22004925 021

بررسی فواید ارتباط جنسی در زمان قاعدگی

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(1 رای)
بررسی فواید ارتباط جنسی در زمان قاعدگی

زنان در طول سال های بعد از بلوغ، هر ماه یک بار قاعدگی خواهند داشت و در حین قاعدگی در صورت رعایت بعضی از موارد نیاز به اجتناب کامل از فعالیت جنسی در دوران قاعدگی نیست. داشتن رابطه جنسی صحیح و اصولی در دوران قاعدگی بی خطر است و مزایا و معایبی دارد که در این متن به بررسی فوائد ارتباط جنسی در زمان قاعدگی خواهیم پرداخت.

همچنین در مقاله ارتباط جنسی در زمان قاعدگی به این مسائل خواهیم پرداخت:

 • پوزیشن های مناسب در زمان قاعدگی
 • رابطه غیر دخولی در دوران قاعدگی
 • نزدیکی در دوران قاعدگی چه حکمی دارد
 • عوارض نزدیکی در دوران عادت ماهانه
 • آیا نزدیکی باعث تاخیر در پریود می شود؟
 • آیا امکان بارداری در زمان بارداری وجود دارد
 • چه بیماری های در زمان قاعدگی منتقل می شود؟

آیا رابطه جنسی در طول دوران قاعدگی مجاز است؟

متخصصان زنان و بسیاری از متخصصان مراقبت های بهداشتی معمولاً در دوره قاعدگی رابطه جنسی را مجاز می دانند. این امر به ویژه وقتی شدت خونریزی کم باشد بیشتر صدق می کند. بیشتر نگرانی که افراد در مواقع قاعدگی برای برقراری رابطه جنسی دارند کثیف شدن تخت و ملحفه ها حین رابطه جنسی است اما باید توجه داشته باشید که مقدار متوسط خون آزاد شده در دوران قاعدگی بین 30 تا 40 میلی لیتر است بنابراین با محاسبه مدت زمان رابطه جنسی و میزان خونی که در این مدت از بدن خارج می شود متوجه می شویم قضیه آنقدر ها هم بغرنج نیست و در صورتی که شدت خونریزی فرد زیاد نباشد لازم نیست نگران این مشکل باشید.

ارتباط جنسی در زمان قاعدگی

فوائد ارتباط جنسی در زمان قاعدگی

1. تسکین سردرد

طبق تحقیقات انجام شده حدود نیمی از زنان در طول دوره های قاعدگی خود به سردرد های شدید و میگرنی مبتلا می شوند. اگر چه اکثر زنان مبتلا به اینگونه سردرد های میگرنی قاعدگی هنگام حملات خود از رابطه جنسی اجتناب می کنند اما طبق تحقیقات رابطه جنسی می تواند تا حد زیادی از شدت این سردرد ها بکاهد و حتی می تواند این نوع سردرد را به طور کامل تسکین دهد که از جمله فوائد ارتباط جنسی در زمان قاعدگی است.

2. رهایی از گرفتگی عضلات از فوائد ارتباط جنسی در زمان قاعدگی

ارگاسم حین رابطه جنسی می تواند گرفتگی عضلات را تسکین دهد. گرفتگی عضلات در قاعدگی در نتیجه انقباضات رحم است. وقتی فرد دچار ارگاسم می شود عضلات رحم منقبض شده و سپس آزاد می شوند. این حالت آزادی عضلات تا حد زیادی گرفتگی عضلات را از بین می برد. رابطه جنسی همچنین باعث ترشح نوعی ماده شیمیایی به نام اندورفین می شود که باعث می شود احساس خوبی داشته باشید. علاوه بر آن به دلیل اینکه فعالیت جنسی ذهن شما را به خود مشغول می کند ممکن است به شما در فراموش کردن درد قاعدگی کمک کند که یکی از مهمترین فوائد ارتباط جنسی در زمان قاعدگی است. بنابراین یکی از راه هایی که میتواند جایگزین مصرف مسکن هایی مانند ایبوپروفنباشد داشتن رابطه جنسی است.

