22004925 - 021

اضطراب کودکان در قرنطینه خانگی

اضطراب کودکان در قرنطینه خانگی

دکتر بهراد، استادیار روانشناسی بهداشت پژوهشکده مطالعات آموزشی، با هدف کمک به والدین کودکان مبتلا به استرس و اضطراب کروناویروس، راه های مقابله و مراقبت از کودکان، نوزادان و نوجوانان را معرفی کرده اند. بسته به سن ممکن است کودکان نسبت به شیوع کروناویروس واکنش های متفاوتی نشان دهند.

کودکان پیش دبستانی

ترس از تنهایی، بد خوابی، اختلال گفتاری، در کنترل نبودن ادرار و مدفوع، شب ادراری، تغییر اشتها و همچنین بد خلقی از جمله مشکلات این گروه از کودکان است. برای کمک راهکارهایی از جمله آموزش صبر، ایجاد حس اعتماد چه به شکل زبانی و چه جسمی، تشویق فرزند به ابراز خود از طریق بازی، تغییر برنامه خواب، انجام فعالیت های آرام بخش و دوری از اخبار را می توان انجام داد.

کودکان ۶ تا ۱۲ سال

واکنش ها شامل تحریک پذیری، عصبانیت، وابستگی به بزرگسالان، خواب بد دیدن، اختلال اشتها، سردرد و دل درد، دوری از همسالان، فراموشی کارهای روزمره و تکالیف مدرسه است.

راهکارهایی همچون صبر و دادن حس اطمینان خاطر، بازی با دوستان، ورزش، مشارکت در کارهای منزل، ایجاد محدودیت های تدریجی ولی منظم و محدود کردن دیدن اخبار.

نوجوانان

عکس العمل این گروه سنی در برابر قرنطینه کروناویروس می تواند شامل علائم جسمی مانند سردرد و جوش در قسمت های مختلف بدن، اختلالات خواب یا اشتها، سرگیجه و سردرگمی یا کاهش انرژی، بی تفاوتی و بی توجهی به رفتارهای ارتقاء دهنده سلامتی باشد.

برای این گروه سنی نیز آموزش صبر و دادن اطمینان خاطر، تشویق به انجام منظم کارها، در تماس بودن با دوستان از طریق تلفن، حمایت از برادر و خواهرهای کوچکتر و افزایش رفتارهای ارتقای سلامت و محدودیت رسانه ای پیشنهاد می شود.