22006198 021

اختلال پیکا یا هرزه خواری و درمان آن چیست؟

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(9 رای)
اختلال پیکا یا هرزه خواری و درمان آن چیست؟

در منطقه فقیر نشین هائیتی، مردم فقیر مجبور می شوند با کلوچه های ساخته شده از خاک، گرسنگی را سرکوب کنند. متأسفانه خاک زرد مخلوط شده با نمک تنها غذایی است که بسیاری از این افراد می توانند از عهده آن برآیند. سازمان ملل تخمین می زند که نزدیک به 800 میلیون نفر در سراسر جهان به اندازه کافی غذا نمی خورند و هائیتی هایی که کلوچه های خاکی می خورند جزو این افراد هستند. تعداد کمی از مردم هائیتی که کوکی های خاکی می خورند این کار را به انتخاب خود انجام می دهند. اختلال پیکا یا هرزه خواری و درمان آن چیست؟ یک اختلال روانپزشکی به نام اختلال پیکا یا هرزه خواری وجود دارد که در آن افراد سالم که به غذای واقعی دسترسی ندارند، از خاک، سنگ، صابون، رنگ، یخ، مو، مدفوع حیوانات و انواع دیگر مواد بدون ارزش غذایی تغذیه می کنند؛ موادی که هرگز نباید مصرف شوند.

اختلال پیکا چیست؟

اختلال پیکا یا هرزه خواری نوعی اختلال خوردن اجباری است که در آن افراد از مواد غیر غذایی استفاده می کنند. کثیفی، خاک رس و رنگ پوسته پوسته از رایج ترین موارد خورده شده هستند. اقلام کمتر متداول شامل چسب، مو، خاکستر سیگار و مدفوع است. این اختلال بیشتر در کودکان مشاهده می شود و 10٪ تا 30٪ کودکان خردسال 1 تا 6 ساله را درگیر می کند. همچنین ممکن است در کودکان و بزرگسالان دارای اختلالات فکری و رشد مانند اوتیسم رخ دهد. در موارد نادر، زنان باردار هوس اقلام عجیب و غیرغذایی می کنند. برای این در زنان، شیوع هرزه خواری یا اختلال پیکا اغلب شامل خوردن خاک است و ممکن است مربوط به کمبود آهن و روی باشد.

چیزهایی که افراد دارای اختلال پیکا مرتباً مصرف می کنند

 • یخ
 • صابون
 • دکمه
 • خاک رس
 • مو
 • خاک
 • شن
 • باقیمانده سیگار که استفاده نشده است
 • خاکستر سیگار
 • رنگ
 • چسب
 • گچ
 • مدفوع و سایر مواد

اختلال پیکا (هرزه خواری)

تشخیص هرزه خواری در افراد

هرزه خواری یا اختلال پیکا در افراد بالای دو سال تشخیص داده می شود که به مدت یک ماه یا بیشتر از یک یا چند ماده فاقد ارزش غذایی تغذیه می کنند. خوردن این مواد باید از نظر رشدی نامناسب باشد. در کودکان زیر دو سال، زبان زدن به اشیا یا قرار دادن اشیا کوچک در دهان برای کودک یک قسمت طبیعی از رشد است و به کودک اجازه می دهد حواس خود را کشف کند. زبان زدن ممکن است گاهی منجر به بلع شود. با وجود رفتار دهانی طبیعی در رشد کودک، نباید کودکان زیر دو سال با پیکا تشخیص داده شوند. اختلال پیکا معمولاً کودکان، زنان باردار، کودکان و افرادی که در محیط های شلوغ زندگی می کنند را تحت تأثیر قرار می دهد. پیکا در افرادی که دارای نقص ذهنی هستند نیز وجود دارد و اغلب در افراد دارای ناتوانی عمیق رشدی، شدیدتر و طولانی مدت تر است.

