22004925 021

گلودرد (گلودرد استرپتوکوکی، آنژین چرکی)

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(1 رای)
گلودرد (گلودرد استرپتوکوکی، آنژین چرکی)

عناوین گلودرد، آنژین چرکی یا استرپتوکوکی و تونسیلیت اگرچه اغلب به جای یکدیگر به کار برده میشوند ولی دارای یک معنای واحد نیستند. تونسیلیت به معنای التهاب لوزه هاست. وقتی کودکتان دچار گلودرد چرکی یا آنژین استرپتوکوکی می شود، لوزه ها معمولاً بسیار ملتهب می شوند تا حدی که ممکن است این التهاب به سایر قسمت های حلق نیز سرایت کند. علل سایر گلو دردها را ویروس ها تشکیل می دهند که به جای لوزه ها، تنها باعث التهاب اطراف لوزه ها در گلو می شوند.

در شیرخواران، کودکان نوپا و در سنین پیش دبستانی، غالب گلودردها به علت عفونت ویروسی است. زمانی که ویروس عامل گلودرد است، هیچ داروی خاصی از جمله آنتی بیوتیک در درمان آن اثر ندارد بلکه خود به خود ظرف هفت تا ده روز بهبود می یابد. بچه هایی که دچار گلودرد ویروسی هستند اغلب علائم دیگری از سرماخوردگی را نشان می دهند. ممکن است تب خفیفی نیز داشته باشند ولی به طور معمول خیلی بیمار به نظر نمی رسند.

پیشنهاد می کنیم بخوانید: آب مروارید در کودکان

ویروسی مخصوصی به نام کوکساکی بیشتر در تابستان ها و پاییز موجب بروز تبی نسبتاً بالا همراه با درد گلو هنگام بلع می شود. اگر کودک شما دچار عفونت با ویروس کوکساکی شود، ممکن است یک یا دو تاول در گلو، دست ها و پاهایش ظاهر شود که آن را بیماری دست، پا و گلو می نامند. بیماری مونونوکلئوز عفونی نیز با التهاب مشخص لوزه ها، باعث گلودرد می شود. بسیاری از بچه هایی که به ویروس مونونوکلئوز عفونی مبتلا می شوند، ممکن است هیچ علامتی نداشته باشند.

گلو درد کودکان

گلودرد چرکی

گلودرد چرکی به وسیله یک نوع باکتری به نام استرپتوکوک ایجاد می شود. شدت علائم گلودرد استرپتوکوکی، بستگی به سن کودک دارد. شیرخواران با ابتلا به این باکتری ممکن است تنها دچار تبی خفیف همراه با ترشح غلیط یا خونی از بینی شوند. کودکان نو پا (یک تا سه سالگی) نیز ممکن است علائمشان مانند شیرخواران باشد. چنین بچه هایی معمولاً تندخو شده، اشتهای خود را از دست می دهند و غده های لنفاوی اطراف گردنشان متورم می شوند.

بچه های بزرگ تر از سه ساله، بیمارتر به نظر خواهند رسید. گلو دردشان شدید است و تبشان بالای 40 درجه سانتی گراد می رسد و روی لوزه هایشان می توان قشری از چرک را مشاهده کرد. تشخیص بین یک گلودرد استرپتوکوکی از یک گلودرد ویروسی از اهمیت زیادی برخوردار است. زیرا گلودرد چرکی را باید حتماً با آنتی بیوتیک مناسب درمان کرد.

تشخیص و درمان گلودرد

اگر کودکتان دچار گلو دردی شود خواه با تب یا بدون تب که با سردرد، درد شکم یا ضعف دست و پا همراه است، باید پزشک او را در جریان بگذارید. چنانکه کودک به شدت بدحال باشد یا به سختی تنفس کند یا گلویش چنان متورم شده باشد که از دهانش بزاق جاری شود، تردید نکنید که باید او را به اورژانس برسانید. این وضعیت ممکن است معرف عفونت خطرناکی باشد.

پزشک گلوی کودک را معاینه خواهد کرد و ممکن است او را برای کشت چرک گلو و تعیین نوع باکتری به آزمایشگاه بفرستد. در صورتی که نتیجه کشت وجود استرپتوکوک را تایید کند، درمان آنتی بیوتیکسی یا به صورت تزریقی یا خوراکی باید شروع و تا مدتی که پزشک تعیین میکند ادامه داده شود. در غیر این صورت ممکن است عفونت به سایر نقاط بدن سرایت کند و باعث مشکل بیشتری شود، مثل عفونت های گوش و سینوس ها.

چنانچه آنژین چرکی تحت درمان قرار نگیرد، ممکن است منجر به بروز تب رماتیسمی شود که در این حال مفاصل و قلب را گرفتار خواهد کرد. در حال حاضر تب رماتیسمی در بین بچه های زیر پنج سال در آمریکا به ندرت دیده می شود.

درمان گلودرد

پیشگیری از گلودرد

بیشتر عفونت های گلو، قابلیت واگیری دارند که به وسیله قطرات ریز بزاق منتشر شده در هوا به وسیله افراد بیمار و آلوده بودن دست هایش به دیگران منتقل می شود. به این علت باید کودکتان را از افرادی که دچار علائم این بیماری هستند، دور نگه دارید. در گذشته وقتی کودکی دچار گلودردهای چرکی متعدد می شد، برای جلوگیری از تکرار آن، اقدام به لوزه برداری (تونسیلکتومی) می کردند. امروزه انجام چنین عملی به ندرت ضرورت پیدا می کند زیرا به محض شروع گلودرد استرپتوکوکی، میتوان آن را به سرعت تحت درمان قرار داد تا از عوارض مفصلیو قلبی آن پیشگیری به عمل آید.

افزودن نظر:
captcha