22006198 021

مهمترین آزمون های نورولوژیک

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(5 رای)
مهمترین آزمون های نورولوژیک

آزمون های نورولوژیک را میتوان برای آزمایش در زمینه هایی مانند درک گفتار، رفتار اجتماعی، حافظه، حل مسئله، کنترل تکانه و غیره در نظر گرفت. سیستم عصبی که شامل مغز، نخاع و اعصابی است که این نواحی را به سایر قسمتهای بدن متصل میکند و برای ارزیابی هر گونه ناهنجاری در سیستم عصبی که میتواند باعث مشکلاتی در عملکرد روزانه شود، انجام میشود. این ارزیابی اغلب در صورتی انجام میشود که فردی ضربه یا آسیب به سر را تجربه کرده باشد یا مجموعه ای از علائم را گزارش کند که ممکن است شامل سرگیجه، تاری دید، گیجی یا مشکل در عملکرد حرکتی باشد. بطور کلی، اینکار برای تشخیص آسیب یا بیماری عصبی انجام میشود.

زمان انجام آزمون

ارزیابی عصبی در صورتی انجام میشود که شخصی ضربه یا آسیب به سر را تجربه کرده باشد. بطور مثال دانش آموز سال اول که دارای اختلال عملکرد میباشد، حتما برای انجام تست به روانشناس یا نورولوژیست ارجاع داده میشود تا توانایی فرد را در خواندن، صحبت کردن، استدلال، درک دیگران، اختصاص اطلاعات به حافظه و تمرکز حواس ارزیابی کنند. این کار برای تشخیص آسیب یا بیماری عصبی انجام میشود. آزمونهایی که کلیدی هستند به روانشناسان کمک میکند تا تعیین کنند که آیا تغییرات در عملکرد شناختی ناشی از افزایش سن، طبیعی است یا بدلیل سایر شرایط ایجاد میشود؟

آزمون نورولوژیک

آزمون مرتب سازی کارت ویسکانسین

یکی از آزمونهای رایج برای آسیب لوب فرونتال، آزمون مرتب سازی کارت ویسکانسین است. WCST یک بازی کوچک که گاهی برای مراجع خسته کننده است و در آن هیچ قانونی وجود ندارد. در اینکار کارتهای مختلف به افراد نشان داده میشود که برخی دارای نمادها، اعداد، شکلها و رنگهای مختلف هستند. اساساً مراجع کارتها را با رنگها، شکلها و تعداد اشکال مختلف به روش آزمون و خطا مرتب میکند. کامپیوتر به شما میگوید که آیا انتخاب شما درست است یا غلط. سپس قوانین را در مورد شما تغییر میدهد و شما باید دوباره بفهمید که کدام کارتها جابجا شده است. کسانی که در قسمت خاصی از لوبهای فرونتال آسیب دیده اند ممکن است با مشکلات بیشتری دست و پنجه نرم کنند و با معیارهای مرتب سازی جدید سازگار نبوده و به معیارهای اولیه پایبند خواهند ماند.

آزمون بندر گشتالت چه مهارتهایی را می سنجد؟

تست گشتالت حرکتی بینایی بندر (یا تست بندرگشتالت) یک ارزیابی روانشناختی است که برای ارزیابی عملکرد بینایی- حرکتی، مهارتهای بینایی - ادراکی، اختلالات عصبی و اختلالات عاطفی در کودکان و بزرگسالان سه ساله و بالاتر استفاده میشود. در تست روانسنجی به یک متخصص بالینی آموزش دیده نیاز دارید. در واقع، تست گشتالت حرکتی - بصری بندر باید توسط یک روانشناس یا روانپزشک آموزش دیده اجرا و تفسیر شود که فاکتورهای مختلفی از جمله فرم، شکل، الگو و جهت صفحه را در نظر میگیرند. بندرگشتالت باید همیشه به عنوان یک عنصر از مجموعه کامل تستهای روان شناختی یا رشدی مورد استفاده قرار گیرد. در واقع و هرگز نباید به تنهایی به عنوان تنها مبنای تشخیص استفاده شود.

