22006198 021

انواع انحرافات جنسی و علت آن ها

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(17 رای)
انواع انحرافات جنسی و علت آن ها

انواع انحرافات جنسی یا پارافیلیاها محرک های جنسی هستند که از حالت بهنجار کلاسیک فاصله گرفتند که باعث آسیب زدن به خود و دیگران می شوند. اما در ابتدا اصلا پارافیلیا (paraphilia) به چه معنا است؟ این اصطلاح پارافیلیک به مواردی اختصاص می یاید که در آنها تکانه های جنسی و رویابافی به صورت رفتاری منحرفانه بروز میکند، این افراد به صورت بهنجار قادر به رابطه جنسی نیستند و نیاز به درمان دارند. در همین راستا انواع انحرافات جنسی و علت آن ها را که باعث آسیب های زیاد روانی برای افراد میشود را در این مقاله بررسی میکنیم. در نظر داشته باشید که پارافیلیا منحصراً در مردان یافت می شود. وقتی ادعا می شود که یک زن درگیر رفتار جنسی مشکل زا شده است، باید به دنبال توضیحات غیرپارافیلیک برای آن رفتار بود.

انواع پارافیلیا انحرافات جنسی

پارافیلیا تعداد زیادی اختلال دارد که در این قسمت به نام آنها اشاره میکنیم و در ادامه توضیحی در مورد هر کدام از اختلالات می دهیم.

 • عورت نمایی یا نمایشگری جنسی (exhibitionism)
 • یادگارخواهی (fetishism)
 • مالش دوستی (frotteurism)
 • بچه بازی (pedophilia)
 • آزارخواهی جنسی (sexual mazochism dirode)
 • آزارگری جنسی (sexual sadism disorde)
 • مبدل پوشی (transvetism)
 • هرزه درایی تلفنی و کامپیوتری (scatologia)
 • مرده خواهی (necrophilia)
 • عضوخواهی (partialism)
 • حیوان خواهی (zoophilia)
 • مدفوع خواهی (coprophagia)
 • ادرارخواهی (urophilia)

درمان عورت نمایی (Exhibitionism)

عورت نمایی یا بدن نمایی یکی از انواع انحرافات جنسی است، عورت نمایی هنگامی است که فرد از آشکار کردن ناحیه تناسلی و افشای اندام تناسلی خود برای تحریک جنسی در انظار عمومی لذت جنسی می برد. برخی از این مردان از شوک دادن به زن، لذت جنسی می برند. چه چیزی باعث می شود که یک فرد یک عورت نما شود؟ برخی از عوامل خطر برای ایجاد اختلال عورت نمایی عبارتند از سوء استفاده جنسی در گذشته، اختلال شخصیت ضد اجتماعی، مصرف الکل یا مواد، عزت نفس پایین و مورد سو استفاده قرار گرفتن در دوران گذشته. میزان شیوع اختلال نمایشی در انواع انحرافات جنسی ناشناخته است اما تقریباً منحصراً در مردان رخ می دهد. Triolismیا مقاربت جنسی سه نفری نوعی عورت نمایی است، هنگامی که دو نفر فعالیت جنسی دارند و شخص سوم آنها را تماشا میکند، شخص سوم شخصی است که از مشاهده شخص برهنه یا دارای فعالیت جنسی لذت جنسی می برد.

پیشنهاد میکنیم بخوانید: کاکولدیسم یا بی غیرتی جنسی

عورت نمایی از انحرافات جنسی

درمان فتیشیسم (fetishism) یا شی پرستی

فتیشیسم هم یکی دیگر از انواع انحرافات جنسی البته تحت شرایط مشروط می تواند باشد، فتشیسم های مختلف زمانی رخ می دهد که فرد بر روی برخی از اشیا (که به آن فتیش می گویند) یا بر قسمتی از بدن شخص دیگری از نظر جنسی متمرکز میشود. در بیشتر موارد، این افراد برای تحریک جنسی به شی خاصی احتیاج دارند. نمونه هایی از فتیش جنسی شامل قسمت هایی از بدن مانند پا، مو، سینه یا باسن یا نوع خاصی از مواد فیزیکی (به عنوان مثال چرم، ابریشم) یا اشیایی مانند کفش، کیف پول، دستمال یا لباس زیر است.

 • نکته: توجه داشته باشید اگر فرد علاقه مند به کفش یا جوراب باشد اختلال نمی باشد بلکه باید فرد ابژه جنسی خود را تغییر داده باشد.

