22006198 021

ارتباط مجدد با دوستان قدیمی

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(8 رای)
ارتباط مجدد با دوستان قدیمی

حتما گاهی به این فکر میکنید با دوستان قدیمی تان که مدت زمان زیادی با یکدیگر گفتگو نداشتید، ارتباط برقرار کنید، اما نگران هستید که مبادا ناخوشایند باشد یا آنها از تماس شما قدردانی نکنند. اگر میخواهید با دوستان خود تعاملی مؤثر برقرار کنید، در ادامه راهکارهایی را جهت ارتباط بیان خواهیم کرد. افراد، اغلب میزان قدردانی و خوشحالی دوستان قدیمی خود را هنگام تماس گرفتن با آنها، بطور قابل توجهی دست کم میگیرند. در حالیکه بیش از آنچه که فکر کنید دوستانتان متعجب و خوشحال میشوند.

بر اساس تحقیقات جدید علم روانشناسی، بهتر است آن تماس تلفنی را انجام دهید یا با ارسال پیامک گفتگویی با دوست قدیمی تان داشته باشید. پس اگر آشنا قدیمی ای هست که مدت زمان زیادی است در تماس با او تردید دارید، و یا شاید ارتباط شما با او قطع شده است، باید پیش قدم شوید و به او اطلاع دهید که به آنها فکر میکنید ودوستتان احتمالاً خیلی بیشتر از آنچه تصور کنید، از ارتباط دوباره با شما خوشحال خواهد شد. این مطالعات روانشناسی نشان داد زمانی که ارتباط و تماس تلفنی از طرف دوستی بود که بطور منظم با او تماس نمیگرفت یا زمانی که افراد خود را دوست صمیمینمیدانستند، بیشتر از گفتگو با یکدیگر ذوق زده و خوشحال میشدند. در واقع، وقتی آن حس تعجب مثبت را بیشتر احساس کنند، منجر به حس قدردانی بیشتر در افراد میگردد.

پیشنهاد میکنیم انجام دهید: تست آنلاین «نظر دیگران در مورد شما»

اهمیت ارتباط با دوستان قدیمی

اما اهمیت موضوع به این دلیل است که روابط، از جمله دوستیها، میتوانند یکی از قویترین پیش بینی کننده های سلامت روان و افزایش طول عمر باشند و بهزیستی کلی ما را افزایش دهند. در واقع این نوع تماس مختصر و کوتاه با ریسکهای پایین تر، منجر به تقویت روابط زودهنگام، ایجاد دوستی و حفظ آنها در طول زمان میشود. اگر ارتباط و دوستیها محکم باشد، میتواند برای غلبه بر اضطراب و ترس ناشی از طرد شدن موثر باشد. زیرا انواع ناامنی ها مانع از نزدیک شدن به دوستان قدیمی میشود. وقتی رویِ احتمالِ طرد شدن تمرکز میکنیم، ممکن است خود را از دوستیهای صمیمی و تجربیات لذت بخش محروم کنیم. برای غلبه بر بخشی از این ناراحتی، به الگوهای فکری خودکاری که در ذهن، هنگام فکر کردن به برقراری ارتباط با یک دوست بوجود می آیند، توجه و سعی کنید آنها را پس بزنید.

به عنوان مثال:

  •  یکی از دوستان بیشتر اهمیت میدهد و بیشتر از دیگری تلاش میکند
  •  یا این فرض که دوستی شما را دوست ندارد.

در واقع با پیش قدم شدن برای ارتباط، به پس زدن این فرضیات ذهنی کمک کرده اید. اجتناب از طرد شدن غیرممکن است. بنابراین یادگیری نحوه همراهی با دوستان میتواند به افراد اجازه دهد تا انعطاف پذیرتر شوند. شما میتوانید با قرار دادن خود به جای دوستانتان و فکر کردن به اینکه در صورت دریافت تماس چه احساسی خواهید داشت با ترس مبارزه کنید. آموزش همدلی و دلبستگی میتواند به شما کمک کند روابط دوستانه تان را بسازید و حفظ کنید.

ارتباط با دوستان قدیمی

استفاده از رسانه های اجتماعی

تحقیقات اخیر علم روانشناسی، تأثیرات ارتباط با پلتفرم های رسانه های اجتماعی را ارزیابی نکرده است. روانشناسان نظرات متناقضی در مورد اینکه چقدر رسانه های اجتماعی ممکن است هنگام برقراری ارتباط با یک دوست قدیمی تفاوت ایجاد کنند، دارند. اما برای کسانی که آمادگی ارسال پیامک یا تماس با دوستان قدیمی خود را ندارند، نظر دادن یا ارسال پاسخ در رسانه های اجتماعی میتواند نقطه خوبی برای شروع ارتباط باشد. با اینکه، هنگام استفاده از رسانه های اجتماعی، رابطه در طبیعی ترین حالت خود شکل نمیگیرد و اغلب میتواند منجر به مکالمات سطحی بیشتری شود. زیرا ممکن است ما نظر را برای مطالبی که در رسانه های اجتماعی نوشته میشود، به عنوان ارتباط شخصی یا به جای تبادل خصوصی اشتباه بگیریم.

