22004925 - 021

با خوابیدن از سموم موجود در مغز خلاص شوید

با خوابیدن از سموم موجود در مغز خلاص شوید

مطالعات انجام شده در مورد خواب و رفتار مغز نشان می دهد که مغز خود را از سمومی که در هنگام خواب وارد آن شده اند، پاک می کند. اما این سموم چیست، چه تاثیری در مغز دارند و چگونه در روند خواب از بین می روند؟

وقتی می خوابیم، مغز چندین مرحله را پشت سر می گذارد. ابتدا در حالت نیمه هوشیار است و سپس وارد یک مرحله خواب عمیق می شود، این مرحله بیشتر در ابتدای شب رخ می دهد. پس از آن، خواب وارد مرحله ای به نام REM می شود. در این مرحله، چشم حرکات سریع دارد و اینجا جایی است که ما خواب می بینیم. عمیق ترین مرحله خواب خواب غیر REM نام دارد. در این مرحله، خواب در اعماق خود قرار دارد و حافظه دوباره احیا می شود و داده هایی که وارد مغز می شوند سازماندهی می شوند.

در مرحله خواب غیر REM، سلولهای عصبی ابتدا عملکرد خود را با یکدیگر هماهنگ می کنند، یعنی برای دستیابی به هماهنگی دائماً فعال و غیرفعال می شوند. سپس در یک لحظه مشخص همه آنها با هم خاموش می شوند. در این مرحله، امواج الکتریکی مغز به پایین ترین نقطه خود می رسد. از آنجا که سلول های عصبی در این مرحله خاموش هستند، نیاز به اکسیژن کاهش می یابد و میزان خون که باید وارد مغز شود به حداقل می رسد. با کاهش سطح خون در مغز، فضا باز می شود، مایع مغزی نخاعی وارد مغز می شود و فضای خالی ایجاد شده را پر می کند. این یافته ها نه تنها عملکرد سم زدایی را به ما نشان می دهند بلکه نحوه هماهنگی سلول ها را نیز بیان می کنند. نحوه هماهنگی نورون های مغز برای فعال سازی و غیرفعال کردن یکی از شگفت انگیزترین جنبه های عملکرد مغز است.

یافته های این مطالعه بر اساس آزمایش های صورت گرفته بر روی افراد جوان سالم است. این امکان وجود دارد که آزمایشات روی بیماران، مبتلایان به اختلالات مغزی و اختلالات خواب و سالخوردگانمنجر به یافته های مختلف شود. این مطالعه می تواند راه را برای درمان آلزایمر باز کند. درمانهای متداول روی داروهایی تمرکز می کنند که سطح بتا آمیلوئید در مغز را کاهش می دهند اما هنوز نتایج امیدوار کننده ای به همراه نداشته اند. این مطالعه جدید می تواند روشی متفاوت برای سم زدایی از مغز بیماران ارائه دهد. یعنی به جای کاهش سطح بتا آمیلوئید در مغز، روی فرآیند سم زدایی از مغز تمرکز کند. بطوری که با بالا بردن سطح مایع مغزی نخاعی می توان مغز را سم زدایی کرد.