22006198 021

افزایش و تقویت مهارت کودکان

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(34 رای)
افزایش و تقویت مهارت کودکان

همه موجودات برای زنده ماندن و برقراری ارتباط با دنیای بیرون خود و پاسخدهی مناسب به شرایط متفاوت محیطی، نیازمند این هستند تا اطلاعات را به شکل مناسبی دریافت کنند. سپس آن اطلاعات را پردازش کرده و درک کنند و پاسخ کلامی مناسبی به آن نشان دهند. توجه و تمرکز و درک احساسات فرد رو به رو باعث می شود که محیط اطرافمان را بهتر بشناسیم و بهتر با آن ارتباط برقرار کنیم. پیش از آنکه حواس باعث شناخت محیط اطراف شود باید تحریک های حسی مناسبی صورت بگیرد تا بتوانیم محرکات مختلف محیطی را حس کنیم و به آن اشراف کلی پیدا کنیم. ادراک نسبت به احساس حاصل از تحریکات در ما معنای خاصی پیدا می کند. در نتیجه این درک معنای ما است که عامل تفسیر محرکات بیرونی و رفتار ما در مقابل دیگران را تشکیل می دهد.

اینکه کودک شما روی مهارت های آمادگی مهدکودک کار می کند یا در حال حاضر در مدرسه است، می تواند با مشکلاتی همراه باشد. در حالی که بسیاری از کودکان با مهارت های حرکتی مانند دویدن یا پریدن مشکلی ندارند، مهارت های حرکتی خوب نیاز به کنترل بیشتر و حرکات دقیق تر عضلات کوچک تر دارند. مهارت های حرکتی ریز به هماهنگی بین عضلات کوچک، مانند مهارت دست و انگشتان با چشم ها اشاره دارد. مهارت های حرکتی ریز شامل عضلات کوچک بدن است که عملکردهایی مانند نوشتن، گرفتن اشیاء کوچک و بستن لباس را ممکن می سازد. کنترل خوب حرکتی یک خبرگی بسیار مهم برای تسلط بر نوشتن است. به همین دلیل است که اغلب والدین می خواهند مطمئن شوند که فرزندشان به طور مستمر در حال بهبود این مهارت ها است.

بیاموزید که چرا این مهارت ها مهم هستند و چگونه می توانیم با این بررسی به کودکان در بهبود آن ها کمک کنیم.

چگونه مهارت های خوب حرکتی بر یادگیری و مهارت های زندگی تأثیر می گذارد؟

این مهارت ها در بیشتر فعالیت های مدرسه و همچنین به طور کلی در زندگی مهم است. ضعف در مهارت های حرکتی خوب می تواند بر توانایی کودک در غذا خوردن، خواندن سلیس، استفاده از رایانه، چرخاندن صفحات در یک کتاب و انجام کارهای مراقبت شخصی مانند لباس پوشیدن و نظافت تأثیر بگذارد. شما می توانید از اسباب بازی هایی برای کودک استفاده کنید که در حین بازی کودک لازم است از مهارت های حرکتی خوبی استفاده کند به عنوان مثال اشیاء کوچک مانند سکه ها یا دانه ها را درون کیسه ای مخفی کنید، مدل های سفالی یا رس های خانگی را مدل سازی کنید یا از فرزندتان بخواهید تا با استفاده از یک انگشت و انگشت شست خود قطعاتی از خاک رس را جدا کند. اینها می توانند مواردی باشند که شما به وسیله آن می توانید کودک را به تمرین مهارت حرکتی تشویق کنید.

افزایش مهارت کودک

اهمیت فعالیت های ادراکی - حرکتی و نقش آن در یادگیری کودکان

طی سالیان اخیر، جهت تقویت مهارت کودکان، مربیان، روانشناسان و حتی والدین علاقه نشان می دهند که با شیوه ها و واژه های متفاوت، فعالیت های ادراکی - حرکتی را به همان ترتیب که برای کودکان معلول مرسوم است، در برنامه آموزشی دوره های پیش دبستانی و ابتدایی کودکان عادی نیز بگنجانند. دلیل اهمیت آن نقش پررنگ مهارت های حرکتی در یادگیری بوده و هست. رشد حرکتی کودکان در درجه اول به رشد فیزیکی کلی، خصوصاً رشد استخوان بندی و رشد عصبی - عضلانی وابسته است. علاوه بر این رشد فیزیکی، از فرصت هایی که کودکان برای تمرین و ورزش در اختیار دارند، تأثیر می پذیرد.

