22004925 021

سندروم الکل جنینی و خطرات آن چیست؟

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(9 رای)
سندروم الکل جنینی و خطرات آن چیست؟

سندروم الکل جنینی چیست؟ الکل، شراب، آبجو و انواع نوشیدنی های الکلی اولین علت قابل پیشگیری نقائص هنگام تولد و همین طور اختلالات رشدی ایالت متحده آمریکاست. هنگامی که یک زن در دوران حاملگی الکل بنوشد، احتمال ابتلای کودک به نقائص جسمانی و ذهنی را به جان خریده است. البته باید گفت که هنوز هم تعداد زیادی از زنان باردار الکل مصرف می کنند. تخمین زده شده که در ایالات متحده آمریکا از هر 750 کودک یک نوزاد با الگویی از نقائص جسمانی، رشدی و ذهنی به دنیا می آید که به آن سندروم الکل جنینی می گویند.

سندروم الکل جنینی

اگر شما در زمان حاملگی الکل نوشیده اید و نگران هستید که مبادا کودکتان مبتلا به سندروم الکل جنینی باشد، باید در کودک خود به دنبال علائم زیر باشید:

 • وزن پایین هنگام تولد
 • دور سر کوچک
 • تاخیر رشدی
 • بدشکلی های صورت، مانند پلک های افتاده، استخوان گونه پهن و نبود چاله فیلتروم (چاله ای زیر بینی که به وسط لب بالا منتهی می شود)
 • هماهنگی کم در حرکات
 • توانایی کم در مهارت های اجتماعی، مانند مشکل در ایجاد و حفظ روابط دوستانه
 • مشکلات یادگیری، حافظه ضعیف، ناتوانی در فهم مفاهیمی مانند زمان و یا پول
 • مشکلات رفتاری مانند بیش فعالی، ناتوانی در تمرکز، انزوای اجتماعی، تکانش گری
 • اضطراب زیاد
 • بدشکلی در انگشتان
 • نقائص کلیوی
 • مشکلات قلبی
 • مشکلات دیداری و شنوایی
 • تغییرات خلقی شدید
 • هوش پایین

تاثیر مصرف الکل توسط پدر بر جنین

تاثیرات مصرف الکل توسط مادر برای همه روشن و واضح است و نمی توان تاثیرات آن را کتمان کرد اما ممکن است برای برخی تاثیرات مصرف الکل توسط پدر ناآشنا باشد. مطالعات و پژوهش های جدید نشان می دهند که حتی مصرف الکل توسط پدر بر جنین تاثیرات منفی دارد. این تاثیرات طبیعتا به اندازه تاثیرات مصرف مادر نیست اما پدران نیز باید مصرف الکل را حداقل چند ماه قبل از بارداری همسرشان به حداقل برسانند.

به یاد داشته باشید که کودکانی نیز وجود دارند که این علائم را با شدت کمتری گزارش می کنند، این کودکان را مبتلا به «اثرات الکل جنینی» می نامند، مشکلات همراه با سندروم الکل جنینی (FAS) با افزایش سن و بالغ شدن کودکان بیشتر می شود. این مشکلات می تواند شامل مشکلات سلامتی، مشکلات قانونی و ناتوانی در زندگی مستقلانه باشد. کودکانی که از «اثرات الکل جنینی» رنج می برند اغلب مورد تشخیص و درمان قرار نمی گیرند این مسئله همچنان در مورد کودکان مبتلا به اختلالات عصبی رشدی وابسته به مصرف الکل نیز می شود.

/// شماره های تماس ///

کودکان مبتلا به سندروم و یا اثرات الکل جنینی دارای مشکلات بینایی، شنوایی، حافظه، آستانه توجه و ناتوانی در یادگیری و برقراری تعاملات اجتماعی هستند. رفتارهای کودکان مبتلا به سندروم الکل جنینی و یا دارای اثرات الکل جنینی گاهی متخاصم و معاند به نظر می رسد. امکان دارد در آزمون های هوشی نمرات خوبی کسب کنند اما نقائص رفتاری آن ها اجازه عملکرد مناسب و سالم را به آنها نمی دهد. آموزش گسترده برای والدین، معلمین و پزشکان این کودکان اساسی است.

