22006198 021

اختلال اضطراب عمومی در دوران بارداری

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(8 رای)
اختلال اضطراب عمومی در دوران بارداری

زندگی با اختلال اضطراب عمومی در حالی که باردار هستید، استرس را به این دوره پرچالش زندگی شما اضافه می کند. در مورد اختلال اضطراب عمومی (GAD)، نگرانی مزمن مرتبط با این اختلال ممکن است مانع از این شود که شما از تجربه باردار شدن لذت ببرید (از زمانی که از باردار بودن خود باخبر شدید تا مدت ها بعد از تولد کودک شما). اگر تجربه نگرانی مزمن خود را خارج از کنترل احساس می کنید، به روانشناس یا روانپزشک یا سایر متخصصین مراقبت های بهداشتی مراجعه کرده و بیان کنید که چگونه این احساس را تجربه می کنید.

شیوع اختلال اضطراب عمومی

طبق پژوهش ها مشخص شده که حدود 6 درصد از مردم اختلال اضطراب عمومی را در طول زندگی خود تجربه می کنند و در طی هر سال، حدود 1 تا 3 درصد از افراد با اختلال اضطراب عمومی زندگی میکنند. این اختلال در زنان دو برابر مردان شایع است و همین امر به ویژه در دوران بارداری اهمیت دارد. نشان داده شده است که میزان اختلال اضطراب عمومی در دوران بارداری از 8.5 تا 10.5 درصد است.

در اختلال اضطراب عمومی تمایل به تشخیص گذاری کمتر از حد واقعی وجود دارد و ممکن است دشوار باشد که آن را بخشی از یک نگرانی نرمال بدانیم. در همین راستا، یک خانم که در دوران بارداری نگرانی اش افزایش می یابد ممکن است دچار GAD شود، که این امر احتمالاً مربوط به تغییراتی در رابطه با هورمون ها، وضعیت روانی و تعهدات اجتماعی (به عنوان مثال ترک کار، آماده شدن برای پرورش خانواده) است.

مطالعه ای در سال 2016 نشان داد که علائم اضطراب در سه ماهه اول بارداری در بالاترین حد است و در کل بارداری به مرور کاهش می یابد. با این حال، بسیاری از زنان با GAD دچار سایر اختلالات مانند افسردگی و وسواس نیز می شوند و همین امر باعث می شود فرزندان متولد نشده آن ها بسیار آسیب پذیر باشند.

اختلال اضطراب عمومی

آسیب پذیری قبل از تولد در برابر اضطراب

دچار شدن به انواع اختلالات اضطرابی یک اتفاق شایع در دوران بارداری است. بیش از 50٪ از زنان باردار بعضی از نگرانی ها و اضطراب های عادی را تجربه می کنند در حالی که یک اختلال اضطراب تمام عیار برای مادر و جنین خطراتی را به همراه می آورد و همچنین خطر افسردگی پس از زایمان را افزایش می دهد. شیوع اختلال اضطراب عمومی در دوران بارداری (GAD) در بالاترین میزان است (5/8٪ تا 5/10٪) و پس از آن اختلال هراس (4/1٪ تا 5/2٪)، اختلال وسواس (اجباری وسواس) (OCD،1/2٪ تا 5.2٪ و 3٪) است.

اگرچه هورمون های جنسی تأثیر ضد اضطرابی دارند (پروژسترون از طریق تقویت اسید am-aminobutyric و ضعیف شدن پاسخ نورآدرنرژیک به استرس و استروژن از طریق تأثیر مستقیم بر سیستم سروتونرژیک)، علائم اضطراب ممکن است توسط بارداری تشدید یا انباشته شوند. علاوه بر حساسیت ژنتیکی و افزایش آسیب پذیری در برابر انتشار هورمونی در برخی از زنان، انتقال نقش و انتظارات اجتماعی از عوامل اصلی در ایجاد اضطراب قبل از تولد است. آن ها ممکن است خاطرات دردناک را حتی در زنان بدون سابقه اضطراب بیدار کنند.

تأثیر اضطراب مادر بر جنین در حال رشد

اختلال اضطراب عمومی در دوران بارداری که مداوم باشد جنین را در معرض گلوکوکورتیکوئیدهای اضافی قرار می دهد. که ممکن است بر روی حساسیت جنین در تحولات مداوم عصبی و غدد درون ریز تأثیر بگذارد. اثرات بر رفتار، احساسات و توانایی های مربوط به استرس در زندگی بزرگسالان توسط مطالعات آینده نگر مستقل پایه گذاری شده است. سایر خطرات مرتبط با آن شامل زایمان زودرس، وزن کم هنگام تولد و نمرات آپگار پایین است.

