22004925 021

نهان بیضگی یا بیضه نزول نکرده در نوزادان پسر

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(1 رای)
نهان بیضگی یا بیضه نزول نکرده در نوزادان پسر

در جریان بارداری، بیضه های جنین مذکر در شکم جنین قرار دارد. با نزدیک شدن زمان تولد، بیضه ها از میان لوله ای به نام کانال کشاله ای (رانی) که در کشاله ران قرار دارد پایین آمده و به داخل بیضه دان (کیسه بیضه) وارد می شوند. در تعدادی از نوزادان پسر، به خصوص در نارس ها، یک یا هر دو بیضه در موقع تولد از داخل شکم پایین نمی آیند. ولی در بسیاری از این نوزادان، بیضه ها تا چند ماه اول تولد پایین می آیند اما در تعدادی از پسربچه ها این اتفاق روی نمی دهد.

در حالت طبیعی تحت شرایط خاصی مثل نشستن در داخل آب سرد، بیضه های تمام پسربچه ها، به داخل مجرای کشاله ران بالا می روند و در حقیقت به طور موقت ناپدید می شوند ولی وقتی آب گرم می شود، به جای اول خود باز می گردند علت بیشتر موارد بیضه های پایین نیامده، مشخص نیست.

اگر کودکتان دارای بیضه های نزول نکرده باشد، کیسه بیضه های او کوچک و رشد نکرده به نظر خواهند رسید. اگر تنها یک بیضه پایی نیامده باشد، بیضه دان غیر قرینه (یک طرف پر و طرف دیگر خالی) به نظر خواهد رسید. گاه ممکن است در محیط سرد یا وقتی کودک هیجان زده است، بیضه ها از کیسه خود به طرف بالا کشیده شوند و کیسه بیضه خالی به نظر برسد. در این حالت گفته می شود که بند بیضه ها حالت انقباضی دارند. این علت با رشد بیشتر کودک، معمولاً خود به خود اصلاح می شود.

بیضه نزول نکرده

گاه ممکن است بیضه پایین نیامده دچار پیچ خوردگی شود در این وضعیت جریان خون آن متوقف و باعث ایجاد درد در ناحیه کشاله ران یا بیضه دان میشود این حالت خود به خود اصلاح نمیشود و چنانچه فوراً عمل جراحی انجام نگیرد، بیضه پیچ خورده به شدت آسیب دیده و برای همیشه از بین خواهد رفت. اگر پسرتان مبتلا به عدم نزول بیضه بوده و از درد ناحیه کشاله ران و کیسه بیضه شاکی است، فوراً او را به یک مرکز فوریت پزشکی برسانید. در هر چکاپ منظم بالینی، بیضه نزول نکرده باید مورد معاینه قرار گیرد و چنانچه حداکثر تا یک سالگی پایین نیاید، باید درمان را شروع کرد.

پیشنهاد می کنیم بخوانید: عفونت مجاری ادراری کودکان، علائم و نحوه درمان آن

درمان بیضه نزول نکرده

شناسایی و درمان بیضه های نزول نکرده بسیار بااهمیت است زیرا از مشکلات آینده برای کودک جلوگیری می کند، این مشکلات مانند عدم تولید اسپرم در بزرگسالی، کاهش موفقیت عمل جراحی، پیچ خوردگی بیضه، ناباروری، سرطان بیضه می گردد.

بیضه های نزول نیافته را باید با تزریق هورمون یا عمل جراحی پایین آورد. امروزه درمان با هورمون را فقط در مورد بیضه هایی به کار می برند که به طور کامل پایین نیامده یا حالت انقباضی دارند. در غالب اوقات بیضه نزول نکرده واقعی، همراه با فتق کشاله ران خواهد بود که باید هم زمان مورد درمان قرار گیرند.

نهان بیضگی

چنانچه بیضه نزول نکرده حداکثر تا دو سال پایین آورده نشود و در داخل شکم باقی بماند، خطر اینکه دچار عقیمی شده و نتواند صاحب فرزند شود بسیار زیاد خواهد بود و نیز خطر آن وجود دارد که بیضه باقی مانده در شکم به خصوص اگر در موقعیت غیر طبیعی باقی بماند، در بزرگسالی به تومور تبدیل شود. خوشبختانه با درمان به موقع و صحیح، میتوان از بروز این دو عارضه پیشگیری کرد.

افزودن نظر:
captcha