داروی لیتیوم چیست و برای چه مواردی تجویز می گردد؟


injamax.com

تاریخ بروزرسانی: 20 اردیبهشت 1401

لیتیوم از جمله داروهای تثبیت کننده خلق است. این گروه از داروها برای به وجود آوردن حالت متعادل روحی و روانی در فرد مورد استفاده قرار می گیرند. داروی لیتیوم به عنوان یک دارو خوراکی مورد استفاده قرار می گیرد. برای اینکه بتوانید به شکل صحیح از دارو بهره مند شوید بهتر است از روانپزشک دارو بگیرید، در اینجا مکث ما تنها اطلاعات تکمیلی را به شما ارائه می دهیم.

معرفی داروی لیتیوم

داروی لیتیوم را با نام های دیگری نیز می شناسند نظیر:

نام های تجاری داروی لیتیوم چیست؟

لیتیوم از کلمه یونانی «لیتوس» گرفته شده و معنی کلمه «سنگ» را تداعی می کند. علت این نامگذاری نیز کاملاً مشخص است. لیتوس به عنوان یک عنصر مشترک در سنگ ها شناخته می شود. تقریباً تمامی سنگ ها دارای لیتوس می باشند. لیتیوم توسط FDA تایید شده و برای درمان اختلال دوقطبی مورد استفاده قرار می گیرد. مکمل های لیتیوم نیز می تواند به عنوان دارو مورد توجه قرار بگیرند. در واقع مکمل های تولیدی لیتومید با دوز مصرفی کمتری عرضه می شوند. به همین خاطر برخی از افراد مکمل ها را به داروی اسکالیت ترجیح می دهند.

کاربرد لیتومید

داروی لیتیوم برای تثبیت وضعیت روحی فرد مورد استفاده قرار می گیرد. به همین خاطر به عنوان داروهای تثبیت کننده خلق معرفی می شود. لیتیوم برای درمان اسکیزوفرنی، افسردگی و اختلال دوقطبی کاربرد دارد.

کاربرد داروی لیتیوم

نحوه عملکرد اسکالیت

بسیاری از افراد تمایل دارند اطلاع جامعی درباره عملکرد لیتومید به دست آورند. واقعیت امر این است که نحوه تاثیرگذاری و عملکرد لیتیوم چندان روشن و شناخته شده نیست. در واقع ممکن است لیتیوم سبب بالا بردن فعالیت و عملکرد پیام رسان های شیمیایی مغز شود. در نتیجه به بهبود اختلال های روانی کمک نماید. نقش مکمل بودن لیتیوم نیز می تواند بر روی سایر فعالیت های بدن همچون رشد سلول های خونی تاثیر مثبت داشته باشد.

درمان اختلال دوقطبی با لیتونا

از لیتومید یا لیتیوم برای درمان حالات روحی نامساعد همچون شیدایی، اختلال های دوقطبی استفاده می شود. اختلال دوقطبی یک وضعیت روحی دوگانه را در فرد ایجاد می کند. فردی که به اختلال دوقطبی دچار است، حالتی از بیماری جنون-افسردگی را تجربه می نماید. این قرص برای کاهش شدت و فرکانس ایپزودهای جنون به شکل روزانه مورد استفاده قرار می گیرد. بیماران اختلال دوقطبی از نظر خلقی بسیار نامتعادل به نظر می رسند و به داروهای تثبیت کننده خلق نیاز دارند. تغییرات خلقی با شدت بسیاری در بیماران اختلال دوقطبی اتفاق می افتد. در واقع در اختلال دوقطبی فرد به راحتی از حالت مانیک یا هیجان زده همچون احساس خوب کاذب و عصبانیت غیرمعمول به حالت افسردگی و غمگینی تغییر می یابد.

نکات مهم در مصرف لیتومید

قرص لیتیوم

تداخلات دارویی لیتیوم

لیتومید با داروهای بسیار زیادی تداخل دارد. منظور از تداخل دارویی این است که مصرف دو داروی نامبرده با هم باعث تشدید یا تضعیف اثر یکی از داروها یا هر دو می شود. بنابراین بهتر است در چنین مواقعی دو دارو با اختلاف زمانی از هم مصرف شوند یا دوز مصرفی دارو توسط پزشک تغییر پیدا کند.