درمان مالش دوستی (Frotteurism)

مالش دوستی که یکی دیگر از انواع انحرافات جنسی می باشد بسیار آسیب زا است. مالش دوستی عملی است برای به دست آوردن لذت جنسی از طریق مالیدن قسمتی از بدن به ویژه دستگاه تناسلی بر روی شخص دیگر یا مالیدن شیئی است که به عنوان یک فتیش عمل می کند. شخصی که با مالش دادن به شخصی بدون رضایت، معمولاً در یک مکان شلوغ، تحریک جنسی می شود، ممکن است دچار اختلال جنسی به نام فتوریسم باشد. مالش دوستی نوعی علاقه پارافیل یا پارافلیا است. این اختلال کاملاً شناخته شده نیست و مشخص نیست که چقدر در عموم مردم رایج است. برخی تحقیقات نشان می دهد که ممکن است حدود 30% از مردان در برخی از زمان ها دست به اقدامات فتروتورولوژیکی زده باشند.

تعریف دقیق مالش دوستی: فروتوریسم عبارت است از لمس یا مالیدن اندام تناسلی خود بر روی شخص دیگری بدون رضایت او برای کسب لذت جنسی یا رسیدن به ارگاسم است. ویژگی اساسی این اختلال تکراری بودن این رفتار است.

علائم مالش دوستی

مالش دوستی به طور خاص با رفتار فانتزی یا واقعی برقراری ارتباط جنسی با دیگران در یک مکان عمومی سروکار دارد. معمولاً این شامل مالیدن ناحیه لگن یا ناحیه آلت تناسلی در مقابل فرد بدون رضایت است. مالش دوستی به طور بالینی به عنوان درگیر شدن در این رفتارها یا داشتن این تخیلات در طی یک دوره حداقل شش ماهه تعریف می شود. اگر این افکار یا اعمال با عملکرد روزمره تداخل داشته باشد، ممکن است شما مبتلا به فتوریسم باشید.

پیشنهاد میکنیم بخوانید: ساتیریازیس پر کاری جنسی

درمان بچه دوستی یا پدوفیلیا

پدوفیلیا که یکی از معروف ترین و شایع ترین اختلالات در انواع انحرافات جنسی پارافیلیا است. پدوفیلیا که به آن اختلال پدوفیلیک یا پدوفیلیا نیز گفته می شود و به طور کلی بزرگسالان مذکر را تحت تأثیر قرار میدهد، با علاقه جنسی در برقراری ارتباط با کودکان کمتر از سن بلوغ و یا تلاش برای انجام اعمال جنسی با کودکان بزرگسال مشخص میشود که در واقع کودک آزاری نیز محسوب میشود. پدوفیلیا رابطه مقعدی بین دو مرد به خصوص یک مرد مسن و یک پسر بچه است. در اینجا کودک منفعل «کاتامیت» نامیده می شود. درمان پدوفیلیا معمولا باتوجه به عواقب قانونی که برای فرد دارد اولین اقدام او مقاومت برای درمان است ولی باید بداند که مراکز مشاوره تنها سعی در درمان آن فرد دارند.

پدوفیل به عنوان یک اختلال پارافیل شناخته می شود تنها در صورت رعایت یک یا چند معیار زیر:

علاقه یا میل باعث ایجاد پریشانی یا آسیب اجتماعی در فرد آسیب دیده می شود، به دلایلی که با عدم تأیید جامعه ارتباط ندارد. این رفتار یا عمل ذاتاً شامل آسیب رساندن به دیگران است یا متوجه افراد ناخواسته یا افرادی است که قادر به دادن رضایت قانونی نیستند (مثلاً به دلیل سن آنها). در تشخیص اختلال پدوفیل DSM-5 همچنین تصریح می کند که میل یا عمل مورد نظر باید حداقل شش ماه برای تشخیص بالینی وجود داشته باشد و فرد مبتلا باید حداقل 16 سال سن و حداقل 5 سال بزرگتر از کودک (یا کودکان) باشد.

انحراف جنسی

درمان مازوخیسم جنسی

یکی از انواع انحرافات جنسی رایج مازوخیسم است. مازوخیسم لذت جنسی از دریافت درد جسمی یا روانی است که در بین انواع انحرافات جنسی شایع است. این اصطلاح از رمان نویس اتریشی لئوپولد فون ساخر- مازوخ (1895-1836) گرفته شده است که در مورد خواسته های جنسی مازوخیستی خود مطالبی نوشت. مازوخیسم جنسی نوعی پارافیلیا است، اما بیشتر افرادی که رفتار مازوخیستی دارند، معیارهای بالینی اختلال پارافیلا را برآورده نمی کنند که مستلزم آن است که رفتار، تخیلات یا اصرارهای شدید فرد منجر به پریشانی یا اختلال قابل توجه عملکرد بالینی در او شود. این شرایط باید 6 ماه به طور پیوسته نیز وجود داشته باشد.

