22006198 021

سولوگامی یا ازدواج با خود چیست؟

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(20 رای)
سولوگامی یا ازدواج با خود چیست؟

یکی از پدیده های نو ظهور جوامع صنعتی و اروپا سولوگامی یا ازدواج با خود می باشد. شاید با شنیدن ازدواج با خود کمی متعجب شوید، اما واقعیت اینگونه است که افرادی حاضر هستند با خودشان در مراسمی کاملاً شبیه به مراسم ازدواج، ازدواج کنند و آیین ازدواج را به جا بیاورند، با این تفاوت که خود به تنهایی در آینه ایی با خودشان پیمان ازدواج میبندند.

نکته مهم در پدیده ازدواج با خود در این است که چرا افرادی حاضر به انجام رفتارهایی از این دست میشوند؟

از آنجایی که انسان موجودی اجتماعی است و ذاتاً میل به بودن در اجتماع دارد چگونه میتواند به این میزان مایل به ماندن در تنهایی باشد.

سولوگامی

تاریخچه ازدواج با خود

ازدواج با خود در سال ۱۹۹۳ شکل گرفت و لیندا بیکر اولین کسی بود که این مراسم را برای خود اجرا کرد پس از آن در جوامعی مانند آمریکا، انگلیس، ژاپن و بعد از آن استرالیا این اتفاق بیشتر و بیشتر به چشم میخورد. در ادامه معایب بسیار زیاد این ازدواج با خود را به شما خواهیم گفت.

ازدواج های مختلف

شاید پیش از این شنیده باشید که افرادی حاضر به ازدواج با حیوانات خود و یا افرادی در تلاش برای پذیرفته شدن ازدواج همجنسگراها هستند و این سوال در ذهنتان به وجود آمده باشد که چرا در جهان هستی که هر موجودی جفت آفریده شده و یا حیواناتی که باید در محیط زندگی مناسب خود باشند انسانها به صورت خودخواهانه مایل به بودن در کنار آنها و یا ازدواج با آنها هستند و میخواهند با این اتفاق به خود و اطرافیان ثابت کنند در کنار دیگر انسانها به میزان لازم شاد و خشنود نیستند و حاضرند تمام زندگی خود را در کنار یک همجنس، یک حیوان و یا در کل به تنهایی سر کنند. این اتفاق در دنیای امروز هر چند به رسمیت شناخته شود اما قطعاً یک آسیب محسوب میشود.

/// شماره های تماس ///

خودکشی مدرن در اروپا (سولوگامی)

پیش از این اشاره کرده ایم که انسان ذاتاً موجودی اجتماعی است و تمام قاعده و قوانین جهان هستی بر پایه جفت بودن دو جنس در کنار یکدیگر و پس از آن کارایی های وجودی یک زن و مرد برای یکدیگر و همچنین ایجاد هماهنگی بین یک زن و مرد به وجود آمده است، بنابراین زمانی که هر انسانی بخواهد جدای از وجود خود و قوانین ذاتی جهان هستی قدم بردارد قطعاً در نوعی آسیب قرار گرفته است.

زمانی که ما نتوانیم انسانی سالم باشیم و معیارهای یک فرد سالم و نه حتی فرد نرمال را در خود داشته باشیم و برای به دست آوردن این معیارها تلاش نکنیم قطعاً باید بدانیم در آسیب قرار گرفته ایم و این آسیب ها ریشه در کودکی و بنابراین ناتوانی امروز ما در برقراری ارتباط مفید و مؤثر با دیگران و جهان هستی دارد.

چگونه میتوانیم از چنین آسیب هایی دور بمانیم

لازم است بدانیم قوانین جهان صنعتی امروز با نگرش آزادی عمل در انسانها و رفتارهایشان گاهی بر ضد رشد و خواسته های انسان بنا شده است. پیش از این، روابط همجنسگرایان یک اختلال محسوب میشد و امروزه جهان برای ازدواج آنها تلاش میکند و این تلاش مورد تشویق و حمایت قرار میگیرد.

ازدواج با خود

بهتر است بدانیم یک انسان سالم در یک شرایط سالم و رو به رشد نمیتواند به هر پدیده نوظهوری نام آزادی انسانی و آزادی در عمل بدهد و بینش انسانی را به سمت تخریب ویژگی های فردی و رشد انسانی ببرد.

بنابراین باید آگاه باشیم آسیب از زمانی آغاز میشود که ما به عنوان یک انسان به صورت کورکورانه هر رفتاری را به عنوان رشد انسانی میپذیریم و هر پدیده ایی را با نام آزادی عمل و دور ماندن از قضاوت قبول میکنیم و یکباره با تنهایی و استیصال انسان درمانده مواجه میشویم.

ازدواج با خود نمایانگر چه ویژگی در انسان امروز است

ازدواج با خود در واقع پیش از آنکه یک اتفاق واقعی باشد یک پیغام است. پیغام انسان تنها و درمانده امروز از خود به خود.

