22004925 021

افزایش و تقویت مهارت کودکان

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(26 رای)
افزایش و تقویت مهارت کودکان

همه موجودات برای زنده ماندن و برقراری ارتباط با دنیای بیرون خود و پاسخدهی مناسب به شرایط متفاوت محیطی، نیازمند این هستند تا اطلاعات را به شکل مناسبی دریافت کنند. سپس آن اطلاعات را پردازش کرده و درک کنند و پاسخ کلامی مناسبی به آن نشان دهند. توجه و تمرکز و درک احساسات فرد رو به رو باعث می شود که محیط اطرافمان را بهتر بشناسیم و بهتر با آن ارتباط برقرار کنیم. پیش از آنکه حواس باعث شناخت محیط اطراف شود باید تحریک های حسی مناسبی صورت بگیرد تا بتوانیم محرکات مختلف محیطی را حس کنیم و به آن اسراف کلی پیدا کنیم. ادراک نسبت به احساس حاصل از تحریکات در ما معنای خاصی پیدا می کند. در نتیجه این درک معنای ما است که عامل تفسیر محرکات بیرونی و رفتار ما در مقابل دیگران را تشکیل می دهد.

اینکه کودک شما روی مهارت های آمادگی مهدکودک کار میکند یا در حال حاضر در مدرسه است، وظایفی که نیاز به مهارت های حرکتی خوبی دارد، اغلب می تواند مشکلاتی را ایجاد کند. در حالی که بسیاری از کودکان با مهارت های حرکتی مانند دویدن یا پریدن مشکلی ندارند، مهارت های حرکتی خوب نیاز به کنترل بیشتر و حرکات دقیق تر عضلات کوچکتر دارند. مهارت های حرکتی ریز به هماهنگی بین عضلات کوچک، مانند مهارت دست و انگشتان با چشم ها اشاره دارد. مهارت های حرکتی ریز شامل عضلات کوچک بدن است که عملکردهایی مانند نوشتن، گرفتن اشیاء کوچک و بستن لباس را ممکن می سازد. کنترل خوب حرکتی یک خبرگی بسیار مهم برای تسلط بر نوشتن است. به همین دلیل است که اغلب والدین می خواهند مطمئن شوند که فرزندشان به طور مستمر در حال بهبود این مهارت ها است.

بیاموزید که چرا این مهارت ها مهم هستند و چگونه می توانیم با این بررسی به کودکان در بهبود آنها کمک کنیم.

چگونه مهارت های خوب حرکتی بر یادگیری و مهارت های زندگی تأثیر می گذارد؟

این مهارت ها در بیشتر فعالیت های مدرسه و همچنین به طور کلی در زندگی مهم است. ضعف در مهارت های حرکتی خوب می تواند بر توانایی کودک در غذا خوردن، خواندن سلیس، استفاده از رایانه، چرخاندن صفحات در یک کتاب و انجام کارهای مراقبت شخصی مانند لباس پوشیدن و نظافت تأثیر بگذارد.

افزایش مهارت کودک

شما می توانید از اسباب بازی هایی برای کودک استفاده کنید که در حین بازی کودک لازم است از مهارت های حرکتی خوبی استفاده کند به عنوان مثال اشیاء کوچک مانند سکه ها یا دانه ها را درون کیسه ای مخفی کنید، مدل های سفالی یا رس های خانگی را مدل سازی کنید یا از فرزندتان بخواهید تا با استفاده از یک انگشت و انگشت شست خود قطعاتی از خاک رس را جدا کند. اینها میتوانند مواردی باشند که شما به وسیله آن می توانید کودک را به تمرین مهارت حرکتی تشویق کنید.