شیوع شکل پارافیلیا اختلال مازوخیسم جنسی ناشناخته است. با این حال، یک گزارش واحد از داده های یک نظر سنجی در استرالیا (2001 تا 2002) نشان داد که 2.2٪ از مردان و 1.3٪ از زنان گزارش کرده اند که در 12 ماه گذشته در مازوخیسم جنسی و یا سادیسم درگیر شده اند.

تخیلات سادومازوخیستی و رفتار جنسی بین بزرگسالان هم جنس بسیار رایج است. فعالیت مازوخیستی تمایل به انجام تشریفاتی و طولانی مدت دارد. برای اکثر شرکت کنندگان، تحقیر و ضرب و شتم به سادگی انجام می شود. شرکت کنندگان می دانند که این یک بازی است و با احتیاط از تحقیر یا آسیب دیدگی واقعی جلوگیری می کنند. با این حال، برخی از مازوخیست ها با گذشت زمان شدت فعالیت خود را افزایش می دهند، به طور بالقوه منجر به آسیب جدی یا مرگ می شود.

فعالیتهای مازوخیستی ممکن است حالت ارجح یا انحصاری تولید هیجان جنسی داشته باشد. مردم ممکن است تخیلات مازوخیستی خود را در مورد خود اجرا کنند به عنوان مثال توسط:

 • سوراخ کردن پوست خود
 • اعمال شوک های الکتریکی
 • سوزاندن خود

یا ممکن است به دنبال شریکی بروند که یک سادیست جنسی است. شریک جنسی ای که:

 • چشمشان را می بندد
 • شلاقشان میزند
 • با ادرار یا مدفوع کردن تحقیرشان می کند

درمان تماشاگری جنسی (voyeurism)

تماشاگران جنسی لذت جنسی را از مشاهده یک فرد برهنه یا فعالیت جنسی دیگران به دست می آورند. چشم چرانی به عنوان علاقه به مشاهده افراد بی خبر در حال عوض کردن لباس خود، افراد برهنه و یا افراد مشغول به فعالیت های جنسی، تعریف می شود. علاقه این افراد معمولاً بیشتر در تماشاکردن است نه مورد تماشا بودن. فردی که مشغول تماشاست، تماشاگر نامیده می شود عنصر اصلی تماشاگری جنسی این است که شخصی که تحت تماشا قرار دارد، نمی داند که تحت مشاهده قرار گرفته است. این فرد معمولاً در مکانی است که انتظار محرمانه بودن آن را دارد مانند خانه یا مکان خصوصی.

پیشنهاد میکنیم بخوانید: داستان جورج مورفی مبتلا به تماشگری جنسی

انحرافات جنسی

درمان سادیسم جنسی (sexual sadism disorde)

سادیسم رضایت جنسی از تحمیل درد جسمی یا روانی به دیگران است. این اصطلاح از مارکی دو ساد فرانسوی (1814-1740) گرفته شده است که از آسیب رساندن و حتی کشتن شریک های جنسی زن خود بسیار لذت می برد. افراد مبتلا به اختلال سادیسم جنسی یا با اصرار شدید وارد عمل می شوند و یا دارای تخیلاتی ناتوان کننده و آزار دهنده با مضامین سادیست جنسی هستند. این شرایط باید 6 ماه به طور پیوسته وجود داشته باشد. سادیسم جنسی نوعی پارافلیا و انحراف جنسی است، اما رفتار سادیستیک خفیف یک عمل جنسی مشترک بین بزرگسالان دارای رضایت استپ، دامنه آن معمولاً محدود است، مضر نیست و معیارهای بالینی اختلال پارافیلا را برآورده نمی کند.

پیشنهاد میکنیم بخوانید: داستان ژنرال و فیلسوف سادیسمی

اکثر سادیست های جنسی خیالات مداوم دارند که در آن هیجان جنسیشان ناشی از رنج تحمیل شده به همسر، رضایت یا عدم رضایت آن است. وقتی با شرکای بدون رضایت این عمل انجام می شود، سادیسم جنسی فعالیت مجرمانه ای است و احتمالاً تا زمان دستگیری سادیست ادامه خواهد داشت. با این حال، سادیسم جنسی مترادف با تجاوز جنسی نیست. سادیسم جنسی در کمتر از 10٪ متجاوزان تشخیص داده می شود اما در 37 تا 75٪ افرادی که مرتکب قتلهای جنسی شده اند وجود دارد. سادیسم جنسی به ویژه هنگامی که با اختلال شخصیت ضد اجتماعی در ارتباط باشد خطرناک است. این ترکیب اختلالات به ویژه در برابر هر نوع درمان روانپزشکی مقاومت بالایی دارند.