اگر در زمان تجویز لیتومید یا داروی لیتیوم توسط روانپزشک به مشکلاتی نظیر اختلال کلیوی، سندرم بروگادا (بیماری قلبی)، کاهش شدید آب بدن، اسهال، تعریق، عفونت، تب، ضعف عضلانی، وضعیت جسمانی تضعیف شده، سیستم دفاعی ضعیف، سدیم پایین خون (هیپوناتمی)، بیماری مغزی (سندرم انسفالوپاتی)، مشکلات تیروئیدی همچون گواتر، مشکلات سیستم عصبیدچار هستید، با پزشک در میان بگذارید. لیتیوم می تواند افزایش دهنده این عوارض باشد.

نکته؛ لیتومید را طبق دستور روانپزشک مصرف کنید، ما در مرکز مشاوره مکث با داشتن چندین روانپزشک آماده ارائه خدمات ارزیابی، تشخیص و تجویز دارو طبق نظر روانپزشک می باشد. از مصرف طولانی مدت دارو بدون صلاحدید متخصص اعصاب و روان بپرهیزید. دوز مصرفی دارو را با توجه به نظر شخصی کم یا زیاد نکنید.

لیتومید در درازمدت تاثیر خود را نشان می دهد. بنابراین برای مشاهده تاثیر دارو حدود سه هفته صبر کنید. پزشک شما باید از رژیم کم نمک یا کم سدیم شما اطلاع داشته باشد. کمبود نمک نیز می تواند آثار نامطلوبی در رژیم غذایی به همراه داشته باشد. داروی لیتومید می تواند به طور طبیعی میزان نمک را در بدن کاهش دهد.

نحوه مصرف لیتومید

نظر پزشک خود را در رابطه با نوشیدن مایعات اضافی با داروی لیتومید بپرسید. بعضی از افراد در حین مصرف لیتومید نیاز به دریافت آب اضافی دارند.

از خرد کردن، شکستن و جویدن قرص لیتومید بپرهیزید و آن را به شکل کامل ببلعید. برای استفاده از لیتومید محلول از فنجان دارو، قاشق اندازه گیری یا سرنگ خوراکی کمک بگیرید. در این صورت از حد واقعی دارو بهره مند خواهید شد.

لیتیوم با توجه به اشکال مختلف با مقدار و دوزهای مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد. بنابراین لیتومیدها را طبق دستور پزشک و در ساعات مشخص مصرف نمایید. برای اثرگذاری لیتومید نیاز دارید دارو را به شکل مرتب و با دوزهای صحیح مورد استفاده قرار دهید. لیتومید در دوران مصرف باید با میزان ثابت شده در خون همراه باشد. بنابراین مصرف دارو باید مرتب و منظم باشد.

دوز مصرفی لیتومید

میزان دوز مصرفی دارو توسط پزشک متخصص مشخص می گردد. دوز مصرفی لیتومید با توجه به قدرت دارو تعیین می گردد. ساعات مصرف و میزان استراحت بین هر داروی لیتومید طبق صلاح دید پزشک و میزان جدی بودن مشکل بیمار تعیین می شود.

اگر بیمار به شیدایی حاد مبتلا است:

برای درمان طولانی مدت بیماری، مصرف لیتومید به طریق دستور زیر می باشد:

دوز خوراکی دارو برای شیدایی حاد:

نگهداری از داروی لیتومید

قرص لیتیوم را از رطوبت، حرارت و نور مستقیم محافظت کنید. داروی لیتومید را در دمای اتاق نگهداری نمایید.

دارو لیتیوم

کنترل عوارض لیتیوم

استفاده طولانی مدت از لیتومید می تواند مشکلات زیادی را برای افراد مختلف ایجاد کند. بنابراین بهتر است برای کنترل عوارض ناخواسته داروهای تثبیت کننده خلق، تحت آزمایش های متعدد همچون بررسی وضعیت کلیه، آزمایش ادرار و خون قرار بگیرید.

عوارض لیتیوم در دوران بارداری

داروهای تثبیت کننده خلق بسیار متفاوت هستند. در صورت حساسیت به لیتومید بهتر است از داروهای معادل یعنی لاموتریژین، کاربامازپین بهره مند شوید. به طور کلی داروهای تثبیت کننده خلق مستقیماً بر روی سیستم عصبی اثر می گذارند. به همین خاطر از حساسیت بیشتری برخوردار هستند. داروهای تثبیت کننده خلق باید با مجوز پزشک و زیر نظر او مورد استفاده قرار بگیرند. در این صورت از عوارض جانبی و احتمالی داروی لیتیوم جلوگیری خواهد شد.

منابع: mayoclinic.org، webmd.com