 • این آزمونی است که برای همه گروه های سنی و برای کمک به شناسایی ناتوانی های احتمالی یادگیری، اختلالات عصبی، عقب ماندگی ذهنی یا تاخیر رشدی استفاده میشود. نتایج آزمون همچنین اطلاعاتی را در مورد توانایی های خاص از جمله هماهنگی حرکتی، حافظه و سازماندهی ارائه میدهد.
 • مهارتهای یکپارچگی بینایی - حرکتی را در کودکان و بزرگسالان 4 تا 85+ سال اندازه گیری میکند. همچنین ارزیابی حافظه را برای کودکان و بزرگسالان از 5 تا 85 سال به بالا ارائه میدهد.
 • بندرگشتالت گاهی همراه با تستهای شخصیتی دیگر برای تعیین وجود اختلالات عاطفی و روانپزشکی مانند اسکیزوفرنی استفاده میشود.
 • کودکان معمولاً با افزایش سن در این آزمایش عملکرد بهتری می یابند اما بدلیل پیچیدگی فرآیند امتیازدهی، نتایج مربوط به بندرگشتالت چنانچه پیشتر مطرح گردید، فقط باید توسط یک روانشناس یا روانپزشک آموزش دیده بالینی تفسیر شود.

در این روش، یک ممتحن تعدادی اشکال را یکی یکی به آزمودنی ارائه میکند و از فرد میخواهد که آنرا را روی یک تکه کاغذ خالی کپی کند. تنها توصیه ای که به شخص میشود اینست که باید عملکردش را به بهترین شکل ممکن انجام دهد. زمان آزمون استاندارد معمولاً 10 تا 20 دقیقه است. پس از اتمام تست، نتایج بر اساس دقت و سازماندهی امتیازدهی میشوند.

تست روانشناسی

آزمون مکعب های کهس (Kohs Block Test)

این آزمون، یک تست هوش غیرکلامی مبتنی بر عملکرد است که فرد را ملزم میکند تا یک سری از الگوهای هندسی را با استفاده از بلوکهای رنگی دوباره بسازد. یک آزمون استدلال فضایی شناختی است که در اصل برای کودکان یا بزرگسالان گروه سنی بین 3 تا 19 سال طراحی شده است. از این آزمون عمدتا برای بررسی افراد دارای ناتوانی کلامی یا شنوایی استفاده میشود. در این آزمون، به فرد یک سری 17 تایی کارت با طرح های رنگی متنوع داده میشود که رفته رفته با افزایش پیچیدگی و سخت شدن آزمون همراه است.

از آنها خواسته میشود که با استفاده از مجموعه ای از 16 مکعب رنگی که از هر طرف به اندازه یک اینچ است دوباره بسازند. چهار طرف هر مکعب به رنگ قرمز، سفید، آبی یا زرد رنگ میشود و دو طرف باقی مانده بصورت مورب با رنگ قرمز و سفید یا آبی و زرد تقسیم میشوند. امتیازدهی فقط بر اساس دقت در ساخت دوباره نیست، بلکه بر اساس تعداد حرکاتی است که سوژه برای تکمیل طرح انجام میدهد. در طول آزمون، ممتحن رفتار فرد را در جریان آزمون مشاهده میکند، از جمله به عواملی مانند سطح توجه، انتقاد از خود و رفتار انطباقی (مانند خودیاری، ارتباط و مهارتهای اجتماعی).