درمان مبدل پوشی (transvestism)

در راستای بررسی درمان انحرافات جنسی یا پارافیلیا نوبت به اختلال مبدل پوشی می رسد. در اختلال مبدل پوشی یا transvestism که بین زنان و مردان مشترک است، فرد با پوشیدن لباس جنس مخالف و تظاهر به رفتارهای آنها به رضایت و تحریک جنسی دست می یابد. لازم به ذکر است این اختلال کاملاً متمایز از دگر باش و ترنس است.

اصولاً افراد مبتلا به این اختلال تمایلی به درمان ندارند زیرا عادات حاصل از این اختلال برای آنها لذت بخش است. اما بدون شک بازخورد منفی جامعه و شرم حاصل از این رفتار برای آنها بار منفی روانی به همراه دارد. به همین دلیل در طیف وسیعی از آنها میتوان شاهد افسردگی و اضطراب بود. از طرف دیگر افراد مبتلا به مبدل پوشی در هنگام اضطراب به پوشیدن لباس جنس مخالف تمایل بیشتری پیدا میکنند. برای درمان این اختلال از درمان شناختی رفتاری (با تمرکز بر روی خودآگاهی منفی) استفاده می شود. در این درمان فرد با مشکلات موجود مواجه و به صورت واقع گرایانه به دنبال راهکار میگردد. در کنار جلسات تراپی استفاده از داروهای ضد افسردگی نیز میتواند کارساز باشد.

 • علت مبدل پوشی چیست؟ علت اختلال مبدل پوشی ناشناخته است. گزارش شده است که لباس پوشیدن متقاطع باعث ایجاد هیجان در دوران کودکی می شود که می تواند در دوران بلوغ به تحریک جنسی تبدیل شود. اگر فرد پیر شود و این تمرین تکرار و تشویق شود، حتی با کاهش لذت جنسی ممکن است میل به لباس پوشیدن بیشتر شود.
 • مبدل پوشی از چه زمانی شناخته شد؟ ترنس وستیسم یا مبدل پوشی که به آن لباس پوشیدن متقابل نیز می گویند، عمل پوشیدن لباس های جنس مخالف. اصطلاح transvestism پس از انتشار در سال 1910 Die Transvestiten (Tranvestites)، اثری توسط پزشک آلمانی Magnus Hirschfeld، مورد استفاده قرار گرفت.

درمان هرزه درایی تلفنی و کامپیوتری (scatologia)

یکی دیگر از انحرافات جنسی که در بسیاری از مواقع عادی تلقی میشود، هرزه درایی تلفنی و کامپیوتری است. در این اختلال فرد با استفاده از کلمات وقیحانه و زشت در پشت تلفن و یا در چت به رضایت جنسی دست می یابد. در بسیاری از مواقع افراد مبتلا به این اختلال به تجربه رابطه حضوری با شریک جنسی خود علاقمند نیستند. به همین دلیل ترجیح میدهند با یک مکالمه تلفنی و یا چت اقدام به خود ارضایی کنند. برخی از افراد مبتلا به مبدل پوشی از این روش برای رسیدن به رضایت جنسی استفاده میکنند. این بدان معنا است که آنها با ماهیت جنس مخالف اقدام به برقرای تماس تلفنی و چت میکنند.

پیشنهاد میکنیم بخوانید: عوارض سکس چت

درمان هرزه درایی تلفنی و کامپیوتری (scatologia)

درمان مرده خواهی (necrophilia)

در اختلال مرده خواهی فرد به برقراری رابطه با اجساد گرایش دارد. علت این گرایش جنسی میتواند به عوامل روانشناختی متفاوتی مربوط شود. اما به طور کلی این دسته از افراد به علتهای مانند؛ هوش پایین، آسیب های مغزی، ترومای بزرگ PTSD عزت نفس بسیار پایین به اجساد گرایش پیدا می کنند زیرا در این رابطه هرگز خبری از طرد شدن نیست. از طرف دیگر برخی از مشکلات کودکی، ترس از مرگ، ترس از جسد نیز میتواند منجر به بروز این گرایش شود. از این رو میتوان با کمک متخصصان (سکس تراپیست) این حوزه علت این اختلال را ریشه یابی و اقدام به درمان کرد.

درمان عضو خواهی (partialism)

انحرافات جنسی میتوانند خود را با گرایش بیش از اندازه به یکی از اعضای بدن نشان دهد. بدون شک ایجاد تنوع در رابطه جنسی موجب لذت بخش شدن این نیاز طبیعی میشود. اما در برخی از مواقع فرد تنها با برقراری ارتباط با یک عضو خاص به رضایت جنسی دست می یابد. به طور مثال در اختلال اورالیسم فرد مبتلا فقط زمانی ارضا میشود که از رابطه دهانی استفاده شود. گرایش عضو خواهی مانع از برقراری رابطه جنسی طبیعی میشود از این رو ریشه یابی علت بروز این اختلال الزامی است. بهترین راهکار برای درمان درمان انحرافات جنسی یا پارافیلیا بهره بردن از روش های درمانی متخصصان این حوزه است.

