ورود / عضویت
021-22004925
تعیین وقت مشاوره
مرکز مشاوره مکث
تعیین وقت مشاوره
عنوان مطلب: هشت مشکل رفتاری شایع در کودکان سه ساله - بخش 1

هشت مشکل رفتاری شایع در کودکان سه ساله - بخش 1

مرکز مشاوره شمال تهران (مکث) در مورد 8 مشکل رفتاری شایع در کودک 3 ساله معتقد است؛ این مساله که کودکان قوانین را شکسته و میزان اقتدار شما را بیازمایند یک مساله طبیعی است چرا که از این طریق آن ها متوجه می شوند که کدام رفتار شما درست و کدام رفتار نادرست است؛ اما گاهی اوقات برخی از اشتباهات و مشکلات رفتاری دائماً تکرار می شود که نیاز به یک راه حل برای اصلاح آن وجود دارد.

1- بی احترامی و حاضرجوابی

اگر کودک 3 ساله شما با فریاد در مقابل شما حاضرجوابی کند شاید جذاب و خنده آور به نظر برسد اما اگر همین کودک در سنین بالاتر همچنان این اخلاق را داشته باشد و در جواب هر حرف شما با گستاخی نه بگوید در این شرایط قطعاً مشکلی بین او و شما ایجاد می شود.

مشکل رفتاری شایع در کودک 3 ساله

حالا سوال این است که شما باید چه واکنشی داشته باشید؟

  • اگر کودک 3 ساله شما در برابر شما حاضر جوابی کرده ولی با این وجود از دستور شما پیروی کرد و آن را انجام داد، توصیه می شود که حاضرجوابی او را نادیده بگیرید. معمولاً نادیده گرفتن این رفتار در زمان هایی که مخرب و تهدید کننده نیست باعث حذف آن به مرور خواهد شد.
  • اگر کودک شما با وجود مقاومت و بی احترامی در آخر حرف شما را گوش داد در این وضعیت حتماً از رفتار او قدردانی کنید و با او به آرامی صحبت کنید که مشکلی نیست اگر گاهی اوقات چیزی را دوست ندارد و عصبانی می شود اما در این حالت نباید به خود اجازه دهد که به کسی بی احترامی کند.
  • تکانشی و ناگهانی واکنش نشان ندهید. اجازه دهید کودک 3 ساله شما آرام شود سپس به او بگویید که چه چیزی از او می خواسته اید و بعد برای او توضیح دهید که چه رفتاری از نظر شما قابل تأیید و چه رفتاری غیر قابل تأیید است.
  • برای او حریم و حد ایجاد کنید به این معنی که او را از عواقب و نتایج کارهایش مطلع کرده و اجازه دهید با نتیجه رفتارش رو به رو گردد. برای مثال اگر بی احترامی کند نتیجه این می شود که نمی تواند وسیله ی مورد علاقه اش را خریداری کند.
  • با وجود این محدودیت ها منعطف باشید و اگر احساس می کنید که گاهی با کوتاه آمدن شما او بسیار خوشحال می شود اینکار را انجام دهید.
  • در آخر به رفتار خودتان هم توجه کنید. اینکه شما در برخورد با کودکان دیگر که رفتار مطلوبی ندارند چه واکنشی نشان می دهید؟ با بی احترامی و بی ادبی واکنش نشان می دهید؟ اگر اینچنین است پس توصیه می شود ابتدا تغییر رفتار را از خودتان شروع کنید.

2- استفاده از الفاظ زشت و ناپسند 

مرکز مشاوره شمال تهران (مکث) معتقد است معمولاً کودکان به هنگامی عصبانیت شروع به داد و فریاد و جیغ کشیدن می کنند اما اگر در این شرایط از حرف های ناپسند و فحش استفاده کردند شما به عنوان والد باید کمی نگران شوید.

آن ها ممکن است از الفاظ ناپسند و قشقرق های کلامی استفاده کنند تا شما را به چالش کشیده و تحریک کنند تا بتوانند به خواسته شان برسند در این حالت شما باید اینگونه رفتار کنید:

توجه کنید که شما به هیچ عنوان از این الفاظ و اصطلاحات استفاده نکنید.

در برابر حرف های ناپسند هیچ گونه تحمل و انعطافی به خرج ندهید، برای فحش دادن و حرف های نامربوط زدن هیچ عذری پذیرفتنی نیست. بنابراین در صورت بروز این اتفاق حتماً کودک 3 ساله را با پیامد کارش مواجه کنید.

پیامد ها را به شکلی شفاف برای او توضیح دهید تا مطمئن شوید کاملاً از آن آگاه است و اگر به مدت یک روز به دلیل استفاده از کلمات بد جریمه شد، می توانید به عنوان جریمه از حذف امتیازات و یا محرومیت از شرکت در کلاس مورد علاقه برای یک جلسه استفاده کنید.

در صورتی که فرزند شما برای اولین بار است از این کلمات استفاده می کند کلمات او را با کلمات بهتر جایگزین کنید و به او توضیح دهید که اینها کلماتی بد هستند و مردم کسانی را که اینچنین صحبت می کنند دوست ندارند.

اگر به طور اتفاقی شما از این کلمه در برابر کودک استفاده کردید بلافاصله از او عذر خواهی کنید و به از او بخواهید که هر زمان شما عصبانی شدید به شما یادآور شود که نباید از کلمات بد استفاده کنید.

نویسنده: مرکز مشاوره مکث

اشتراک در شبکه های اجتماعی:
(16 رای)
افزودن نظر:
CAPTCHA2
×

امتیاز دهی به مطلب: هشت مشکل رفتاری شایع در کودکان سه ساله - بخش 1

خیلی بدبدمتوسطخوبعالی
×

تعیین وقت مشاوره حضوری

CAPTCHA