22004925 - 021

انواع انحرافات جنسی و علت آن ها

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(3 رای)
انواع انحرافات جنسی و علت آن ها

رابطه جنسی موضوعی است که بندرت در مورد آن صریحاً صحبت می شود. برای رابطه جنسی سالم داشتن ذهن و جسم سالم مهم است. رابطه عادی به گونه ای لذت بخش محسوب می شود که هم برای شریک زندگی راضی کننده باشد و هم منطبق با هنجارهای اجتماعی و فرهنگی باشد.

رابطه جنسی می تواند به مشکل تبدیل شود زمانی که:

  • برای فرد یا شریک زندگی (به دلیل ترجیحات مختلف جنسی) اضطراب قابل توجهی ایجاد کند.
  • بین شرکا و روابط آنها (به دلیل انتظارات غیرواقعی) مشکلاتی ایجاد کند.
  • تحریک نشدن اندام های جنسی اولیه (به عنوان مثال آلت تناسلی مرد، واژن)
  • همراه بودن رابطه با اجبار، احساس گناه و یا اضطراب.

اختلال عملکرد جنسی ناتوانی هر دو شریک در لذت کامل بردن از رابطه است. این می تواند نه تنها برای داشتن فرزند بلکه در حفظ روابط مثبت، سالم و دوست داشتنی هم موانعی ایجاد کند.

انواع انحرافات جنسی

عورت نمایی (Exhibitionism)

عورت نمایی یا بدن نمایی، هنگامی است که فرد از آشکار کردن ناحیه تناسلی و افشای اندام تناسلی خود برای تحریک جنسی در انظار عمومی لذت جنسی می برد. برخی از این مردان از شوک دادن به زن، لذت جنسی می برند. Triolismیا مقاربت جنسی سه نفری نوعی عورت نمایی است، هنگامی که دو نفر فعالیت جنسی دارند و شخص سومآنها را تماشا می کند، شخص سوم شخصی است که از مشاهده شخص برهنه یا دارای فعالیت جنسی لذت جنسی می برد.

عورت نمایی از انحرافات جنسی

فتیشیسم (fetishism) یا شی پرستی

فتیشیسم زمانی است که فرد بر روی برخی از اشیا (که به آن فتیش می گویند) یا بر قسمتی از بدن شخص دیگری از نظر جنسی متمرکز می شود. در بیشتر موارد، این افراد برای تحریک جنسی به شی خاصی احتیاج دارند. نمونه هایی از فتیش جنسی شامل قسمت هایی از بدن مانند پا، مو، سینه یا باسن یا نوع خاصی از مواد فیزیکی (به عنوان مثال چرم، ابریشم) یا اشیایی مانند کفش، کیف پول، دستمال یا لباس زیر است.

مالش دوستی (Frotteurism)

عملی است برای به دست آوردن لذت جنسی از طریق مالیدن قسمتی از بدن به ویژه دستگاه تناسلی بر روی شخص دیگر یا مالیدن شیئی است که به عنوان یک فتیش عمل می کند. شخصی که با مالش دادن به شخصی بدون رضایت، معمولاً در یک مکان شلوغ، تحریک جنسی می شود، ممکن است دچار اختلال جنسی به نام فتوریسم باشد. مالش دوستی نوعی علاقه پارافیل یا پارافلیا است.

این اختلال کاملاً شناخته شده نیست و مشخص نیست که چقدر در عموم مردم رایج است. برخی تحقیقات نشان می دهد که ممکن است حدود 30 درصد از مردان در برخی از زمان ها دست به اقدامات فتروتورولوژیکی زده باشند.

علائم مالش دوستی

مالش دوستی به طور خاص با رفتار فانتزی یا واقعی برقراری ارتباط جنسی با دیگران در یک مکان عمومی سروکار دارد. معمولاً این شامل مالیدن ناحیه لگن یا ناحیه آلت تناسلی در مقابل فرد بدون رضایت است.