درمان حیوان خواهی (zoophilia)

از دیگر انحرافات جنسی که بیشتر در بین افرادیکه با حیوانات سروکار دارند دیده میشود، میتوان به حیوان خواهی اشاره کرد. در این اختلال فرد علی رغم دسترسی داشتن به رابطه انسانی، به حیوانات گرایش دارد. در واقع آنها از تخیل برقراری ارتباط با حیوانات لذت میبرند. ریشه بروز این اختلال میتواند به عادت برگردد. در بسیاری از مواقع ناکامی در روابط طبیعی نیز میتواند منجر به بروز آن شود. با توجه به اینکه درمان انحرافات جنسی یا پارافیلیا نیازمند بررسی و ریشه یابی اصولی است لازم است برای درمان این اختلال نیز مراجعه به متخصصان مرکز مشاوره اینجا مکث در اولویت هر امری قرار گیرد.

درمان مدفوع خواهی (coprophagia)

گاهی انحرافات جنسی خود را با مدفوع خواهی نشان میدهد. در این انحراف فرد به خوردن مدفوع شریک جنسی خود علاقمند است و از این طریق به رضایت دست می یابد. در برخی مواقع فرد مبتلا با مدفوع کردن بر روی شریک جنسی خود ارضا میشود. این شکل از رابطه ممکن است با تنقیه مدفوع در حین رابطه نیز همراه باشد. بدون شک این شکل از رابطه جنسی بار روانی بسیار زیادی را برای فرد و شریک جنسی او به همراه دارد. برای درمان این بیماری حضور در جلسات تراپی میتواند مفید واقع شود.

پیشنهاد می کنیم این مقاله را حتما بخوانید: سکس تراپی و درمان انحرافات و اختلالات جنسی

درمان ادرار خواهی (urophilia)

ادرار خواهی نوعی دیگر از انحرافات جنسی است که در آن فرد با ادرار به رضایت جنسی دست می یابد. افراد مبتلا به این اختلال یا بر روی شریک جنسی خود ادرار میکنند و یا از ادرار کردن شریک جنسی خود لذت می برند. به منظور درمان انحرافات جنسی یا پارافیلیا لازم است که فرد به صورت دائمی تحت درمان های روانشناختی قرار گیرد.

درمان خودارضایی (masturbation)

درمان خود ارضایی نیز در درمان انحرافات جنسی یا پارافیلیا جای میگیرد. بسیاری از افراد به علت عدم دسترسی داشتن به روابط طبیعی به خودارضایی روی می آورند. در واقع خود ارضایی یکی از شیوه های طبیعی دستیابی به رضایت جنسی است. اما اگر این رفتار به عادت تبدیل شود بدون شک مشکل زا خواهد شد. از طرف دیگر برخی از افراد علی رغم دسترسی داشتن به رابطه طبیعی نمیتوانند به رضایت دست یابند و حتماً باید اقدام به خود ارضایی کنند.

خود ارضایی گاهی با سایر اختلالات جنسی نیز همراه است. به طور مثال در ادرار یا مدفوع خواهی فرد با دیدن ادرار و مدفوع شریک جنسی خود اقدام به خودارضایی میکند. افراد مبتلا به این اختلال تنها با خودارضایی به رضایت دست می یابند. بنابراین این اختلال نیز مانند سایر اختلالات مانع از شکل گیری رابطه طبیعی میشود. برای درمان انحرافات جنسی یا پارافیلیا مانند خودارضایی مراجعه به یک مرکز مشاوره کاملا تخصصی الزامی است. در طی جلسات تراپی امکان ریشه یابی اختلال وجود دارد. در بسیاری از مواقع درمان ریشه ای این قبیل مشکلات میتواند به درمان کلی اختلال کمک کند.

درمان انحرافات جنسی یا پدوفیلیا

غیر عادی است که افراد مبتلا به اختلال سادیسم جنسی به تنهایی به دنبال درمان بروند. در عوض، افراد مبتلایی که در ارتکاب جرمی مرتبط دستگیر شده اند، طبق قانون مجبور هستند که به یک سکس تراپیست یا روانپزشک و یا کلینیک مشکلات زناشویی که می تواند ارزیابی را انجام دهد مراجعه کنند. درمان اختلال سادیسم جنسی معمولاً شامل روان درمانی و دارو است.

