ورود / عضویت
021-22623587
تعیین وقت مشاوره

مرکز مشاوره مکث

تعیین وقت مشاوره
عنوان مطلب: ازدواج راهی برای درمان شکست عشقی نیست

ازدواج راهی برای درمان شکست عشقی نیست

ازدواج راهی برای درمان شکست عشقی نیست. واضح است که وقتی شکست میخوریم، اگر این شکست عاطفی نیز باشد و شخصی را که دوست داشته ایم به هر دلیلی نمیتوانیم در کنار خود داشته باشیم و انتظاراتمان فراهم نشده، دوره ایی از سوگواری را باید پشت سر بگذاریم تا بتوانیم غم و اندوه از دست دادن کسی که به او تعلق خاطر داشته ایم را بگذرانیم.

اما نکته مهم در این دوره سوگواری گذشتن و عبور از این دوره است و نباید در این دوره بمانیم و از ترحم کردن و دلسوزی به خودمان دست برداریم.

دوره سوگ تنها یک مرحله است که با غم از دست دادن هایمان به وجود می آید و گذر از این دوره مهم است. کسانی که از ماندن در این دوره به صورت ناخودآگاه لذت میبرند، مدام در غم و اندوه هستند و حتی شریک عاطفیشان را گاهی در کنارشان متصور میشوند، به نوعی درگیر خودآزاری میشوند که در کلیت ماجرا، احساس ناخوشایندی را به همراه خواهد داشت.

ازدواج راهی برای فرار از عشق

جواب کاملاً واضح است که (خیر) در واقع فرار، فرار است و به هیچ عنوان جنبه سازندگی و رشد را به همراه نخواهد داشت. اگر ما به دنبال این هستیم که خودمان را نجات بدهیم، نباید فرد دیگری را به بدبختی بکشانیم.

ازدواج راهی برای درمان شکست عشقی نیست

در واقع اگر هدف یک ازدواج فرار از موقعیت قبلی بوده باشد دستاوردی ندارد و پس از دوره ایی کوتاه مشکلات جدید حضور پیدا میکنند، اما این بار به کجا میتوانیم فرار کنیم. در کلیت ماجرا ما در فرار از خودمان هستیم، زمانی که احساس شادی نمیکنیم، کسی را که دوست داشته ایم و در کنارمان نمیبینیم، ناراحتیم، تمام احساس های ناخوشایند را به یکباره تجربه میکنیم و باید بدانیم تجربه این احساسات و قبول گذر از این زمان بسیار مهم است. 

درمان نکردن درد یا تحمل نکردن درد

اگر نخواهیم در مقابل دردمان تحمل داشته باشیم و سریعاً به دنبال دستاویز جدیدی باشیم بنابراین مجدد پس از به وجود آمدن رنجی جدید باید به فردی دیگر پناه ببریم و یا به دنبال فرار جدید باشیم. بنابراین صبر و شکیبایی در مقابل دردها، مشاوره گرفتن از روانشناسان با مهارت باعث میشود، دوره سوگواری ما به شناخت از خودمان و انتخاب هایمان منجر شود که بتوانیم پس از آن با شناخت از خودمان دستاورد جدید و بهتر که با میزان شناخت ما از خودمان به دست آمده، داشته باشیم. 

واقعیت این است که باید بتوانیم با شکست هایمان هر چند دردناک مواجه شویم، مسئولیت رفتارمان را به عهده بگیریم و بتوانیم باور کنیم همه انسان ها متحمل شکست میشوند و کسی در جهان هستی وجود ندارد که از دست دادن را تجربه نکرده باشد. از این رو وقتی خودمان و دردمان را با همه مردم شریک بدانیم، قبل رنجشمان بیشتر میشود و پس از آن دلایل شکست و از دست دادنمان را در کنار مشاور روانشناسمان میتوانیم تجربه کنیم که دستاورد مهمی محسوب میشود. 

بنابراین تصمیمات بعدیمان بهتر و واضح تر میشود و نسبت به آنها مسئولیت بیشتری را میپذیریم. اینگونه است که باید مطمئن باشیم، پس از شکست عشقی نباید کورکورانه و برای فرار از احساس شکست و رخوت در زندگیمان فردی دیگر را وارد کنیم و مهم ترین تصمیم زندگیمان را به دلیل ناتوانی در قبول شکستمان بگیریم.

در نهایت باید بدانیم که ازدواج راهی برای درمان شکست عشقی نیست.

نویسنده: مرکز مشاوره مکث

اشتراک در شبکه های اجتماعی:
(11 رای)
افزودن نظر:
CAPTCHA2
×

امتیاز دهی به مطلب: ازدواج راهی برای درمان شکست عشقی نیست

خیلی بدبدمتوسطخوبعالی
×

تعیین وقت مشاوره حضوری

CAPTCHA