اهمیت فعالیت های ادراکی - حرکتی و نقش آن در یادگیری کودکان

طی سالیان اخیر، برای تقویت مهارت کودکان؛ مربیان، روانشناسان و حتی والدین علاقه نشان می دهند که با شیوه ها و واژه های متفاوت، فعالیت های ادراکی - حرکتی را به همان ترتیب که برای کودکان معلول مرسوم است، در برنامه آموزشی دوره های پیش دبستانی و ابتدایی کودکان عادی نیز بگنجانند. دلیل اهمیت آن نقش پررنگ مهارت های حرکتی در یادگیری بوده و هست.

رشد حرکتی کودکان در درجه اول به رشد فیزیکی کلی، خصوصاً رشد استخوان بندی و رشد عصبی - عضلانی وابسته است. علاوه بر این رشد فیزیکی، از فرصت هایی که کودکان برای تمرین و ورزش در اختیار دارند، تأثیر می پذیرد.

با استفاده از تمرینات ادراکی - حرکتی در قالب پروتکلی منظم و مطابق یک برنامه مشخص است که میتوان فرآیند درک و راه هایی که به مراکز مهم مغز می روند را تقویت کرد و از این طریق میتوان به یادگیری، افزایش سرعت عمل، بهبود توجه و تمرکز، هماهنگی چشم و دستکمک کرد.

وقتی ادراک با حرکت همراه می شود، موجب بالا رفتن خودآگاهی فرد می شود و این امر سبب می شود از طریق تجربیات حسی و حرکات گوناگون به فرآیند یادگیری کمک شود.

/// شماره های تماس ///

انواع تمرینات ادراکی - حرکتی عبارتند از ایروبیک و تمرینات حرکتی نظیر بالا رفتن و پایین آمدن از پله، تخته تعادل، گذشتن از انواع مسیرهای مختلف با زاویه ها و شکلهای مختلف در قالب انواع مختلف الگوهای حرکتی به صورت چهار دست پا رفتن، سینه خیز و راه رفتن روی تخته تعادل

مطالعات بارکلی در کودکان بیش فعال همراه با نقص توجه و تمرکز، نشان داد در حدود ۶۲ درصد این کودکان در مهارت های ظریف و درشت ضعف وجود دارد. طبق پژوهشهای انجام شده فعالیتهای بدنی و بازی بر توانایی ادراکی - حرکتی تاثیر زیادی دارد و منجر به رشد برنامه ریزی و طرح ریزی برنامه حرکتی می شود.

انواع تمرینات ادراکی - حرکتی

الف- تمرینات دو طرفه

فواید و مزایای این تمرینات:

  1. بهبود کنترل حرکتی و هماهنگی
  2. سازمان دهی مناسب مغز
  3. بهبود شناخت و یادگیری

مثال: پریدن به شکل جفت پا از کنار موانع و ۵ بار دست زدن کنار هر مانع

ب- تمرینات یک طرفه

این تمرینات دارای اهمیت زیر می باشد:

  1. بهبود انتقال اطلاعات بین دو نیم کره مغز
  2. بهبود فعالیت یک طرفه بدن و بالا بردن کارکرد طرف دیگر مغز
  3. بهبود راه های تعادلی و حفظ تعادل

مثال: لی لی رفتن روی تشک درکی - حرکتی و همزمان گفتن نام اشکال زیر پا.

افزایش مهارت های کودکان

ج- تمرینات ضربدری

این تمرینات به این شکل است که از دست و پاهای مخالف هم حین تمرینات استفاده می شود و باعث بهبود هماهنگی دو طرفه بین اندام های مخالف می شود. از طرفی باعث بهبود در اعمال مغز می شود.

مثال: لی لی رفتن با پای راست و حمل کردن یک توپ با دست چپ.

ت- تمرینات ترکیبی

این تمرینات می تواند ترکیبی از انواع تمرینات درکی حرکتی باشد. به عنوان مثال می توان پریدن از ترامپولین به همراه عبور از تونل و پرتاب توب در هدف را از فرد خواسته و برای انجام این کار یک زمان مشخص را تعیین کنیم.

منبع: verywellfamily.com

افزودن نظر:
captcha