مالش دوستی به طور بالینی به عنوان درگیر شدن در این رفتارها یا داشتن این تخیلات در طی یک دوره حداقل شش ماهه تعریف می شود. اگر این افکار یا اعمال با عملکرد روزمره تداخل داشته باشد، ممکن است شما مبتلا به فتوریسم باشید.

/// شماره های تماس ///

علل و عوامل خطر

از نظر علمی هیچ دلیل یا فاکتور خطر برای این اختلال وجود ندارد. به هر حال نظریه هایی وجود دارد. شخصی که به طور تصادفی در میان جمعیت به شخصی ساییده شود و تحریک جنسی شود، ممکن است بخواهد آن تجربه را تکرار کند. این قسمت می تواند جایگزین روشهای سنتی دستیابی به برانگیختگی جنسی شود.

آسیب های دوران کودکی، مانند سوء استفاده جنسی یا اختلال اضطراب، می تواند فرد را از داشتن رشد روان جنسی عادی باز دارد. افراد مبتلا به این بیماری ممکن است احساس کنند که تماس با یک غریبه نوعی پیش بازی و صمیمیت است.

دلیل احتمالی دیگر این رفتار این است که فرد ممکن است در رفتار صمیمی و محبت آمیز با مشکل روبرو شود. این می تواند ناشی از آناتومی غیر طبیعی مغز باشد که بر سلامت عاطفی و کنترل تکانه آنها تأثیر می گذارد. علائم پارافیلیا اغلب قبل از بلوغ مشهود است. فردی که مشغول رابطه جنسی است ممکن است در معرض خطر بیشتری از فروتوریسم باشد.

مردها در سنین 15 تا 25 سالگی بیشترین احتمال ابتلا به این بیماری را دارند. این وضعیت در برخی از مردان مسن و ناامن از نظر اجتماعی نیز مشاهده شده است. زنان معمولاً منبع مورد علاقه این رفتارها هستند.

بچه دوستی یا پدوفیلیا

پدوفیلیا که به آن اختلال پدوفیلیک یا پدوفیلیا نیز گفته می شود و به طور کلی بزرگسالان را تحت تأثیر قرار می دهد، با علاقه جنسی در برقراری ارتباط با کودکان کمتر از سن بلوغ و یا تلاش برای انجام اعمال جنسی با کودکان بزرگسال مشخص می شود که در واقع کودک آزاری نیز محسوب می شود. پدوفیلیا رابطه مقعدی بین دو مرد به خصوص یک مرد مسن و یک پسر بچه است. در اینجا کودک منفعل «کاتامیت» نامیده می شود.

پارافیلیا به عنوان یک اختلال پارافیل شناخته می شود تنها در صورت رعایت یک یا چند معیار زیر:

علاقه یا میل باعث ایجاد پریشانی یا آسیب اجتماعی در فرد آسیب دیده می شود، به دلایلی که با عدم تأیید جامعه ارتباط ندارد. این رفتار یا عمل ذاتاً شامل آسیب رساندن به دیگران است یا متوجه افراد ناخواسته یا افرادی است که قادر به دادن رضایت قانونی نیستند (مثلاً به دلیل سن آنها). در تشخیص اختلال پدوفیل DSM-5 همچنین تصریح می کند که میل یا عمل مورد نظر باید حداقل شش ماه برای تشخیص بالینی وجود داشته باشد و فرد مبتلا باید حداقل 16 سال سن و حداقل 5 سال بزرگتر از کودک (یا کودکان) باشد.

انحراف جنسی

مازوخیسم

این اختلال لذت جنسی از دریافت درد جسمی یا روانی است. این اصطلاح از رمان نویس اتریشی لئوپولد فون ساخر- مازوخ (1895-1836) گرفته شده است که در مورد خواسته های جنسی مازوخیستی خود مطالبی نوشت. مازوخیسم جنسی نوعی پارافیلیا است، اما بیشتر افرادی که رفتار مازوخیستی دارند، معیارهای بالینی اختلال پارافیلا را برآورده نمی کنند که مستلزم آن است که رفتار، تخیلات یا اصرارهای شدید فرد منجر به پریشانی یا اختلال قابل توجه عملکرد بالینی در او شود. این شرایط باید 6 ماه به طور پیوسته نیز وجود داشته باشد.

