22004925 021
کلاس ارزیابی و تشخیص دکتر عیسایی

مدرس: دکتر سهیلا عیسایی

این کلاس در روزهای یکم و دوم آذر ماه سال 1397 برگزار شد که فراگیران به صورت عملی و کلاسیک توانستند مراحل ارزیابی را آموزش ببینند.

لازم به ذکر است فایل های صوتی کلاسها در همین صفحه موجود می باشد که پس از عضویت می توانید از آن بهره مند شوید.

خلاصه ای از کلاس ارزیابی و تشخصی

دکتر عیسایی روانشناس معتقد است بیماری های روانی و مشکلات روحی بخش عمده ایی از آسیب ها محسوب میشوند که اگر به آنها نپردازیم، عواقب بسیار حادی دارند که نه تنها فرد بلکه خانواده او و همچنین یک جامعه را تحت الشعاع قرار میدهد.

بیماری های روانی از جایی که فرد (در صورت صحت عقل) و یا خانواده او دچار نابسامانی شوند و مدام حال بدی را تجربه کنند، باید تحت درمان قرار بگیرند.

از نظر دکتر عیسایی روانشناس در کارگاه ارزیابی و تشخیص آبان ماه 1397 نکته مهم اینجاست که شاید اکثریت زیادی از جامعه فکر کنند که تنها کسانی که دچار نابهنجاری های بسیار زیاد و همچنین بیماری های مزمن روانی که افراد به خودشان و یا اطرافیانشان آسیب جدی وارد میکنند، نیاز به درمان دارند که اینطور نمیباشد.

همه افراد یک جامعه که طبق نرمال آن جامعه زندگی میکنند، به هر طریقی اگر احساس ناخوشایندی را از خود، محیط اطراف و یا شخصی دیگر تجربه کردند، میتوانند با صرف وقت در کنار یک مشاور روانشناس و با مطرح کردن مسائل روزمره شان، به علت و ریشه آن مشکل پی برند و سعی در بهبود حال خود داشته باشند.

بیماری های روانی در عین اینکه بیماری و اختلال محسوب میشوند و میتوانند انسانی را از یک زندگی شاد و پر شعف دور نگه دارند، میتوانند تعداد زیادی از اطرافیان را هم درگیر خود کنند.

از آنجایی که اگر ما دل درد داشته باشیم، با گرفتن مرخصی و ماندن در خانه و یا ویزیت دکتر متخصص، حتی به تنهایی میتوانیم خودمان را برای روزهای بعد زندگی آماده کنیم اما در بیماری های روانی اگر زود اقدام نکنیم، میتوانیم یک خانواده و یک جامعه را درگیر امراض خود کنیم.

وقتی مادری افسرده باشد، فرزندی افسرده و پر از آسیب دارد؛ این فرزند پر از آسیب در جامعه ایی پر تنش زندگی میکنند و مانند یک زنجیره، یک مادر افسرده میتواند یک جامعه غیر شاد و ناسالم را پرورش دهد.

بنابراین شناخت اینکه چه احساسی داریم و مراجعه به روانشناسی که بتواند تشخیص دقیقی از نوع بیماری ما و یا اختلال خلقی و یا شخصیتیمان دهد بسیار مهم است و در روند بهبود، بسیار مؤثر است.

تشخیص صحیح از نوع بیماری که از آن رنج میبریم، هیچ تفاوتی با تشخیص یک جراح و متخصص قلب ندارد. در واقع اگر یک متخصص قلب و عروق اشتباها تشخیص دهد باید عمل قلب باز داشته باشید، همانقدر آسیب میبینید که یک روانشناس با تشخیص اشتباه، راه و مسیر درمانی شما را به تعویق بیندازد.

از نظر دکتر عیسایی روانشناس، در واقع تشخیص یک بیماری خلقی و یا اختلال شخصیتی به قدری اهمیت دارد که انسانی را از سلامت و بهبود کامل میتواند به قعر بیماری برد.

اما نکته مهم در درمان های روانشناسی اینجاست که مشاوران روانشناس اختلالات شخصیتی و خلقی را میتوانند از صحبت کردن در جلساتی از بیمار به دست آورند.

سابقه خانوادگی در بیماری های روانی، خلقی و شخصیتی مانند عمو، خاله، عمه و فرزندان آنها که البته به نوع ژن بیمارگون در فرد مراجع مربوط است و همچنین فضایی که مراجع در آن زندگی میکند، محیط تاثیرگذار بر بیمار و همچنین نحوه زندگی او مانند عادات اخلاقی، خوردن و خوابیدن، تجربه های مراجع در طول زندگی، در تشخیص یک روانشناس از نوع بیماری و اختلال در مراجع مهم است.

اینکه یک روانشناس بخواهد تنها به دلیل چند رفتاری که نشان از علائم بیماری میدهند، به مراجع لیبِلِ بیماری و یا اختلال بزند کار درستی نمیباشد و به همان میزان مراجع را از مسیر بهبودی دور میکند.

در نوعی از اختلال ها که بسیار به هم نزدیک هستند و بیمار رفتارهایی مشابه در آنها دارد نیز تشخیص بیماری بسیار مهم و حیاتی است.

مثال کارگاه ارزیابی و تشخیص دکتر عیسایی روانشناس: اختلال دوقطبی، شباهت هایی با اختلال مرزی دارد با این تفاوت که افرادی که دچار اختلال مرزی هستند، نوسانات لحظه ایی بیشتری در اخلاقیاتشان را تجربه میکنند،

اگر روانشناسی این دو اختلال را یکی بداند و بیمار را به روانپزشکی ارجاع دهد، با تشخیص اشتباه بدلیل دوره دارو درمانی در بیمار مجددا راه درمان به تعویق میافتد و بیمار احساس استیصال میکند.

بیماری او آنقدر سخت شده که راه درمانی ندارد اما واقعیت این است که راه درمان وجود دارد اما تشخیص نوع اختلال و یا بیماری، او را به اشتباه انداخته است.

بنابراین نکته مهم در زمان تشخیص، بررسی عواملی بود که راه شناخت را برای روانشناس آسان تر میکرد.

۱- بررسی ژن و خانواده مراجع

۲- بررسی محیط و پیرامون مراجع (محیط و افرادی که مراجع با آنها وقت میگذراندن و یا زندگی میکند)

۳- بررسی نحوه زندگی مراجع (بیش ترین عادات روزمره مراجع )

۴- بررسی حالات روانی و رفتاری مراجع ( شنیدن صدا، دیدن تصویر هایی در اطراف و غیره...

۵- خوردن و خوابیدن مراجع

که در کلیت تشخیص یک درمانگر از مراجع خود بسیار اثرگذار است و راه سلامتی و بهبود را برای او آسان تر میکند.