22006198 021

مزایا و معایب زایمان طبیعی چیست؟

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(9 رای)
مزایا و معایب زایمان طبیعی چیست؟

مزایا و معایب زایمان طبیعی امروزه بسیار مورد بحث است، زایمان طبیعی یک فرایند کاملاً طبیعی برای تولد نوزاد است و نسبت به زایمان سزارین دارای مزایای بیشتری هم برای مادر و هم برای جنین و نوزاد می باشد. زایمان طبیعی بهترین روش برای تولد نوزاد است. اما به دلیل عدم آگاهی صحیح مادران، گرایش بانوان به عمل سزارین گسترش بیشتری داشته است.

علت افزایش سزارین در چیست؟

شاید یکی از دلایل افزایش زایمان غیر طبیعی یا سزارین ترس از درد در زایمان طبیعی باشد و این در حالی است که امروزه روش های بسیاری برای کاهش درد وجود دارد که می تواند به یک زایمان طبیعی موفق کمک کند. مزایا و معایب زایمان طبیعی می تواند بسیار برای برای شما جالب باشد که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

روش اپیدورال چگونه است؟

یکی از بهترین و متداول ترین روش برای زایمان بدون درد استفاده از روشهای بی حسی موضعی یا اپیدورال است. اگر مادری از نظر جسمی محدودیتی برای انجام این بی حسی ها نداشته باشد، میتواند به راحتی زایمان بدون درد را تجربه کند. در روش اپیدورال با وارد کردن ماده بی حسی به نخاع، درد مادر به طور کامل از بین میرود و زایمان برای او آسان تر میشود. البته برخی مادران ممکن است به خاطر مسائلی از قبیل انحراف ستون فقرات، اختلال انعقادی یا برخی مشکلات دیگر، قادر به زایمان با این روش نباشند. اما در مورد افرادی که محدودیت جسمی ندارند، همین که درد جدی زایمان شروع میشود، بی حسی اپیدورال انجام میشود.

زایمان طبیعی

زایمان بدون درد

یکی دیگر از روش های کاهش درد که به طور وسیعی در امریکا به کار گرفته می شود، روش لاماز است. فلسفه این روش اطمینان بخشی به فرآیند طبیعی زایمان و تقویت روحیه بانوان است. در این روش ادراک خود در کاهش درد، تمرین های تنفسی در زمان زایمان، آرامش روانی و ماساژ درمانی که توسط ماما به مادر آموزش داده می شود. در ادامه ابتدا به مزایای زایمان طبیعی و سپس به روش هایی برای کاهش درد اشاره می کنیم.

مزایای زایمان طبیعی

 1. خطرات زایمان و عوارض بیهوشی در زایمان طبیعی وجود ندارد در حالیکه در سزارین احتمال ایجاد خطرات بالاست.
 2. در زایمان طبیعی درصد ابتلا مادران به عفونت خیلی کمتر از سزارین است. که یکی دیگر از مزایا و معایب زایمان طبیعی است.
 3. حجم خونی که مادر طی زایمان طبیعی از دست می دهد تقریباً نصف یک عمل سزارین است لذا خطر خونریزی و کم خونی، در یک زایمان طبیعی خیلی کمتر از زایمان به طریق سزارین می باشد.
 4. بعلت اینکه در حین زایمان طبیعی مادر کاملاً هوشیار است در نتیجه در جریان روند زایمان قرار می گیرد و لذت زایمان را تجربه می کند.
 5. طول مدت بستری و بازگشت به کارهای روزمره بعد از زایمان طبیعی خیلی کمتر از سزارین است و مادرانی که زایمان طبیعی داشته اند زودتر به خانواده خود ملحق می شوند.
 6. از نظر اقتصادی زایمان طبیعی به نفع مادر، بیمارستان و جامعه است.
 7. مادرانی که زایمان طبیعی داشته اند می توانند شیردهی زودرسی برای نوزادشان داشته باشند و آغوز را که بعنوان اولین واکسن برای نوزاد است زودتر به بدن او برسانند و این مادران در شیردهی به نوزاد خود موفق تر از مادران سزارینی می باشند. در نتیجه این مادران میتوانند هرچه سریعتر ارتباط عاطفی با نوزادشان برقرار کنند.
 8. مادری که زایمان طبیعی داشته است، تناسب اندام خود را با انجام ورزش های مناسب خیلی سریعتر از مادران سزارین شده بدست می آورد.
 9. مادری که زایمان طبیعی داشته است زودتر از سلامت نوزادش مطمئن می شود، چون مادر هوشیار است و دقایقی بعد از زایمان میتواند نوزادش را ببیند و از سلامت او مطلع شود.

در ادامه به روش هایی اشاره می کنیم که می تواند به کاهش درد در زمان زایمان طبیعی کمک کند.