شیوع شکل پارافیلیا اختلال مازوخیسم جنسی ناشناخته است. با این حال، یک گزارش واحد از داده های یک نظر سنجی در استرالیا (2001 تا 2002) نشان داد که 2.2٪ از مردان و 1.3٪ از زنان گزارش کرده اند که در 12 ماه گذشته در مازوخیسم جنسی و یا سادیسم درگیر شده اند.

تخیلات سادومازوخیستی و رفتار جنسی بین بزرگسالان هم جنس بسیار رایج است. فعالیت مازوخیستی تمایل به انجام تشریفاتی و طولانی مدت دارد. برای اکثر شرکت کنندگان، تحقیر و ضرب و شتم به سادگی انجام می شود. شرکت کنندگان می دانند که این یک بازی است و با احتیاط از تحقیر یا آسیب دیدگی واقعی جلوگیری می کنند. با این حال، برخی از مازوخیست ها با گذشت زمان شدت فعالیت خود را افزایش می دهند، به طور بالقوه منجر به آسیب جدی یا مرگ می شود.

فعالیتهای مازوخیستی ممکن است حالت ارجح یا انحصاری تولید هیجان جنسی داشته باشد. مردم ممکن است تخیلات مازوخیستی خود را در مورد خود اجرا کنند به عنوان مثال توسط:

  • سوراخ کردن پوست خود
  • اعمال شوک های الکتریکی
  • سوزاندن خود

یا ممکن است به دنبال شریکی بروند که یک سادیست جنسی است. شریک جنسی ای که:

  • چشمشان را می بندد
  • شلاقشان میزند
  • با ادرار یا مدفوع کردن تحقیرشان می کند
/// شماره های تماس ///

تماشاگری جنسی یا چشم چرانی

این افرادلذت جنسی را از مشاهده یک فرد برهنه یا فعالیت جنسی دیگران به دست می آورند. چشم چرانی به عنوان علاقه به مشاهده افراد بی خبر در حال عوض کردن لباس خود، افراد برهنه و یا افراد مشغول به فعالیت های جنسی، تعریف می شود. علاقه این افراد معمولاً بیشتر در تماشاکردن است نه مورد تماشا بودن.

فردی که مشغول تماشاست، تماشاگر نامیده می شود عنصر اصلی تماشاگری جنسی این است که شخصی که تحت تماشا قرار دارد، نمی داند که تحت مشاهده قرار گرفته است. این فرد معمولاً در مکانی است که انتظار محرمانه بودن آن را دارد مانند خانه یا مکان خصوصی.

تماشاگری جنسی مسئولانه چگونه است؟

تماشاگری جنسی، به ذات خود، نشان می دهد که یک طرف به فعالیت رضایت نمی دهد. اگر تمایلات تماشاگری جنسی دارید، روش هایی وجود دارد که آنها را بدون نقض رضایت یا حق حریم خصوصی شخص با مسئولیت پذیری برآورده کنید.

پورنوگرافی

پورنوگرافی ژانر نسبتاً محبوب تماشاگران جنسی است. در حالی که برخی از فیلم های این ژانر ممکن است نقض حریم خصوصی شخصی باشد، اما گزینه های متنوعی وجود دارد که شامل احزاب موافق است.

نقش آفرینی

اگر گزینه عملی تری را ترجیح می دهید، در مورد نقش آفرینی با شرکای موافق صحبت کنید. شما می توانید به تعداد دلخواه سناریوهایی را تنظیم کنید که از جمله تماشای آنها از راه دور یا حتی فیلمبرداری باشد.

بعلاوه، برخی از جوامع یا سازمانهای مثبت جنسیتی افراد و زوجین را به انجام تنظیمات گروهی یا یک به یک دعوت می کنند تا درگیر اکتشاف جنسی شوند. با جستجوی آنلاین یا استفاده از برنامه اختصاصی برای ارتباط با افرادی که علایق جنسی مشابهی دارند، یک گروه محلی پیدا کنید.

