22006198 021

بیماری مننژیت کودکان چیست؟

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(2 رای)
بیماری مننژیت کودکان چیست؟

مننژیت عبارت است از التهاب نسوجی که مغز و طناب نخاعی را به صورت غشایی می پوشاند. این التهاب گاه به خود مغز نیز سرایت می کند. با تشخیص زودرس و درمان صحیح، کودک گرفتار می تواند بدون هیچ عارضه ای نجات یابد. با پیدایش واکسن مننژیت باکتریال، این بیماری نیز تحت کنترل در آمده است. امروزه اغلب موارد مننژیت را ویروس ها تشکیل می دهند. نوع مننژیت ویرال، جز در بچه های کوچکتر از سه ماه خیلی شدید نیست. وقتی مشخص شد که مننژیت ویروسی است، در این حال به هیچ آنتی بیوتیکی نیاز ندارد و خود به خود بهبود می یابد. مننژیت باکتریال بیماری خطرناکی است که به علت استفاده از واکسن، کمتر پیش می آید ولی وقتی عارض شود برای کودکان زیر دو سال، بیشترین خطر را در بردارد.

باکتری عامل این بیماری را اغلب میتوان در دهان و حلق کودکان سالم پیدا کرد، اما این موضوع به معنای آن نیست که این بچه ها در معرض ابتلا به مننژیت هستند، اما این خطر زمانی پیش خواهد آمد که این باکتری ها به نحوی به جریان خون راه پیدا کنند.

/// شماره های تماس ///

کودکانی که استعداد بیشتری در ابتلا به مننژیت دارند

ما هنوز نمی دانیم چرا بعضی از بچه ها گرفتار این بیماری می شوند ولی سایرین سالم می مانند، اما می دانیم که گروه خاصی از بچه ها استعداد بیشتری در ابتلای به آن دارند. این گروه ها عبارتند از:

  • شیرخواران، به خصوص آنهایی که سنشان کمتر از دو ماه است. علت آن است که دستگاه ایمنی بدن آنها هنوز خوب تکامل نیافته است و بنابراین باکتری ها می توانند بدون برخورد با مانعی به راحتی وارد گردش خون شوند.
  • کودکان مبتلا به عفونت مکرر سینوس ها.
  • کودکانی که اخیراً دچار زخم های عمیقی در سر و شکستگی جمجمه شده اند.
  • کودکانی که اخیراً روی مغزشان عمل جراحی انجام شده است.

کودک مبتلا به مننژیت

با تشخیص فوری و درمان، 7 نفر از هر 10 کودک مبتلا به مننژیت باکتریال بدون هیچ عارضه ای بهبود می یابند. به هر حال به ذهن خود بسپارید که این یک بیماری بالقوه کشنده است. 2 نفر از هر 10 نفر کودکی که به مننژیت باکتریایی مبتلا می شود، دچار مشکلات شدید سامانه عصبی، کری، تشنج و فلج دست یا پا و مشکلات یادگیری در مدرسه می شود. مننژیت باید زود تشخیص داده شود و با فوریت مورد درمان قرار گیرد زیرا به سرعت پیشرفت می کند.

به همین علت است که باید به محض برخورد با علائمی که در زیر عنوان شده اند، بدون فوت وقت کودکتان را به پزشک برسانید. اگر شیرخوارتان کمتر از دو ماه سن دارد به محض مشاهده تب، کاهش اشتها، بی حالی یا افزایش گریه و بی قراری او را به پزشک برسانید. در این سن علائم مننژیت بسیار گول زننده هستند و با دیر رساندن او به پزشک دچار اشتباهی نشوید که غیر قابل جبران باشد.

دو ماهگی تا دو سالگی: در این سن مننژیت بسیار شایع است. وجود تب، استفراغ، کاهش اشتها، بدخلقی یا خواب آلودگیشدید را باید جدی گرفت. تشنج همراه با تب اگرچه در بسیاری از موارد مربوط به تشنج ساده ناشی از تب است، ولی می تواند اولین علامت مننژیت باشد. علاوه بر تب، وجود بثورات جلدی یکی دیگر از نشانه های این بیماری است. اگر کودکتان دو تا پنج سال سن دارد، علاوه بر علائم فوق، می تواند از سردرد، درد پشت و نیز از سفتی گردن شاکی باشد و از نگاه کردن به نور شدید، ناراحت شود.

درمان بیماری مننژیت مغزی در کودکان

چنانچه بعد از معاینه، پزشک معتقد باشد که کودکتان به مننژیت مبتلا شده است، علاوه بر انجام آزمایش خون برای پی بردن به عفونت باکتریال، از طریق فرو بردن سوزنی مخصوص در ناحیه ای از مهره های کمری که در آن مایع نخاع وجود دارد، اقدام به گرفتن نمونه مایع نخاع خواهد کرد. این اقدام ساده عبارت است از: فرو کردن سوزنی مخصوص در قسمت انتهایی کمر کودک و گرفتن نمونه ای از مایع نخاع، این کار یک روش بسیار بی خطر برای گرفتن مایع نخاع از داخل فضایی است که طناب نخاعی را احاطه کرده است، بنابراین هیچ نوع خطری از نظر رسیدن آسیب به طناب نخاعی وجود ندارد. هر نوع علائمی از عفونت در این مایع ثابت خواهد کرد که کودکتان دچار مننژیت باکتریال است.

در این صورت باید او را برای تجویز آنتی بیوتیک از راه ورید، رساندن مایعات کافی از این طریق و زیر نظر داشتن او از نظر بروز هر نوع عارضه ای، در بیمارستان بستری کرد. در طول روزهای اول درمان، کودکتان قادر به خوردن غذا و مایعات از راه دهان نیست. بنابراین از طریق ورید می توان دارو و سرم های غذایی مورد نیاز او را تامین کرد. مدت بستری بودن برای انواع مشخصی از مننژیت و بر حسب سن کودک و نوع باکتری بین هفت تا بیست و یک روز خواهد بود.

بیماری مننژیت

پیشگیری از مننژیت

بعضی از انواع مننژیت ها را می توان با واکسن یا دارو پیشگیری کرد در موارد زیر توضیحات بیشتر را از پزشک کودکتان سوال کنید:

واکسن هموفیلوس آنفوانزای تیپ b

این واکسن می تواند احتمال ابتلای کودکان را به باکتری هموفیلوس آنفولانزای تیپ b که موجب بروز مننژیت آنفوانزایی در کودکان خردسال می شود، کاهش دهد. این واکسن در سه نوبت دو، چهار و شش ماهگی در یک نوبت دیگر هم در دوازده تا پانزده ماهگی تزریق می شود.

واکسن پنوموکوک

این واکسن از بسیاری از عفونت های خطرناک باکتری پنوموکوک مثل مننژیت، سیتی سمی (عفونت خون) و پنومونی (سینه پهلو) جلوگیری می کند. در سنین دو، چهار و شش ماهگی و یک نوبت.

افزودن نظر:
captcha