درمان شناختی - رفتاری می تواند به فرد کمک کند تا الگوهای تحریک جنسی را تشخیص داده و پاسخ های جدید و سالم را بیاموزد. یک روش درمانی معروف به بازسازی شناختی می تواند به فرد کمک کند تا الگوهای تفکر تحریف شده را شناسایی و بر آنها غلبه کند. داروهای ضد افسردگی که مواد شیمیایی مغز را متعادل می کند و رفتارهای تکانشی را کاهش می دهد یا داروهای ضد آندروژنیک که سرکوب جنسی را سرکوب می کنند نیز ممکن است برای درمان اختلال سادیسم جنسی استفاده شود.

آسیبهای انحرافات جنسی یاپارافیلیا در زندگی زناشویی:

 • برای خود فرد یا همسر (به دلیل ترجیحات مختلف جنسی) اضطراب قابل توجهی ایجاد میشود.
 • بین زوجین و روابط آنها (به دلیل انتظارات غیرواقعی) مشکلاتی ایجاد میکند.
 • تحریک نشدن اندام های جنسی بدون اشیا سوء برداشت ایجاد میکند.
 • همراه بودن شهوت، احساس گناه، اضطراب و آسیب جسمی و روحی در زندگی زناشویی.

علل و عوامل خطر در انواع انحرافات جنسی

از نظر علمی هیچ دلیل یا فاکتور خطر برای این اختلال وجود ندارد. به هر حال نظریه هایی وجود دارد. شخصی که به طور تصادفی در میان جمعیت به شخصی ساییده شود و تحریک جنسی شود، ممکن است بخواهد آن تجربه را تکرار کند. این قسمت می تواند جایگزین روشهای سنتی دستیابی به برانگیختگی جنسی شود.

 • آسیب های دوران کودکی، مانند سوء استفاده جنسی یا اختلال اضطراب، می تواند فرد را از داشتن رشد روان جنسی عادی باز دارد. افراد مبتلا به این بیماری ممکن است احساس کنند که تماس با یک غریبه نوعی پیش بازی و صمیمیت است.
 • دلیل احتمالی دیگر این رفتار این است که فرد ممکن است در رفتار صمیمی و محبت آمیز با مشکل روبرو شود. این می تواند ناشی از آناتومی غیر طبیعی مغز باشد که بر سلامت عاطفی و کنترل تکانه آنها تأثیر می گذارد. علائم پارافیلیا اغلب قبل از بلوغ مشهود است. فردی که مشغول رابطه جنسی است ممکن است در معرض خطر بیشتری از فروتوریسم باشد.
 • مردها در سنین 15 تا 25 سالگی بیشترین احتمال ابتلا به این بیماری را دارند. این وضعیت در برخی از مردان مسن و ناامن از نظر اجتماعی نیز مشاهده شده است. زنان معمولاً منبع مورد علاقه این رفتارها هستند.

انحرافات جنسی چگونه درمان می شود؟

اکثر موارد پارافیلیا با رواندمانی کنترل می شوند تا به فرد کمک شود رفتار خود را اصلاح کند. داروها ممکن است به کاهش اجبار مرتبط با پارافیلیا و کاهش تعداد توهمات و رفتارهای انحرافی جنسی کمک کنند. در برخی موارد، برای افرادی که رفتارهای جنسی غیرطبیعی یا خطرناک را تجربه می کنند، هورمون تجویز می شود. بسیاری از این داروها با کاهش میل جنسی افراد کار می کنند.

درمان انحرافات جنسی چقدر موفقیت آمیز است؟

برای اینکه بیشترین تاثیر را داشته باشد، درمان پارافیلیا باید به صورت طولانی مدت انجام شود. عدم تمایل به رعایت درمان می تواند مانع موفقیت آن شود. ضروری است که افراد مبتلا به انحرافات غیرقانونی قبل از آسیب رساندن به دیگران یا ایجاد مشکلات قانونی برای خود، از کمک حرفه ای برخوردار شوند.

انواع رفتارهای جنسی غیرعادی چیست 2023؟

رفتارهای پارافیلیک به رفتارهایی اطلاق می شود که خارج از محدوده مرسوم رفتارهای جنسی تلقی می شوند. اینها شامل هشت پارافیلیای شناخته شده در DSM-IV می شود: نمایشگاه گرایی، فضول گرایی، پدوفیلیا، مازوخیسم جنسی، سادیسم جنسی، فتیشیسم ترانسوستیک، فتیشیسم، و فروترگرایی.

ساپیوسکسوال چیست؟

جذب شدن جنسی به افراد باهوش بالا Sapisexuality به این معناست که فرد از نظر جنسی جذب افراد باهوش بالا می شود، به طوری که آنها آن را مهمترین ویژگی در یک شریک زندگی می دانند. این یک کلمه نسبتا جدید است که در سال های اخیر محبوبیت بیشتری پیدا کرده است. این مواردی که در ادامه در مورد آن می گوییم هنوز جزو انحرافات جنسی انحرافات جنسی Sexual deviations شناخته نشده است.

