22004925 - 021

نشانه ها و علائم سرخک در کودکان چیست؟

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(1 رای)
نشانه ها و علائم سرخک در کودکان چیست؟

باید از تلاشگران تهیه واکسن سرخک سپاسگزار بود که در حال حاضر سرخک در آمریکا تقریباً ریشه کن شده است. در طول شش ماهه اول 2008 مرکز پیشگیری و کنترل بیماری های آمریکا، تنها 131 مورد سرخک را گزارش کرد که بیشتر موارد آن را مهاجران سایر کشورها تشکیل می داده اند که یا واکسینه نشده بوده اند یا سنشان برای دریافت واکسن بسیار کم بوده است. اگر کودکتان این واکسن را تاکنون دریافت نکرده یا به سرخک گرفتار نشده باشد، در صورت تماس با بیمار مبتلا، او نیز گرفتار خواهد شد. ویروس سرخک از طریق ذات موجود در هوای تنفسی بیمار به خارج پراکنده می شود و هر شخص مصونیت نیافته ای که این ذرات را تنفس کند، به آن مبتلا می شود.

علائم و نشانه های سرخک

از هشت تا دوازده روز بعد از تماس با این ویروس، که دوران نهفتگی یا کمون نامیده می شود، علائمی شبیه علائم سرماخوردگی، در کودکتان ظاهر می شود که عبارتند از: سرفه، آبریزش بینی و چشم های ملتهب. سرفه ممکن است گه گاه خیلی شدید باشد و حدود یک هفته ادامه یابد.

ظرف یک تا سه روز از شروع بیماری، علائم سرماخوردگی شدت می یابند و تبی بر او عارض می شود که حد 39/5 تا 40 درجه سانتی گراد خواهد رسید. وقتی بثورات خاص سرخکی ظاهر شوند، این تب دو تا سه روز بعد ادامه می یابد.

پیشنهاد می کنیم بخوانید: علائم سرخجه چیست؟

نشانه ها دو تا چهار روز بعد از شروع بیماری آغاز میشوند. معمولاً از صورت و گردن شروع می شوند و بعد به اتنها و اندام ها (دست ها و پاها) گسترش می یابند. بثورات به شکل برجستگی های بسیار ظریف قرمز رنگ بوده و ممکن است به یکدیگر بپیوندند و دسته های بزرگی را تشکیل دهند. اگر قبل از بروز نشانه ها، متوجه وجود نقاط سفید رنگی شبیه دانه های شن در داخل دهان و مجاور دندان های آسیاب شدید، این علامت نشانه آن است که بیماری حتماً سرخک است و بثورات ظرف چند روز بعد ظاهر خواهند شد. نشانه ها پنج تا هشت روز ادامه می یابند و وقتی شروع به محو شدن کردند، ممکن است در جای آنها مختصری پوسته ریزی پیدا شود.

علائم سرخک

درمان سرخک

اگرچه هیچ نوع درمانی برای این ویروس وجود ندارد، ولی لازم است مورد معاینه بالینی قرار گیرد تا مشخص شود که بیماری دقیقاً سرخک است یا خیر. بسیاری از بیماری ها می توانند به همین شکل آغاز شوند. این بیماری عوارض خاص خودش را دارد (مثل سینه پهلو یا پنومونی) که پزشک باید بیماری را از این جهات تحت کنترل بگیرد. واگیری بیماری سرخک چندین روز قبل از بروز بثورات تا زمان محو آنها و قطع تب ادامه خواهد داشت. در طول این مدت باید او را دور از دیگران، در منزل نگه داشت. (جز در موقع مراجعه به پزشک)

در خانه، مراقب باشید کودکتان به مقدار زیادی مایع بنوشد و برای کنترل تب از استامینوفن به مقدار توصیه شده استفاده کنید. چشم کودکتان به علت ورم ملتحمه (کنژنکتیویت) که همراه با سرخک است، هنگام برخورد با نور زیاد یا نور خورشید، دچار سوزش میشود، بنابراین سعی کنید اتاق او را در چند روز اول بیماری، در حد قابل قبولی تاریک نگه دارید.

گاهی عفونت های باکتریال به عنوان یک عارضه به سرخک اضافه می شوند که در بیشتر موارد عبارتند از: پنومونی، عفونت گوش میانی و گلودرد استرپتوکوکی. در این موارد، کودکتان باید به وسیله متخصص اطفال معاینه شود تا آنتی بیوتیک مناسب دریافت کند.

پیشگیری از سرخک

تقریباً تمام کودکانی که دو نوبت واکسن MMR (سرخک، اریون و سرخجه) را در یک سالگی دریافت کرده باشند، تا پایان عمر بر ضد سرخک مصونیت پیدا خواهند کرد اما چون حدود 5 درصد کودکان نسبت به تزریق تنها یک دوز واکسن مصونیت پیدا نمی کنند، بنابراین نوبت دیگری به نام یادآور دوم را باید در سنین بالاتر دریافت کنند که پزشک او بهترین زمان یادآور دوم را به شما خواهد گفت.

درمان سرخک

در صورتی که کودک غیر واکسینه شده شما در تماس با بیمار سرخکی قرار بگیرد یا اگر کسی در منزل مبتلا به ویروس شده باشد، باید موضوع را فوراً با پزشک او در میان بگذارید. اقدامات زیر می تواند کودکتان را از خطر ابتلا به بیماری محافظت کند.

1. اگر سنش زیر یک سال است یا سامانه ایمنی ضعیفی دارد، پزشک، تا شش روز بعد از تماس برای او ایمنوگلوبولین (گاماگلوبولین) تجویز خواهد کرد. این کار باعث پیشگیری موقت او از بیماری خواهد شد ولی برای همیشه او را مصون نخواهد کرد.

پیشنهاد می کنیم بخوانید: آرتریت روماتوئید چیست؟

2. یک کودک شش تا یازده ماهه در صورتی که در معرض تماس با بیمار سرخکی باشد یا در اجتماعی زندگی کند که احتمال تماس با بیمار سرخکی باشد یا در اجتماعی زندگی کند که احتمال تماس با ویروس بالا باشد یا در شرایطی که بیماری حالت همه گیری پیدا کرده است، می تواند مورد تزریق واکسن سرخک تنها قرار گیرد. در صورت تزریق یک دوز از آن باز نیاز به تزریق یادآور دارد تا به طور کامل ایمن شود.

3. در صورتی که کودکتان از جهات دیگر سالم و بیش از یک سال از سنش گذشته باشد. می تواند مورد تزریق واکسن قرار گیرد. تزریق واکسن زمانی موثر خواهد بود که ظرف هفتاد و دو ساعت بعد از مواجهه با بیمار سرخکی انجام گیرد و اما اگر کودکتان دوز اول واکسن را زمانی تزریق کرده باشد که حداقل یک ماه از آن گذشته است، باید دوز دوم را بعد از تماس با بیمار تزریق کند.

افزودن نظر:
CAPTCHA
ورود / عضویت
صفحه اصلی ذهن و دارو سنجش هوش و استعدادیابی کارگاه ها همکاری با مکث طرف های قرارداد تماس با مکث