22004925 021

درمان بیماری های چشمی کودکان

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(2 رای)
درمان بیماری های چشمی کودکان

مشکلات چشم در کودکان شامل مشکل در تولید اشک و مشکلات بینایی نیازمند اصلاح با لنز مطرح است.

مشکلات تولید اشک

اشک با ایجاد رطوبت در چشم و پاک کردن ذرات گرد و خاک و سایر موادی که ممکن است باعث رساندن آسیب به چشم و مزاحم دید طبیعی شوند، نقش بزرگی ایفا میکند. سامانه اشکی یا دستگاه تولید و تخلیه اشک در چشم عبارتند از غدد اشکی، حوضچه و مجاری اشکی و مجرای تخلیه اشک از چشم به داخل بینی. در این سامانه اشک به طور مرتب تولید و وارد چشم می شود و بعد از گردش و مرطوب کردن چشم و شستشو، به واسطه پلک زدن منظم به جلو رانده شده و در پایان از طریق مجرای اشکی به داخل بینی سرازیر می شود.

این سامانه اشکی در طول سه تا چهار سالگی به تدریج تکامل می یابد و به این ترتیب وقتی یک نوزاد اشک زیادی تولید می کند حدود هفت تا هشت ماه از سنش گذشته است و در این زمان است که می تواند به طور واقعی گریه کند.

بسته شدن مجاری خروجی اشک در نوزادان

بسته شدن مجاری خروجی اشک که بین نوزادان و شیرخواران بسیار شایع است، باعث تجمع مقداری زیادی اشک در یک یا هر دو چشم می شود و چون اشک نمی تواند به مجرای اشکی و از آنجا به بینی و حلق وارد شود، روی گونه ها جاری می شود. در نوزادان، بسته بودن مجاری اشکی وقتی اتفاق میافتد که پرده پوشش دهنده آنها که باید در موقع تولد از بین برود، در جای خود باقی می ماند.

متخصص کودکان به شما نشان خواهد داد که برای از بین بردن این گرفتگی چگونه باید مجرای اشکی را ماساژ دهید و با کمپرس مرطوب تمام ترشحات چشم را پاک کنید. تا زمانی که این مجرا باز نشده باشد، ترشح چرکی همچنان ادامه خواهد یافت. چون این وضعیت یک عفونت واقعی چشم یا ورم ملتحمه به حساب نمی آید، نباید از آنتی بیوتیک استفاده کرد.

گاهی وجود یک غشا (پرده) یا یک کیست کوچک می تواند باعث التهاب و بسته شدن مجاری اشک شود. وقتی چنین موردی پیش آمده باشد، استفاده از ماساژ کارساز نخواهد بود و در این صورت متخصص چشم ناچار به باز کردن مجاری اشک از طریق عمل جراحی می شود. به ندرت ممکن است عمل جراحی بیشتر از یک بار لازم شود.

/// شماره های تماس ///

نزدیک بینی در کودکان

کودکانی که دچار نزدیک بینی هستند و برای جبران کاهش دید خود از لنز استفاده می کنند؛ به دلیل اینکه استفاده از لنز نیازمند تولید اشک در چشم برای جلوگیری از سوزش و عفونتمی باشد، می بایست در استفاده از لنز از سلامت غدد اشکی اطمینان حاصل نمود.

نزدیک بینی که در اصطلاح پزشکی به آن مایوپی یا میوپی گفته می شود که عبارت است از ناتوانی در دیدن اشیای دور به طور واضح که یکی از شایع ترین مشکلات بینایی در کودکان خردسال است. این صفت ارثی گاهی در نوزادان، به خصوص در نارس ها دیده می شود ولی معمولاً بعد از دو سالگی است که به این موضوع توجه شود.

بر خلاف باور عموم، مطالعه زیاد یا مطالعه در نور کم یا تغذیه ناکافی نمی تواند علت نزدیک بینی به شمار رود. این موضوع به طور معمول نتیجه طویل بودن قطر قدامی – خلفی کره چشم است که باعث می شود تصویر اشیا جلوتر از شبکیه چشم تشکیل شود. با شیوع کمتری، این موضوع به تغییر شکل قرینه یا عدسی چشم مربوط می شود. در این حال، کودک مجبور است برای دید واضح اشیا شی مورد نظر را به چشم نزدیک کند تا تصویر شی روی شبکیه منتقل شود.

درمان نزدیک بینی

استفاده از عدسی های اصلاح کننده به صورت عینک یا گذاردن عدسی های داخل چشمی یا لنزهای تماسی. در نظر داشته باشید که چون کودکتان در حال رشد سریع است. هر شش ماه یا کمتر نیاز به تعویض لنز خواهد داشت. نزدیک بینی معمولاً تا چند سال به طور سریعی تغییر می کند و سپس قبل یا در زمان بزرگسالی ثابت می ماند.

مشکلات چشمی در کودکان

دوربینی که در اصطلاح پزشکی به آن «هایپر متروپی یا هیپرمتروپی» گفته می شود، به علت کوتاهی قطرطولی کره چشم است که تصویر اشیا در پشت شبکیه تشکیل می شود بنابراین کودک مجبور است برای دید بهتر، شی مورد نظر را از چشم خود دور کند تا به وضوح قابل دیدن باشد.

استیگماتیسم یا کج بینی

استیگماتیسم یا کج بینی عبارت است از: خمیدگی و انحنای سطح قرینه یا عدسی چشم. اگر کودکتان دچار کج بینی باشد، هر دو دید نزدیک و دور او تار خواهد بود. کج بینی را می توان هم با عینک و هم با لنز درمان کرد.

افزودن نظر:
captcha