22004925 021

علت چسبندگی لبه های واژن چیست؟

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(2 رای)
علت چسبندگی لبه های واژن چیست؟

به طور معمول، لبه های مدخل واژن که اطراف واژن را احاطه کرده اند از یکدیگر جدا هستند. در بعضی موارد نادر، در حین رشد به صورت ناقص یا کامل به یکدیگر چسبندگی پیدا می کنند. این چسبندگی ممکن است در ماه های اول زندگی به علت ایجاد عفونت یا تحریک در این ناحیه اتفاق افتد. در مورد آخر، این مشکل بیشتر در اثر تحریکات پوشک، تماس با مواد شوینده قوی یا شورت های تولید شده با مواد مصنوعی ایجاد می شود. معمولاً چسبندگی لبه های واژن موجب بروز هیچ علامتی نمی شود ولی می تواند باعث اشکال در دفع ادرار و افزایش حساسیت به عفونت مجاری ادرار شود. چنانچه مدخل واژن به طور کامل مسدود باشد، ادرار یا ترشحات واژن در پشت این انسداد جمع خواهند شد.

تنگی دهانه خروجی ادرار

در دهانه مجرای ادرار که از آنجا ادرار به خارج دفع می شود، گاهی به خصوص در پسر بچه های ختنه نشده، در اثر تحریکات مکرر نوک آلت، نسج سفتی به نام جوشگاه ایجاد می شود که دهانه خروج ادرار را تنگ می کند و به آن تنگی دهانه خروجی ادرار یا تنگی مئا می گویند که می تواند در هر زمان از دوران کودکی ایجاد شود ولی در سنین بین سه تا هفت سالگی شایع تر است.

پسر بچه های مبتلا به تنگی مِئا جریان ادرارشان باریک است و مسیر غیر طبیعی دارد. مسیر ادرار به طرف بالا هدایت می شود و برای ادرار کردن در توالت ناچارند آلت خود را گرفته و به طرف پایین هدایت کنند، زمان ادرار کردنشان طولانی است و نیز قادر نیستند مثانه شان را به طور کامل تخلیه کنند.

چسبندگی لبه های واژن کودکان

درمان چسبندگی لبه های واژن

چنانچه مدخل واژن دخترتان مسدود یا انسداد آن نیمه کامل باشد، او را نزد پزشکش ببرید. او دخترتان را معاینه خواهند کرد و اگر درمانی لازم باشد، نوع آن را پیشنهاد خواهد کرد. لبه های واژن با چسبندگی ابتدا پزشک سعی خواهد کرد با ملایمت چسبندگی موجود را باز کند. در صورتی که نسج ارتباط دهنده ضعیف باشد، ایجاد یک فشار ملایم باعث برطرف شدن چسبندگی می شود. ولی اگر نسج اتصال دهنده لبه ها ضخیم و محکم باشد، پزشک کرمی را تجویز خواهد کرد که محتوی هورمون استروژن است و می توانید با مالیدن آن روی چسبندگی و ایجاد فشار برای جدا کردن چسبندگی به مدت سه تا پنج روز، این مشکل را برطرف کنید.

گاهی اوقات بعد از قطع مصرف کرم، چسبندگی دوباره ایجاد می شود. اما در نهایت با آغاز بلوغ این چسبندگی برای همیشه از بین خواهد رفت. در بعضی موارد نادر، چسبندگی چنان ضخیم است که جلوی جریان آزاد ادرار را مسدود می کند. در این حالت باید این چسبندگی به وسیله پزشک باز شود.

اگر متوجه شدید که جریان ادرار پسرتان باریک و هنگام ادرار کردن دچار زحمت است یا قطره قطره یا سربالا ادرار می کند، موضوع را با پزشک او در میان بگذارید.

تنگی دهانه مجرای ادرار موضوع مشکلی نیست، اما باید بررسی شود تا اگر لازم است تحت درمان قرار گیرد. در بعضی مواردمی توان با استفاده از یک کرم حاوی کورتون که در محل تنگی مالیده می شود مشکل را حل کرد. اگر عمل جراحی مورد نیاز باشد، این جراحی خیلی کوچک خواهد بود و تنها با بی حسی موضعی انجام می شود. بعد از جراحی ممکن است مختصر ناراحتی وجود داشته باشد که بعد از مدت کوتاهی برطرف می شود.

افزودن نظر:
captcha