22006198 021

وظایف و تاثیر نوروفیدبک برای ورزشکاران چیست؟

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(2 رای)
وظایف و تاثیر نوروفیدبک برای ورزشکاران چیست؟

تاثیر نوروفیدبک برای ورزشکاران امروزه به عنوان یکی از راه های موفقیت و رسیدن به خواسته های آنان معرفی می شود. عملکرد های یک روانشناس همواره بر روی زندگی شخصی، اجتماعی و کاری فرد تاثیر خواهد گذاشت به عبارتی یکی از بزرگترین وظایف روانشناس ها در جامعه امروزی همین موضوع می باشد تا جایی که در زمان های سخت و برای تصمیم گیری های مهم نیازمند مشاوره با یک روانشناس هستیم. ورزشکاران متعددی در دنیا وجود دارند که حرفه اصلی آنان ورزش کردن است و بدین طریق امورات زندگی خود را می گذرانند، نه تنها این مورد بلکه برد یا باخت آنان در یک مسابقه ورزشی نشانه قدرت یا ضعف یک ملت است. به همین دلیل در چنین شرایطی تمامی فشارها و استرس های موجود بر روی ورزشکار قرار می گیرد.

وجود یک متخصص روانشناسی ورزشی می تواند عملکرد ورزشکاران در مسابقات را با تکنیک های متفاوت بهبود بخشد. یکی از روش های مورد استفاده که دارای نتیجه مثبتی نیز هست ابتدا بررسی تاثیر نوروفیدبک برای ورزشکاران و سپس انجام آن است. در این مقاله قصد داریم اطلاعاتی در زمینه نوروفیدبک بر روی ورزشکاران را در اختیار خوانندگان قرار دهیم.

روانشناسی ورزشی

روانشناسی ورزشی به انواع گفتار درمانی ها و رفتار درمانی ها که بر روی یک ورزشکار انجام می گیرد گفته می شود. گاهی افزایش استرس ناشی از مسابقات موجود، تداخل زندگی شخصی با زندگی حرفه ای، اتفاق افتادن یک پیشامد غیر منتظره و هر مورد دیگری که ممکن است ذهن یک انسان را درگیر نماید و موجب عدم تمرکز در بسیاری از کارها گردد در این حالت فرد نیازمند یک روانشناس ورزشی با عملکردی مناسب است، تا با کمک ها و روش های به روز و ساده یا گاهاً روش های پیشرفته موجود در علم روانشناسی بتواند به درمان و هرچه بهتر نمودن حال روحی و روانی یک ورزشکار کمک نماید.

یکی از روش های موجود تاثیر نوروفیدبک برای ورزشکاران است که به عنوان روش های پیشرفته در علم روانشناسی پزشکی امروزه مورد استفاده قرار می گیرد و همچنین به عنوان یک روش ثابت شده علمی آن را می شناسند. زمانی که یک ورزشکار از حالت روحی مناسبی برخوردار باشد می تواند بدون داشتن دغدغه و انواع مشکلات دیگر فوکوس خود را بر روی مسابقات و تمرین های خود قرار دهد تا بهترین نتیجه ممکن حاصل گردد. بسیاری از ورزش های موجود گروهی هستند در این صورت اگر تنها یکی از بازیکن ها عملکرد مناسبی نداشته باشد درصد احتمالی برنده شدن آن گروه پایین خواهد آمد. تاثیر نوروفیدبک برای ورزشکاران می تواند موجب عملکرد بهتر مغز و سیستم عصبی گردد، این در حالتی است که ورزشکار از توان بدنی خوبی برخوردار است و حال توان مغزی و عملکردی آن نیز بالا خواهد رفت.

تاثیر نوروفیدبک برای ورزشکاران

نوروفیدبک و اهداف آن چیست؟

نوروفیدبک روشی است که به وسیله آن عملکرد فیزیولوژیک بدن که مغز فرمان دهنده آن است را می توان بهبود بخشید و درصدد عملکرد بهتر و با سرعت بیشتر اندام ها بر آمد به عبارتی شکل دهی مجدد مغز است. مغز به عنوان فرمانروای بدن و عملکرد آن به عنوان وظایف مغز از مهم ترین ویژگی های داشتن یک بدن سالم است. هرچه مغز عملکرد سریع تر و دقیق تری داشته باشد سیستم عصبی محیطی و مرکزی دقیق تر عمل خواهد کرد.

