22006198 021

چگونگی همدلی در زمان کرونا ویروس 2020

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(33 رای)
چگونگی همدلی در زمان کرونا ویروس 2020

چگونگی همدلی در زمان کرونا ویروس 2020 را در 3 گام به شما خواهیم گفت. در گام اول توجه داشته باشید که همدردی با همدلی متفاوت است. در گام دوم این نکته مهم است که احساس ترحم کردن به دیگران در همدلی ممنوع می باشد. در گام سوم بسیار با اهمیت است که بدانید همدلی در تمام زمینه های زندگی می تواند به ما کمک کند پس یکی دیگر از مهارت های مهم زندگی همدلی است. همدلی به معنای دادن احساس قلبی و صمیمیت به هر کسی که دچار نارحتی است و او حاضر به دریافت محبت از ما است.

چگونگی همدلی در زمان کرونا ویروس 2020

پس از شیوع ویروس کرونا خیلی ها دوستان و عزیزان خودشان را از دست دادند. پس اهمیت همدلی بیشتر مورد توجه رسانه های خبری قرار گرفت. اما علت چه بود؟ مشکل از اینجا شروع شد که پس از مرگ ناگهانی عزیزان حتی، امکان خاک سپاری و برگزاری مراسم هم وجود نداشت. به این ترتیب مراحل 5 گانه سوگ در خیلی ها سپری نشد. در حال حاضر این موضوع برای خیلی ها وجود دارد و پذیرش این موضوع را ندارند که عزیزان آنها دیگر پیششان نیستند. پس در حال حاضر خیلی از دوستان و آشناهای ما امکان دارد همکنون دوران افسردگی و سردرگمی را تجربه کنند.به همین دلیل همدلی با این عزیزان می تواند بر گشت آنها را به واقعیت زندگی و حال بهتر تسهیل کند.

مثلا در کشور ژاپن دو احساسی که بیش از همه بین مردم وجود دارد، احساس همدلی و پس از آن عذاب وجدان است؛ یعنی به همان نسبت که احساس همدلی باعث میشود مردم یک جامعه با یکدیگر صمیمی و مهربان باشند، به همان میزان اگر این اتفاق نیافتد، احساس عذاب وجدان میگیرند و این احساس باعث میشود روز دیگری به کمک یکدیگر بشتابند.

/// شماره های تماس ///

احساس همدلی و شروع رشد آن از درون خانواده

پیش از این راجع به به وجود آمدن احساس همدلی صحبت کرده بودیم؛ این احساس از درون خانواده شروع به رشد پیدا میکند. دقیقاً از روزی که مادران، فرزندانشان را در آغوش میکشند، میبوسند و نیازهای عاطفی شان را بدون هیچ تعللی برآورده میکنند. در واقع کودکان، نباید برای دوست داشته شدن به دنبال دلیلی برای خود بگردند و باید باور داشته باشند هر رفتاری که دارند، تنها رفتارشان است و خودشان موجود دوست داشتنی برای پدر و مادرشان هستند.

به این نحو احساس رضایت قلبی از ماهیت انسانی در وجود کودک رشد میکند؛ کودک به قدری در ترفیع نیازهای عاطفی خود رضایت داشته که پس از آن همدلی، دیگر دوستی و نوع دوستی در او شروع به رشد میکند. به همین منوال همدلی اجتماعی نیز مانند خراب نکردن وسایل عمومی، استفاده صحیح از وسایل درون پارک ها و آسیب نرساندن به حیوانات و احترام به پیرمردها و پیرزن ها بوجود می آید.

محبت و همدلی در همه گیری کرونا

وقتی فردی احساس همدلی درونش رشد پیدا کرده باشد، در زندگی شخصی خود نیز با پدر و مادر و همچنین با همسر خود، وجود این احساس را در رفتار خود تجربه میکند. از میزانی از پرخاشگری او در عصبانیت کم میشود؛ به صحبت کردن در مورد مسائل به جای فریاد زدن تشویق میشود؛ به دوست داشتن و مهر ورزیدن بیش از بحث و دعوا کردن ترغیب میشود و به دنبال بنای بنیان محکم عاطفی میگردد و نه هر آنچه به پول و مادیات و رفع نیازهای شخصی اش مربوط میشود.

یک فرد همدل با آشنایی به مهارتهای زندگی، به آن دلیل که هر آنچه برای او خوب و دوست داشتنی و لذت بخش است، برای افرادی که در پیرامون او نیز هستند، خوب و لذت بخش میباشد؛ بنابراین به دنبال دستآوردهای شخصی لذت جویانه و رفع نیازهای شخصی اش نمیگردد و رفع نیازهای اطرافیانش به همان میزان برای او احساس رضایت خاطر و اطمینان قلبی به همراه دارد. شاید به نظرمان اینچنین افرادی عجیب به نظر بیایند و فرض کنیم در شرایط ویژه اجتماعی و محیط سالمی از اجتماع، تنها بتوانیم چنین افرادی را ببینیم.

همدلی در زمان کرونا ویروس

البته در این که هر چقدر محیط اجتماعی سالم تر باشد افراد درون آن محیط از روان سالمتری برخوردارند، شکی نیست اما باید بدانیم اگر افراد در درون خانه همدلی را بیاموزند، در بستر یک جامعه متزلزل و آسیب دیده هم این افراد خصلت همدلی را با خود به همراه دارند. چه بسا در دوران جنگ و شرایط سخت اجتماعی مردم با یکدیگر همدلانه تر از امروز رفتار میکردند و آیا این رفتار بازتاب چه چیزی به غیر از مادرانی که کودکشان را فارق از هر رفتاری و فقط وجود خود کودک را دوست داشتند می بود؟

بنابراین شروع همدلی و ایجاد آن از خانه مادر و پدر است و پس از آن در مدرسه، دبیرستان و تا دوره دانشگاهی به عنوان ملکه ذهنی هر فردی ثبت میشود ولی مهارت های زندگی نیاز به آموزش آکادمیک دارد.

افزودن نظر:
captcha