22004925 021

مراحل رشد جنین از لقاح تا تولد

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(9 رای)
مراحل رشد جنین از لقاح تا تولد

مراحل رشد جنین از لقاح تا تولد با تحقیقات مرکز مشاوره مکث به صورت طبقه بندی شده در این مقاله به شما توضیح داده می شود. برای دانستن مراحل رشد جنین از لقاح تا تولد بایستی بدانیم که فاصله زمانی بین لقاح تا تولد به سه دوره تقسیم می شود:

مراحل رشد جنین از لقاح تا تولد (دوره اول)

مرحله تخمک است که از زمان لقاح تا تا چسبیدن سلول تخم به دیواره رحم ادامه دارد و ده تا چهارده روز طول می کشد.

دوره دوم

مرحله رویانی (رویان شکل خاصی ندارد و موجودی بدون دست و پا و ابتدایی است) در این مرحله، تفکیک سلولی انجام می شود و حدود 2 تا 8 هفته طول می کشد.

مراحل رشد جنین از لقاح تا تولد

مرحله سوم

مرحله جنینی است که مرحله شکل گیری و تکمیل اندامها است و تا زمان تولد به طول می انجامد. در تمام این سه مرحله جنین از طریق ارتباط خونی با مادر تغذیه می شود. ارتباط خونی مادر و جنین از طریق اندامی به نام جفت تشکیل می شود. مواد غذایی مورد نیاز کودک از طریق جفت از مادر به جنین می رسد و مواد زائد تولید شده توسط جنین نیز از طریق جفت دفع می شود. برخی از ویتامینها، داروها و واکسنها نیز از جفت عبور کرده و ممکن است رشد جنین را تحت تأثیر قرار دهد. در ادامه نحوه رشد جنین را در هفته های مختلف بارداری بیان می کنیم.

نحوه رشد جنین در هفته های مختلف بارداری

هفته اول

مرحله اول یا همان مرحله تخمک است، در هفته اول بارداری سلول تخم که لقاح یافته است از شیپور لوله فالوپ می گذرد و برای لانه گزینی به طرف رحم می رود.

هفته دوم

سلول تازه لقاح یافته که در این مرحله رویان نام دارد، خود را به دیواره درونی رحم می چسباند و به سرعت شروع به رشد می کند.

هفته سوم

در ادامه مقاله مراحل رشد جنین از لقاح تا تولد به مرحله سوم میرسیم که در آن رویان شروع به شکل گیری می کند، اطراف سر و قسمت انتهایی بدن قابل تشخیص می شود و قلبی نه چندان کامل آرام شروع به تپیدن می کند. مشخصه مهم رویان رشد بسیار سریع اعصاب است و سر قابل تشخیص بسیار بزرگ است. این مرحله به دلیل اهمیت شکل گیری سیستم عصبی، دوران حساسی است و احتمال آسیب رسیدن به سیستم عصبی به دلیل عوامل مکانیکی مانند زمین خوردن مادر و عوامل شیمیایی مانند داروها، بیشتر است. مثلاً ابتلای مادر به سرخجه در این زمان احتمال آسیب مغزی را افزایش می دهد.

/// شماره های تماس ///

هفته چهارم

در هفته چهارم ناحیه دهان، مجرای روده ای، کبد و قلب به سرعت رشد می کند و قسمت سر و ناحیه مغز به روشنی بیشتری از هم تفکیک و قابل تشخیص می شوند. در این مرحله هنوز رویان موجودی است بسیار ابتدایی، نه دست دارد، نه پا و نه شکل مشخصی و فقط سیستمهای مشخصی در بدن او رشد کرده اند. در این هنگام نوزاد حدود 5 میلی متر است.

هفته ششم

در این هنگام دست ها و پاها شروع به رشد می کنند، بازوها کوتاهتر و انعطاف پذیرتر از آن هستند که به هم برسند. در همین هنگام کبد شروع به ساختن سلولهای خونی می کند.

