3 منبع رشد مثبت در کودکان و شاد کردن آنها


injamax.com

تاریخ بروزرسانی: 16 مهر 1399

آیا تا به حال به این فکر کرده اید که چطور فرزندمان را شاد و علاقمند به زندگی پرورش دهیم؟ پاسخ چندان ساده نیست. تحقیقات نشان داده 3 چیز میتواند تغییراتی عمده در این راه ایجاد کند. اول اینکه کودکان به تجربیاتی مثبت در زندگی نیاز دارند که آنها را درگیر فعالیت هایی پرمعنی بکند. دوم، آنها به بزرگسالانی نیاز دارند که آنها را باور داشته باشند و بر آن اساس به آنها کمک کنند و در آخر آنها به خانواده، مدرسه و جامعه ای نیاز دارند که بتوانند از آنها الگو گرفته و ارزش ها را از طریق آنان درونی کنند.

شاخه در حال رشد پرورش مثبت کودکان مشغول پیدا کردن راههایی برای پرورش ذهنی سالم بیشتر است به جای اینکه صرفاً بر اصلاح کردن یا درمان کمبودهای رشدی تمرکز داشته باشد.(پرورش مثبت به رویکردی اشاره دارد که بهزیستی کودکان و افزایش توانایی های آنها را مد نظر دارد و بر درمان اختلالاتی که در جریان رشد رخ می دهد بی ارتباط است).

هدف این شاخه درگیر کردن کودکان در فعالیت ها و روابط مثبتی است که به پیشرفت آنها در زندگی کمک می کند. پژوهشی با عنوان «تغییر دهندگان فردا: اصلاح قدرت شهروندی برای نسل جدید» بر افراد نوجوانی تمرکز دارد که باید در آنها اشتیاق و میل برای فعالیت های اجتماعی پرورش پیدا کند. آنها جهانی را در مقابلشان می بینند که می خواهند در آن تغییر ایجاد کنند. آنها می دانند که با مهربانی هایی هرچند کوچک میتواند به به دیگران کمک کنند. آنها سه چیز را به طور مشترک دارند.

1. تجربه های پرمعنی در پرورش کودک

فارغ از اینکه کودکان در چه خانواده ای بزرگ می شوند (فقیر یا ثروتمند)، به تجربیاتی مثبت بیرون از کلاس های درس و مدرسه نیاز دارند تا به زندگی آنها معنی ببخشد. این تجربیات می تواند ورزش، موسیقی، هنر یا هر فعالیت دیگری باشد. فقط این مهم است که این فعالیت ها را خود کودک آزادانه انتخاب کرده باشد. کودکان زمانی که میزانی از چالش در مقابلشان باشد بهتر یاد می گیرند. این است که باید این فعالیت ها موقعیتی برای فائق آمدن بر موانع موفقیتشان ایجاد کند.

کودکان زمانی چیزی را می پذیرند که در دنیای واقعی با آن دست و پنجه نرم کرده باشند، یاد گرفته باشند که با دیگران تعامل کنند و حل مسئله را تمرین کرده باشند و بسیاری از مهارت های دیگر که برای موفقیت در زندگی لازم است. فعالیت های چالش برانگیز ابتکار و قریحه آنها را پرورش می دهد. فعالیت های اجتماعی این موقعیت را در اختیار کودکان قرار می دهد تا با افرادی با پیشینه های مختلف معاشرت کرده و دریابند که در چه موقعیتی هستند.

منبع رشد مثبت و پرورش کودکان

2. بزرگسالان حمایت کننده

علاوه بر والدین خوب، کودک به بزرگسالانی نیاز دارد که در مراحل رشد از او حمایت کنند. در حقیقت، پدربزرگ و مادربزرگ، خاله ها و عموها، دایی ها و عمه ها، معلم ها، روحانیون، مربیان و هر کسی که در زندگی آنها هست نقشی بسیار مهم دارند. آنها به کودکان کمک می کنند که خودشان را باور کنند. مخصوصاً در سنین نوجوانی، آنها به بزرگسالانی حمایت کننده نیاز دارند که بیرون از هسته اصلی خانواده شان باشد و به آنها در یافتن هویتشان کمک کند.

زمانی که شما در برخورد با کودکان و نوجوانانی هستید که فرزند شما نیستند، فرصتی دارید تا بدون قضاوت کردن و یا تشویق کردن به آنها گوش کنید و آنها را جدا از دستاوردهایشان بشناسید. به آنها علاقه ای واقعی در مورد اینکه چه کسی هستند نشان دهید. مربیان باید با فکر، با ملاحظه و ساکت باشند و به آنها یادآوری کنند چه کسی هستند، به آنها ایمان داشته باشند و به انتخاب آنها اعتماد داشته باشند بدون اینکه به آنها بگویند چه کاری بکنند یا نکنند.

3. ارزش های مثبت

نوجوانان باید بزرگسالانی را در کنار خود داشته باشند که از سنین کودکی ارزش های مثبت را به آنها تزریق کنند. کودکان بیشترین چیزها را از خانواده هایشان یاد می گیرند اما بسیاری از اوقات از طریق مدرسه، کلیسا (مراکز مذهبی)، ورزش ها و سایر فعالیت های پس از مدرسه نیز که در آنها بزرگسالان مشغول فعالیت هستند نیز الگو می گیرند. ارزش های مثبتی مثل کنجکاوی، عشق به یادگیری، کمال، مهربانی، عدالت، کار گروهی، تواضع و فروتنی و قدرشناسی به تصادف در کودکان رشد نمی کنند. نه تنها هر کاری که ما می کنیم الگویی برای این ارزشهاست، بلکه مهم است در مورد این ارزش ها از دوره کودکی تا نوجوانی با آنها صحبت کرده و بحث کنیم.

یکی از راه های رشد این توانایی ها در کودکان، تشکر و قدردانی از آنها در مواقعی است که با محبت، عدالت و یا همدلی رفتار می کنند. با تشکر به صورت خاص از کودکان (تشکر به خاطر کاری خاص در موقعیتی خاص و مشخص) ما از تواناییهای خاص کودک که درونی است قدردانی کرده ایم نه از چیزی که در مدرسه یا هر جای دیگر به آن دست یافته است. این کار ارزش ها را برای کودکان درونی می کند.

رشد مثبت در کودکان

هر کسی با توجه به چند نکته می تواند در رشد مثبت کودکان تاثیر داشته باشد:

این سه منبع رشد مثبت زندگی کودکان را غنی می کند، به رشد احساسی و اجتماعی آنها کمک می کند و آینده ای پر از امید را برای آنها به تصویر می کشد.