ورود / عضویت
021-22004925
تعیین وقت مشاوره
مرکز مشاوره مکث
تعیین وقت مشاوره

همدلی در مهارت زندگی

همدلی در مهارت زندگی

یکی دیگر از مهارت های زندگی همدلی است؛ همدلی به معنای احساس قلبی و صمیمیت با هر کسی که با آن احساس نزدیکی و رضایت میکنیم، است.

همدلی اجتماعی

در واقع در مبحث همدلی اجتماعی شاید ما با افرادی که در پیاده رو میبینیم احساس صمیمیت نکنیم و رضایت قلبی نداشته باشیم اما همدلی اجتماعی و احساس تعلق خاطر داشتن به محیط و افرادی که در آن هستند، باعث میشود رفع نیازهای آنها و سعی در رضایت خاطرشان، عاملی برای رضایت خاطر خودمان شود.

مثلا در کشور ژاپن دو احساسی که بیش از همه بین مردم وجود دارد، احساس همدلی و پس از آن عذاب وجدان است؛ یعنی به همان نسبت که احساس همدلی باعث میشود مردم یک جامعه با یکدیگر صمیمی و مهربان باشند، به همان میزان اگر این اتفاق نیافتد، احساس عذاب وجدان میگیرند و این احساس باعث میشود روز دیگری به کمک یکدیگر بشتابند.

هدملی در زندگی

احساس همدلی و شروع رشد آن از درون خانواده

پیش از این راجع به به وجود آمدن احساس همدلی صحبت کرده بودیم؛ این احساس از درون خانواده شروع به رشد پیدا میکند.

دقیقاً از روزی که مادران، فرزندانشان را در آغوش میکشند، میبوسند و نیازهای عاطفی شان را بدون هیچ تعللی برآورده میکنند.

در واقع کودکان، نباید برای دوست داشته شدن به دنبال دلیلی برای خود بگردند و باید باور داشته باشند هر رفتاری که دارند، تنها رفتارشان است و خودشان موجود دوست داشتنی برای پدر و مادرشان هستند.

به این نحو احساس رضایت قلبی از ماهیت انسانی در وجود کودک رشد میکند؛ کودک به قدری در ترفیع نیازهای عاطفی خود رضایت داشته که پس از آن همدلی، دیگر دوستی و نوع دوستی در او شروع به رشد میکند.

به همین منوال همدلی اجتماعی نیز مانند خراب نکردن وسایل عمومی، استفاده صحیح از وسایل درون پارک ها و آسیب نرساندن به حیوانات و احترام به پیرمردها و پیرزن ها بوجود می آید.

وقتی فردی احساس همدلی درونش رشد پیدا کرده باشد، در زندگی شخصی خود نیز با پدر و مادر و همچنین با همسر خود، وجود این احساس را در رفتار خود تجربه میکند.

از میزانی از پرخاشگری او در عصبانیت کم میشود؛ به صحبت کردن در مورد مسائل به جای فریاد زدن تشویق میشود؛ به دوست داشتن و مهر ورزیدن بیش از بحث و دعوا کردن ترغیب میشود و به دنبال بنای بنیان محکم عاطفی میگردد و نه هر آنچه به پول و مادیات و رفع نیازهای شخصی اش مربوط میشود.

یک فرد همدل با آشنایی به مهارتهای زندگی، به آن دلیل که هر آنچه برای او خوب و دوست داشتنی و لذت بخش است، برای افرادی که در پیرامون او نیز هستند، خوب و لذت بخش میباشد؛ بنابراین به دنبال دستآوردهای شخصی لذت جویانه و رفع نیازهای شخصی اش نمیگردد و رفع نیازهای اطرافیانش به همان میزان برای او احساس رضایت خاطر و اطمینان قلبی به همراه دارد.

شاید به نظرمان اینچنین افرادی عجیب به نظر بیایند و فرض کنیم در شرایط ویژه اجتماعی و محیط سالمی از اجتماع، تنها بتوانیم چنین افرادی را ببینیم.

البته در این که هر چقدر محیط اجتماعی سالم تر باشد افراد درون آن محیط از روان سالمتری برخوردارند، شکی نیست اما باید بدانیم اگر افراد در درون خانه همدلی را بیاموزند، در بستر یک جامعه متزلزل و آسیب دیده هم این افراد خصلت همدلی را با خود به همراه دارند.

چه بسا در دوران جنگ و شرایط سخت اجتماعی مردم با یکدیگر همدلانه تر از امروز رفتار میکردند و آیا این رفتار بازتاب چه چیزی به غیر از مادرانی که کودکشان را فارق از هر رفتاری و فقط وجود خود کودک را دوست داشتند می بود؟

بنابراین شروع همدلی و ایجاد آن از خانه مادر و پدر است و پس از آن در مدرسه، دبیرستان و تا دوره دانشگاهی به عنوان ملکه ذهنی هر فردی ثبت میشود ولی مهارت های زندگی نیاز به آموزش آکادمیک دارد.

نویسنده: مرکز مشاوره مکث

اشتراک در شبکه های اجتماعی:
(16 رای)
افزودن نظر:
CAPTCHA2
×

امتیاز دهی به مطلب: همدلی در مهارت زندگی

خیلی بدبدمتوسطخوبعالی