22004925 021

علائم سرخجه (سرخک آلمانی) چیست؟

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(2 رای)
علائم سرخجه (سرخک آلمانی) چیست؟

بیشتر والدین امروزی در طول دوران کودکی خود به سرخجه مبتلا شده اند و در حال حاضر ابتلا به آن یک رویداد نادر تلقی می شود، این امر را باید مرهون واکنشی دانست که امروزه در دسترس همگان است. سرخجه معمولاً بیماری سبکی محسوب می شود. خصوصیات آن عبارتند از: یک تب خفیف 38 تا 39 درجه با تورم غدد لنفاوی پشت گردن و قاعده جمجمه با بثوراتی به اندازه ته سنجاق تا یک قرمزی نامنظم که کمی برجسته بوده و شروعشان از صورت است. ظرف دو تا سه روز، ضمن اینکه از صورت محو می شود، به گردن، سینه و سایر نقاط بدن توسعه می یابد.

بعد از تماس یک شخص غیر مصون با بیمار سرخجه ای معمولاً چهار تا بیست و یک روز طول می کشد تا علائم بیماری در او ظاهر شود (دوره نهفتگی یا کمون بیماری). طول مدت واگیری از آن چند روز قبل از شروع بثورات تا پنج یا هفت روز بعد از محو آنهاست. چون بیماری خیلی خفیف است. در نیمی از موارد والدین متوجه ابتلای کودک به آن می شوند.

تاریخچه سرخجه

قبل از اینکه واکسن سرخجه ساخته شود، این بیماری هر شش تا نه سال یکبار، حالت همه گیری به خود می گرفت. از سال 1968 که این واکسن به بازار آمد، تاکنون هیچ همه گیری قابل توجهی از آن دیده نشده است. با وجود این، هنوز نیز این بیماری گه گاه دیده می شود. هر ساله افراد واکسینه نشده و نوجوانان فاقد مصونیت اغلب دچار بیماری می شوند. خوشبختانه، در این همه گیری های کوچک جز تب، احساس ناخوشایند بیماری و درد گه گاه مفصلی، عوارض کمی مشاهده می شود.

بیماری سرخجه

اما وقتی این بیماری در یک خانم فاقد مصونیت که سه ماهه باردار است، اتفاق بیافتد، مسئله کمی متفاوت خواهد بود. در این حالت، سرخجه می تواند باعث آسیب شدید و غیر قابل برگشت در جنین به دنیا نیامده شود. نوزادانی که با این فرم سرخجه متولد می شوند (سرخجه مادرزاد) ممکن است دچار اختلالات چشمی (کاتاراکت، گلوکوم، کوچکی چشم ها) و مشکلات قلبی، کری، عقب ماندگی شدید عقلی و سایر عوارض سیستم اعصاب مرکزی شوند.

در صورتی که متخصص کودکان تشخیص دهد کودکتان دچار این بیماری است، باید با دادن مایعات فراوان، استراحت در رختخواب (در صورتی که احساس خستگی داشته باشد) و دادن استامینوفن در صورت وجود تب، امکان آرامش بیشتری را برای او فراهم کنید. او را از کودکان و بزرگسالانی که می دانید فاقد مصونیت هستند دور نگه دارید. به عنوان یک قاعده کلی، کودک مبتلا به سرخجه باید تا مدت هفت روز بعد از شروع بثورات، از حضور در مدرسه و اجتماعات خودداری کند. به خصوص باید سعی کنید تا هیچ خانم بارداری با کودک مبتلا به سرخجه در تماس قرار نگیرد.

/// شماره های تماس ///

اگر مشخص شود کودکتان مبتلا به سرخجه مادرزاد است، متخصص کودکان به شما خواهد آموخت که چگونه با مشکلات و مسائل پیچیده او برخورد داشته باشید. نوزادان تولد یافته با سرخجه مادرزاد، تا مدت یک سال بعد از تولد، قابلیت انتشار بیماری را دارند، بنابراین باید از افراد واکسینه نشده و غیر مصون دور نگه داشته شوند.

پیشگیری از ابتلا به سرخجه

استفاده از واکسن، بهترین راه پیشگیری از ابتلا به سرخجه است. واکسن سرخجه به صورت بخشی از یک واکسن سه گانه به نام واکسن MMR (سرخک، اوریون، سرخجه) در سن دوازده تا پانزده ماهگی تزریق می شود و برای مصونیت بخشی کامل به تزریق دیگری هم نیاز است.

سرخجه

در تزریق واکسن سرخجه، عوارض نسبتاً کمی وجود دارد. گاهی ممکن است بثورات و تب مختصری عارض شود. هر کودکی با رسیدن به سن تعیین شده دریافت واکسن، حتی در صورت باردار بودن هم زمان مادر، باید واکسینه شود، اما خانم بارداری که فاقدمصونیت است، خود نباید مورد تزریق واکسن قرار بگیرد. ولی باید به شدت از مواجهه با بیمار سرخجه ای خودداری و بلافاصله بعد از زایمان خود را واکسینه کند.

افزودن نظر:
captcha