دمیجنس گرا پانرومانتیک چیست؟

کسی که پانرومانتیک و غیرجنسی است، این پتانسیل را دارد که برای افراد با هر جنسیتی جذابیت عاشقانه داشته باشد، اما آنها فقط برای افرادی که پیوند عاطفی قابل توجهی با آنها دارند، جذابیت جنسی را احساس می کنند. افراد غیرجنس گرا پانرومانتیک می توانند هر جنسیتی را تشخیص دهند.

آیا من غیر جنسی هستم؟

هنگامی که شما غیرجنسی هستید، قبل از اینکه بتوانید از نظر جنسی جذب او شوید، به یک ارتباط عاطفی با کسی نیاز دارید. اما ممکن است هرگز از نظر جنسی به کسی علاقه نداشته باشید. شما می توانید بدون توجه به هویت جنسی یا سایر گرایش های جنسی خود غیرجنس گرا باشید.

آیا می توانید دمیرومانتیک باشید؟

اگر احساس می کنید که جذابیت رمانتیک را مانند دیگران تجربه نمی کنید یا ترجیح می دهید قبل از اینکه فردی را به سمت او جذب کنید، واقعاً خوب بشناسید، ممکن است دچار افسردگی شوید.

متضاد دمیسکوال چیست؟

فراجنسی/عاشقانه: پس از ملاقات اولیه با کسی، جذابیت از بین می رود (برعکس غیرجنسی/عاشقانه)

نپتونیک چیست؟

نپتونیک یا nomascsexual جذب زنان، افراد غیر دوتایی زنانه و افراد غیر دودویی خنثی است. همچنین می توان آن را به عنوان جذابیت برای همه جنسیت ها توصیف کرد، به جز مردان و/ یا افراد غیردودویی همسو با مرد/مرد.

چگونه بفهمم که دچار دمیرومانتیک هستم؟

چگونه بفهمیم دمیرومانتیک هستید؟

 • شما اغلب عاشق نمی شوید.
 • به ندرت له شدن را تجربه می کنید.
 • شما فقط عاشق افرادی هستید که دوستان صمیمی هستند.
 • شما هرگز عشق در نگاه اول را تجربه نکرده اید.
 • روابط شما به کندی پیش می رود.
 • شما از نظر جنسی به افراد بدون احساسات عاشقانه جذب می شوید.

آیا من دمیجنس گرا هستم یا خاکستری؟

افراد غیرجنسی ممکن است اغلب و شدیداً جذابیت جنسی را تجربه کنند، اما فقط با افرادی که نزدیکشان هستند. به طور مشابه، افراد خاکستری جنسی ممکن است متوجه شوند که وقتی جذابیت جنسی را تجربه می کنند، لزوماً با افرادی نیست که با آنها پیوند عاطفی نزدیکی دارند.

رایج ترین روابط جنسی چیست؟

جمعیت شناسی گرایش جنسی از منظر ویکی پدیا

نظرسنجی ها در فرهنگ های غربی به طور میانگین نشان می دهند که حدود 93% از مردان و 87% از زنان کاملاً دگرجنس گرا، 4% از مردان و 10% از زنان عمدتاً دگرجنس گرا، 0.5% از مردان و 1% از زنان به عنوان دوجنس گرای یکسان شناخته می شوند. 0.5 درصد از مردان و 0.5 درصد از زنان عمدتاً همجنسگرا و 2 درصد از مردان و 0.5 درصد از زنان به طور کامل به این شکل هستند.

دمیرومانتیک در مقابل غیرجنسی چیست؟

دمیجنس گرایی به این معنی است که تا زمانی که سطحی از پیوند عاطفی را با او ایجاد نکرده باشید، نسبت به کسی احساس کشش جنسی نمی کنید. دمیرومانتیک به این معنی است که شما برای ایجاد جذابیت عاشقانه نسبت به یک شخص به این نوع پیوند نیاز دارید.

