22004925 021

ارتباط برقرار کردن احساسی با کودک

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(24 رای)
ارتباط برقرار کردن احساسی با کودک

دکتر روانشناس مرکز مشاوره مکث برای ارتباط برقرار کردن احساسی با کودک، چند گام را به شما پیشنهاد می دهد.

گام اول - تصویرسازی

سعی کنید از تصاویر، کتابها یا فیلم ها برای نشان دادن منظورتان استفاده کنید؛ «به چهره شنل قرمزی نگاه کن، اون وقتی گرگ را در تختخواب مادربزرگ دید خیلی ترسید.»

گام دوم - آموزش روش های مختلف غلبه پیدا کردن بر احساسات

پیشنهاد دکتر روانشناس عمومی: روش های مختلف غلبه پیدا کردن بر احساسات را به کودک یاد دهید. ابتدا به او اجازه دهید تا به شیوه خودش بر احساساتش غلبه کند، سپس درباره مؤثر بودن و مؤثر نبودن یا درست بودن و درست نبودن روش های احساساتش با او صحبت کنید. استراتژی هایی وجود دارد که شما می توانید برای آموزش روشهای جدید بیان احساسات استفاده کنید.

استفاده از مثال های واقعی یا آموزش در لحظه

«تو برای گذاشتن سه چرخه ات در پارکینگ مشکل داری، خسته به نظر می رسی. چه کار می توانی بکنی؟ من فکر می کنم تو می توانی یا از من کمک بخواهی و یا سه تا نفس عمیق کشیده و دوباره سعی کنی. تو چه کار می خواهی بکنی؟». این تمرین برای مربیان مهد کودک هم کارایی زیادی دارد.

صحبت احساسی با کودک

پیشنهاد دکتر روانشناس بالینی برای مربیان مهد کودک

از طریق مباحثه راههای جدید واکنش به احساسات را به کودک آموزش دهید. سعی کنید از موقعیت هایی استفاده کنید که کودک به خاطر می آورد یا از موقعیت هایی که به وفور رخ می دهند. به طور مثال: دیروز تو عصبانی شدی چون «دوستت» بهت اجازه نداد با کامیونش بازی کنی. تو هم خیلی عصبانی شدی و او را زدی. زمانی که دوستت اجازه استفاده از اسباب بازی اش را به تو نمی دهد و تو خیلی عصبانی می شوی، در این موقع باید چه کار کنی؟». این تمرین برای مربیان مهد کودک هم کارایی زیادی دارد؛ مخصوصا برای جلوگیری از دعوا بین بچه ها.

پیشنهاد دکتر روانشناس بالینی برای مادران

شما می توانید از کتابهای کودک برای صحبت کردن درباره احساساتشان استفاده کنید. مثلا وقتی در حال خواندن یک کتاب برای او هستید، از او بپرسید: «شخصیت کتاب الان چه احساسی دارد؟ تو می دانی، آیا تا بحال این احساس را داشتی؟ اگر این احساس را پیدا کنی چه کار می کنی؟».

همیشه سعی کنید موضوع را برای کودکتان ساده سازی کنید

از تصاویر و موضوعات بصری برای کمک به کودکتان استفاده کنید و همیشه سعی کنید موضوعاتی که درباره آن به کودکتان آموزش می دهید را در زندگی واقعی تان هم بکار بگیرید.

استراتژیهای جدید را به کودک آموزش دهید

بخصوص به آنها یاد دهید که وقتی هیجاناتشان در حال بالا گرفتن است و به طور نامناسبی بر آنها فشار می آورد، مثل عصبانیت، خستگی و غمگینی.

سعی کنید استراتژیهایی را به او یاد دهید که به او کمک کند مثلا وقتی خسته است یا عصبانی است نفس عمیق بکشد یا به یک بزرگتر مسئله را بگوید تا تعارض حل شود.

وقتی بچه های دیگر هم در سهیم کردن و رعایت نوبت مشکل دارند از یک بزرگتر برای تقسیم شراکت و رعایت نوبت کمک بگیرند. یا وقتی خیلی احساس ناراحتی می کنند، برای آرام گرفتن، به آغوش شما یا فرد مورد اعتماد دیگری بروند و یا وقتی خیلی پریشان و عصبانی هستند دنبال یک جای آرام برای آرام گرفتن بگردند.

گام سوم - جایزه به کودک

پیشنهاد دکتر روانشناس مرکز مشاوره شریعتی (مکث) برای مادران: اولین زمانی که کودک شروع به صحبت کردن درباره احساساتش کرد، علاوه بر واکنش مثبت به او، جایزه نیز بدهید. خیلی مهم است که به او جایزه دهید تا بفهمد که چه کار درستی کرده و شما چقدر به او افتخار می کنید. بخاطر گفتن احساساتش همیشه باید خود ما هم احساساتمان را بیان کنیم و این کار نیاز به تلاش های زیادی دارد.

گام چهارم - صحبت در مورد احساسات

پیشنهاد مرکز مشاوره مکث: در هر فرصتی که بدست می آورید، با کودک درباره صحبت کردن پیرامون احساسات حرف بزنید و از استراتژیهای جدید برای بیان احساسات بطور مناسب بهره گیرید. به طور مثال شما میتوانید وقتی در حال بازی هستید، درباره احساسات حرف بزنید یا وقتی دارید رانندگی می کنید و یا هنگام خوردن شام. همینطور درباره انواع چیزهایی که طی روز اتفاق می افتد، فرصت خوبی برای صحبت کردن درباره احساسات است. هر چه شما بیشتر با او تمرین کنید، او زودتر یاد می گیرد.

توجه توجه!

وقتی کودک در اوج و در میان احساس خشم و عصبانیت و آشفتگی است، لطفاً تلاش به یاد دادن و حرف زدن پیرامون احساسات نکنید؛ نخست او را آرام کنید بعد استراتژی ها را به او یادآوری کنید یا آموزش دهید. به طور مثال، کودکتان بیقراری و کج خلقی می کند و نمیتواند منتظر بماند تا بعد از شام کوکی بخورد. او در وضعیتی قرار ندارد که در قالب لغات، احساس خشمش را عنوان کند و بگوید که من الان عصبانی هستم.

شما ابتدا باید بر احساسات او غلبه کنید. مثلا به او بگویید: «من می دانم که تو الان یک کوکی می خواهی، اما این راهش نیست. ما اول می رویم شام می خوریم بعد از شام کوکی به تو می دهم». همچنین شما می توانید بعد از اینکه او آرام شد درباره اتفاقاتی که می افتد صحبت کنید و بهترین راه را برای ابراز احساساتش پیدا کنید:

«وقتی تو خسته و عصبانی هستی، دقیقاً نمی دانی که چه چیزی می خواهی، می توانی خواسته ات را به من بگویی، ولی نمی توانی مرا بزنی یا اینکه سرم جیغ بکشی. چند دقیقه پیش می خواستی قبل از شام کوکی بخوری و منو زدی بعدش احساس عصبانیت زیادی کردی. تو وقتی خیلی عصبانی هستی، می توانی خواسته ات را به من بگویی و بعد نفس عمیق کشیده و آرام شوی».

افزودن نظر:
captcha