انحرافات جنسی

پادکست ها

اگر با کمی تخیل مشکلی ندارید، بارگیری پادکست های وابسته به عشق شهوانی را زیر نظر بگیرید. پادکست ها اگرچه یک رسانه تصویری نیستند، به شما این امکان را می دهند که به شخصی که مشغول فعالیت جنسی است گوش فرا دهید و یا داستانی را که از منظر تماشاگری جنسی بیان می شود دنبال کنید.

سادیسم

سادیسم رضایت جنسی از تحمیل درد جسمی یا روانی به دیگران است. این اصطلاح از مارکی دو ساد فرانسوی (1814-1740) گرفته شده است که از آسیب رساندن و حتی کشتن شریک های جنسی زن خود بسیار لذت می برد. افراد مبتلا به اختلال سادیسم جنسی یا با اصرار شدید وارد عمل می شوند و یا دارای تخیلاتی ناتوان کننده و آزار دهنده با مضامین سادیست جنسی هستند. این شرایط باید 6 ماه به طور پیوسته وجود داشته باشد.

سادیسم جنسی نوعی پارافلیا و انحراف جنسی است، اما رفتار سادیستیک خفیف یک عمل جنسی مشترک بین بزرگسالان دارای رضایت است، دامنه آن معمولاً محدود است، مضر نیست و معیارهای بالینی اختلال پارافیلا را برآورده نمی کند.

اکثر سادیست های جنسی خیالات مداوم دارند که در آن هیجان جنسیشان ناشی از رنج تحمیل شده به همسر، رضایت یا عدم رضایت آن است. وقتی با شرکای بدون رضایت این عمل انجام می شود، سادیسم جنسی فعالیت مجرمانه ای است و احتمالاً تا زمان دستگیری سادیست ادامه خواهد داشت. با این حال، سادیسم جنسی مترادف با تجاوز جنسی نیست. سادیسم جنسی در کمتر از 10٪ متجاوزان تشخیص داده می شود اما در 37 تا 75٪ افرادی که مرتکب قتلهای جنسی شده اند وجود دارد.

سادیسم جنسی به ویژه هنگامی که با اختلال شخصیت ضد اجتماعی در ارتباط باشد خطرناک است. این ترکیب اختلالات به ویژه در برابر هر نوع درمان روانپزشکی مقاومت بالایی دارند.

درمان انحرافات جنسی

غیر عادی است که افراد مبتلا به اختلال سادیسم جنسی به تنهایی به دنبال درمان بروند. در عوض، افراد مبتلایی که در ارتکاب جرمی مرتبط دستگیر شده اند، طبق قانون مجبور هستند که به یک روانشناس یا روانپزشک که می تواند ارزیابی را انجام دهد مراجعه کنند. درمان اختلال سادیسم جنسی معمولاً شامل روان درمانی و دارو است.

درمان شناختی - رفتاری می تواند به فرد کمک کند تا الگوهای تحریک جنسی را تشخیص داده و پاسخ های جدید و سالم را بیاموزد. یک روش درمانی معروف به بازسازی شناختی می تواند به فرد کمک کند تا الگوهای تفکر تحریف شده را شناسایی و بر آنها غلبه کند. داروهای ضد افسردگی که مواد شیمیایی مغز را متعادل می کند و رفتارهای تکانشی را کاهش می دهد یا داروهای ضد آندروژنیک که سرکوب جنسی را سرکوب می کنند نیز ممکن است برای درمان اختلال سادیسم جنسی استفاده شود.

منابع: bestonhealth، healthline، britannica، msdmanuals و psychologytoday

افزودن نظر:
CAPTCHA
ورود / عضویت
صفحه اصلی ذهن و دارو سنجش هوش و استعدادیابی کارگاه ها همکاری با مکث طرف های قرارداد تماس با مکث