منابع: bestonhealth، healthline، britannica، msdmanuals و psychologytoday، webmd.com، britannica.com، journals.healio.com، pubmed.ncbi.nlm.nih.gov، psychiatrictimes.com

نظرات کاربران:
نارین
پاسخ به این نظر
1402/12/28

همسرمن دچار اختلال فوت فیتیشه وخیلی این موضوع برام ازار دهندس توروخدا بهم کمک کنید برای درمانش

0 0
شمیم
پاسخ به این نظر
1402/12/27

من دانشجوی روانشناسی هستم و از وقتی این رشته رو خوندم با مسائل عجیبی رو به رو شدم که اصلا فکرشم نمیکردم درکشور ما این مسائل وجود داشته باشه و این به نظرم بخش زیادیش الگو برداری شده از کشورهای غربی میتونه باشه

0 0
mohamad
پاسخ به این نظر
1402/12/26

مطلب بسیار جالبی بود ادم باورش نمیشه که اینجور انحرافات و مشکلات هم وجود داشته باشه واقعا ناراحت کنندس

0 0
فیروزه
پاسخ به این نظر
1402/11/17

شوهر من فیتیش پا داره و من این رو تازه متوجه شدم و نمیدونم باید چیکار کنم این فیتیش پا انحراف جنسیه؟ برم پیش درمانگر مشکل حل میشه

0 0
مژگان
پاسخ به این نظر
1402/11/15

همسرمن دچاراختلال جنسی بود و من این موضوع رو از زمان عقدمیدونستم ولی فکرمیکردم احتمالا بعد از ازدواج شرایط عوض میشه اما روزبه روز داره بدتر میشه و من واقعا دارم دیگه اذیت میشم زندگیمم دوست دارم و دلم میخواد راهی برای درمان پیدا کنم ایا امکانش هست؟

0 0
حیدر
پاسخ به این نظر
1402/7/28

سلام کتاب راز کنترل شهوت که به صورت کاملا رایگان و بدون هیچ گونه هزینه ای در گوگل وجود داره رو بخون و رها شو تا الان نیم میلیون نفر این کتاب رو خوندن و جواب گرفتن این کتاب سالها جواب خودش رو بس داده به عنوان مرجع اصلا نگران نباشین کسی که این کتاب رو نوشته یه زمانی اوضاعش از شما ها خیلی بدتر بود اما الان کتابش داره هزاران نفر رو نجات میده

0 0
narjes
پاسخ به این نظر
1400/7/22

سلام سوال من این هست که چطور باید قبل از ازدواج بفهمیم که طرف مقابل این اختلال هارو داره یا خیر من الان دارم با یه اقایی برای ازدواج اشنا میشم اما چیزی که همیشه ازش میترسم این هست که نکنه به اختلال جنسی خاصی مبتلا باشه حالا بقیه موارد و مشکلات رو میشه تا حدودی فهمید اما من احساس میکنم که اختلالات جنسی رو خیلی سخت میشه فهمید ایا واقعا راهی هست که بشه مطمعن شد فرد مورد نظر اختلال جنسی نداره؟

0 0
شبنم
پاسخ به این نظر
1400/6/23

ایا قانون برای این اختلالات مجازات تعریف کرده

0 0
raha
1400/7/6

تا جایی که من میدونم پدوفیلی مجازات داره چون تجاوز محسوب میشه اما بقیه اختلالارو نمیدونم ولی خ بکلا تو ایران قانون دربرابر مسائل جنسی خیلی ضعیف عمل میکنه حتی برای تجاوز وجود شاهد الزامیه که خیلی مسخرست بخاطر همین بعید میدونم که برای چیزی مثل عورت نمایی مجازات خاصی باشه ولی واقعا باید بررسی کنن ببینن چه روشی بهتره برای اینکه این مشکلات از بین برن

0 0
sara
پاسخ به این نظر
1399/8/10

تازه فهمیدم شوهر پست من سادیسم داره. هرگز معنی واقعی سادیسم را نمیدونستم. و آسیب جسمی و شکنجه روحی که از این کثافت ندیدم! الهی تکه تکه شَ! من بدبخت چطور باید با این آسیب روحی کنار بیام!!!

4 0
فانوس
1401/1/12

خوب کی متوجه شدی مگه؟ من خودم با چند نفر که آشنا شدم مازوخیسم داشتن برعکس شوهر تو و چیزای عجیبی میگفتن که اینجا نمیشه گفت

1 0
s.p
1400/6/29

سلام خب چرا دکتر نمیرید که مشکلتون حل بشه ؟ شاید مشکلی بود که بشه حلش کرد به هرحال الان هم شما هم اون به مشاور نیاز دارید چون شما هم اسیب زیادی دیدید باید حتما برید روانشناس وگرنه بعدا مشکلاتتون بیشتر میشه ادم یک بار زندگی میکنه باید مشکلات رو حل کنه تا بتونه با ارامش زندگی بکنه و این مشکلات چیزایی نیستن که با دعوا و بحث درست بشن چون شخصیت طرف همینه دیگه کاریش نمیشه کرد به جز اینکه یه متخصص تصمیم بگیره که چی بهتره

0 0
افزودن نظر:
captcha


تست های آنلاینتست آنلاین
آدرس مکثآدرس
تلفن مکث
رزرو آنلاین وقترزرو وقت
تماس با واتس اپواتس اپ