22006198 021

طرحواره ایثارگری و روش های درمان آن

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(2 رای)
طرحواره ایثارگری و روش های درمان آن

طرحواره ایثار یکی از 18 طرحواره ناسازگار اولیه است. اما طرحواره ایثارگریی چیست؟ همه ما گاهی نیازهای دیگران را بر نیازهای خودمان ترجیح می دهیم. با این حال افرادی که طرحواره ایثار دارند این کار را به مقدار بیش از حد انجام میدهند و همزمان نیازهای خود را نادیده می گیرند. آنها این کار را انجام می دهند زیرا احساس میکنند کار درستی است. این گونه افراد برای ادامه فداکاری، نیازها و احساسات خود را سرکوب میکنند. این سرکوب ممکن است به خشم و ناامیدی نسبت به دیگران منجر شود، به ویژه زمانی که احساس میکنند از تلاشهای آنها قدردانی نمیشود.

چه چیزی باعث طرحواره ایثارگری می شود؟

به طور کلی، طرحواره های ناسازگار اولیه در دوران کودکی زمانی که یک مراقب اولیه با نیازهای کودک خود هماهنگ نیست ایجاد می شود. به طور معمول، کودکان طرحواره ایثار را توسعه می دهند، زیرا احساس می کنند که مراقبانشان به کمک آنها نیاز دارند. اغلب به چنین کودکانی زمانی که از خود گذشتگی می کنند گفته می شود که «خوب هستند» و این احساس لذت بخشی به آنها می دهد. در نتیجه، ممکن است ارزش خود را با اولویت دادن به نیازها و احساسات دیگران بر نیازهای خود مرتبط کرده باشند.

درمان طرحواره ایثارگری

کسانی که دارای طرحواره ایثار هستند ممکن است به کمک نیاز داشته باشند که قاطعیت داشته باشند و احساسات ناامیدی را مدیریت کنند. طرحواره درمانی بر روی رابطه درمانی و تجربیات دوران کودکی تمرکز دارد تا طرحواره های ناسازگار مانند طرحواره ایثارگری را به چالش بکشد. توجه به این نکته حائز اهمیت است که در حالی که طرحواره های ناسازگار در برابر تغییر مقاوم هستند، با فداکاری، ثبات و درمان مناسب، بهبود آن کاملا امکان پذیر است.

طرحواره ایثارگری چیست؟

استراتژی های تطبیقی

در ادامه استراتژیهای تطبیقی طرحواره درمانی را برای ایثارگری بیان میکنیم:

در مورد خود بیاموزید

دانستن اینکه چه زمانی تحریک می شوید، به تغییر رفتار شما کمک زیادی می کند. فهرستی از موقعیتهایی تهیه کنید که در آنها به احتمال زیاد نیازها یا احساسات دیگران را بر نیازهای خود ترجیح میدهید. بسیاری از افراد دارای طرحواره ایثار، درک اغراق آمیزی از درماندگی دیگران دارند و تمایل خود را برای کمک به آنها منطقی میدانند. با تهیه این فهرست متوجه خواهید شد که چه زمانی به احتمال زیاد تسلیم طرحواره خود می شوید.

یاد بگیرید که قاطع باشید

افراد دارای طرحواره ایثار اغلب رفتار خود را مفید و ضروری می دانند و احساس می کنند مهربان و سخاوتمند هستند. البته این درست است اما مسئله این است که هیچ حد و مرزی برای بخشش شما وجود ندارد و نیازها و احساسات شما در نهایت نادیده گرفته میشود. دفاع از خودمان میتواند سخت باشد، بخصوص اگر به این باور تربیت شده باشیم که ترجیح دادن دیگران به خودمان، ویژگی مطلوبی است. با این حال، اگر می خواهیم همه چیز تغییر کند، مهم است که با خود و دیگران درباره نیازها و احساساتمان صادق باشیم. علاوه بر این، قاطعیت مستلزم انتخاب دوستان و شرکای توانمند و مستقل و فاصله گرفتن از روابطی است که یک طرفه هستند و جایگزین کردن آن ها با روابط سالم و متعادل است.

احساسات خود را بیان کنید

ممکن است نسبت به رفتاری که در گذشته با شما شده است، احساسات شدیدی از خشم و ناامیدی داشته باشید.به همین ترتیب، ممکن است به دلیل اینکه میخواهید نیازها و احساسات خود را در اولویت قرار دهید، احساس گناه داشته باشید. به منظور کاهش تأثیر این احساسات، راه هایی برای ابراز بیرونی آنها پیدا کنید. سعی کنید یک دفتر خاطرات داشته باشید و هر چیزی که به ذهنتان می رسد را یادداشت کنید.

طرحواره ایثارگری و روش های درمان آن

به دنبال درمان باشید

اگر طرحواره ایثار دارید، ممکن است خشم حل نشده زیادی در مورد روابط قبلی تان داشته باشید. علاوه بر این، ممکن است برای قاطعیت بیشتر و دستیابی به اهداف رفتاری، کمک بخواهید. یک رابطه درمانی، بهترین شرایط برای کشف همه این عوامل است. درمان، در نهایت می تواند ابزارهای ضروری برای مدیریت افکار و احساسات را در اختیار شما قرار دهد و شما را به یک شیوه زندگی سالم تر هدایت کند.

منبع: attachmentproject.com

افزودن نظر:
captcha


تست های آنلاینتست آنلاین
آدرس مکثآدرس
تلفن مکث
رزرو آنلاین وقترزرو وقت
تماس با واتس اپواتس اپ