ورزشکاران هر چه سرعت و دقت بالاتری داشته باشند و در عین حال استرس کمتری را تجربه نمایند نشانه گیری و موفقیت آنان دقیق تر و حتمی تر خواهد بود. نوروفیدبک یک عمل غیر تهاجمی در علم پزشکی است که فرد هیچگونه دردی را تحمل نخواهد کرد. در روش نوروفیدبک عملکردها و دستورات مغزی و اندام های بدن به شکل امواجی مخصوص بر روی نمایشگر کامپیوتری قابل مشاهده خواهد بود. در علم روانشناسی ورزشی با استفاده از این امواج و اشکال موجود به عملکرد بهتر اندام های بدن و سرعت بخشیدن به آنان کمک خواهد شد.

شیوه انجام این روش بدین گونه است که الکترودها و سنسور های مختلف را بر روی پیشانی و مغز قرار می دهند و این سنسورها توسط سیم های خاصی به نمایشگرها متصل هستند. پزشک معالج با دریافت اشکال های مختلف بر روی نمایشگر به صورت ناخودآگاه مغز را وادار به تمرین خواهد نمود و اشکالات موجود را تصحیح می نماید.

وظایف و تاثیر نوروفیدبک برای ورزشکاران چیست؟

یکی از ورزشکاران معروفی که از این سیستم برای بهبود عملکرد سیستم عصبی و مغزی خود استفاده نموده است رافائل نادال تنیسور موفق و ورزشکار برجسته جهانی است، با انجام نوروفیدبک و انتظار تاثیر نوروفیدبک برای ورزشکاران به صورت مثبت این فعالیت بر روی مغز این ورزشکار صورت پذیرفت، تاثیر های دریافت شده در این زمینه به قرار زیر بود:

  1. مشاهده بهبود عملکرد مغز بر روی اندام ها
  2. افزایش دامنه تمرکز فردی بر روی مسئله ای خاص
  3. کاهش برانگیختگی و کاهش حس دلشوره
  4. افزایش سرعت و قدرت در تصمیم گیری های ناگهانی
  5. افزایش سرعت عکس العمل در زمان برخورد با موارد متفاوت
  6. مقابله با افکارها و برداشت های منفی ورزشکاران
  7. کمک به کاهش اضطراب و استرس

این موارد همگی تاثیر نوروفیدبک برای ورزشکاران می باشد، در نظر داشته باشید تنها با انجام یک جلسه از این فعالیت فرد نمی تواند به نتیجه مطلوب دست یابد بلکه باید ابتدا روش های آسان تر و سپس از روش های طولانی مدت استفاده نماید تا در نهایت نتیجه مد نظر حاصل گردد. بهتر است برای هر چه بهتر شدن تاثیر نوروفیدبک برای ورزشکاران هم تعداد جلسات آن را افزایش داد و هم از طریق یک روانشناس ورزشی کارآمد و خبره کمک گرفت.

تاثیر پیشرفت ورزش همراه با علم روانشناسی مفید نوروفیدبک برای ورزشکاران

بعد از گذشت چندین جلسه از نوروفیدبک فرد آرام آرام تغییراتی را در جسم خود مشاهده خواهد نمود برای مثال پژوهشگران بر روی یک ورزشکار تیم ملی فوتبال قبل از انجام عمل نوروفیدبک سرعت دویدن را بررسی نمودند و بعد از تعداد جلسات متعدد برای بار دوم سرعت دویدن در هر ثانیه را به وسیله دستگاه های مخصوص اندازه گیری کردند، در نهایت نتیجه حاصل شده و داده های به دست آمده حاکی از آن بود که هر چه تعداد جلسات نوروفیدبک افزوده تر می شود سرعت دویدن فوتبالیست نیز افزایش پیدا می کرد.

نه تنها در این زمینه بلکه تحقیقات بر روی یک دانش آموز پشت کنکوری نشان می دهد که رفته رفته با انجام نوروفیدبک استرس موجود تحلیل پیدا کرده و مغز برای یادگیری و انجام مسائل آماده تر خواهد شد. در زمینه ورزش تمرکز، دقت، سرعت و عملکرد صحیح بسیار نکات مهمی هستند، به روش نوروفیدبک ورزشکاران می توانند قدرت خود را در این چهار مورد افزایش داده و پیشرفت چشمگیری را تجربه نمایند.