3. دوره های قاعدگی کوتاه تر

رابطه جنسی ممکن است طول دوران قاعدگی شما را کوتاه تر کند. انقباض های عضلانی در زمان ارگاسم محتویات موجود در رحم را زودتر خارج می کند که می تواند باعث کوتاه تر شدن پریود شما شود. همچنین ارگاسم یک روش طبیعی برای تسکین درد قاعدگی است زیرا حین رابطه جنسی مقدار زیادی اندورفین، دوپامین و سروتونین آزاد می شود و می تواند درد های ناشی از قاعدگی را تا حد زیادی تسکین دهد که از جمله مهمترین فوائد ارتباط جنسی در زمان قاعدگی است.

4. رابطه جنسی لذت بخش تر

برای بسیاری از افراد انجام رابطه جنسی در دوران قاعدگی حتی می تواند لذت بخش تر از سایر اوقات باشد این به دلیل تغییرات هورمونی است که در چرخه قاعدگی اتفاق می افتد. در واقع در روز اول پریود میزان استروژن کم است اما در روز سوم افزایش می یابد و باعث می شود در این زمان میل جنسی نیز تا حد قابل توجهی افزایش پیدا کند که می تواند نزدیکی در زمان پریود را لذت بخش تر کند که می تواند یکی از فوائد ارتباط جنسی در زمان قاعدگی باشد.

/// شماره های تماس ///

نکاتی در مورد رابطه جنسی در دوران قاعدگی

در این بخش به بررسی چند نکته برای داشتن رابطه جنسی بهتر در حین قاعدگی خواهیم پرداخت:

 • با همسر خود راحت باشید و به او بگویید که از داشتن رابطه جنسی در دوران قاعدگی چه احساسی دارید و احساس متقابل او را نیز بپرسید. اگر هر کدام از شما در این زمینه مردد هستید بهتر است درباره دلایل ناراحتی خود حرف بزنید.
 • اگر از تامپون استفاده می کنید قبل از شروع رابطه جنسی حتماً آن را خارج کنید.
 • یک پارچه یا حوله تیره رنگ روی تحت پهن کنید تا در صورت نشتی خون، تخت شما کثیف نشود. این کار برای جلوگیری از لکه دار شدن ملحفه بسیار مفید است.
 • استفاده از کاپ قاعدگی می تواند به کاهش خون خارج شده هنگام مقاربت کمک به سزایی کند بنابراین توصیه می شود از کاپ قاعدگی استفاده کنید اما اگر استفاده از آنها برای شما راحت نیست کاندوم های معمولی نیز می توانند مفید باشند. بیشتر کاپ های قاعدگی قابل استفاده مجدد هستند اگر از این کاپ های قاعدگی استفاده می کنید حتماً با پزشک خود در مورد کاپی که انتخاب کرده اید مشورت کنید تا تایید کند استفاده از آن حین رابطه جنسی بی خطر است. گرچه بعضی خانم ها با کاپ قاعدگی احساس راحتی نمی کنند زیرا ممکن است در ناحیه واژن احساس درد و ناراحتی داشته باشند.
نکته: کاپ قاعدگی از بارداری جلوگیری نمی کند. (کاپ قاعدگی یک وسیله انعطاف پذیر و نسبتاً کوچک است که می تواند جایگزینی برای تامپون و پد های بهداشتی باشد.)
 • یک دستمال تمیز یا دستمال مرطوب کنار تخت خود بگذارید تا در پایان رابطه بتوانید برای تمیز کردن به راحتی از آن استفاده کنید.

عوارض ارتباط جنسی در زمان پریود

گرچه رابطه جنسی در دوران قاعدگی مزایایی دارد که در بالا به بررسی فوائد ارتباط جنسی در زمان قاعدگی پرداختیم. اما باید به این نکته توجه داشت که رابطه جنسی در دوران قاعدگی جنبه های منفی نیز دارد که به بررسی آنها خواهیم پرداخت.