برای تشخیص بیماری هرزه خواری، مصرف مواد غیر غذایی نباید به علت اعتقادات فرهنگی یا به عنوان علامت کمبود تغذیه باشد. هیچ آزمایشی برای پیکا وجود ندارد. پزشک شما این بیماری را بر اساس سابقه و چندین عامل دیگر تشخیص می دهد. شما باید در مورد موارد غیر غذایی که خورده اید با پزشک خود صادق باشید. این به آنها کمک می کند تا یک تشخیص دقیق ایجاد کنند.اگر به آن ها نگویید که چه می خورید، تشخیص اینکه آیا شما پیکا دارید، برای آن ها سخت است. این در مورد کودکان یا افراد دارای معلولیت ذهنی نیز صدق می کند.

پزشک ممکن است خون شما را آزمایش کند تا ببینید آیا سطح روی یا آهن کمی دارید. این می تواند به پزشک شما کمک کند تا در صورت کمبود عناصر غذایی مانند کمبود آهن، آن را رفع کند تا در روند بهبود پیکا موثر باشد. کمبود مواد مغذی ممکن است گاهی اوقات مربوط به پیکا باشد. افراد مبتلا به پیکا هیچگونه انزجار اساسی نسبت به غذا ندارند و ترجیح می دهند خاک رس، یخ، خاکستر، کاغذ یا موارد دیگر بخورند.

بین 10 تا 32 درصد از همه کودکان دارای پیکا هستند و یا رفتارهایی مانند پیکا از خود نشان می دهند که اکثر این کودکان ترجیح می دهند ازخاک تغذیه کنند (ژئوفاژی) باشد. در سال 2004، محققان دانشگاه آلاباما با بررسی الگوی غذایی 3000 زن باردار دریافتند که 4 درصد از شرکت کنندگان در این مطالعه دارای پیکا هستند.

زنان باردار مبتلا به پیکا به طور معمول به چهار دسته تقسیم می شوند:

 • کسانی که ترجیح می دهند یخ بخورند (پاگوفاژی)
 • کسانی که ترجیح می دهند خاک رس یا خاک بخورند (ژئوفاژی)
 • کسانی که ترجیح می دهند نشاسته بخورند (آمیلوفاژی)
 • کسانی که مایه ترشی می خورند.

علت ایجاد پیکا

اگرچه کارشناسان از علت ایجاد هرزه خواری مطمئن نیستند، اما حداقل دو نظریه در این زمینه وجود دارد:

 • اول، پیکا ممکن است به دلیل کمبود آهن ایجاد شود که منجر به اشتها برای مواد معدنی می شود.
 • دوم، پیکا در کودکان ممکن است نشان دهنده تأخیر در رشد باشد.

اختلال پیکا کودکان

نوزادان به طور معمول دنیا را با دهان خود کشف می کنند و کودکان مبتلا به پیکا ممکن است هنوز رشد نکرده و از این مرحله عبور نکرده باشند. پیکا در کودکان معمولاً در بین افرادی که از نظر اجتماعی آسیب پذیرند یا کسانی که عقب مانده ذهنی دارند مشاهده می شود. به طور یقین مشخص نیست که آیا پیکا ناشی از کمبود آهن است یا باعث کمبود آهن می شود. با این وجود، کم خونی و فقر آهن در بین بسیاری از افراد مبتلا به پیکا دیده می شود - اما نه همه آن ها.

حتی برخی از افراد ممکن است از بافت یا طعم دهندگی برخی از مواد غیرغذایی لذت ببرند و آن را میل کنند. به همین دلیل حتی در برخی فرهنگ ها، خوردن خاک رس یک رفتار پذیرفته شده است. به این شکل پیکا ژئوفاژی گفته می شود. رژیم غذایی و سوء تغذیه نیز می توانند منجر به پیکا شوند. در این موارد، خوردن مواد غیرغذایی ممکن است به احساس سیری در شما کمک کند.