با استفاده از تمرینات ادراکی - حرکتی در قالب پروتکلی منظم و مطابق یک برنامه مشخص است که می توان فرآیند درک و راه هایی که به مراکز مهم مغز می روند را تقویت کرد و از این طریق می توان به یادگیری، افزایش سرعت عمل، بهبود توجه و تمرکز، هماهنگی چشم و دست کمک کرد. وقتی ادراک با حرکت همراه می شود، موجب بالا رفتن خودآگاهی فرد می شود و این امر سبب می شود از طریق تجربیات حسی و حرکات گوناگون به فرآیند یادگیری کمک شود.

انواع تمرینات ادراکی - حرکتی:

  • ایروبیک و تمرینات حرکتی نظیر بالا رفتن و پایین آمدن از پله
  • گذشتن از انواع مسیرهای مختلف با زاویه ها و شکل های مختلف در قالب انواع مختلف الگوهای حرکتی به صورت چهار دست پا رفتن
  • سینه خیز و راه رفتن روی تخته تعادل

مطالعات بارکلی در کودکان بیش فعال همراه با نقص توجه و تمرکز، نشان داد در حدود ۶۲ درصد این کودکان در مهارت های ظریف و درشت ضعف وجود دارد. طبق پژوهش های انجام شده فعالیت های بدنی و بازی بر توانایی ادراکی - حرکتی تاثیر زیادی دارد و منجر به رشد برنامه ریزی و طرح ریزی برنامه حرکتی می شود.

انواع تمرینات ادراکی - حرکتی

الف_ تمرینات دو طرفه

فواید و مزایای این تمرینات:

  1. بهبود کنترل حرکتی و هماهنگی
  2. سازمان دهی مناسب مغز
  3. بهبود شناخت و یادگیری

مثال: پریدن به شکل جفت پا از کنار موانع و ۵ بار دست زدن کنار هر مانع

ب_ تمرینات یک طرفه

این تمرینات دارای اهمیت زیر می باشد:

  1. بهبود انتقال اطلاعات بین دو نیم کره مغز
  2. بهبود فعالیت یک طرفه بدن و بالا بردن کارکرد طرف دیگر مغز
  3. بهبود راه های تعادلی و حفظ تعادل

مثال: لی لی رفتن روی تشک درکی - حرکتی و همزمان گفتن نام اشکال زیر پا.

افزایش مهارت های کودکان

ج- تمرینات ضربدری

این تمرینات به این شکل است که از دست و پاهای مخالف هم حین تمرینات استفاده می شود و باعث بهبود هماهنگی دو طرفه بین اندام های مخالف می شود. از طرفی باعث بهبود در اعمال مغز می شود.

مثال: لی لی رفتن با پای راست و حمل کردن یک توپ با دست چپ.

ت- تمرینات ترکیبی

این تمرینات می تواند ترکیبی از انواع تمرینات درکی حرکتی باشد. به عنوان مثال می توان پریدن از ترامپولین به همراه عبور از تونل و پرتاب توب در هدف را از فرد خواسته و برای انجام این کار یک زمان مشخص را تعیین کنیم.

منبع: verywellfamily.com

نظرات کاربران:
ارزو
پاسخ به این نظر
1402/11/15

کودکان مخصوصا در سنین قبل از مدرسه باید بتوانند یک سری مهارت‌های ساده را داشته باشند تا از هم‌سن و سالان خود عقب نمانند. سنین قبل از مدرسه یعنی تا قبل از هفت سالگی در آموزش مهارت های ضروری برای کودکان اهمیت زیادی دارد. در این میان صبر و حوصله و پیگیری والدین هم نیاز است تا انواع مهارت ضروری برای کودک را تقویت کنند. کودک در این سنین باید به تقویت مهارت‌ها به خصوص مهارت‌های شناختی خود بپردازد. می‌توانید با بازی‌های مختلف حتی در خانه به تقویت حافظه و هیجان کودکان کمک کنید.با رشد کودک و ورود وی به سن مدرسه، اهمیت یادگیری از طریق بازی افزایش پیدا می‌کند.