/// شماره های تماس ///

راههای کاهش درد در زایمان طبیعی

 • ورزش منظم و مناسب تحت نظر پزشک می تواند به تقویت عضلات در هنگام زایمان کمک کرده و می تواند صبر و تحمل زنان را در هنگام زایمان طبیعی کاهش دهد.
 • هیپنوتیزم، ماساژ، دوش گرفتن، شنیدن موسیقی ملایم، ریلکسیشن و یوگا و تمرینات تنفسی مناسب نیز می تواند به کنترل درد کمک کرده و فرایند زایمان طبیعی را آسان تر کند.
 • روش های مختلفی برای آماده سازی بدن مادر برای انجام زایمان طبیعی وجود دارد. می توانید این روش ها را از متخصص زنان و زایمان بپرسید و با انجام آنها، بدن خود را برای زایمان طبیعی آماده کنید.
 • این روزها بسیاری از کلینیک ها و برخی زایشگاهها اقدام به برگزاری کلاسهای آمادگی زایمان طبیعی بدون درد کرده اند. شما بانوان عزیز می توانید در این کلاس های آمادگی برای زایمان شرکت کنید. توجه داشته باشید که مادران باید برای شرکت در این کلاس ها زودتر اقدام کنند، زیرا در برخی موارد نوزاد زودتر از موعد پیش بینی شده به دنیا می آید و اگر مادر این کلاس ها را نرفته باشد، ممکن است آمادگی زایمان طبیعی را نداشته باشد.
 • استراحت کردن قبل از انجام زایمان طبیعی بسیار مهم است، زیرا خوابیدن و استراحت کردن به اندازه کافی سبب ذخیره انرژی مادر برای انجام زایمان طبیعی خواهد شد.
 • از آنجایی که بیشترین ترس و تردید ناشی از ذهن ناآرام است، لذا ذهن خود را بر روی فواید زایمان طبیعی و فواید آن متمرکز کنید. با آگاهی از فواید آن می توانید اعتماد به نفس خود را بالا ببرید.

نقش پدران در زایمان

 • برای پدران نیز کسب اطلاعات در خصوص مراقبت های دوران بارداری و آشنایی با علایم اولیه زایمان، بسیار حائز اهمیت است. مادر باید همسر خود را تشویق کند تا اطلاعات مناسب و کاربردی را در این خصوص یاد بگیرد تا در صورت مواجهه با علایم اولیه زایمان، مادر را به بیمارستان منتقل کند تا فرصت برای انجام زایمان طبیعی از دست نرود.

سزارین

 • پدر باید توجه کند که فراهم کردن محیطی آرام و دور از تنش در خانه در دوران بارداری بسیار اهمیت دارد. معمولاً مادرانی که بیشتر تحت حمایت عاطفی همسران خود قرار دارند، علاقمندی شان به زایمان طبیعی بیشتر می شود، زیرا تحمل درد ناشی از زایمان طبیعی برای مادرانی که پشتوانه عاطفی دارند آسان می گردد.
نظرات کاربران:
زهرا
پاسخ به این نظر
23:32 - 14 مهر 99

سلام لطفا در مورد زایمان در آب هم توضیح بدید. ممنون

1 0
صفیه
پاسخ به این نظر
12:44 - 17 آبان 99

متأسفانه من زایمان طبیعی کردم که مشکل بخیه نداشته باشم اما با بیرحمی تمام دهانه رحم منو پاره کردند که به گفته خودشون بچه راحت دنیا بیاد. این که نشد زایمان طبیعی! الان هم که میرم دستشویی درد دارم، نزدیکی میکنم درد دارم و....

0 0
نسرین
پاسخ به این نظر
13:59 - 25 شهریور 00

زایمان طبیعی قطها بهتر اسزارین هست اما تو ایران زنارو از طبیعی میترسونن اما خارج کاملا برعکسه و زنا رو تشویق میکنن به زایمان طبیعی . من خودم هم دوتا زایمان طبیعی کردم و اصلا اذیت نشدم به همه هم توصیه میکنم البته بازم نظر دکتر مهمه شاید کسی نتونه

0 0
بهنوش
16:57 - 3 مهر 00

واقعا خوش بحالتون که اذیت نشدید چون منم فکر میکردم که زایمان طبیعی خیلی راحت تر هست و تصمیم گرفتم طبیعی زایمان کنم اما چند ساعت انقدر درد کشیدم که هنوز یادش میفتم گریم در میاد و برخلاف حرف همه وقتی بچه رو دیدم اصلا درد یادم نرفت و خیلی طول کشید واقعا که قبول کنم ارزش اونهمه درد کشیدن رو داشته بچه اوردن! و دوباره بخوام بچه بیارم قطعا سزارین میکنم چون اسم طبیعی هم که میاد حالم بد میشه

0 0
افزودن نظر:
captcha