22006198 021

بیماری سیاه سرفه در کودکان، علل و نحوه درمان آن

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(1 رای)
بیماری سیاه سرفه در کودکان، علل و نحوه درمان آن

امروزه، ابتلا به سیاه سرفه یا پرتوسیس در کودکان بسیار نادر است زیرا واکسن آن توانسته غالب کودکان را بر ضد آن ایمن کند. قبل از پیدایش این واکسن، هر سال چند صد هزار مورد سیاه سرفه در ایالات متحده مشاهده می شد. ولی در حال حاضر در تمام آمریکا تنها حدود 1 میلیون مورد، آن هم اغلب در بزرگسالان دیده می شود.

علل ابتلا به سیاه سرفه چیست؟

عامل این بیماری به پوشش مخاطی مجرای تنفس شامل برونش ها و برونشیول ها حمله ور شده و موجب بروز التهاب شدید و تنگی مجاری هوایی می شود که از نشانه های برجسته آن، پیدایش سرفه های بسیار شدید است. چنانچه این بیماری به درستی تشخیص داده نشود، باکتری موجود در ترشحات ریه بیمار می تواند سایر کودکان مصونیت نیافته ای را که در تماس با او هستند مبتلا کند.

کودکان زیر یک سال در صورت ابتلا به سیاه سرفه در معرض مشکلات شدید تنفسی و بیماری هایی قرار می گیرند که می تواند زندگی آنها را تهدید کند. چون تنفس کودک کوتاه می شود، ناچار در فاصله سرفه ها به تنفس عمیق متوسل می شود. این تنفس (به خصوص در بچه های بزرگ تر) صدای جغد مانندی ایجاد می کند که نام این بیماری از این صدا اقتباس شده است. شدت سرفه ها باعث پراکنده شدن باکتری سیاه سرفه در هوا و ورود آن به ریه سایر کودکان و انتقال بیماری به افراد فاقد مصونیت می شود.

سیاه سرفه کودکان

برای یک یا دو هفته، بیماری شبیه یک سرماخوردگی ساده است. بعد سرفه ها شدیدتر می شوند و بچه های بزرگ تر ممکن است در این مرحله سرفه های صداداری کنند که مختص این بیماری است. این مرحله ممکن است دو هفته یا بیشتر طول بکشد. تنفس کودک کوتاه می شود و اطراف دهانش به رنگ آبی گرایش پیدا می کند.

چشمانش پر اشک شده و بزاق دهانش به رنگ آبی گرایش پیدا می کند. چشمانش پر اشک شده و بزاق دهانش افزایش می یابد و ممکن است دچار استفراغ شود. شیرخواران مبتلا خسته به نظر می رسند و دچار عوارضی مانند حساسیت به سایر عفونت ها، پنومونی و تشنج می شوند. سیاه سرفه در بعضی از شیر خواران با خطر مرگ همراه است. دوره معمولی بیماری تا رسیدن به بهبود بین دو تا چهار هفت طول می کشد. سرفه ها ممکن است تا چندین ماه باقی بماند و با عفونت بعدی ریه بازگردند.

چه وقت باید به متخصص کودکان مراجعه کرد؟

شروع سیاه سرفه شبیه سرماخوردگی است، ولی زمانی که حالات زیر مشاهده شوند باید به سیاه سرفه مشکوک شوید.

  • شیرخواری که هنوز به طور کامل واکسینه شده یا با فردی که به سرفه های مزمن یا به سیاه سرفه دچار است. در تماس قرار گرفته باشد.
  • در صورتی که سرفه های کودک شدت یافته و تکراری شوند یا لب و ناخن هایش به رنگ تیره یا آبی درآیند.
  • اگر بعد از هر حمله سرفه خسته، بی اشتها و بعد از سرفه دچار استفراغ یا «بیمار» به نظر برسد.

درمان سیاه سرفه

اکثر شیرخواران کمتر از شش ماه مبتلا به سیاه سرفه و آن دسته از شیرخواران بزرگتری که با ابتلا به سیاه سرفه، به سرفه های بسیار شدید همراه با سیانوز (آبی رنگ شدن صورت) دچار هستند. از همان ابتدای بیماری باید در بیمارستان تحت درمان قرار گیرند زیرا با مراقبت ویژه ای که در بیمارستان انجام می گیرد، احتمال بروز عوارض در آنها کمتر می شود. مهمترین عارضه عبارت است از سینه پهلو که تقریباً در کمتر از یک چهارم شیرخواران زیر یک سال دیده می شود.

در بیمارستان این امکان وجود دارد که اگر ترشحات ریه شیرخوار زیاد شود، بتوان آنها را با دستگاه مکنده (ساکشن) تخلیه و تنفس او را کنترل و در صورت نیاز به اکسیژن، کمکش کرد. پس از انتقال به بیمارستان برای چندین روز در اتاقی مجزا بستری می شود تا از انتشار بیماری به سایر بیماران جلوگیری به عمل آید.

سیاه سرفه را معمولاً به مدت دو هفته تحت درمان با آنتی بیوتیک قرار می دهند. این درمان وقتی به خوبی موثر است که در مرحله اول بیماری و قبل از شروع حملات سرفه آغاز شود. اگرچه آنتی بیوتیک می تواند جلوی انتشار بیماری را سد کند، ولی قادر به پیشگیری و درمان سرفه ها نیست. داروهای ضد سرفه نیز قادر نیستند حمله سرفه ها را مهار کنند بنابراین ممکن است پزشک سایر راه های درمان خانگی را برای کمک به رقیق شدن ترشحات موجود در راه های هوایی ریه توصیه کند.

به کودک اجازه دهید در رختخواب استراحت و از هوای سرد مرطوب استفاده کند تا به تسکین تحریک ریه ها و مجاری هوایی کمک شود. از پزشک او بخواهید تا بهترین حالت قرار گرفتن کودک را که به تخلیه ترشحات و بهبود تنفس او کمک می کند را برایتان مشخص کند. همچنین از پزشکتان سوال کنید که برای جلوگیری از ابتلای سایر افراد خانواده آیا لازم است از آنتی بیوتیک خاصی استفاده یا به تزریق یادآور واکسن سیاه سرفه اقدام کنید یا خیر؟

مشکلات تنفسی در کودکان

پیشگیری

بهترین راه حفاظت کودکتان از سیاه سرفه استفاده از تزریق واکسن سه گانه (DTP) است که در دو، چهار و شش ماهگی و دو تزریق یادآور دیگر یکی در هجده ماهگی و دیگری در چهار تا شش سالگی قبل از ورود به دبستان تزریق می شوند.

افزودن نظر:
captcha