0 0
حسنی
پاسخ به این نظر
1402/11/11

سلام پسرمن 7سالشه وبسیار به ورزش علاقه نشون میده حتی دلش میخواد خیلی از ورزشهارو به صورت حرفه ای انجام بده من دوست دارم از طریق مشاوربهش کمک کنم که راهشو پیدا کنه میشه لطفا بفرمایید چه مشاوری براش مناسبه؟

0 0
فرشته
پاسخ به این نظر
1400/10/5

سلام من همیشه سعی میکنم که درست و اصولی به بچم همه چیزو یاد بدم هفته پيش قرار بود كاردستي درست كنه من لوازمش رو براش خريدم ، تو أتاق بودم كه ديدم اومد و گفت مامان تمام شد وقتي رفتم توي هال..... ديدم روي فرش تمام آرد ريخته و تمام لباس هاش و اي پدش چسبي شده اولين كاري كه به ذهن همه مياد داد زدن و محروم كردن بچس منم واقعا دوست داشتم اين كار رو بكنم اما جلوي خودم رو گرفتم براش توضيح دادم كه كارش اشتباه بوده بعد با هم رفتيم جاروبرقي رو اورديم و كمكم كرد جارو كشيديم و همه جا رو تميز كرديم بعد يادش دادم بايد يه پارچه زير دستش پهن كنه بعد با كمك هم كاردستيش رو دوباره با روش خيلي تميز ساختيم بعد يادش دادم لباساش رو عوض كنه دفعه بعد كه خاست همون كاردستي رو درست كنه همه اين موارد رو رعايت كرد و ديگه تكرار نشد در واقع پسر من قصد خرابكازي نداشت فقط بلد نبود چطور بدون كثيف كاري كاردستي درست كنه و من بدون عصباني شدن در حقيقت بهش ياد دادم قوانين رو

0 0
ساره
پاسخ به این نظر
1400/8/25

بچه های باهوش کنجکاون و ما نباید کنجکاوی رو تو وجودشون نابود کنیم زیاد سوال میکنن در سنهای پایینتر عکس العمل های بجا و به موقع دارن راستی من یه جا خوندم که دادن قطره آهن و جلوگیری از فقر آهن باعث میشه نه نمره ضریب هوشی جهش داشته باشه

0 0
mozhgan
پاسخ به این نظر
1400/6/29

سلام من یه دختر 5 ساله دارم و دختر من خیلی به نقاشی و رنگ امیزی علاقه منده و اصلا به ورزش و بازی هایی که فعالیت جسمی لازم داره علاقه ای نداره و این بی تحرکی منو نگران میکنه نمیدونم از چه روشی باید تشویقش کنم که بیشتر بازی کنه یک مدت باشگاه گذاشتمش ولی اصلا علاقه ای نشون نداد و همکاری نکرد در حالی که هم سن وسالاش خیلی تحرک میکردن ایا ممکنه در اینده براش مشکلی پیش بیاد از لحاظ سلامتی جسمانی؟ چون هوش خوبی داره و به کتاب و نقاشی و باززی های فکری خیلی علاقه داره

0 0
naeime
1400/7/4

درست میگید ممکنه که برای سلامتی بدنش خوب نباشه چون تحرک مهمه چه توی بچگی چه بزرگسالی اما خب میتونید برای بازی هایی که تحرک میخاد تشویقش کنید مثلا بگید نیم ساعت این بازیو انجام بده تا بذارم نقاشی بکشی البته بازم بهترین راه اینه از ادم متخصص کمک بگیرید تا خدایی نکرده بعدا برای بچتون مشکلی پیش نیاد

0 1
افزودن نظر:
captcha


تست های آنلاینتست آنلاین
آدرس مکثآدرس
تلفن مکث
رزرو آنلاین وقترزرو وقت
تماس با واتس اپواتس اپ