22004925 021

مشکلات قلبی در کودکان، علل و نشانه های آن

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(3 رای)
مشکلات قلبی در کودکان، علل و نشانه های آن

اگر پزشک متخصص کودکان بگوید فرزند شما دچار یک آریتمی واقعی است به این معنی خواهد بود که ضربان قلب او تندتر از حد طبیعی است که به آن پرتپشی یا تاکیکاردی گفته می شود یا ممکن است بگوید قلبش خیلی سریع می زند که در این حالت لرزش یا فلوتر نام دارد یا اینکه بگوید هم تند است و هم نامنظم، در این صورت دچار ارتعاش یا فیبریلاسیون است و اگر ضربان ها آهسته تر از حد طبیعی باشد آن را کم تپشی یا برادیکاری می گویند یا اینکه ممکن است ضربان منفردی وجود داشته باشد که به آن ضربان های زودرس یا پره ماچور گفته می شود. بی نظمی واقعی ضربان های قلبی خیلی شایع نیستند اما زمانی که پیش آیند ممکن است بسیار خطرناک بوده و باعث بیهوشی یا نارسایی قلبی شوند. خوشبختانه میتوان آنها را به طور موفقیت آمیزی تحت درمان قرار داد. بنابراین لازم است در این موارد هرچه سریع تر به پزشک مراجعه شود.

علائم و نشانه های مشکلات قلبی در کودکان

اگر کودکتان مبتلا به آریتمی قلبی واقعی باشد، متخصص اطفال می تواند در ضمن یک معاینه معمولی به وجود آن پی ببرد. اما شما باید قبل از مراجعه به پزشک علائم هشدار دهنده زیر را تحت نظر بگیرید و آنها را به اطلاع پزشک کودکتان برسانید.

  • شیرخوارتان ناگهان دچار رنگ پریدگی بی توجهی و سستی بدن می شود.
  • در حالی که فعالیتی انجام نمی دهد، از تندی ضربان قلبش شکایت می کند.
  • از ناراحتی، ضعف یا سرگیجه ای که دارد شما را آگاه می کند.
  • از حرکت باز می ماند و از حال می رود.

احتمال آن خیلی کم است که کودکتان زمانی دچار چنین علائمی شود، اما اگر چنین شد، متخصص کودکتان پس از انجام معاینات اولیه، احتمالاً او را به یک متخصص قلب کودکان معرفی خواهد کرد. پزشک قلب از او یک نوار قلب یا الکتروکاردیوگرام خواهد گرفت تا تشخیص داده شود که آیا بی نظمی موجود، یک بی نظمی سینوسی بی خطر یا بی نظمی واقعی است. ECG عبارت است از دستگاهی که تحریکات الکتریکی مولد ضربان قلب را روی یک نوار ثبت می کند و به پزشک کمک می کند تا بی نظمی های ضربان قلب را از نزدیک مشاهده کند.

مشکلات قلبی کودکان

راهکارهای شناسایی بیماری

گاهی اوقات ضربان های غیر طبیعی قلب کودکتان ممکن است در اوقاتی که غیر قابل پیش بینی هستند رخ دهد بنابراین گرفتن نوار در زمانی که بی نظمی وجود ندارد بدون فایده است. در این صورت متخصص قلب پیشنهاد خواهد کرد که کودکتان یک دستگاه ثبت نوار قلب کوچک همراه را که به بدنوصل و مانند کمربند به دور کمر او بسته خواهد شد، به مدت یک یا دو روز همراه خود داشته باشد تا ضربان های قلب او در این مدت به طور مداوم ضبط شود.

پیشنهاد می کنیم بخوانید: مشکلات چشمی در کودکان

در طول این مدت از شما خواسته خواهد شد زمان انجام فعالیت و پیدایش علائم کودکتان را یادداشت کنید. تطبیق دادن ECG با مشاهدات شما موجب می شود که بتوان به یک تشخیص دقیق و صحیح دست یافت. برای مثال اگر کودکتان در ساعت 2.15 دقیقه بعدازظهر دچار آریتمی شده و احساس گیجی کند و ECG نشان دهد که ضربان قلب در همان زمان به طور ناگهانی تند شده اند تشخیص تاکیکاردی مسجل خواهد بود. گاهی اوقات بی نظمی ضربان قلب فقط در هنگام انجام فعالیت های ورزشی اتفاق میافتد. اگر چنین در مورد کودک شما صدق میکند متخصص قلب از او خواهد خواست که روی یک دوچرخه ثابت پا بزند و اگر به اندازه کافی بزرگ است روی یک دستگاه ثابت پیاده روی به نام تردمیل راه برود و ضمن آن ضربان های قلبش ثبت میشود.

مشکل قلبی کودک

زمانی که کودک به حدی بزرگ شده است که بتواند در فعالیت های ورزشی شرکت کند از پزشک او بخواهید اگر آزمایشات اختصاصی خاص یا محدودیت هایی برایش لازم است شما را در جریان آن محدویت ها و یا اقدام لازم قرار دهد تا شما آن را برای کودک خود به موقع انجام دهید.

افزودن نظر:
captcha