ورزشکاران برتر از نوروفیدبک بهره مند شده اند. در طول بیست سال گذشته، تعداد بیشتری از ورزشکاران حرفه ای از نوروفیدبک برای تمرینات ذهنی روزانه به عنوان ابزاری برای دستیابی به برتری در رقابت نهایی استفاده کرده اند. اعضای تیم فوتبال ایتالیا که در سال 2006 قهرمان جام جهانی شدند، نوروفیدبک و سایر تمرینات بیوفیدبک را دلیل پیروزی خود دانستند. برای آماده شدن برای مسابقات، فوتبالیست ها از تکنیک های نوروفیدبک برای تمرین، تمرکز و ورود به منطقه استفاده کردند. تیم فوتبال حرفه ای آث میلان، تیم اسپانیایی رئال مادرید و تیم بریتانیایی چلسی از آن زمان به تمرینات تیمی خود نوروفیدبک را اضافه کرده اند.

نوروفیدبک چگونه به حداکثر رسیدن عملکرد منجر می شود؟

تحقیقات نشان می دهد که منطق اساسی پشت نوروفیدبک، ارتباط بین حالات عملکرد بهینه و فعالیت قشر مرتبط است یعنی الگوهای مغزی در طول عملکردهای بالاتر تغییر می کند.

وظایف نوروفیدبک برای ورزشکاران

عوامل موفقیت یک تیم ورزشی

همانطور که در پاراگراف های بالا به این موضوع اشاره کوتاهی نمودیم گاه ممکن است در یک ورزش قدرت و دقت تنها یک فرد عامل پیروزی یا باخت باشد اما در یک تیم ورزشی ماجرا کاملاً متفاوت است و برد یا باخت تمام افراد تیم بستگی به عملکرد، سرعت، دقت و تمرکز تمامی افراد گروه خواهد داشت.

از عوامل موفقیت یک تیم ورزشی می توانیم به مربی کارآمد و پشتیبان، داشتن روانشناس و روش های روانشناسی ورزشی در کنار افراد تیم، تاثیر نوروفیدبک برای ورزشکاران، پشتیبانی مالی مناسب و دارا بودن اسپانسر قدرتمند، روحیه دهی به ورزشکاران و تعیین هدف و غایت برای آنان اشاره نماییم. در نظر داشته باشید تیمی که خوب تمرین کند و تمامی عوامل موفقیت را در کنار یکدیگر داشته باشد قطعا تیم برتر خواهد بود و هر روز بیشتر از دیروز به موفقیت نزدیک خواهد شد.

مرکز مشاوره اینجا مکث پیشرو در روانشناسی ورزشی

با توجه به اطلاعاتی که در زمینه تاثیر نوروفیدبک برای ورزشکاران در این مقاله عنوان شد. همچنین با توجه به اطلاعاتی که در زمینه روانشناسی ورزشی بیان نمودیم قطعاً در خواهید یافت که به عنوان یک مربی خوب و یک مدیر مناسب باید وظایف خود را در قبال تیم خود و نیروی ورزشی خود به درستی انجام دهید. یکی از مهم ترین و اساسی ترین وظایف موجود دادن روحیه به ورزشکاران در حین مسابقات مهم می باشد. شما می توانید با توجه به تاثیر نوروفیدبک برای ورزشکاران و انجام این عمل به هرچه بهتر نمودن نتیجه مسابقات و سلامت مسابقه دهنده کمک نمایید.

مرکز مشاوره اینجا مکث پیشرو در روانشناسی ورزشی امروزه توانسته است با روش ها و متد های جدید روز دنیا در جهت راهنمایی و مشاوره به عزیزان ورزشکار برآید و با کمک به آنان در هر چه بهتر نمودن نتایج مسابقات و رسیدن به موفقیت نهایی عمل کند. شما می توانید برای دریافت مشاوره در انواع زمینه های اجتماعی، خانوادگی، ورزشی، تحصیلی و حتی ازدواج به این گروه موفق مراجعه نموده و با دریافت خدمات از این گروه به موفقیت دست یابید.

افزودن نظر:
captcha


تست های آنلاینتست آنلاین
آدرس مکثآدرس
تلفن مکث
رزرو آنلاین وقترزرو وقت
تماس با واتس اپواتس اپ