غربالگری و درمان اضطراب قبل از تولد می تواند این خطرات را کاهش دهد. خرده مقیاس اضطراب و مقیاس افسردگی پس از تولد ادینبورگ می تواند برای این منظور استفاده شود.

خطرات و عوارض اختلال اضطراب عمومی

یک مطالعه طولی در سال 2015 از زنان مبتلا به اختلال افسردگی اساسی و GAD نشان داد که افرادی که مبتلا به GAD هستند علاوه بر افسردگی از کیفیت زندگی ضعیف تری نیز برخوردار بوده و نگرانی مداوم بیشتری را تجربه کرده اند. GAD درمان نشده ممکن است منجر به عوارض حاملگی مانند وزن کم هنگام تولد، زایمان زودرس، فشار خون بالا و مشکلات رشد عصبی کودک شود. به محض ورود کودک، ممکن است فرد در مدیریت خواسته های نوزاد و ایجاد پیوند با کودک نیز دچار مشکل شود.

گزینه های درمان

درمان GAD در دوران بارداری ممکن است شامل روان درمانی و یا دارو درمانی باشد. معمولاً درمان با توجه به شدت علائم و سابقه اضطراب متناسب با وضعیت منحصر به فرد مادر تنظیم می شود.

آموزش روانشناختی در مراحل اولیه و هنگام تشخیص، برای کاهش انکار در فرد مهم است و منجر به درمان موفقیت آمیز می شود.

درمانی مانند درمان شناختی-رفتاری (CBT) اغلب در موارد خفیف GAD یا همراه با دارو در موارد شدیدتر به خودی خود استفاده می شود. CBT ممکن است شامل بازسازی شناختی، قرار گرفتن در معرض تمرین آرامش و ذهن آگاهی باشد.

داروها ممکن است در موارد شدیدتر مورد استفاده قرار گیرد. به طور معمول یک مهار کننده انتخابی بازجذب سروتونین (SSRI) (به عنوان مثال Prozac،Cipralex) تجویز می شود. بنزودیازپین ها ممکن است برای مدیریت کوتاه مدت اضطراب استفاده شوند.

حمایت همچنین یک مؤلفه مهم مقابله است. اگر GAD دارید و باردار هستید، از خانواده، دوستان و جامعه حمایت کنید تا در مقابله با شما کمک کند.

آیا می توانم در حین بارداری از داروهای GAD استفاده کنم؟

اگر GAD دارید و باردار هستید، ممکن است تعجب کنید که چگونه مصرف دارو می تواند بی خطر باشد. در حالی که این تصمیم به بهترین وجه برعهده پزشک شما گذاشته شده است، معمولاً وقتی دارو تجویز می شود که مزایای مصرف آن بر خطرات آن بیشتر باشد، به عبارت دیگر اگر از اضطراب فلج کننده رنج می برید که تقریباً به طور حتم بر بارداری شما تأثیر منفی خواهد گذاشت، ممکن است دارو گزینه مناسبی باشد.

مهار کننده های انتخابی بازجذب سروتونین از جفت عبور می کنند اما در دوران بارداری از نظر منطقی ایمن به حساب می آیند. فرزندان مادرانی که در دوران بارداری SSRI مصرف کرده اند ممکن است از سندرم سازگاری نوزاد رنج ببرند، با علائمی مانند لک ها، مشکل تغذیه و تحریک پذیری. اگر بنزودیازپین ها را به طور مرتب در دوران بارداری مصرف کرده باشید، کودک شما نیز در مورد عوارض جانبی دارو تحت نظر قرار می گیرد.

اضطراب در دوران بارداری

ممکن است از یافته ها در مورد مصرف دارو در زمان شیردهی نیز تعجب کنید. برخی از SSRI غلظت کمی در شیر مادر دارند، بنابراین ممکن است در زمان شیردهی هم استفاده از این داروها منع مصرف نشود. با این حال، اثرات طولانی مدت این داروها بر روی کودک در حال رشد کاملاً مشخص نیست. شما باید درمورد مزایا و خطرات احتمالی با پزشک خود مشورت کنید.

یک سخن از مشاوران ما

ممکن است سؤال کنید که آیا شما که مبتلا به GAD هستید میتوانید باردار شوید. در صورتی که این اختلال را با موفقیت درمان کنید، هیچ دلیلی وجود ندارد که یک فرد مبتلا به GAD نتواند فرزند داشته باشد. در مورد چگونگی مدیریت علائم در صورت بروز و در تماس بودن به طور منظم، با مشاوران ما برنامه ریزی کنید تا اضطراب خود را کنترل کنید.

منبع: psychiatrictimes.com

افزودن نظر:
captcha


تست های آنلاینتست آنلاین
آدرس مکثآدرس
تلفن مکث
رزرو آنلاین وقترزرو وقت
تماس با واتس اپواتس اپ