22006198 021

صافی کف پا کودکان و عوارض آن

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(2 رای)
صافی کف پا کودکان و عوارض آن

شیرخواران معمولاً با کف پای صاف متولد می شوند که ممکن است تا دوران کودکی ادامه داشته باشد. به علت حالت انعطاف پذیری زیادی که استخوان ها و مفاصل دارند، کودکان هنگام ایستادن، کف پاهایشان پهن و بدون قوس قرار می گیرد. همین طور کودکان خردسال یک بستر چربی در لبه داخلی کف پای خود دارند که باعث پوشاندن قوس کف پا می شود. اگر کودکانتان را از زمین بلند کنید و به روی پنجه های پایش قرار دهید، متوجه خواهید شد که این قوس وجود دارد. ولی وقتی دوباره روی کف زمین قرار می گیرد این قوس از بین میرود.

پیشنهاد میکنیم بخوانید: بیماری کاوازاکی چیست؟

به طور معمول کف پای صاف تا شش سالگی از بین خواهد رفت. ولی در حدود ده تا بیست درصد از بچه ها ممکن است این صافی کف پا تا رسیدن به سن بزرگسالی ادامه یابد. برای بچه هایی که قوس کف پایی ایجاد نمی شود، نباید نگران بود و اقدام به درمان کرد. در حقیقت پا کردن هر نوع کفش مخصوص و تمریناتی که داده می شود ممکن است باعث بروز مشکلاتی شود بیش از آنچه کف پای صاف از خود نشان می دهد. مطمئن باشید که این اقدامات هیچگاه باعث پیدایش قوس در کف پای کودکتان نمی شود.

سایر اشکالات کف پای صاف ممکن است نیاز به درمان، اما به شکل متفاوتی داشته باشند. برای مثال، ممکن است کودکی دچار کوتاهی زردپی پاشنه پا باشند (تاندون آشیل) که باعث می شود در حرکت پا محدودیت به وجود آید. این تنگی باعث کشیدگی و صافی کف پا می شود، ولی میتوان با ایجاد کشش ورزشی طول این زردپی را افزایش داد.

/// شماره های تماس ///

کف پای صاف انعطاف ناپذیر

به ندرت ممکن است کودکی دچار کف پای صاف انعطاف ناپذیر باشد، حالتی که دقیقاً می تواند باعث بروز مشکلاتی شود. این کودکان در حرکت دادن پاهای خود به بالا و پایین، چپ یا راست، در ناحیه قوزک پا مشکل دارند. کف پای صاف میتواند باعث درد شود، اگر چه ممکن است این درد تا رسیدن به سن بلوغ تظاهر نکند. چنانچه این حالت بدون درمان باقی بماند، می تواند به طرف آرتریت (التهاب مفاصل) پیشرفت کند.

این نوع کف پای سخت و غیر قابل انعطاف، به ندرت ممکن است در دوران شیرخوارگی یا در یک کودک خردسال دیده شود. اما وقتی شروع به پیشرفت کند، باید فوراً مورد ارزیابی قرار گیرد. اگر کودکتان دچار هر نوع پادردی باشد که همراه با آن روی کنار داخلی کف پایش زخم یا نقاط فشار دیده شود یا کف پایش سفت یا توام با محدودیت حرکت به طرف بالا یا پایین باشد، باید با پزشک مشورت کرد. در صورتی که کف پای سفت تشخیص داده شد، لازم است برای درمان بیشتر به ارتوپد متخصص کودکان مراجعه کنید.

صافی کف پا کودکان

صافی کف پای کودک، کودکان را در آینده مستعد برخی از علائم و بیماری ها میکند

  • کمر درد
  • درد در گودی کمر
  • زانو درد
  • رنج بردن از خشکی یا سفتی پا
  • درد در عضله ساق پا
  • درد در مچ پا
  • درد در مفصل پا

درمان صافی کف پا کودکان

والدین می بایست در سال های اولیه رشد کودک به صافی کف پا و همچنین به خمیدگی زانو توجه کنند و در صورت پی بردن به نشانه های صافی کف پا به پزشک مراجعه کرده و نظر پزشک را برای انتخاب روش صحیح درمان جویا شوند.

پیشنهاد میکنیم بخوانید: از دست دادن شنوایی در کودکان

اگر صافی کف پا درمان یا بهبود نیابد می تواند منجر به مشکلاتی مانند التهاب در رباط های کف پا، التهاب زردپی آشیل، التهاب در زردپی ماهیچه پشتی استخوان درشت نی و درد های مفصلی گردد. برای درمان صافی کف پا میتوان از حرکات ورزشی مخصوص و فیزوتراپی و استفاده از کفش های ویژه با مشورت دکتر استفاده نمود.

افزودن نظر:
captcha