کثیف بودن

اگر در دوران قاعدگی با همسر خود رابطه جنسی دارید این نکته را در نظر داشته باشید که این احتمال وجود دارد که خون به ملحفه ها و یا بدن همسر شما نشت کند به خصوص اگر خونریزی شما شدید باشد این برای افرادی که حساسیت بالایی دارند می تواند ناخوشایند باشد و لذت جنسی را تا حد زیادی کاهش دهد.

خطر ابتلا به بیماری های مقاربتی

رابطه جنسی در دوران قاعدگی خطر ابتلا یا انتقال بیماری های مقاربتی مانند HIV و HPV را افزایش می دهد. در واقع میتوان گفت اولین و مهمترین عارضه جنسی در دوران قاعدگی بیماری های مقاربتی هستند. انواع مختلفی از بیماری های مقاربتی مانند ایدز، هپاتیت، سوزاک و عفونت کلامیدیا وجود دارد. به عنوان مثال در بیماری ایدز، این ویروس ممکن است در خون پریود شما وجود داشته باشد و با رابطه جنسی این ویروس به همسر شما انتقال پیدا کند. به همین دلیل متخصصان بهداشت استفاده از کاندوم در حین رابطه جنسی دوران قاعدگی را به شدت توصیه می کنند. میتوان گفت رابطه جنسی در دوران قاعدگی یک راه آسان برای انتشار عفونت توسط عوامل بیماری زا می باشد.

فواید ارتباط جنسی در زمان قاعدگی

بوی نامطبوع

خون قاعدگی غالباً بوی ناخوشایندی دارد که می تواند حین رابطه جنسی برای شما و همسرتان تا حدی آزار دهنده باشد و گاهی اوقات این بوی ناخوشایند می تواند تاثیرات منفی روی میل جنسی همسر شما بگذارد.

خطر آندومتریوز

آندومتریوز یک بیماری التهابی زنان است که وابسته به هورمون هاست. در این بیماری بافت های لایه داخلی رحم در مکان هایی غیر از حفره رحم مانند تخمدان شروع به رشد می کنند آندومتریوز بر اثر عوامل مختلفی ایجاد می شود و طبق بررسی های محققان روی بیماران مبتلا با آندومتریوز ثابت شده که افرادی که در دوران قاعدگی به رابطه جنسی روی آوردند بیشتر از دیگران به این بیماری مبتلا شدند.

خطر بیماری التهابی لگن

پیامد دیگر رابطه جنسی محافظت نشده در دوران قاعدگی بیماری التهابی لگن است. این عفونت در سیستم تولید مثلی زنان منجر به درد و التهاب در ناحیه لگن می شود که این عارضه ممکن است به حدی دردناک باشد که انجام کارهای روزمره را نیز برای فرد دشوار کند میتوان گفت این عارضه یکی از خطرناکترین عوارض رابطه جنسی هنگام قاعدگی است که البته با استفاده از کاندوم میتوان تا حد زیادی از وقوع آن پیشگیری کرد.

آیا امکان بارداری بعد از رابطه جنسی حین قاعدگی وجود دارد؟

توجه به این نکته کاملاً ضروری است که اگر در حین پریود شدن رابطه جنسی داشتید احتمال باردار شدن برای شما وجود دارد. از آنجا که طول دوره قاعدگی در برخی افراد بیش از یک هفته طول می کشد و گاهی اوقات فرآیند تخمک گذاری یک زن با قاعدگی همپوشانی دارد علاوه بر این اسپرم می تواند حدود 3 تا 5 روز زنده بماند و از آن جا که دهانه رحم در طول این مدت بیش از حد معمول باز است بنابراین بهتر است در صورت داشتن رابطه جنسی هنگام قاعدگی حتماً از روش های پیشگیری مانند کاندوم استفاده کنید. بیش از 30 درصد زنان چرخه قاعدگی نامنظم دارند این بدان معناست که شما از زمان دقیق تخمک گذاری اطلاع ندارید و ممکن است رابطه جنسی محافظت نشده منجر به بارداری شود.

افزودن نظر:
captcha