قرص ریسپریدون عوارض و اثرات درمانی آن


injamax.com

تاریخ نگارش: 18 فروردین 1399

قرص ریسپریدون یک داروی ضد روان پریشی است که با اثرگذاری و تغییر در مواد شیمیایی موثر در مغز کار می کند. از قرص ریسپریدون برای درمان و مدیریت اسکیزوفرنی در بزرگسالان و کودکانی که حداقل 13 سال سن دارند استفاده می شود. همچنین از قرص ریسپریدون برای درمان علائم اختلال دو قطبی (افسردگی مانیک) در بزرگسالان و کودکانی که حداقل 10 سال سن دارند استفاده می شود. از ریسپریدون برای درمان علائم تحریک پذیری در کودکان مبتلا به اوتیسم که 5 تا 16 سال دارند نیز استفاده می گردد.

در این مقاله به این سوالات پاسخ داده می شود:

اطلاعات مهم در رابطه با قرص ریسپریدون

عوارض قرص ریسپریدون

قبل از مصرف قرص ریسپریدون

برای اطمینان از اینکه این دارو برای شما بی خطر است، اگر سابقه این اختلالات را دارید به پزشک خود اطلاع دهید:

قرص تجزیه کننده خوراکی ریسپریدون ممکن است حاوی فنیل آلانین باشد، در صورت وجود فنیل کتونوری (PKU) به پزشک خود اطلاع دهید. مصرف داروهای ضد روان پریشی در 3 ماه آخر بارداری ممکن است باعث بروز مشکلاتی در نوزاد شود، از جمله علائم ترک، مشکلات تنفسی، مشکلات تغذیه، احساس گرفتگی، لرزش. با این وجود، اگر مصرف دارو را در دوران بارداری متوقف کنید، ممکن است علائم ترک یا مشکلات دیگر را داشته باشید بنابراین اگر هنگام مصرف ریسپریدون باردار هستید، مصرف آن را بدون توصیه پزشک خود متوقف نکنید. این دارو ممکن است موقتاً در باروری (توانایی فرزندآوری) در زنان تأثیر بگذارد.

قرص ریسپریدون برای کودکان

ریسپریدون می تواند به شیر مادر منتقل شود و ممکن است عوارض جانبی در کودک ایجاد کند. اگر در حین استفاده از این دارو از شیر مادر برای کودک استفاده می کنید، در صورت بروز علائمی مانند خواب آلودگی، لرزش یا حرکات غیرارادی ماهیچه به پزشک خود اطلاع دهید. این دارو را بدون توصیه پزشک به کودک ندهید.

چگونه ریسپریدون را مصرف کنیم؟

اگر مصرف یک وعده از دارو را از دست بدهم چه اتفاقی می افتد؟

در اسرع وقت دارو را مصرف کنید، اما در صورتی که تقریباً زمان مصرف دوز بعدی شما رسیده است، دوز از دست رفته را حذف کنید و دو قرص را در یک وعده با هم مصرف نکنید. قبل از اتمام کامل دارو، نسخه خود را دوباره تهیه کنید.

اگر بیش از حد مصرف کنم، چه اتفاقی می افتد؟

در هنگام مصرف ریسپریدون از انجام چه کارهایی باید جلوگیری کنیم؟

عوارض قرص ریسپریدون چیست؟

اثرات درمانی ریسپریدون

در صورت وجود این علائم با پزشک خود تماس بگیرید

چه داروهای دیگری روی ریسپریدون تأثیر خواهند گذاشت؟

مصرف ریسپریدون با داروهای دیگری که باعث خواب آلودگی شما شده یا تنفس شما را کند می کند، می تواند عوارض جانبی خطرناک یا تهدید کننده برای زندگی ایجاد کند. قبل از استفاده از داروهای افیونی، قرص خواب، آرامش بخش یا داروی اضطراب یا تشنج از پزشک خود نظر بخواهید.

در مورد تمام داروهای دیگر خود نیز به ویژه به پزشک خود اطلاع دهید

این لیست کامل نیست. سایر داروها ممکن است با ریسپریدون، از جمله داروهای بدون نسخه، ویتامین ها و محصولات گیاهی در تقابل باشند.