/// شماره های تماس ///

وقتی نتوانیم با خود و انسانهایی که با آنها مواجه هستیم روابط بین فردی سالمی را برقرار کنیم و بارها و بارها به دلیل ضعف های وجود خودمان در روابطی غلط و اشتباه قرار گرفته ایم و نمیتوانیم ریشه های این آسیب را بشناسیم و بررسی کنیم و این امکان را به هیچ روانشناسی نمیدهیم که ما را در راه رشد قرار بدهد، ساده ترین روش را انتخاب میکنیم که تنها بمانیم و یا دیگران را دوست نداشته باشیم و یا این دنیا نمیتواند فردی با خواسته های من را بپذیرد و یا خود را نابود کنیم.

روابط عاطفی کودک و والد در ایجاد انگیزه های اشتباهی مانند ازدواج با خود

لازم است بدانیم روابط عاطفی بین کودک و والد و نحوه رفتار والدین با کودکان اولین پایه های روابط بین فردی برای فرد محسوب میشود.

به طور مثال کودکی را در نظر بگیرید که با پدر خود رابطه صمیمانه ایی ندارد، پدر مدام در قهر و دلخوری است و کودک تلاش میکند محبت خود را در دنیای کودکانه اش به پدر نشان دهد و یا کودک مدام در حال تحقیر شدن و توهین از طرف پدر و یا مادر است بنابراین کودک در جهان کوچک خود دچار خشم میشود اما به دلیل ناتوانی که در وجود او است و به دلیل ترس از دست ندادن والد خود ناچاراً بیشتر به والد میچسبد و از او طلب رفتاری هر چند غیر صمیمی میکند.

سولوگامی یا ازداوج با خود

بنابراین این کودک در بزرگسالی رابطه عاطفی را که بسیار غیر صمیمانه، با توهین، تحقیر و پس زده شدن تجربه کرده است به عنوان اصول رابطه بین فردی میپذیرد زیرا معیار مشخص او از این رابطه، رفتار والدین با خود او بوده است.

این کودک در بزرگسالی قطعاً نمیتواند در رابطه ایی سالم، پر از انگیزه و رشد قرار بگیرد و هر فردی که بیشتراو را تحقیر کند و نادیده بگیرد قطعاً برای او نشان از بار عاطفی بیشتری دارد و مایل به بودن در کنار او است، زیرا او رابطه بین خود و والدینش را تداعی میکند.

چگونه روابط بین فردی سالم ایجاد کنیم

بنابر توضیحات بالا قطعاً به این فکر میافتیم که روابط انسانی و بین فردی اشتباه ما نه به دلیل وجود نداشتن یک انسان سالم با رفتارهای سالم است، بلکه در تمام آن روابط علت اصلی خود ما و انتخاب هایمان که پایه بر تربیت ما دارد بنا شده است.

قطعاً هر فردی با تمام نقطه ضعف های خود زمانی که به شناخت و آگاهی دست پیدا میکند میتواند اولین قدم ها را برای خود بردارد و به سمت بهبود قرار بگیرد.

ترس از تنهایی و تأثیر آن با اقداماتی مانند ازدواج با خود

ازدواج با خود نشان دهنده ترس از تنهایی است و نه شیفته تنها بودن. زمانی که ترس از تنهایی مانند یک اضطراب مداوم وجود ما را در بر بگیرد قطعاً به دنبال راه فرار خواهیم بود، روابط اشتباه و بودن با افراد سمی و قرار دادن خود در هر اتفاقی میتواند از اضطراب حاصل از ترس از تنهایی باشد و پس از آن رو آوردن به امیال همجنسگرایانه و همچنین بودن بی رویه در کنار حیوانات و یا ازدواج با خود که نشان از خواسته قلبی این افراد برای ترس از تنهایی است.

نکته آخر

هر انسانی با شناخت خود و آگاه شدن به آسیب های پیش از این در خود میتواند سطح اضطراب خود و دلیل رفتارهای خود را بشناسد و در بهترین حالت با کمک گرفتن از یک روانشناس با تجربه بخواهد که خود را در مسیر بهبود و رشد قرار بدهد.

لازم است بدانیم انسان اشرف مخلوقات است و قطعاً بهترین صفت های انسانی و اجتماعی شایسته یک انسان سالم در یک دنیای هر چند پر از آسیب است. بنابراین لازم است هر فردی برای رشد، سلامت و بهبود روان خود تلاش کند.

نظرات کاربران:
noorsanattajhiz
پاسخ به این نظر
12:46 - 14 آبان 98

عالی است موفق باشید

2 1
samira
پاسخ به این نظر
15:47 - 25 شهریور 00

سلام من یه دوست قدیمی دارم که از قدیم همسایه بودیم و خیلی خود شیفته ست و اصلا با کسی ارتباط نمیگیره اما یک بار اتفاقی از جلوی یه مزون رد شدم دیدم داره لباس عروس میبینه و میخاست یکیشو امتحان کنه اما بار ها گفته از ازدواج متنفره و از هیچ مردی خوشش نمیاد . ایا ممکنه اونم همچین کاری کنه

0 0
افزودن نظر:
captcha