22006198 021

تاثیر وضعیت آب و هوایی بر روی خلق و خو

خیلی بد بد متوسط خوب عالی
(25 رای)
تاثیر وضعیت آب و هوایی بر روی خلق و خو

تاثیر وضعیت آب و هوایی بر روی خلق و خو بسیار مهم است، مثلا گرما باعث افزایش پرخاشگری و تاریکی باعث افزایش افسردگی. همچنین افزایش نور در تابستان می تواند تاثیرات افسردگی را در افراد کاهش دهد. همانطور که فقدان نور کافی می تواند روی خلق تاثیر گذاشته و اصطلاحا مود ما را پایین آورد، دمای هوای بیشتر و نور خورشید می تواند به افراد دارای افسردگی کمک کرده و آن ها را شاداب تر کند.

اختلالات خلقی فصلی یک واقعیت است.

اختلال خلقی فصلی، یکی از زیر مجموعه های اختلال افسردگی فصلی می باشد. در این حالت دوره های افسردگی فرد با شروع یک فصل خاص بیشتر می شود؛ به طوری که با بررسی های ما افزایش مراجعین با خلق پایین به مرکز مشاوره در فصل پاییز بسیار بالا می رود.

با اینکه تصور بر این است که بیشتر این حالت در فصل های پاییز و زمستان ایجاد می شود، اما جالب است بدانید عده ای از افراد حتی این شرایط را در بهار و تابستان نیز تجربه می کنند.

تاثیر آب و هوا بر خلق و خو چگونه است؟

آب و هوا شرایط زیادی برای ذهن متغیر ما فراهم می کند. خلق و خو می تواند روشن و تاریک شود، شرایط می تواند تغییر کند و تاثیر آب و هوا بر خلق و خوی ما ثابت شده است. از میان بسیاری از جنبه های آب و هوا، نور خورشید بیشترین تاثیر را با خلق و خو دارد. اگرچه این پیوند ضعیف تر از حدی است که بسیاری از مردم تصور می کنند اما بارها ثابت شده است که نور خورشید خلق و خوی مثبت را تقویت می کند و حالات منفی و خستگی را کاهش می دهد.

گرمای شدید می تواند مشکلات درونی فرد را افزایش دهد

طبق تحقیقات به عمل آمده توسط دکتر روانشناس مرکز مشاوره روی افراد، مشخص شد که گرمای شدید هوا حدودا چهار درصد میزان خشونت درونی افراد را افزایش داده و حدود 14 درصد میزان اختلافات و تعارضات میان فردی را افزایش می دهد.

همچنین مشخص شده است که در مناطقی که میزان بارندگی های شدید و دور از انتظار وجود دارد، میزان خشونت درونی در افراد بیشتر می شود.

طبق آزمایش انجام شده در مرکز مشاوره روی تعدادی از زنان ساکن مناطق گرمسیری مشخص شد که میزان رضایت آنها از زندگی در روزهای گرم نسبت به روزهای معتدل تر به طرز معنادارتری کمتر است.

تاثیر آب و هوا بر خلق و خو

میزان خودکشی در بهار و تابستان رو به افزایش است

با وجود اینکه فصل بهار می تواند شروعی خوب و امیدوار کننده برای تعدادی از افراد باشد، با این وجود برای آنهایی که زمینه های افسردگی دارند، می تواند موجی از ناامیدی را به همراه داشته باشد.

مطالعات انجام شده توسط دکتر روانشناس مرکز مشاوره در این حوزه نشان می دهد که افرادی که در فضاهای باز و بیرون از ساختمان ها مشغول کار هستند، در فصل بهار نسبت به موضوع خودکشی مصون تر هستند و افرادی که در محیط های بسته و دور از نور خورشید کار می کنند، بیشتر ممکن است در صورت وجود اختلال افسردگی دست به خودکشی بزنند.

میزان تاثیرات آب و هوایی وابسته به شرایط بدنی شما و تیپ شخصی شما می باشد

طبق تحقیقات به عمل آمده روی تعدادی از افراد، مشخص شده که برخی افراد بیشتر از سایرین تحت تاثیر تغییرات آب و هوایی قرار می گیرند.

این مطلب باعث شده تا محققین مرکز مشاوره روانشناسی به اطلاعات جدیدی در این حوزه دست یابند و آن اینکه می توان گفت تیپ های شخصیتی گوناگونی بر حسب آب و هوای متفاوت وجود دارد.

1- عاشقان تابستان (17 درصد)

این گروه در هنگام تابستان شادتر، کمتر ترسو و کمتر عصبانی هستند؛ و هر چه میزان بارش بیشتر باشد، میزان شادی کمتر و اضطراب آن ها بیشتر است.

2- متنفرین از تابستان (27 درصد)

این گروه در تابستان عصبی تر و غیر شادتر بوده و معمولا در شرایط باران خلق بهتری داشته و شاد و سرحال ترند.

3- متنفرین از باران (9 درصد)

این گروه در روزهای بارانی عصبی تر و بداخلاق تر بوده، اما در روزهای گرم تر و آفتابی سرحال تر می شوند.

4- افرادی که تحت تاثیر آب و هوا قرار نمی گیرند (48 درصد)

اکثریت افراد کسانی هست که تحت تاثیر شرایط آب و هوایی قرار نمی گیرند.

افزودن نظر:
captcha


تست های آنلاینتست آنلاین
آدرس مکثآدرس
تلفن مکث
رزرو آنلاین وقترزرو وقت
تماس با واتس اپواتس اپ