22006198 021

کنترل وزن در کودکان دبستانی و نحوه پیشگیری از چاقی

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(1 رای)
کنترل وزن در کودکان دبستانی و نحوه پیشگیری از چاقی

کنترل وزن کودکان دبستانی و پیشگیری از اضافه وزن و چاقی در کودکان با یک برنامه ریزی بسیار ساده می تواند، از هزینه های بسیار زیاد برای خانواده و جامعه در آینده بسیار نزدیک جلوگیری کند. در کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه خطر ابتلا به چاقی رو به افزایش است. این مشکل عوارض و هزینه های جانبی متعددی به فرد و جامعه تحمیل می کند؛ افزایش بی رویه وزن کودک احتمال ابتلا به انواع بیماری های جسمی و روانشناختی را افزایش می دهد. بیماری های جسمی مثل دیابت و بیمارهای روانشناختی مثل زشت و بد هیکل تصور کردن خود از عوارض دم دستی چاقی بشمار می روند، که خود زمینه ساز مشکلات دیگری برای کودک و خانواده می شوند.

بررسی دلایل اضافه وزن در کودکان

از هر 3 کودک 1 نفر اضافه وزن دارد. برای اضافه وزن در کودکان دلایل متفاوتی وجود داردف از جمله: عوامل ارثی و ژنتیکی، سبک زندگی قومی و خانوادگی، بی تحرکی و یا کم تحرکی کودک، خطر ابتلا به اضافه وزن در کودکانی که والدین چاق دارند و از مادران دیابتی متولد می شوند بسیار بیشتر از دیگر کودکان است. سبک زندگی قومی و عادات نامناسب غذایی، دسترسی کودک به غذای پر کالری در خانه، مهد کودک و مدرسه و بی تحریکی کودکان در خانه های آپارتمانی و رسیدن به مهد کودک و مدرسه با وسایل نقلیه، بی تحرک ماندن در مقابل کامپیوتر و تلویزیون خطر ابتلا به اضافه وزن را افزایش می دهد.

بهتر است از همان ابتدای تولد و حتی پیش از آن به فکر کنترل وزن کودک خود باشید بدین منظور لازم است طی یک برنامه ریزی دقیق اوضاع را مدیریت کنید. بری رسیدن به یک تعادل غذایی و تغذیه سالم لازم است علاوه برتوجه به میزان مواد غذایی دریافتی به میزان فعالیت فیزیکی روزانه افراد نیز توجه کرد.

کنترل اضافه وزن کودکان

جدول تعیین وزن کودکان

از جدول تعیین وزن کودکان که بر اساس قد و جنس تنظیم شده است استفاده کنید تا بتوانید شرایط ایده آل فرزندتان را فراهم کنید و با ارائه مواد غذایی مناسب به لحاظ کیفیت و کمیت به رشد جسمی و روحی او کمک کنید.

استفاده از مواد غذایی سالم و تازه

برای تهیه غذای کودک خود بهتر است از مواد غذایی سالم و تازه استفاده کنید. با استفاده از این مواد عذایی می توانید غذایی برای مصرف در داخل یا خارج از منزل تهیه کرده و در دسترس کودک قرار دهید.

با ایجاد برخی تغییرات کودک از خوردن در خانه لذت می برد. با فرزندان به فروشگاه بروید و به جای خریدن کنسرو و غذاهای منجمد از میوه ها و سبزیجاتی که دوست دارند به انتخاب خودشان تهیه کنید و تازه تازه در اختیار آنها قرار دهید. مواد غذایی پر کالری مثل نوشیدنی های شیرین، چیپس، کوکی ها، سیب زمینی سرخ کرده، و آب نبات را کمتر و کمتر تهیه کنید و به جای اب میوه به کودکان آب یا شیر بدهید. آنها را کمتر برای خوردن فست فود دعوت کنید. بیشتر اوقات سالاد همراه سس کم چرب بخورید.