پیشنهاد میکنیم انجام دهید: تست آنلاین سلامت روان

آزمون هالستید - ریتان

این آزمون مجموعه ای از تستهای عصبی روانشناختی است که برای ارزیابی عملکرد مغز و سیستم عصبی در افراد 15 ساله و بالاتر طراحی شده است. اگرچه این تست به عنوان ابزاری برای تشخیص آسیب مغزی طراحی شده است، اما نشان داده است که در شناسایی اختلالات مرتبط با ضربه به سر، تومورها، حوادث عروقی مغزی، عفونتها، ناتوانیهای یادگیری و اختلالات عصبی خاص مؤثر است. آزمون هالستید- ریتان، طیف وسیعی از عملکردهای سیستم عصبی و مغز را ارزیابی میکند، از جمله ادراک بینایی، شنیداری و لمسی، ارتباط کلامی، ادراک فضایی و ترتیبی، توانایی تجزیه و تحلیل اطلاعات ذهنی

توجه: بدلیل پیچیدگی Halstead-Reitan نیاز به مدیریت توسط یک بازرس حرفه ای و تفسیر توسط یک روانشناس آموزش دیده دارد.

آزمون لوریا - نبراسکا

لوریا - نبراسکا تست استانداردی است که در غربالگری و ارزیابی افراد دارای اختلالات عصبی - روانی مورد استفاده قرار میگیرد. این آزمون عملکرد عصب روانشناختی خاص را در چندین زمینه از جمله مهارتهای حرکتی، تواناییهای کلامی، تواناییهای فکری، مهارتهای شنیداری غیرکلامی و مهارتهای دیداری - فضایی اندازه گیری میکند. همچنین برای کمک به تمایز بین آسیب مغزی و اختلالات روانی عملکردی مانند اسکیزوفرنی استفاده میشود.

توجه: بدلیل طولانی بودن آزمون و پیچیدگی در تفسیر، ممتحن باید شایستگی و آموزش مناسب داشته باشد. همچنین، این واقعیت که بسیاری از بیماران در واقع دچار آسیب مغزی هستند، میتواند انجام آزمایش را دشوار یا خسته کننده کند.

برای افراد 13 ساله و بالاتر مناسب است و بین 90 تا 150 دقیقه طول میکشد تا تکمیل شود. این آزمون شامل 269 آیتم در 10 مقیاس بالینی زیر است:

 1. خواندن
 2. نوشتن
 3. ریاضی (حساب)
 4. حس بینایی
 5. حس شنوایی
 6. حس لامسه
 7. حافظه
 8. قدرت تکلم
 9. فکر
 10. هوش

در تفسیر آزمون نیز، تشخیص بدین صورت است که اگر فردی پنج تا هفت نمره بالاتر از نقطه بحران داشته باشد، به احتمال زیاد علائمی از اختلال عصبی دارد. هشت نمره یا بیشتر از نقطه بحرانی نشان دهنده سابقه واضح اختلال عصبی است.

تفسیر آزمون

اگر بزرگسال هستید و مشکلات نورولوژیکی قابل توجهی دارید، بینشی که از آزمونها میتوانید بدست آورید، ممکن است بهترین اتفاقی باشد که تا به حال برای شما رخ داده است. انجام دادن این آزمونها هیچ مشکلی بوجود نمی آورد. مهم نیست که نتایج آزمون چه چیزی را نشان میدهد، مهم اینست که شما در مورد خود، ذهن و نحوه عملکرد آن بیشتر خواهید دانست. بطور کلی، آزمونها ابزاری برای بهبود زندگی شما و موفقیت بیشتر است. لازم نیست بترسید، آزمایش ضرر و عوارض جانبی ندارد. خودتان میدانید که با بقیه فرق دارید. همه ما در درون آسیب دیده ایم. همین امروز آزمون را انجام دهید و به کمک روانشناس به زندگی خود بهبود بخشید. این فقط یک توصیه ساده نیست؛ ما فقط به ارزش خودشناسی معتقدیم.

منبع: simplypsychology.org

افزودن نظر:
captcha


تست های آنلاینتست آنلاین
آدرس مکثآدرس
تلفن مکث
رزرو آنلاین وقترزرو وقت
تماس با واتس اپواتس اپ