22006198 021

انحراف مچ پا به داخل یا پای پنجه کبوتری

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(3 رای)
انحراف مچ پا به داخل یا پای پنجه کبوتری

اگر پای کودکتان به طرف داخل منحرف باشد؛ آن را پای پنجه کبوتری می نامند. حالتی شایع که ممکن است یک یا هر دو پا را درگیر کند و به دلایل مختلف روی می دهد. نوزادان گاهی با حالتی که پاهایشان به طرف داخل منحرف است متولد می شوند. این چرخش در قسمت جلوی پا ایجاد میشود که علت آن بد قرار گرفتن قسمت قدامی یا در داخل رحم است. چنانچه به هر یک از نشانه های زیر برخورد کردید باید به وجود این حالت مشکوک شوید.

  • چرخش استخوان ساق پا یا درشت نی به طرف داخل
  • کشیده شدن دو پا از قسمت شست در حالت موازی به سمت یکدیگر

وقتی کودکتان در خواب یا در حالت درازکش است، اگر به کف پاهایشان نگاه کنید، خواهید دید که قسمت قدامی پای او به طرف داخل چرخیده است. در این حالت سمت خارجی کف پای کودک، سمت مخالف انگشت شست پایش، انحنایی دارد که شبیه هلال ماه است. این حالت معمولاً خفیف است و تا قبل از رسیدن به سن یک سالگی اصلاح خواهد شد. گاهی بسیار شدید است یا با تغییر شکل های دیگر پا همراه است که آن را پاچنبری یا کلاب فوت می گویند که نیاز به مراجعه به ارتوپد دارد.

پای پنجه کبوتری

اگر کودکتان در دو سالگی هنگام راه رفتن، قسمت جلوی پایش به طرف داخل منحرف شود، دلیلش آن است که استخوان درشت نی ساق پایش به طرف داخل چرخش دارد، ولی اگر سه تا ده ساله باشد و چنین وضعیتی را نشان دهد، علت آن چرخش استخوان ران به طرف داخل خواهد بود. هر دو مورد این حالت را ناشی از یک زمینه ارثی می دانند.

پیشنهاد می کنیم بخوانید: دلیل و درمان پای پرانتزی کودکان

علل پای پنجه کبوتری

  • حالت غیر طبیعی قسمت انتهایی بدن کودک در رحم مادر
  • کمبود مایع آمونیوم مادر در زمان حاملگی

راهکار های درمان

پزشک در مواجه با این مشکل موارد زیر را در نظر می گیرید:

  • سن کودک
  • میزان انحراف

عده ای از صاحب نظران عقیده دارند که تا شش ماهگی برای پای پنجه کبوتری نیاز به هیچ نوع درمانی نیست. برای موارد شدید در شیرخوارگی، گچ گیری زود مفید است.

انحراف مچ پا به داخل کودک

تحقیقات نشان داده اند که اغلب شیرخوارگی که در ابتدای شیرخوارگی دچار پای انگشت کبوتری هستند، می توانند بدون نیاز به درمان رشد کنند ولی اگر بعد از شش ماهگی این حالت ادامه یابد یا قابلیت انعطاف و اصلاح نداشته باشد، پزشک او را به یک ارتوپد معرفی خواهد کرد و او ممکن است پای او را برای مدت سه تا شش هفته در گچ قرار دهد. هدف اصلی این است که قبل از راه افتادن کودک این عیب اصلاح شود.

پیشنهاد می کنیم بخوانید: صافی کف پا کودکان

پای انگشت کبوتری در اوایل کودکی خود به خود اصلاح می شود و معمولاً نیاز به هیچ نوع درمانی ندارد. اما اگر کودکتان مشکل راه رفتن دارد پزشک او ممکن است کودکتان را به یک ارتوپد معرفی کند. از آنجا که این مشکل غالباً به مرور زمان، خود به خود اصلاح می شود، خیلی اهمیت دارد که از درمان های بی فایده نظیر استفاده از کفش های طبیف آتل های روزانه، تمرینات ورزشی و استفاده از مانور های مختلف خودداری کنیم. این کارها نه تنها نتیجه مثبتی ندارد، بلکه گاه مضر بوده و مانع راه رفتن و بازی عادی کودک می شوند. علاوه بر آن، استفاده کودک از وسایل ارتوپدی غیر لازم، باعث می شود که مورد تمسخر همبازی هایش قرار گیرد که این خود، آزار روانی او را در پی خواهد داشت.

در صورتی که انحراف پا به داخل تا سنین نه تا ده سالگی، همچنان شدید باقی بماند، نیاز به اصلاح از طریق عمل جراحی دارد.

افزودن نظر:
captcha