ارتباط از طریق متن یا ایمیل به اندازه رسانه های اجتماعی غیرشخصی نیست. مردم با دوستان خود تماس میگیرند، هر چند که برداشتن تلفن و برقراری تماس ممکن است احساس ناخوشایندی داشته باشد، اما این ارتباط احتمالاً واقعی تر خواهد بود. چنانکه می بینید، نسلهای جوان، مشروط به نوعِ ارتباطات در فضای مجازی شده اند که در زمان واقعی اتفاق نمیافتد. در نتیجه ممکن است هنگام برداشتن تلفن، اضطراب عملکردشان را احساس کنند. در حالیکه، وقتی با کسی تلفنی یا رو در رو در حال گفتگو هستید، میتوانید پاسخ دهید یا طرف مقابلتان میتواند چیزی بگوید. هیچ گونه تاخیری در دریافت و ارسال پیام وجود ندارد. دو طرف میتوانند فکر کنند و ارتباط درستی را شکل بدهند. حتی اگر کوچکترین ناراحتی برایتان ایجاد کند، میتوانند به راحتی انصراف دهند.

اگر همچنان کاملا آماده تماس گرفتن نیستید، تحقیقات علمی نشان داده اند که تمرین قدردانی منجر به روابط اجتماعی مستحکم و مطمئن میشود.

برای ارزیابی روابط دوستانه خود وقت بگذارید

امیدوارم این مطالعه بتواند به کاهش اضطرابی کمک کند که افراد هنگام تماس با دوستانشان با آن مواجه میشوند. از آنجایی که راه اصلی ارتباط افراد با یکدیگر، از طریق وسایل ارتباطی شخصی است، بدترین اتفاقی که میتواند بیفتد این است که دوست قدیمی پاسخ شما را ندهد. در واقع، شما به نوعی پاسخ خود را در مورد اینکه آن شخص به شما چگونه نگاه میکند، بدلیل عدم پاسخگویی، دریافت کردید. در این مواقع، بهتر است شما توجه خود را به شخص دیگری معطوف کنید که بیشتر قدردان تان خواهد بود و متقابلاً پاسخ خواهد داد.

برای همه ما گاهی اوقات پیش آمده که ممکن است دوستیها یک طرفه به نظر برسند، بطوریکه یک نفر احساس میکند تمام تلاش خود را انجام میدهد و نتیجه ای نمیبیند. به همین دلیل، بسیاری از افراد بطور فزاینده ای نگران هستند که در رابطه با دوستی هایشان بار عاطفی سنگینی را به دوش میکشند و دچار افسردگی میشوند. با این حال، اغلب اینطور نیست. زیرا، ما خودمان میزان این بار عاطفی را بیش از حد ارزیابی میکنیم. پس مهم است که کمی از این فرضیات ذهنی عقب نشینی کنیم تا به فرصتهای اندکی که با دوستانمان در حال تماس هستیم بیشتر توجه کنیم.

دوستان صمیمی

نتیجه گیری

از این مطالعه نتیجه میگیریم، که میتوانید با حفظ ارتباطات در دایره اجتماعی تان برای رفاه و زندگی بهتر قدم بردارید. گاهی اوقات، زندگی به شما فرصتهایی را میدهد تا بدون تلاش یا ابتکار زیاد، با یکدیگر تعامل داشته باشید. تعاملاتِ مختصر و کوتاه که با پیامد های روانشناختی مثبت همراه است از جمله موارد ذیل میباشد:

  • باعث افزایش رفاه اجتماعی و عاطفی شما میشود.
  • در برابر رویدادهای اضطراب و استرس زا از شما محافظت میکند.
  • رشد شخصی و عملکرد شناختی مغزتان را افزایش میدهد.

لحظات طلایی که میتوانید با دوست و آشنای خود تعامل داشته باشید، فرقی نمیکند که هنگام سرو قهوه در محل کارتان باشد یا هنگام عبور از کنار همسایه تان در حالی که در اطراف محله قدم میزند. با این حال، فراتر از لحظات مناسب ارتباط اجتماعی که برای سلامت روان ضروری هستند، در صورتیکه هیچ یک از طرفین، ابتکاری برای برقراری ارتباط را به عهده نگیرد، منجر به قطع ارتباط با دوستان و آشنایانی میشود که معمولاً با آنها تعاملات خوشایندی دارید. اگر فکر میکنید که این مطلب برای دوستانتان مناسب است یا به دنبال راهی برای برقراری ارتباط با دوستانتان میگردید، این مطلب را با آنها به اشتراک بگذارید.

منبع: apa.org

افزودن نظر:
captcha