تاثیر استشمام بوی الکل توسط مادر بر جنین

الکل به صورت کلی بر سلامت جنین در دوران بارداری تاثیرات منفی دارد. بیشترین تاثیر مربوط به مصرف الکل توسط مادر و سندروم الکل جنینی است اما استشمام بوی الکل یا ضدعفونی کردن دست ها با الکل نیز می تواند سبب بروز آلرژی در مادر و تاثیرات منفی بر جنین شود. اگر بوی الکل را به تازگی احساس کردید نگران نباشید و با تنها پزشک خود مشورت کنید.

چه مقدار الکل در دوران حاملگی به کودک آسیب می زند؟

واضح است که زیاده روی در مصرف مشروبات الکلی در دوران حاملگی خطرناک است، اما در مورد مصرف گه گاهی الکل چطور؟ هیچ سندی مبتنی بر استفاده مقدار معینی الکل در دوران حاملگی و بروز نقائص خاص در کودک وجود ندارد. البته در این بین عوامل دیگری مانند سن مادر، الگوی مصرف الکل و اینکه آیا مادر در هنگام مصرف الکل غذایی خورده یا نه، نیز موثر هستند. اگرچه مطمئن هستیم با مصرف مداوم و مزمن الکل در دوران حاملگی، سندروم الکل جنینی بروز خواهد کرد، اما احتمال زیادی وجود دارد که با مصرف گاه گاهی الکل کودک دچار «اثرات الکل جنینی» شود. مسئله اصلی این است که تعداد زیادی از بانوان در ماه های اولیه حاملگی خود، متوجه باردار بودن خود نیستند و امکان دارد که الکل بنوشند.

توانایی بسیار کم کودک برای دفع الکل

از آنجایی که الکل به راحتی از سد جفت جنینی عبور می کند و جنین نیز در مقایسه با مادر، نسبت به دفع الکل توانایی کمتری دارد، مقدار زیادی از الکل در بدن جنینی متمرکز می گردد. مادران که در سه ماهه اول حاملگی خود الکل می نوشند نوزادانی با شدیدترین علائم سندروم الکل جنینی به دنیا می آورند. بدن جنین نمی تواند الکل را هضم کند و الکل باعث می شود اکسیژن و مواد مغزی کمتری به بعضی ارگان های اساسی جنین برسد. سه ماه اول دوران بارداری زمان اصلی شکل گیری و رشد مغز کودک است. در نهایت به نظر می رسد نتیجه این رویداد عدم شکل گیری ارتباط های خاص سلولی در مغز کودک باشد.

تصمیمات مهم پیش از زمان بارداری

مسئله با اهمیت برای بانوانی که قصد باردار شدن دارند اتخاذ رفتارهای سالم و مراقبت زیاد از خود و جنین است. زنانی که در طی دوران بارداری از نوشیدن الکل پرهیز می کنند، ممکن است فکر کنند که در ماه های آخر می توانند الکل بنوشند، اما باید بدانیم که بعضی از اساسی ترین قسمت های رشد مغز در سه ماهه دوم و سوم رخ می دهد. حتی نوشیدن مقدار کمی الکل و یا مصرف به صورت گه گاهی (برای مثال فقط برای یکی یا دوبار) می تواند اثرات جدی بر سلامت جنین و کودک شما برجای بگذارد.

سندروم الکل جنین

بهترین راهکار برای ممانعت از ابتلای کودک به سندروم و یا اثرات الکل جنینی، پرهیز کامل از مصرف هرگونه مشروبات الکلی در طول دوره بارداری است. اگر در دوران بارداری الکل مصرف کرده اید، موضوع را حتماً با دکتر خود در میان بگذارید.

آیا سندروم الکل جنینی قابل درمان است؟

به یاد داشته باشید که سندروم الکل جنینی درمان ناپذیر است اما می توان برای کاهش شدت بعضی علائم، بعضی درمان ها را لحاظ کرد. بسته به علائم کودک مبتلا، شاید لازم باشد پزشکان و متخصصان زیادی کودک را معاینه کنند. در کنار این موارد آموزش و خدمات اجتماعی نیز می تواند موثر باشد، برای مثال یک متخصص گفتار درمانگر روی توانایی کلامی کودک کار می کند، یک متخصص قلب و عروق مسائل قلبی و عروقی کودک را زیر نظر دارد

منبع: kidshealth.org، healthline.com

افزودن نظر:
captcha