هفته هشتم

از این زمان به بعد رویان را جنین می نامند، صورت، دهان، چشمها و گوشها تقریباً شکل مشخص و واضحی گرفته اند. رشد ماهیچه ها و غضروف ها آغاز می شود. پنجه های دست و پا و حتی انگشتان کوتاه دست و پا نیز نمایان می شوند. در این مرحله و در اواخر هفته هشتم، اندامهای جنسی شروع به شکل گیری می کنند. غدد جنسی (تخمدان ها و بیضه ها) در هر دو جنس به صورت یک توده بافتی ظاهر می شود. در این زمان جنین 25 میلی متر (5/2 سانتی متر) طول دارد.

هفته دوازدهم

طول جنین در حدود 75 میلی متر (5/7 سانتی متر است). او هم اکنون به انسان شباهت دارد، هرچند که سر او به طور نامتناسبی بزرگ است. صورتش اکنون کمی شبیه صورت بچه ها است. در این هنگام پلک، چشم، ناخنها شروع به رشد می کنند و جنسیت جنین در این زمان قابل تشخیص است، هرچند دستگاه عصبی هنوز بسیار ابتدایی است.

هفته شانزدهم تا بیستم

در این زمان احتمالاً مادر می تواند حرکات جنین را احساس کند. اندامهایی انتهایی سر و اندامهای داخلی جنین به سرعت در حال رشد کردن است. کودک اینک 115 میلیمتر (5/11 سانتی متر) است. در طول هفته شانزدهم تا بیستم جنین بیشتر شبیه انسان می شود و روی سر و بدن او موهای پدیدار می گردد و غدد عرقی شروع به رشد می کنند. در این هنگام او می تواند لبهای خود را تکان بدهد. می تواند حالت چنگ زدن به دستهایش بدهد و آنرا باز و بسته کند. از هفته بیستم به بعد پوست او به صورت پوست بزرگسالان در می آید.

ماه پنجم بارداری

ماه پنجم حاملگی نیمه کامل است. جنین اکنون 150 میلی متر (15 سانتی متر) است. او حالا می تواند بشنود و آزادانه در رحم حرکت کند. دست ها و پاها اکنون کامل شده است.

ماه ششم بارداری

در این ماه، جنین تقریباً 250 میلی متر (25 سانتی متر است) چشمها شکل کاملی دارند، پرزهای چشایی بر روی زبان ظاهر می شوند. جنین حالا می تواند هوا را به داخل ریه ها ببرد و خارج کند و با این کار صدای گریه خفیفی از خود بیرون می دهد. در این زمان احتمال تولد زودرس وجود دارد.

مراحل رشد جنین

ماه هفتم بارداری

این ماه اهمیت زیادی در رشد جنین دارد، جنین اکنون به مرحله زیست پذیری رسیده است بدین معنا که اگر دچار تولد زودرس شود زنده خواهد ماند. او می تواند مزه ها و بوها را تشخیص دهد ولی هنوز حساسیت در برابر درد وجود ندارد. تنفس او هنوز سطحی و نامنظم است و توانایی بلعیدن و مکیدن ضعیف است.

ماه هشتم تا تولد

از این ماه جنین تقریباً به طور مستقل برای زندگی در بیرون رحم آماده می شود. ماهیچه ها محکم تر می شوند. تنفس، بلع، مکیدن و گریه ناشی از گرسنگی تقویت می شوند و واکنش های بینایی و شنوایی حالتی باثبات به خود می گیرد.

ماه نهم

در این زمان جنین آنقدر بزرگ شده که به سختی می تواند در رحم حرکت کند. در اواخر ماه نهم جنین معمولاً در وضعیتی قرار می گیرد که سرش رو به پایین است. در واقع به نوعی برای تولد آماده می شود. کودک کامل متوسط تقریباً 50 تا 55 سانتی متر طول و 3/3 کیلو گرم وزن دارد. هر چند قد و وزن در کودکان مختلف می تواند بسیار متفاوت باشد.

افزودن نظر:
captcha