/// شماره های تماس ///

پیشگیری از اضافه وزن و چاقی در کودکان

طی برنامه ریزی برای کنترل وزن کودک حمایت کننده و راهنمای او باشید. کمک کنید تا اهداف صحیح برای خودش قرار دهد و برنامه های خود را بر اساس برنامه تنظیم کند. مثبت باشید و به توانایی او اعتماد کنید.

به او گوشزد کنید که عزیز و دوست داشتنی است و به همین دلیل مورد توجه خاص و مراقبت های شما قرار دارد. کودکان معمولاً خود را بر اساس نظری که والدین و دیگران در مورد آنها دارند ارزیابی می کنند.

به نطقه نظرهای فرزندانتان در مورد وزن و هیکلشان توجه کنید تا نظر آنها را در مورد خودشان بهتر بدانید. معمولاً کودکان چاق بهتر از هر کس دیگری مشکل خود را درک می کنند و به آن توجه دارند. کودکان به حمایت و توجه والدین نیاز دارند. با دریافت توجه کافی تشویق می شوند، درک می کنند و میفهمند که مورد حمایت و توجه والدین خود هستند.

نکات مفید و کاربردی در کنترل وزن کودکان دبستانی

 • والدین در ایجاد سبک تغذیه ای سالم و عادات مناسب انجام فعالیت های فیزیکی مناسب در کودک خود نقش مهمی دارند و لازم است بدانند که این عادات تا پایان عمر کودک الگوی او خواهد شد. بنابراین در ایجاد عادات مناسب و سالم برای فرزندان خود بکوشید. کودکان بهترین تقلید کننده ها هستند و عادات شما را الگو قرار میدهند. بنابراین از مواد غذایی سالم، به اندازه و درست مصرف کنید تا کودکان بیاموزند.
 • چربی هایی که در هوای اتاق جامد باقی می مانند مصرف نکنید.
 • مواد پر کالری مثل قند، نمک، نوشابه های شیرین، شیرینی و چیپس استفاده نکنید.
 • غلات تصفیه شده مثل آرد سفید، برنج و ماکارونی کمتر مصرف کنید.
 • از میوه، سبزی، مغزها، داه ها و غلات سبوس دار استفاده کنید.

کنترل چاقی کودک

 • فعالیت های فیزیکی روزانه در کنترل وزن و سلامت جسم و روح کودک موثر است. انجام فعالیت بدنی در کودکان موجب افزایش قدرت بدنی و تقویت عضلات، کاهش استرس،افزایش اعتماد به نفس، حفظ وزن ایده آل، کاهش یبوست و کاهش خطر ابتلا به دیابت، پرفشاری خون و بیماری قلبی - عروقی میشود.
 • کمک کنید کودکان بیش از اندازه جلوی کامپیوتر و تلویزیون ننشینند.
 • در تهیه غذا برای کودکان خود از میوه ها، سبزیجات،غلات، شیر، ماست، کشک و مواد غذایی سالم استفاده کنید و غذاهای متنوع تهیه کنید تا کودکان برای خوردن آنها اشتیا نشان دهند.
 • شیر و محصولات شیری بدون چربی یا کم چرب و نوشابه سویا دار مصرف کنید، نوشابه هایی که کلسیم و ویتامین D به آن اضافه شده است.
 • گوشت بدون چربی، مرغ، غذاهای دریایی، لوبیا و نخود، محصولات سویا و تخم مرغ مصرف کنید.
 • هرگز از غذاها به عنوان پاداش استفاده نکنید. اگر بگویید بعد از خوردن سبزیجات می توانی دسر بخوری این پیام را می رساند که دسر کم ارزش تر از سبزیجات است.
 • ارزش غذایی موادی را که برای کودک تهیه شده را برایش توضیح دهید.
 • برای وعده های اصلی و میان وعده ها زمان تعیین کنید. تا کودک متوجه شود که در سایر مواقع آشپزخانه تعطیل است.
 • کم کم برایش سرو کنید و با درخواست او مقدار دیگری برایش بریزید.

منبع: nhlbi.nih.gov

افزودن نظر:
captcha