد بود. همینطور زگیل های نوک انگشتان نیز ممکن است برای کسانی که کارهای حساس و ظریف انجام می دهند، مشکل آفرین باشد.

زگیلها به صورت گروهی ظاهر می شوند و همین مسئله درمان آنها را دشوار می سازد.

پیشنهاد می کنیم بخوانید: بیماری گال (جرب) چیست؟

زگیل ها بسرعت و بدون هیچ دلیلی ناگهان ظاهر می شوند و به همان سرعت یکدفعه ناپدید می گردد. (عوام در مورد زگیل نظرات خرافی متفاوتی دارند. از معروفترین آنها، این است که برای از بین رفتن زگیل ها باید یک تکه گوشت خام را روی آنها مالید و سپس آن را در باغچه خانه دفع کرد. با فاسد شدن گوشت، زگیل ها نیز ناپدید می شود.)

درمانهای خاص

برای از بین بردن پوست ضخیم روی زگیلها، می توان بطور مرتب روزانه روی آنها را رنگ مالید. بهتر است روی زگیلهایی که رنگ مالیده شده با یک مشمع باندپیچی کرد تا از پاک شدن رنگها جلوگیری شود. این درمان باید برای مدتی بطور مرتب انجام شود. معمولاً به علت طولانی بودن دوره درمان، تا آخر ادامه نمی یابد.

/// شماره های تماس ///

پودوفیلین (podophyllin) را می توان روی زگیلهایی که به تعداد کم ظاهر شده، مالید. نباید فراموش کرد که این دارو نیز باید بطور روزمره استعمال شود و روی زگیل هایی که پودوفیلین مالیده شده، حتماً باید باند پیچی کرد. در استعمال این دارو حتماً باید دقت کافی به عمل آید، زیرا در صورتی که به قسمت های سالم پوست مالیده شود، بشدت سوزاننده خواهد بود. در فواصلی که دارو روی زگیل مالیده می شود، میتوان سطح آن را به آرامی تمیز و پاک کرد.

هر دو داروی فوق در قفسه هر داروخانه بزرگی یافت میشود و قابل خریداری است.

برف گاز کربنیک یا نیتروژن مایع را نیز میتوان برای از بین بردن زگیل ها بکار برد. مجدداً تاکید می شود که زگیل ها را باید با دقت زیاد درمان کرد، زیرا در صورتی که این داروها روی پوست سالم مالیده شود، به آن آسیب می رساند.

یکی دیگر از راههای درمان زگیلهای کف پا، قرار دادن پاها در محلول فرمالدئید بود. با هر بار قرار دادن پاها در این محلول، سطح روی زگیلها به آرامی برداشته می شود. بار دیگر باید اشاره شود که این روش درمان زگیل بسیار کند پیش میرود و مدت زیادی طول می کشد تا بهبودی حاصل شود. امروزه این روش درمان خیلی متداول نیست.

زگیلها را میتوان سوزاند. با تزریق مقدار کمی داروی بی حسی در اطراف زگیلها میتوان بافت های زگیلی را سوزانید. این کار نیز به مهارت نیاز دارد، زیرا ممکن است پوست اطراف زگیل ها آسیب ببیند. استفاده از این روش برای درمان زگیل های روی مفاصل، کف دست، یا کف پا اصلاً عاقلانه نیست، زیرا زخم هایی که پس از سوزاندن در این نواحی بوجود می آید بسیار دردناک خواهد بود.

یک روش ساده ولی معمولاً موثر برای از بین بردن زگیلهای منفرد این است که آن را با مشمع های بدون هوا (airtight plaster) ببندند. این کار بطور موثر از رسیدن هوا به زگیل جلوگیری میکند. پس از 2 الی 3 هفته که از شروع درمان بگذرد، زگیل نرم و قابل کندن خواهد شد، ضمناً یادآور می شود که تعویض مشمع در موقع حمام رفتن یا زمانی که کثیف و گشاد شده است، ضروری است. پس از آنکه زگیل نرم و قابل کندن شد، میتوان آن را به آرامی با استفاده از سنگ پا با برس مخصوص شستشوی ناخن تراشید و پاک کرد.

پیشگیری از ابتلا به زگیل

امکان پیشگیری از ابتلا به زگیل فقط در مورد زگیل های کف پا وجود دارد این نوع زگیلها همیشه حاضرند و می توانند بسرعت در آب و هوای گرم و مرطوب استخر های شنا از کودکی به کودک دیگر سرایت می کند. هنوز بعضی از مسئولان استخرهای عمومی، پاهای کودکان را قبل از شنا کردن معاینه می کنند و در صورتی که کودک به زگیل کف پا مبتلا باشد، او را از شنا کردن محروم می کنند.اجرای چنین کاری بسیار مشکل است و شاید اصلاً منطقی نباشد زیرا هیچ کودکی تاکنون به علت داشتن زگیل کف پا از دنیا نرفته، ولی بسیاری از کودکان به علت بلد نبودن شنا، جان خود را از دست داده اند.

زگیل کف پا

استفاده از جورابهای ضد زگیل در گذشته بسیار رایج بود. این جورابها هنوز هم در دسترس است. کودکان قبل از رفتن به رختکن (محلی که عفونت از آنجا سرایت می کند) این جورابها را می پوشند. بروز زگیل بیشتر از آنکه خطرناک باشد، آزار رسان است. اما مواردی وجود دارد که درمان این ضایعات ناراحت کننده را ضروری می سازد. زگیل های کف پا، زگیل هایی که صورت را زشت و کریه می کند، یا زگیل های روی انگشتان دست که فعالیت روزمره زندگی را مشکل می کند جزء مواردی است که حتماً باید درمان شود. اما حتی با درمان آگاهانه نیز، ممکن است زگیل برای مدتی پایدار باشد. تنها حسن آنها این است که بالاخره خود به خود طی یک تا دو سال، در صورتی که به حال خود رها گردد، ناپدید می شود.

افزودن نظر:
CAPTCHA
ورود / عضویت
صفحه اصلی ذهن و دارو سنجش هوش و استعدادیابی کارگاه ها همکاری با مکث طرف های قرارداد تماس با مکث