پیامدهای هرزه خواری

افراد مبتلا به اختلال پیکا به صورت اجباری وسایلی را می خورند که هیچ ارزش غذایی ندارند. فرد مبتلا به پیکا ممکن است وسایل نسبتاً بی ضرری مانند یخ بخورد. یا ممکن است موارد بالقوه خطرناکی بخورند، مانند پوسته های رنگ خشک یا تکه های فلز. در حالت دوم، این اختلال می تواند عواقب جدی مانند مسمومیت با سرب را به دنبال داشته باشد. برای افرادی که به طور معمول از مواد غیر غذایی استفاده می کنند بسیاری از این موارد خطرناک می تواند اتفاق بیافتد از جمله:

 • مسمومیت، مانند مسمومیت با سرب
 • عفونت های انگلی
 • انسداد روده
 • خفگی
 • سوء تغذیه
 • سو هاضمه
 • سوراخ شدن روده
 • افزایش وزن
 • وجود گلوله های مو یا ترکیبات مواد غیر قابل هضم دیگر در معده

آیا اختلال پیکا یا هرزه خواری خطرناک است؟

اختلال پیکا خطرناک نیست اما خوردن چیزهای غیرقابل هضم ممکن است منجر به عوارض خطرناکی شود.

 • مصرف برخی مواد مانند رنگ باعث ابتلا به مسومیت سرب می شود.
 • خوردن مو برای بیشتر از یک ماه می تواند منجر به انسداد روده شود.
 • آسیب های دندان
 • عفونت های انگلی

آیا اختلال هرزه خواری رایج است؟

پیکا شایع ترین اختلال خوردن است و در 20 درصد از کودکان دیده می شود. در بین بزرگسالان، پیکا می تواند در سه ماههه اول بارداری شروع می شود.

هرزه خواری چگونه درمان می شود؟

درمان pica ابتدا باید بر اصلاح هرگونه کمبود اساسی در تغذیه (به ویژه کم خونی و فقر آهن) باشد. هوس غیرمعمول شما ممکن است نشانه این باشد که بدن شما در تلاش است تا مقدار کم مواد مغذی را دوباره پر کند. همچنین درمان اولیه باید با عواقب ناشی از پیکا، مانند مسمومیت با سرب یا عفونت مقابله کند.

پزشک شما احتمالاً با درمان هرگونه عارضه ای که از خوردن مواد غیر غذایی به دست آورده اید شروع خواهد کرد. به عنوان مثال، اگر در اثر خوردن تراشه های رنگ مسمومیت شدید با سرب دارید، ممکن است پزشک برای شما شیمی درمانی تجویز کند. در این روش به شما دارویی داده می شود که به سرب متصل می شود. با این کار می توانید سرب را از طریق ادرار دفع کنید. این دارو ممکن است از طریق دهان مصرف شود، یا ممکن است پزشک داروهای کلاتاسیون وریدی برای مسمومیت با سرب مانند اسید اتیلن دی آمین تترا استیک (EDTA) تجویز کند.

اگر پزشک شما فکر می کند پیکا شما ناشی از عدم تعادل مواد مغذی است، ممکن است مکمل های ویتامین یا مواد معدنی برای شما تجویز کند. به عنوان مثال، اگر کم خونی ناشی از فقر آهن تشخیص داده شود، مصرف مکمل های آهن منظم را به شما توصیه می کنند. یک مطالعه که در Journal of Applied Behavior AnalysisTrusted Source منتشر شده است حاکی از آن است که یک مکمل مولتی ویتامین ساده در برخی موارد می تواند یک درمان موثر باشد.

پزشک شما همچنین ممکن است ارزیابی روانشناختی را برای تعیین اینکه آیا شما وسواس فکری عملی یا بیماری روانی دیگری دارید مشخص کند. فرد مبتلا به برخی بیماری های روانی مانند اسکیزوفرنی و وسواس فکری عملی ممکن است به عنوان مکانیسم مقابله با پیکا درگیر شوند. بسته به تشخیص پزشک، ممکن است داروها، درمان یا هر دو در آن ها تجویز شود. درمان روانپزشکی پیکا چالش برانگیز است. روان درمانی باید بر رفتارها، محیط و آموزش اعضای خانواده متمرکز باشد. به طور کلی درمان بیزاری خفیف به اندازه زیادی در معالجه اختلال پیکا مفید است. اگر فرد مبتلا به پیکا دارای ناتوانی ذهنی یا بیماری روانی باشد، داروهایی برای مدیریت مشکلات رفتاری نیز می توانند به کاهش یا از بین بردن میل وی به خوردن مواد غیر مغذی کمک کنند.

