22004925 021

لب شکری یا شکاف کام و لب چیست؟

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(7 رای)
لب شکری یا شکاف کام و لب چیست؟

لب شکری یا شکاف فکی-دهانی، زمانی دیده می شود که نوزاد هنگام تولد در لب بالا و یا سقف دهان (کام) شکافی دارد. این نقص از هر 1000 کودک 1 تا دو نوزاد را درگیر می کند و به همین علت یکی از شایع ترین نقایص دوران نوزادی شناخته شده است. در طی هفته های ششم تا دهم بارداری، استخوان و بافت های فک بالایی، بینی و دهان نوزاد به هم نزدیک شده و سقف دهان و لب بالایی را شکل میدهند. شکاف در لب یا شکاف کام زمانی اتفاق میافتد که این اجزا با یکدیگر به درستی متصل نمیشوند.

لب شکری ممکن است تنها در لب بالایی باشد و یا به سمت بینی نیز ادامه پیدا کرده باشد. همچنین این شکاف می تواند لثه نوزاد را نیز درگیر کرده باشد. شکاف در اندازه های متفاوتی می تواند ظاهر شود. همچنین شکاف می تواند قسمت نرم کام را درگیر کند و یا سوراخ و یا شکافی در قسمت سفت سقف دهان ایجاد کند. شکاف میتواند تنها در یک طرف دهان و یا در هر دو طرف آن ایجاد شود.

/// شماره های تماس ///

انواع شکاف کام و لب

 • شکاف لب (لب شکری)، بیشتر در پسرها دیده می شود.
 • شکاف کام، بیشتر در دختران دیده می شود.
 • شکاف کام و لب که بیشتر در پسران دیده شده است.

معمولاً شکاف لب در زمان تولد مشاهده و تشخیص داده می شود. اما در بعضی موارد میتوان از طریق سونوگرافی این مورد را شناسایی نمود. اما برای تشخیص شکاف کام لازم است که داخل دهان بعد از تولد نوزاد یک معاینه کامل شود. متخصصان هنوز نتوانسته اند علت اصلی این نقص را شناسایی کنند. اما اکثر متخصصین تایید کرده اند که ترکیبی از عوامل ژنتیکی و محیطی (مانند مصرف بعضی داروهای معین و یا فقر ویتامینی بدن مادر در هنگام بارداری بخصوص هفته های اول) می توانند باعث بروز شکاف در کام و لب شوند. این پدیده بیشتر درکودکان آسیایی، لاتین و آمریکایی دیده می شود.

مصرف بعضی داروهای معین (مانند داروهای ضد تشنج) در طی حاملگی، احتمال بروز نقائص در نوزاد را بالا می برد. پژوهش ها نشان داده که مادرانی که در طی هفته های اول بارداری (و در یک بار مصرف) بیش از 4 بار الکل نوشیده اند با احتمال بیشتری کودکانی به دنیا خواهند آورد که دارای نقائص خاصی (مانند شکاف کام و یا لب) در صورت خود باشند. همچنین مصرف دخانیات و سیگار نیز می تواند این احتمال را افزایش دهد. بعلاوه، مادرانی که به اندازه کافی از مواد مغذی (مانند فولیک اسید) لازم در دوران بارداری بهره مند نمی شوند، به احتمال بیشتری کودکان لب شکری یا دارای شکاف کام به دنیا خواهند آورد.

شکاف کام و لب

مشکلات سلامتی مرتبط با لب شکری

همانطور که میتوان حدس زد، شکاف در کام و یا لب می تواند بیشتر اعمالی که بوسیله دهان صورت می گیرد را متاثر سازد. کودکانی که با شکاف در لب و یا کام به دنیا می آیند، ممکن است در تغذیه، شنوایی، رشد دندان ها و همین طور در کلام خود مشکلاتی داشته باشند.

مشکلات تغذیه کودک

نوزادی که تنها در لب خود شکاف داشته باشد، معمولاً مشکل خاصی در تغذیه و شیر خوردن نخواهند داشت. اما در صورتی که کام نیز دچار شکاف باشد، تغذیه کودک دچار مشکل خواهد بود.

به طور طبیعی، کام مانع ورود غذا و مایعات به بینی می شود. شکاف کام باعث می شود نوزاد حجم قابل توجهی از هوا را وارد معده خود کند و همین طور غذا و مایعات هم به بینی او نفوذ خواهد کرد (قی کردن). بعلاوه شکاف کام مانع چفت شدن سینه مادر (یا شیشه شیر) در دهان کودک شده و به همین دلیل تغذیه کودک دچار مشکل خواهد شد. بنابراین، برای کودکی که دچار شکاف کام است نیاز به شیشه های خاصی است که بدان وسیله بتوان شیر دوشیده شده مادر و یا شیر خشک را به نوزاد داد. مادران شیردهی که نوزاد دارای شکاف کام دارند باید با مشاور تغذیه نوزاد و شیردهی، مشورت کنند و کمک بگیرند. بعلاوه این نوزادان باید به طور مرتب توسط پزشک معاینه شوند تا نسبت به فرایند طبیعی وزن گیری انها اطمینان حاصل آید.

لب شکری

تجمع مایعات در گوش میانی و نقص شنوایی

اکثر کودکانی که دچار شکاف کام هستند در خطر بروز نقایص شنوایی خواهند بود. در گوش میانی این کودکان مخاط گوش تجمع کرده و مانع شنوایی او شده و یا منجر به عفونت گوش می شود. بنابراین این کودکان از تجهیزاتی (معمولا به وسیله جراحی) استفاده کنند که گوش میانی آنها را خشک نگه دارد.

مشکلات دندان

این مشکلات در این دسته از کودکان شامل، دندان های کوچک، عدم بیرون آمدن دندان از لثه، دندان های اضافی و یا بهم ریختگی دندان می شوند. همچنین ممکن است مشکلاتی در لثه و یا استخوان نگه دارنده دندانها دیده شود. ملاقات منظم با متخصص دندانپزشکی کودک که در زمینه شکاف کام نیز تخصص داشته باشد ضرورت دارد.

مشکلات گفتاری

کودکانی که شکاف لب دارند احتمالاً مشکلات کمتری داشته باشند، از هر 5 کودکی که بعلت شکاف کام عمل میکند، 1 نفر دچار مشکلات گفتاری خواهد شد. این مشکل اغلب به صورت تو دماغی صحبت کردن کودک ظهور می کند. در این زمینه بهتر است بعد از عمل، کودک را نزد متخصص گفتار درمانی ببرید.

تیم درمان

اگر کودک شما در کام و یا لب خود شکاف دارد، ممکن است پزشک شما در مورد یک تیم درمان در خصوص رفع این نقص با شما مشورت کند این تیم شامل این افراد خواهد بود:

 • متخصص اطفال
 • متخصص جراحی پلاستیک
 • جراحی دهان و دندان
 • ارتودنتیست
 • متخصص شنوایی
 • دندانپزشک
 • پرستار
 • روانشناس بالینی کودک
 • گفتار درمانگر

لب شکری کودکان

عمل جراحی

این عمل معمولاً زمانی که کودک 3 تا 6 ماه دارد صورت می گیرد. نوع عمل بسته به میزان شکلاف و بافت های درگیر متفاوت خواهد بود. اما بعد از افزایش سن و تغییر بافتهای دهان دندان، شاید به جراحی های دیگری نیز نیاز باشد. بعد از عمل جراحی کودک مدت کوتاهی در بیمارستان بستری خواهد بود.

منبع: cdc.gov، kidshealth.org

افزودن نظر:
captcha