ورود / عضویت
021-22004925
تعیین وقت مشاوره
مرکز مشاوره مکث
تعیین وقت مشاوره
عنوان مطلب: هشت مشکل رفتاری شایع در کودکان سه ساله - بخش 2

هشت مشکل رفتاری شایع در کودکان سه ساله - بخش 2

مرکز مشاوره شمال تهران (مکث) در ادامه مباحث به 8 مشکل رفتاری شایع در کودک 3 ساله و کودک 4 ساله می پردازد.

3. رفتارهای پرخاشگرانه و خشن

اینکه کودک 3 ساله یا 4 ساله عصبانی شوند امری کاملاً طبیعی است اما اگر این عصبانیت تبدیل به پرخاشگری و رفتارهای پرخاشگرانه شود مشکل ساز است.
اختلالات وابسته به خلق، سایکوزها، اختلال سلوک، اختلال اضطراب پس از سانحه، تکانشگری و ناامیدی می تواند علت پرخاشگری در کودکان باشد و فرزند شما برای دفاع از خود ممکن است به این حالت های پرخاشگری روی بیاورد.

مشکل رفتاری شایع در کودک

علاوه بر این پرخاشگری می تواند ماحصل یادگیری از محیط باشد. محیطی که کودک در آن زندگی می کند بسیار مهم است. محیطی که در مدرسه مشغول یادگیری است و روابطی که با همسالانش دارد از دیگر نکات بسیار مهم در بررسی مساله پرخاشگری می باشد. ممکن است کودک شما رفتارهای پرخاشگرانه در مدرسه داشته باشد.

حل رفتارهای پرخاشگرانه کودک در مدرسه

شاید راحت ترین راه برای پاسخ به کودکان در برابر پرخاشگریشان داد کشیدن بر سر آن ها باشد اما این کار نه تنها در بلند مدت جواب نمی دهد بلکه شما یک مساله اشتباه را نیز به آن ها یاد داده اید.
کودکان کاملاً از ما الگو گیری می کنند که چگونه هیجانات و رفتارهای خود را کنترل کنند. در نتیجه به جای آنکه صدایتان را بالا ببرید بهتر است که با صدای آرام با آن ها صحبت کرده و بخواهید که آرام باشند.

پیامد خشمگین شدن و رفتارهای پرخاشگرانه کودک

مرکز مشاوره شمال تهران (مکث)  معتقد است کودک 3 ساله و کودک 4 ساله در مورد احساسات و هیجان هایشان به آن ها بازخورد دهید و با آن ها همدلی کنید اما به آن ها بفهمانید که نباید در هنگام عصبانیت کسی را کتک بزنند و یا به کسی صدمه وارد کنند.
به آن ها بگویید که پیامد اینکه خشمگین شده و رفتارهای پرخاشگرانه انجام می دهند چیست؟
اگر فرزند شما کم سن و سال است حتماً به او آموزش دهید که به جای این کار چه کاری می تواند انجام دهد. به او جایگزین بدهید که به جای واکنش قبلی چه واکنش بهتری می توانست انجام دهد.
برای مثال به او بگویید در هنگام عصبانیت می تواند از عباراتی مثل: "من عصبانی هستم"، "من این را دوست ندارم" ، "من از این مساله خوشحال نیستم" استفاده کند.

نکته ی بسیار مهم این است که الگوی بسیار خوبی برای او باشید و از تنبیه بدنی به شدت اجتناب کنید و توجه داشته باشید که به رفتارهای مثبت او پاداش بدهید.

4. دروغ گویی

دروغ گویی در کودک 3 ساله و کودک 4 ساله امری نسبتاً شایع است و همین طور برای والدین نیز این مساله امری کاملاً طبیعی است که از دروغ گفتن فرزندشان احساس نگرانی کرده و ناراحت شوند.
شاید اعتماد دوباره به کودک برای پذیرش تمامی حرفهایش مجدداً کمی سخت به نظر برسد اما ما اینجا برای شما تعدادی راهکار مفید برای برخورد با این وضعیت را داریم.

راهکارهای مفید برای برخورد با این وضعیت

  • به خودتان نگیرید! اگر کودکی دارید که گهگاه به شما دروغ می  گوید این مساله را شخصی نکنید، سعی کنید متوجه شوید چه چیزی کودک شما را مجبور به دروغ گفتن کرده است.
  • کودکان به هنگام ترس دروغ می گویند چرا که ممکن است گفتن حقیقت برای آن ها پیامد بسیار بدی داشته باشد.
    بیشتر سعی کنید رفتارهای مثبت او را تقویت کنید و از تنبیه اجتناب کنید تا کودک شما کمتر تمایل به گفتن دروغ داشته باشد.
  • به او آموزش دهید که راستگو و صادق باشد. البته در ابتدا شما باید خود صادق باشید.
  • برای دروغ گفتن پیامد و جریمه تعیین کنید. هیچ بحث و مجادله ای در این حوزه نکنید. اگر کودکتان به شما دروغ گفت اجازه دهید حتماً با پیامد کارش مواجه شود.

برای خواندن  ادامه مقاله مرکز مشاوره شمال تهران (مکث) در مورد 8 مشکل رفتاری شایع در کودک 3 ساله  و کودک 4 ساله بر روی آن کلیک کرده و وارد صفحه بعد شوید.

نویسنده: مرکز مشاوره مکث

اشتراک در شبکه های اجتماعی:
(8 رای)
افزودن نظر:
CAPTCHA2
×

امتیاز دهی به مطلب: هشت مشکل رفتاری شایع در کودکان سه ساله - بخش 2

خیلی بدبدمتوسطخوبعالی
×

تعیین وقت مشاوره حضوری

CAPTCHA