برای برخی از افراد مبتلا به پیکا، این بیماری پس از چندین ماه فروکش می کند و اساساً خود به خود برطرف می شود. در زنان باردار، مکمل آهن برای رفع کم خونی فقر آهن نیز می تواند برای جلوگیری از پیکا موثر باشد. با این حال در کسانی که دارای اختلالات رشد هستند و اولین بار در دوران کودکی پیکا را تجربه می کنند، این بیماری معمولاً تا بزرگسالی ادامه دارد.

چشم انداز افراد مبتلا به پیکا چیست؟

در کودکان و زنان باردار، پیکا اغلب در طی چند ماه بدون درمان از بین می رود. اگر کمبود تغذیه ای باعث ایجاد پیکا شده است، درمان آن باید علائم شما را کاهش دهد. پیکا همیشه از بین نمی رود. خصوصاً در افرادی که دارای معلولیت ذهنی هستند می تواند سال ها ادامه داشته باشد. پزشک به شما کمک می کند تا بفهمید برای کمک به مدیریت بیماری چه کاری می توانید انجام دهید.

اختلال هرزه خواری

آیا میتوان از پیکا پیشگیری یا اجتناب کرد؟

نمیتوان از پیکا جلوگیری کرد اما تغذیه مناسب ممکن است به برخی کودکان کمک کند تا از بروز آن جلوگیری کنند. اگر به عادات غذایی توجه زیادی داشته باشید و بر کودکانی که تمایل دارند چیزهایی را به دهان خود بگذارند نظارت کنید، احتمالاً می توانید این اختلال را زودتر از قبل یعنی قبل از بروز عوارض، از بین ببرید. اگر کودک شما مبتلا به پیکا شده است، می توانید با دور نگه داشتن این وسایل در خانه، خطر خوردن مواد غیر غذایی را کاهش دهید. حتماً بر روی بازی بیرون کودک خود نیز نظارت داشته باشید.

زندگی با افراد دارای اختلال پیکا

معمولاً طی چند ماه اختلال پیکا یا هرزه خواری از بین می رود و بیشتر کودکان با بزرگتر شدن از پیکا عبور می کنند با این حال، جمعیت های پرخطر، مانند کودکان و بزرگسالان دارای ناتوانی های ذهنی یا رشدی، ممکن است نیاز به نظارت مداوم بر رفتار و محیط خود داشته باشند.

اگر شما یا فرزندتان در حال تجربه پیکا هستید، مهم است که به پزشک خود اطلاع دهید و با روانپزشک ملاقات کنید. درمان می تواند به شما کمک کند از عوارض جانبی بالقوه جدی جلوگیری کنید. در صورت عدم نظارت و درمان، پیکا می تواند خطرناک باشد. لطفاً به یاد داشته باشید که درمان پیکا غالباً به مشارکت، حمایت و کمک همه اعضای خانواده نیاز دارد.

منبع: familydoctor.org

نظرات کاربران:
ثنا
پاسخ به این نظر
1400/6/23

من هر از گاهی گچ و مهر میخورم اما همیشه دلم نمیخاد ایا اختلال دارم

0 0
سارا
پاسخ به این نظر
1399/8/17

با سلام. مشکلمو براتون فرستادم اما جواب ندادید!

0 0
سارا
پاسخ به این نظر
1399/8/10

من خاک نمیخورم اما بشدت به بوی خاک علاقمندم خصوصا وقتی آب میخوره بهش. یخ نمیخورم اما بشدت آب یخ میخورم. مشکلی که نیست؟

1 0
افزودن نظر:
captcha


تست های آنلاینتست آنلاین
آدرس مکثآدرس
تلفن مکث
رزرو آنلاین وقترزرو وقت
تماس با واتس اپواتس اپ